LIETUVOS Policijos generalinis komisaras
Įsakymas
DĖL PRANEŠIMŲ POLICIJAI, TEIKIAMŲ ELEKTRONINIU BŪDU, DUOMENŲ TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2014 m. balandžio 14 d. Nr. 5-V-346
Vilnius
Siekdamas tinkamai organizuoti pranešimų policijai pateikimo elektroniniu būdu tvarką ir duomenų tvarkymą Policijos departamente prie Vidaus reikalų ministerijos ir kitose policijos įstaigose:
1. T v i r t i n u Pranešimų policijai, teikiamų elektroniniu būdu, duomenų tvarkymo taisykles (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos policijos generalinio komisaro 2010 m. birželio 30 d. įsakymą Nr. 5-V-546 „Dėl Laikinųjų pranešimų policijai, teikiamų elektroniniu būdu, duomenų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ su pakeitimu.
4. S k e l b i u šį įsakymą Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Lietuvos policijos generalinio komisaro
2014 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. 5-V-346
PRANEŠIMŲ POLICIJAI, TEIKIAMŲ ELEKTRONINIU BŪDU, DUOMENŲ TVARKYMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pranešimų policijai, teikiamų elektroniniu būdu, duomenų tvarkymo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato informacijos policijai pateikimo elektroniniu būdu tvarką ir duomenų tvarkymą Policijos departamente prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) ir kitose policijos įstaigose.
2. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys teikti informaciją policijai elektroniniu būdu, gali tai daryti prisijungę adresu www.epolicija.lt (toliau – e. policija portalas), tačiau, staiga iškilus realiai grėsmei gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar turtui, kai policijos pajėgos turi nedelsdamos atvykti į įvykio vietą, asmenys privalo skambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112.
3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Skundas, pareiškimas ar pranešimas apie nusikalstamą veiką ar teisės pažeidimą – fizinio ar juridinio asmens (toliau – pranešėjas) kreipimasis į policijos įstaigą elektroninio ryšio priemonėmis dėl rengiamos, daromos ar padarytos nusikalstamos veikos, administracinio ar kito teisės pažeidimo. Pranešime nurodomas nusikalstamos veikos, administracinio ar kito teisės pažeidimo padarymo laikas, vieta, būdas, padariniai ir, jei yra žinoma, pažeidimą padaręs (-ę) ir nukentėjęs (-ę) asmuo (-enys).
Anoniminis pranešimas – asmens per e. policija portalą pateiktas skundas, pareiškimas ar pranešimas apie nusikalstamą veiką ar teisės pažeidimą, kuris nepasirašytas elektroniniu parašu ar pranešėjas, kurio negalima identifikuoti e. policija portale.
4. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Taisyklių 5 punkte nurodytuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.
5. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis:
5.4. Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2008 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. I-110 „Dėl Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos patvirtinimo“;
5.5. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2008 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. 5-V-218 „Dėl Asmenų aptarnavimo Policijos departamente prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos taisyklių patvirtinimo“;
5.6. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2005 m. lapkričio 30 d. įsakymu Nr. 5-V-766 „Dėl Policijos registruojamų įvykių registro steigimo“;
II. PRANEŠIMŲ APIE PADARYTĄ TEISĖS PAŽEIDIMĄ PATEIKIMO TVARKA
6. E. policija portale registruojami pranešėjų skundai, pareiškimai ar pranešimai apie nusikalstamą veiką ar teisės pažeidimą arba anoniminiai pranešimai (toliau – pranešimai), kurių tyrimas įstatymų nustatyta tvarka pavestas policijai.
7. Pranešėjas pranešimą gali pateikti prisijungęs prie e. policija portalo arba anonimiškai šiais būdais:
7.2. elektroniniu paštu epolicija@policija.lt (pridėtas pranešimas gali būti pasirašytas elektroniniu parašu);
8. Norėdamas pateikti pranešimą, pranešėjas turi užpildyti privalomus laukus ir susipažinti su teisės aktuose numatyta atsakomybe už melagingą pranešimą.
