Valstybės sienos apsaugos tarnybos
prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos
VADAS
ĮSAKYMAS
DĖL FIZINIO BARJERO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SIENOS SU BALTARUSIJOS RESPUBLIKA ĮRENGIMO TVARKOS APRAŠO
PATVIRTINIMO
2021 m. rugsėjo 17 d. Nr. 4-314
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. rugpjūčio 23 d. Nr. nutarimo 680 „Dėl Lietuvos Respublikos fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymo įgyvendinimo“ 2.2 papunkčio nuostatomis:
1. T v i r t i n u pridedamą Fizinio barjero prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo tvarkos aprašą (toliau – aprašas).
2. N u r o d a u Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Varėnos ir Vilniaus pasienio rinktinių vadams:
3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas skelbtinas Teisės aktų registre ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų
ministerijos vado
2021 m. rugsėjo 17 d. įsakymu Nr. 4-314
FIZINIO BARJERO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SIENOS SU BALTARUSIJOS RESPUBLIKA ĮRENGIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Fizinio barjero prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato fizinio barjero įrengimo tvarką ir sąlygas prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika (toliau – fizinis barjeras) fiziškai vykdant fizinio barjero įrengimo darbus prie išorės sienos (pasienio juostoje ar už pasienio juostos ribų).
2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekse (Šengeno sienų kodeksas), Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos fizinio barjero teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatyme (toliau – Įstatymas).
3. Tvarkos aprašo nuostatos taikomos tik tiems juridiniams asmenimis, kurie yra paskirti (pasitelkti) įrengti fizinį barjerą.
4. Įrengiant fizinį barjerą prie valstybės sienos su Baltarusijos Respublika (vykdant darbus ir asmenims būnant prie valstybės sienos), turi būti vadovaujamasi Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos Respublikos sutarties dėl Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sienos teisinio režimo, Įstatymo, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. rugpjūčio 23 d. nutarimo Nr. 680 „Dėl Lietuvos Respublikos fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Nutarimas) nuostatomis.
II SKYRIUS
FIZINIO BARJERO ĮRENGIMO TVARKA IR SĄLYGOS
5. Fizinio barjero, kaip jis apibrėžtas Įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje, įrengimo projektą ir darbus vykdo Nutarimo 5 punkte numatytas projekto vykdytojas (toliau – Vykdytojas) ar šias funkcijas atliekantys rangovai, ar tiekėjai, su kuriais Vykdytojas yra pasirašęs darbų atlikimo ar medžiagų tiekimo sutartis (toliau – juridiniai asmenys).
6. Fizinis barjeras turi būti įrengiamas pagal projekto techninėje užduotyje numatytus reikalavimus, taip pat pagal Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – VSAT) ir Vykdytojo sudarytoje sutartyje numatytas sąlygas bei Vykdytojo su rangovais ar tiekėjais pasirašytas sutartis.
7. Atsižvelgiant į tai, kad fizinis barjeras įrengiamas pasienio ruože, visi juridinio asmens darbuotojai, būdami pasienio ruože, privalo su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
8. Juridiniai asmenys, vykdantys fizinio barjero įrengimo darbus pasienio juostoje ar už jos ribų, valstybės sienos apsaugos zonoje, prieš pradėdami darbus, jų motyvuotu prašymu turi būti įrašyti į Asmenų, turinčių teisę būti valstybės sienos apsaugos zonoje, pasienio juostoje, pasienio vandenyse, kurių vandenimis arba krantais eina išorės siena, sąrašą (toliau – sąrašas), kurį sudaro VSAT.
Jeigu juridiniai asmenys įrašomi į sąrašą, juridinio asmens darbuotojai atskirai į sąrašą neįrašomi (šiuo atveju juridinio asmens darbuotojas, vykdydamas fizinio barjero įrengimo darbus, be asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, papildomai privalo turėti darbuotojo pažymėjimą).
9. Sąrašas sudaromas, prašymai įrašyti į Sąrašą pateikiami vadovaujantis Asmenų, turinčių teisę būti valstybės sienos apsaugos zonoje, pasienio juostoje, pasienio vandenyse, kurių vandenimis arba krantais eina išorės siena, sąrašo sudarymo tvarkos aprašo, patvirtinto VSAT vado 2017 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 4-590 „Dėl Asmenų įrašymo į Asmenų, turinčių teisę būti valstybės sienos apsaugos zonoje, pasienio juostoje, pasienio vandenyse, kurių vandenimis arba krantais eina išorės siena, sąrašą, asmenų patikrinimo ir išbraukimo iš jo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nuostatomis.
