LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

VALSTYBĖS LYGIO EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS VALSTYBĖS OPERACIJŲ VADOVAS

 

SPRENDIMAS

DĖL RINKIMŲ STACIONARINĖSE ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE, SOCIALINĖS GLOBOS IR KITOSE ĮSTAIGOSE ORGANIZAVIMO BŪTINŲ SĄLYGŲ

 

2020 m. rugsėjo 23 d. Nr. V-2108

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 1 ir 4 punktais, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 37 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“, Valstybiniu ekstremaliųjų situacijų valdymo planu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. spalio 20 d. nutarimu Nr. 1503 „Dėl Valstybinio ekstremaliųjų situacijų valdymo plano patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko 2020 m. vasario 27 d. potvarkiu Nr. 43 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo paskyrimo“ ir atsižvelgdamas į Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, n u s p r e n d ž i u:

1. Įpareigoti sveikatos priežiūros (išskyrus ambulatorines), socialinės globos ir kitų įstaigų (toliau – įstaigos) vadovus, teisės aktų nustatyta tvarka bendradarbiauti su rinkimų komisijomis ir sudaryti balsavimo galimybes balsuoti specialiuose balsavimo punktuose rinkėjams, kurie negali atvykti balsuoti į rinkimų apylinkę.

2. Užtikrinti, kad rinkimų komisijos nariai ir stebėtojai:

2.1. asmenines apsaugos priemones (toliau – AAP) naudotų atsižvelgiant į rizikos pobūdį, nurodytą lentelėje:

Asmenų kategorija

AAP

AAP keitimo dažnumas

Rinkimų komisijos nariai ir stebėtojai, einantys į stacionarines asmens sveikatos priežiūros įstaigas ar padalinius (skyrius), kitas įstaigas, kur nėra gydomi COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejai

 

Medicininė kaukė

Po kiekvienos įstaigos (skyriaus)

 

Vienkartinis chalatas (tik asmens sveikatos priežiūros, slaugos ir globos įstaigose)

 

Antbačiai (tik asmens sveikatos priežiūros, slaugos ir globos įstaigose)

Vienkartinės pirštinės (tik asmens sveikatos priežiūros, slaugos ir globos įstaigose)

Po kiekvieno paciento, jei turimas fizinis kontaktas

Jei nėra fizinio kontakto – po kiekvienos įstaigos (skyriaus)

Rankų dezinfekcinis skystis

nuolat

Rinkimų komisijos nariai ir stebėtojai, einantys į stacionarines asmens sveikatos priežiūros įstaigas ar padalinius (skyrius), kur gydomi COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejai

 

Respiratorius FFP2

Po kiekvieno padalinio (skyriaus), bet ne rečiau kaip kas 4 val.

Akiniai 

Vienkartinis neperšlampamas kombinezonas

Vienkartinė kepurė

Antbačiai

Vienkartinės pirštinės

Po kiekvieno paciento, jei turimas fizinis kontaktas

Jei nėra fizinio kontakto – po kiekvienos įstaigos (skyriaus)

 

2.2. AAP turi būti užsidedamos prieš įeinant į įstaigą ir nusiimamos išeinant iš jos.

2.3. nusiėmus AAP, plaunamos ir dezinfekuojamos rankos.

2.4. balsavimo metu turi būti vengiama tiesioginio fizinio kontakto, tikrinant dokumentus ir paimant biuletenį.

2.5. draudžiama eiti į įstaigą, jei pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (pvz., karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), arba jie yra izoliuoti.

2.6. jei rinkimų metu, pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, asmuo nedelsiant nušalinamas ir turi vykti namo ar kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą arba greitąją medicinos pagalbą.

2.7. panaudotos AAP turi būti saugiai sudedamos į maišus, kurie užrišami ir šalinami kaip medicininės atliekos, kai balsuojama ligoninėse arba kaip buitinės atliekos, kai balsuojama socialinės globos ir kitose įstaigose.

3. Įstaigos vadovas turi užtikrinti:

3.1. patalpą ar vietą, kurioje rinkimų komisijos nariai ir stebėtojai galėtų pasikeisti AAP.

3.2. kad darbuotojai, rinkimų komisijos nariai bei stebėtojai ir rinkėjai turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) (toliau – kaukė). Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (rekomenduojama dėvėti veido skydelį).

3.3. kad balsavimas turi būti organizuojamas taip, kad būtų išvengta kontakto su pašaliniais, rinkimuose nedalyvaujančiais asmenimis. Jei to padaryti neįmanoma, turi būti ribojamas kontakto laikas.

3.4. 2 metrų atstumo tarp rinkėjų laikymąsi.

3.5. rinkėjų, patenkančių į patalpas, kuriose vykdomas balsavimas, srauto reguliavimą. Rekomenduojama, kad prie įėjimo būtų asmuo, kuris reguliuotų srautus, bei pastebėjęs ūmių kvėpavimo takų infekcijų simptomus turinčius asmenis, aprūpintų juos respiratoriais FFP2.

3.6. kur yra įmanoma, būtų pažymėti atstumai (žymos ant grindų ir pan.).

3.7. kad tarp stalų būtų išlaikytas 2 metrų atstumas arba įrengtos pertvaros tarp stalų, taip pat rekomenduojama įrengti pertvarą stalo priekyje tarp komisijos narių ir rinkėjų.

3.8. kad būtų aiškiai pažymėtos įėjimo ir išėjimo vietos, vengiant asmenų maišymosi.

3.9. patalpą, kurioje, esant reikalui, būtų galima izoliuoti asmenį, jei pasireikštų ūmūs kvėpavimo takų infekcijos simptomai.

3.10. kad darbuotojai, į kurių pareigas neįeina tiesioginis darbas su asmenimis, kurie balsuoja, neturėtų kontakto su jais;

3.11 kad prie įėjimo į patalpas, kuriose vykdomas balsavimas, būtų pateikta informacija apie:

3.11.1. asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, dezinfekciją, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kt.);

3.11.2. apie reikalavimus dėl kaukių dėvėjimo;

3.11.3. draudimą balsavime dalyvauti asmenims, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (pvz., karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).

3.12. kad šalia įėjimo į įstaigą ar į patalpas būtų sudarytos galimybės rankų dezinfekcijai (gerai matomoje vietoje, pakabintos rankų dezinfekcijai skirtos priemonės);

3.13. kad patalpos, kuriose vykdomos balsavimas, būtų išvėdinamos prieš atvykstant rinkėjams ir periodiškai vėdinamos pagal galimybes (atidaryti langus 5 min. kas 1 val. ar pan.);

3.14. kad dažnai liečiami paviršiai (durų rankenos, durų rėmai, stalų paviršiai, kėdžių atramos, laiptinės turėklai, elektros jungikliai ir kt.) būtų valomi paviršiams valyti skirtu valikliu ne rečiau kaip kas 2 valandas;

3.15. kad pasibaigus balsavimui, patalpų dezinfekavimas būtų atliekamas atsižvelgiant į Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas rekomendacijas patalpų valymui COVID-19 pandemijos metu (https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/REKOMENDACIJOS%20dezinfekcijai%2020200327%20(1).pdf).

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras _ valstybės lygio

ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas                                               Aurelijus Veryga