9. Prie pateikiamo pranešimo pranešėjas gali pridėti dokumentą (-us), nuotrauką (-as), vaizdo medžiagą.
III. SUTARČIŲ SU JURIDINIAIS ASMENIMIS SUDARYMAS IR JURIDINIŲ ASMENŲ ĮREGISTRAVIMAS DUOMENŲ TEIKĖJAIS
11. Juridinis asmuo, norintis automatiniu būdu teikti pranešimus e. policija portalui per juridinių asmenų duomenų teikimo sąsają (tapti teikėju), turi kreiptis į Policijos departamentą pateikiant prašymą.
12. Prašyme privaloma nurodyti šiuos duomenis:
13. Policijos departamentas, išnagrinėjęs prašymą, per 20 darbo dienų pateikia atsakymą (esant teigiamam atsakymui pradedamas derinti pranešimų teikimo policijai elektroniniu būdu sutarties projektas).
14. Jeigu duomenų teikėjas nėra informacinės sistemos, iš kurios bus teikiami pranešimai, valdytojas, sudaroma trišalė sutartis tarp duomenų teikėjo, tvarkytojo (informacinės sistemos valdytojo) ir duomenų gavėjo (Policijos departamento).
15. Pasirašius sutartį, iš duomenų teikėjo gavus būtinus duomenis, per 2 savaites Policijos departamentas e. policija portale užregistruoja naują duomenų teikėją ir jam suteikia prieigą ir informuoja teikėją.
IV. PRANEŠIMO APIE PADARYTĄ TEISĖS PAŽEIDIMĄ PRIĖMIMAS, REGISTRAVIMAS IR PERDAVIMAS NAGRINĖTI
17. Policijos departamento Viešosios policijos valdybos Operatyvaus valdymo ir apsaugos skyriaus (toliau – OVAS) pamainomis dirbantis pareigūnas arba teritorinės policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinio pareigūnas Policijos registruojamų įvykių registro (toliau – PRĮR) meniu pasirenka „ePolicija“, toliau – laukelį „Stebėjimas“ ir, susipažinęs su gautu pranešimu, vadovaudamasis Policijos registruojamų įvykių registro duomenų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos policijos generalinio komisaro 2007 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 5-V-850, priima vieną iš šių sprendimų:
18. Policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinio pareigūnas, gavęs duomenų apie policijos registruojamą įvykį:
18.2. atsižvelgdamas į patikrinimo rezultatus, pradeda ikiteisminį tyrimą ar administracinės teisenos procedūrą arba priima sprendimą atsisakyti pradėti šias procedūras;
18.3. atsižvelgiant į būtinumą, informuoja pranešėją, kurį galima identifikuoti e. policija portale, apie pirminio patikrinimo rezultatus, PRĮR lange „Įvykis“ pažymėjus laukelį „Informuoti PEPS pranešėją“;
19. OVAS pamainomis dirbantis pareigūnas arba teritorinės policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinio pareigūnas susipažįsta su PRĮR per e. policijos portalą gautais pranešimais ir priima vieną iš Taisyklių 17 punkte išvardytų sprendimų ne vėliau kaip per 12 val., skaičiuojant nuo pranešimo gavimo momento.
20. Elektroniniu būdu gautas pranešimas, kurį turi nagrinėti kitos institucijos, kompetentingos spręsti asmens pranešime išdėstytus klausimus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jo gavimo policijos įstaigoje dienos, policijos įstaigos vadovo nustatyta tvarka, persiunčiamas nagrinėti šioms įstaigoms (vykdytojas pasilieka kopiją) ir apie tai pranešama asmeniui, pateikusiam pranešimą.
21. Anoniminiai pranešimai policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu gali būti nenagrinėjami, tačiau policijos įstaigos vadovas arba jo įgaliotas asmuo, įvertinęs pateiktos informacijos turinį, gali pavesti pranešimą patikrinti. Informacija apie anoniminio pranešimo patikrinimo rezultatus neteikiama.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
23. Pranešimo pateikimo data laikoma data, kada pranešimas buvo pateiktas elektroniniu būdu e. policija portale. Ši data nustatoma programinėmis priemonėmis ir rodoma e. policija portale, pranešėjo (fizinio asmens) lange. Jei duomenys gauti automatiniu būdu iš juridinio asmens, išorinei informacinei sistemai pateikiamos pranešimų registravimo ir nagrinėjimo būsenos ir datos.
25. Organizacines priemones, kuriomis užtikrinama e. portalu gaunamų asmens duomenų apsauga, nustato policijos generalinis komisaras.