10. Fizinio barjero įrengimo darbai (visa vykdoma veikla įrengiant fizinį barjerą) turi būti vykdomi nesukeliant žalos kaimyninei valstybei.
11. Įrengiant fizinį barjerą, draudžiama kirsti valstybės sienos liniją į Baltarusijos Respublikos pusę.
12. Fizinio barjero įrengimui skirtas medžiagas, gaminius, įrenginius, mechanizmus ir kt. daiktus fizinį barjerą įrengiantys juridiniai asmenys turi transportuoti (atvežti, atgabenti) link valstybės sienos vedančiais keliais, taip pat, esant galimybei, pasienio juostoje esančiu pasienio patrulio taku.
Nesant galimybės transportavimui panaudoti minėtus kelius (jų nesant link valstybės sienos), fizinį barjerą įrengiantys juridiniai asmenys fizinio barjero įrengimui skirtų medžiagų, gaminių, įrenginių, mechanizmų ir kt. daiktų transportavimą (atvežimą, atgabenimą) link pasienio juostos ne keliais turi derinti su žemės nuosavybės teisę turinčiais asmenimis (pasinaudojant jiems nuosavybės teise priklausančiais žemės plotais).
13. Transporto priemonėms ar kitai technikai, kurie naudojami fizinio barjero įrengimui, darbuotojams, vykdantiems fizinio barjero įrengimo darbus, netyčia kirtus valstybės sienos liniją, ar naudojamai fizinio barjero tiesimui įrangai ar pjaunamiems medžiams patekus (nukritus) į kaimyninės valstybės teritoriją, ar pažeidus (apgadinus) valstybės sienos ženklus (pasienio stulpus, priklausančius tiek Lietuvos Respublikos, tiek kaimyninės valstybės pusei), Vykdytojas ar juridinio asmens, vykdančio fizinio barjero įrengimo darbus, atsakingas darbuotojas (toliau – atsakingas darbuotojas) nedelsiant apie tai informuoja pasienio užkardos atstovus, nurodydamas įvykusio pažeidimo pobūdį ir detales (galimai pažeidimą padaręs asmuo ar transporto priemonė ar kita technika, įranga, medžiai, patekę (nukritę) į kaimyninės valstybės teritoriją, galimo pažeidimo vieta, data ir laikas, kitos aplinkybės).
14. Draudžiama be valstybės sienos įgaliotinio (VSAT pasienio rinktinės vado) leidimo ar nesuderinus su juo savavališkai paimti fizinio barjero tiesimo metu naudotą įrangą (daiktus, techniką, įrankius), nupjautus medžius, kurie yra (nukritę) kaimyninės valstybės teritorijoje ar užlyginti (užšluoti) galimus netyčinio patekimo į kaimyninės valstybės teritoriją pėdsakus (transporto priemonės, asmens ir pan.).
15. Kiekvieną kartą, prieš pradedant fizinio barjero įrengimo darbus ir dienos darbus užbaigiant, atsakingas darbuotojas apie pradedamus darbus ne vėliau kaip likus 12 val. iki numatomų darbų pradžios, o pabaigus dienos darbus – nedelsiant apie tai ir apie atliktus darbus ar jų apimtis (įrengtos tvoros ilgis; problemos, kylančios atliekant darbus, ir pan.) informuoja (el. paštu, telefonu ar kitomis ryšio priemonėmis) VSAT pasienio rinktinės pasienio užkardos, kurios veikimo teritorijoje yra vykdomi fizinio barjero įrengimo darbai, budėtoją.
16. Jeigu baigus dienos fizinio barjero įrengimo darbus pasienio ruože (pasienio juostoje) ketinama palikti fizinio barjero įrengimui skirtas medžiagas, gaminius, įrenginius, mechanizmus ir kt. daiktus, kurie dar bus naudojami fizinio barjero įrengimui, rekomenduotina užtikrini jų fizinę apsaugą.
Juridinis asmuo privalo pasirūpinti savo turto saugumu, nes VSAT už paliktą turtą (statybines medžiagas ar kt.) bei įrengto fizinio barjero saugumą neatsako (nėra atsakinga).
