LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL RINKIMŲ STEBĖTOJŲ PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO, PANAUDOJIMO IR NETEKIMO TVARKOS APRAŠO

 

2014 m. vasario 12 d. Nr. Sp-23

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymo 40 straipsniu, Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą 61 straipsniu bei Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 6 punktu, nusprendžia:

Patvirtinti Rinkimų stebėtojų pažymėjimų išdavimo, panaudojimo ir netekimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Pirmininkas                                                                                                       Zenonas Vaigauskas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

vyriausiosios rinkimų komisijos

2014 m. vasario 12 d. sprendimu Nr. Sp – 23

 

 

RINKIMŲ STEBĖTOJŲ PAŽYMĖJIMŲ IŠRAŠYMO, IŠDAVIMO,

PANAUDOJIMO IR NETEKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

1. Rinkimų stebėtojų pažymėjimų išrašymo, išdavimo, panaudojimo ir netekimo tvarkos apraše (toliau Aprašas) nustatoma rinkimų stebėtojų pažymėjimų išdavimo, panaudojimo ir netekimo tvarka, stebėtojų teisės ir pareigos, veiklos sąlygos.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymo 40 straipsnio ir Rinkimų į Europos Parlamentą įstatymo 61 straipsnio nuostatomis.

3. Rinkimų stebėtojas – asmuo, turintis Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatytos formos pažymėjimą. Jis turi teisę stebėti rinkimus savivaldybės arba apylinkės, kuri nurodyta jo pažymėjime, teritorijoje. Partijos, visuomeniniai rinkimų komitetai, taip pat kandidatai į Respublikos Prezidentus ir jų patikėtiniai, atstovai rinkimams rinkimų komisijose turi teisę skirti ne daugiau kaip po du rinkimų stebėtojus kiekvienoje rinkimų apylinkėje.

4. Vienu metu tas pats asmuo negali būti stebėtoju ir rinkimų komisijos nariu, kandidatu į Europos Parlamento narius.

5. Rinkimų stebėtojo pažymėjimą išduoda:

5.1. Vyriausioji rinkimų komisija stebėti rinkimus visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose arba tik konkrečiose savivaldybės teritorijose, rinkimų apylinkėse užsienio reikalų ministro, Respublikos Prezidento ar jo įgalioto asmens teikimu, užsienio valstybėms arba tarptautinėms institucijoms atstovaujančių asmenų prašymu, taip pat savo nuožiūra;

5.2. savivaldybės rinkimų komisija – stebėti rinkimus visoje šios savivaldybės teritorijoje, vienoje arba keliose rinkimų apylinkėse vyresniems kaip 18 metų Lietuvos Respublikos piliečiams ar kitiems rinkimų teisę turintiems asmenims kandidato į Respublikos Prezidentus teikimu, visuomeninio rinkimų komiteto, partijos vietos skyriaus ar jo atstovo rinkimams prašymu, kuriame turi būti nurodyta asmens pavardė, vardas, asmens kodas, rinkimų apylinkės (apylinkių) pavadinimas (pavadinimai).

6. Prašymas registruoti rinkimų stebėtojus pateikiamas elektroniniu būdu per elektroninių dokumentų pateikimo informacinę sistemą (EDEPAS) Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje.

7. Prašymo registruoti rinkimų stebėtojus pateikimas baigiamas, kai dokumentą elektroniniu būdu pateikęs asmuo gauna patvirtinimą apie elektroninių dokumentų priėmimą.

8. Rinkimų stebėtojo pažymėjimus rinkimų komisijos vardu išduoda jos pirmininkas arba kitas komisijos narys komisijos pirmininko pavedimu. Negalima atsisakyti išduoti rinkimų stebėtojo pažymėjimą arba vilkinti jo išdavimą, jeigu asmuo, kuriam jis turėtų būti išduotas, atitinka įstatymų reikalavimus. Apie visus atsisakymus išduoti rinkimų stebėtojo pažymėjimą turi būti pranešta artimiausiame komisijos posėdyje ir atitinkamam atstovui rinkimams.

9. Rinkimų stebėtojo pažymėjime įrašoma: rinkimų komisijos pavadinimas, stebėtojo vardas ir pavardė, rinkimų komisijos pirmininko, išrašiusio pažymėjimą, vardas ir pavardė, parašas ir išdavimo data.

10. Rinkimų stebėtojai, turintys pažymėjimą, gali stebėti išankstinį balsavimą savivaldybėje, specialiuose paštuose, namuose bei stebėti rinkimus rinkimų dieną pažymėjime nurodytos savivaldybės rinkimų apylinkėje.

