LIETUVOS BANKO VALDYBA
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS BANKO Monetų kūrimo, KAI MONETĄ kartu IŠLEIDŽIA BALTIJOS ŠALIŲ CENTRINIAI BANKAI, tvarkos aprašo PATVIRTINIMO
2017 m. sausio 24 d. Nr. 03-11
Vilnius
Patvirtinti Lietuvos banko monetų kūrimo, kai monetą kartu išleidžia Baltijos šalių centriniai bankai, tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2017 m. sausio 24 d.
nutarimu Nr. 03-11
LIETUVOS BANKo MONETŲ KŪRIMO,
KAI MONETĄ kartu IŠLEIDŽIA BALTIJOS ŠALIŲ CENTRINIAI BANKAI, tvarkos aprašAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šiame apraše nustatyta kolekcinių eurų monetų ir (arba) proginių eurų monetų nacionalinės pusės (toliau – monetos) kūrimo tvarka Lietuvos banke, kai dalyvaudami kartu bendroje programoje monetą išleidžia Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – centriniai bankai (toliau – bankai).
II SKYRIUS
MONETŲ GRAFINIŲ PROJEKTŲ KŪRIMAS
3. Bankai savarankiškai organizuoja monetų grafinių projektų sukūrimą savo šalyje, t. y. patys priima sprendimą, ar kurti užsakomuoju būdu, ar rengti grafinio projekto kūrimo konkursus (toliau – projekto konkursai) tai pačiai monetai (aversui ir (arba) reversui arba tik aversui) sukurti. Bankų kartu kuriamos monetos projektinė užduotis ir kitos monetos kūrimo sąlygos turi būti vienodos.
III SKYRIUS
GRAFINIŲ PROJEKTŲ VERTINIMAS, SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS, APMOKĖJIMAS
4. Kiekvienas bankas atrenka ne daugiau negu suderinta iš anksto, iki kūrimo pradžios, geriausiais pripažintus grafinius projektus.
5. Lietuvos banko monetų kūrimo komisijos (toliau – Komisija) sprendimu iš Lietuvos banko organizuotam konkursui, neviršijant iš anksto suderinto grafinių projektų skaičiaus, pateiktų grafinių projektų, kuriuos Komisija pripažino geriausiais, autoriams gali būti leista patobulinti savo grafinius projektus nekeičiant jų iš esmės.
6. Jeigu iš Lietuvos banko organizuotam projekto konkursui pateiktų grafinių projektų Komisija neatrenka tinkamų, Lietuvos bankas gali skelbti naują projekto konkursą tai pačiai monetai sukurti. Naujas konkursas skelbiamas nekeičiant esminių konkurso sąlygų ir apie tai nedelsiant informuojant kitus bankus.
IV SKYRIUS
GERIAUSIO GALUTINIO GRAFINIO PROJEKTO ATRANKA BALSUOJANT VISUOMENEI
8. Geriausias galutinis grafinis projektas išrenkamas teikiant bankų atrinktus grafinius projektus balsuoti visų trijų šalių visuomenei tam bankų bendrai įdiegtoje internetinėje balsavimo sistemoje. Balsavimo metu visuomenei neskelbiami nei grafinių projektų autoriai, nei iš kokios jie šalies.
9. Bankai bendrai už balsavimo metu daugiausiai balsų surinkusio ir geriausiu pripažinto grafinio projekto autoriui skiria piniginį 1 500 Eur prizą. Šį piniginį prizą laimėtojui perveda, taip pat savo šalies teisės aktų nustatytus mokesčius apskaičiuoja ir sumoka tos šalies bankas, kuris organizavo grafinio projekto kūrimą ir atrinkęs grafinį projektą pateikė visuomenei balsuoti. Šio prizo bei sumokėtų mokesčių sumą lygiomis dalimis tarpusavyje pasidalija bankai.
10. Piniginis prizas balsavimo metu daugiausiai balsų surinkusio ir geriausiu pripažinto grafinio projekto autoriui išmokamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų įgaliotiems bankų asmenims pasirašius grafinio projekto priėmimo aktą ir daugiausiai balsų surinkusio grafinio projekto autoriui pateikus visą informaciją, reikalingą piniginiam prizui išmokėti (sąskaitos banke numeris, pranešimas apie gyvenamąją vietą ir pan.) ir išmokėtam prizui deklaruoti. Lietuvos banko vardu grafinio projekto priėmimo aktą pasirašo Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius.
V SKYRIUS
GIPSINIO MODELIO SUKŪRIMAS
11. Kiekvienas bankas sprendimą dėl gipsinio modelio arba skaitmeninio reljefo reikalingumo priima savarankiškai.
12. Jeigu gipsinis modelis reikalingas, su daugiausiai balsų surinkusio ir geriausiu pripažinto grafinio projekto autoriumi Lietuvos bankas sudaro autorinę sutartį kurti gipsinį modelį. Tais atvejais, kai daugiausiai balsų surinkusio ir geriausiu pripažinto grafinio projekto autorius sukurti gipsinio modelio negali, Lietuvos bankas autorinę sutartį sukurti gipsinį modelį pagal minėto autoriaus projektą sudaro su kitu Komisijos pasiūlytu asmeniu, jeigu tam pritaria ne mažiau kaip du trečdaliai Komisijos posėdyje dalyvaujančių konsultantų (autoritetingų mokslininkų, dailininkų, skulptorių, istorikų, numizmatų ir kitų savo srities žinovų).