17. Juridinis asmuo privalo užtikrinti, kad pasienio juostoje esantys įrengti valstybės sienos apsaugos objektai ir įrenginiai (pasienio patrulio takas, kontrolinė pėdsakų juosta, valstybės sienos ženklai (pasienio stulpai), vaizdo, ryšių ir (ar) signalizacijos sistemos ir kt.) būtų nesugadinti, o juos sugadinus – privalo atstatyti (atnaujinti), kad būtų užtikrintas jų funkcionalumas ar reikalinga būklė. Darbų atlikimo metu pažeistos (sugadintos) vaizdo, ryšių ir (ar) signalizacijos sistemos turi būti atstatytos nedelsiant.
Apie kiekvieną valstybės sienos apsaugos objektų ir įrenginių sugadinimo atvejį nedelsiant informuojama VSAT pasienio rinktinės pasienio užkarda (pasienio užkardos budėtojas) ir nedelsiant organizuojamas jų ištaisymas (atstatymas), išskyrus pasienio juostos būklės atstatymą, kuris derinamas pagal aplinkybes.
18. Fizinį barjerą įrengiantys asmenys privalo vykdyti teisėtus VSAT pareigūnų reikalavimus ir, jeigu reikia ar reikalauja VSAT pareigūnas, stabdyti fizinio barjero įrengimo darbus (pvz., esant pasienio incidentų tyrimams ir pan.).
19. Jeigu nustatoma, kad darbų atlikimo metu pažeidžiami teisės aktų reikalavimai, VSAT pareigūnų reikalavimu fizinį barjerą įrengiantys asmenys gali būti nušalinami nuo darbų vykdymo.
20. Apie pastebėtus pašalinius asmenis fizinį barjerą įrengiantys asmenys ar atsakingas darbuotojas nedelsiant turi informuoti VSAT pasienio rinktinės pasienio užkardos budėtoją ar darbų teritorijoje (jų atlikimo vietoje) esantį pareigūną.
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
22. Fizinį barjerą įrengiantiems asmenims draudžiama bendrauti su Baltarusijos Respublikos pusėje esantiems asmenimis, draudžiamos bet kokios provokacijos ar neteisėti veiksmai (ir pokalbiai), susiję su kaimyninės valstybės pusėje esančių ar stebimų asmenų (pareigūnų, karių ir kt.) vykdoma veikla ar neveikimu.
23. Fizinį barjerą įrengiantys asmenys darbų atlikimo metu turi užtikrinti, kad į Baltarusijos Respublikos pusę nepatektų darbų vykdymui naudojami ar kiti pašaliniai daiktai (priemonės, medžiagos ar pan.).
Juridinis asmuo, įrenginėjantis fizinį barjerą, turi užtikrinti, kad baigus dienos darbus iš pasienio ruožo turi būti pašalintos (išvežtos) drabų atlikimo metu likusios ir tolimesniems darbams nereikalingos medžiagos (darbų metu susidariusios atliekos).
24. Fizinį barjerą įrengiantiems asmenims draudžiama darbų vykdymo metu vartoti alkoholinius gėrimus, jų surogatus, narkotines, psichotropines, nuodingas ar kitas svaigiąsias medžiagas. VSAT pareigūnas, įtardamas, kad asmuo yra neblaivus ar apsvaigęs, gali pats nustatyti asmens neblaivumą ar apsvaigimą arba iškviesti policijos pareigūnus asmens neblaivumui ar apsvaigimui nustatyti.
Nustačius, kad asmuo yra neblaivus ar apsvaigęs, nedelsiant informuojamas fizinį barjerą įrenginėjantis juridinis asmuo (atsakingas asmuo ar darbų vykdytojas), kuris nedelsiant privalo asmenį nušalinti nuo tolimesnių darbų vykdymo.
25. Juridinis asmuo, įrenginėjantis fizinį barjerą, VSAT pasienio rinktinės pasienio užkardos budėtojui turi pateikti atsakingo asmens (darbų vadovo) kontaktinius duomenis (vardas, pavardė, telefono numeriai).
26. Pasienio ruože, kuriame valstybės sienos stebėjimui yra įdiegtos sienos stebėjimo sistemos, juridinio asmens vadovas turi žodžiu informuoti fizinį barjerą įrengiančius asmenis apie tai, kad minėta teritorija yra stebima vaizdo stebėjimo sistemomis (filmuojama). Sutikimų, kad asmenys bus filmuojami, gauti nereikia.