11. Rinkimų stebėtojas turi teisę reikalauti, kad rinkimų komisijos pirmininkas ir nariai, taip pat balsavimo patalpoje esantys asmenys laikytųsi rinkimų ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų.

12. Rinkimų stebėtojams, komisijos nariams ir atstovams rinkimams draudžiama atlikti balsavimo veiksmus už neįgalų rinkėją.

13. Rinkimų komisijos turi pasirūpinti, kad rinkimų stebėtojui rinkimų apylinkės balsavimo patalpose būtų sudarytos tinkamos sąlygos stebėti, kaip laikomasi rinkimų įstatymų. Iš rinkimų stebėtojų darbo vietos turi būti gerai matoma rinkimų komisijos darbo vietos, rinkėjo kelias į balsavimo kabiną, balsavimo kabinos prieigos, balsavimo kabina ir rinkėjo kelias iš balsavimo kabinos iki balsadėžės.

14. Jeigu rinkimų stebėtojas pats pažeidžia įstatymus, jo stebėtojo pažymėjimas gali būti panaikintas savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko sprendimu. Apie sprendimą turi būti iš karto pranešta rinkimų komisijos nariams, Vyriausiajai rinkimų komisijai ir atitinkamam atstovui rinkimams.

15. Rinkimų dieną stebėtojai kartu su rinkimų komisijos nariais ir budinčiu policininku gali dalyvauti antspauduojant balsadėžę. Balsavimo patalpa rinkimų dieną rinkėjams atidaroma tik susirinkus ne mažiau kaip 3/5 apylinkės rinkimų komisijos narių.

16. Rinkimų stebėtojai gali vykti į namus pas namuose balsuojančius rinkėjus tik kartu su skirtingų politinių partijų pasiūlytų rinkimų komisijos nariais.

17. Rinkimų stebėtojai gali vykti pas rinkėjus, balsuojančius specialiuose paštuose, negalinčius atvykti į balsavimui skirtą vietą, kartu su ne mažiau kaip 2 apylinkės rinkimų komisijos nariais ir specialaus pašto darbuotoju.

18. Rinkimų stebėtojams, komisijos nariams, specialaus pašto darbuotojams draudžiama už rinkėją atlikti balsavimo veiksmus, taip pat priimti iš rinkėjo neužklijuotą išorinį balsavimo paštu voką.

19. Rinkimų stebėtojas balsavimo specialiajame paštu metu, pateikęs pašto darbuotojui savo pažymėjimą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, turi teisę įrašyti į pašto darbuotojo pažymą savo pastabą.

20. Rinkimų stebėtojai gali dalyvauti skaičiuojant balsus rinkimų apylinkėse, taip pat nustatant rinkimų rezultatus savivaldybės komisijoje.

21. Kai į atitinkamą rinkimų apylinkės balsų skaičiavimo protokolą įrašyti visi duomenys ir visi rinkimų biuleteniai sudėti į antspauduotus paketus ir į specialųjį voką (vokus), rinkimų apylinkės balsų skaičiavimo protokolą pasirašo apylinkės rinkimų komisijos pirmininkas ir nariai, po jų – ir rinkimų stebėtojai. Rinkimų stebėtojų pastabos, apylinkės rinkimų komisijos narių atskirosios nuomonės pridedamos prie atitinkamo protokolo ir tampa neatskiriama jo dalimi. Protokolų kopijos rinkimų stebėtojams ir rinkimų komisijos nariams pateikiami jų prašymu.

22. Stebėtojai turi teisę reikšti pastabas ir pretenzijas rinkimų komisijoms dėl rinkimų įstatymų ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų pažeidimo, bet neturi kliudyti rinkimų komisijoms dirbti. Stebėtojai turi teisę apylinkės rinkimų komisijai raštu pareikšti protestą, kuris pridedamas prie apylinkės balsų skaičiavimo protokolo ir kartu su kitais rinkimų apylinkės rinkimų dokumentais pateikiamas savivaldybės rinkimų komisijai. Rinkimų stebėtojo protestas savivaldybės rinkimų komisijai pridedamas prie savivaldybės balsų skaičiavimo protokolo. Protestus nagrinėja ta rinkimų komisija, kuriai jie pareikšti.

23. Partijos, iškėlusios kandidatą, kandidatai į Respublikos Prezidentus, jų patikėtiniai, partijų, visuomeninių rinkimų komitetų atstovai, rinkimų stebėtojai apylinkių rinkimų komisijų sprendimus dėl balsų skaičiavimo protokolų surašymo gali apskųsti savivaldybės rinkimų komisijai ne vėliau kaip per 24 valandas nuo jų surašymo.

_______________________