Pagėgių savivaldybės taryba

 

SPRENDIMAS

DĖL PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS 2021 METŲ UŽIMTUMO DIDINIMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2021 m. vasario 18 d. Nr. T-39

Pagėgiai

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnio 18 punktu, 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 17 straipsniu, 48 straipsnio 1 dalies 3 punktu, 2 ir 3 dalimis, Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. A1-257 „Dėl Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir Užimtumo didinimo programos, skirtos užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modeliui įgyvendinti, rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. A1-269 „Dėl Užimtumo didinimo programos, skirtos užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modeliui įgyvendinti, rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Pagėgių savivaldybės taryba 

n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Pagėgių savivaldybės 2021 metų užimtumo didinimo programą (pridedama).

2. Sprendimą paskelbti Teisės aktų registre ir Pagėgių savivaldybės interneto svetainėje www.pagegiai.lt.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmams (Galinio Pylimo g. 9, 91230 Klaipėda) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per 1 (vieną) mėnesį nuo sprendimo paskelbimo ar įteikimo suinteresuotiems asmenims dienos.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                             Vaidas Bendaravičius

 

 

PATVIRTINTA

Pagėgių savivaldybės tarybos

2021 m. vasario 18 d.

sprendimu Nr. T-39

 

 

PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS 2021 METŲ UŽIMTUMO DIDINIMO PROGRAMA

 

I SKYRIUS

ĮVADAS

 

1. Pagėgių savivaldybės 2021 metų užimtumo didinimo programa (toliau – programa) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnio 18 punktu, Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 17 straipsniu, 48 straipsnio 1 dalies 3 punktu ir 3 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. A1-257 patvirtintu Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašu ir 2019 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. A1-269 patvirtintu Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašu, 2019 m. gruodžio 31 d. Jungtinės veiklos sutartimi Nr. A3-448/US19-317.

2. Programoje numatomos Programos paslaugos ir priemonės, planuojama apimtis, vykdymo laikas ir trukmė, ieškančių darbo asmenų grupės, mokėjimo už darbą sąlygos, finansavimas ir finansavimo šaltiniai, tęstinumas ir prognozė, priežiūra, įvertinimas ir viešinimas.

3. Programoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos užimtumo įstatyme ir Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme apibrėžtas sąvokas.

4. Programos tikslas – didinti Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 48 straipsnio 2 dalyje nurodytos tikslinės grupės užimtumą ir integraciją į darbo rinką. Padėti su sunkumais darbo rinkoje susiduriantiems, dažniausiai žemą išsilavinimą turintiems, gyventojams bei gyventojams, kurie nėra mobilūs ir kuriems vietinėje rinkoje sudėtinga rasti darbą, atitinkantį turimas kompetencijas.

5. Programos uždaviniai:

5.1 mažinti socialinę atskirtį tarp bendruomenės narių;

5.2 skatinti darbinę veiklą atnaujinant bedarbių darbinius įgūdžius;

5.3 stiprinti bendradarbiavimą su Užimtumo tarnyba priimant sprendimus Programos įgyvendinime;

5.4 dalyvauti kaip partneris įgyvendinant projektą „Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio įgyvendinimas“(toliau Projektas), finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis pagal 2014 – 2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą;

5.5 didinti savivaldybės gyventojų užimtumą 2021 m., nemaža dalis savivaldybės gyventojų, neturinčių darbo, yra sąlyginai žemos kvalifikacijos todėl tikslinga vykdyti laikinus/nuolatinius darbus, nes jų poreikis savivaldybėje yra didelis.

6. Bendradarbiauti su socialiniais partneriais, organizacijų ir vietos bendruomenių atstovais.

7. Siekiant įgyvendinti Programoje numatytų laikinųjų/nuolatinių darbų paskirstymą bei finansavimo sutartis rengia Pagėgių savivaldybės administracija.

8. Laikinuosius/nuolatinius darbus organizuoja darbdaviai – Pagėgių savivaldybės teritorijoje veikiančios įmonės, įstaigos ir seniūnijos.

9. Asmenų, dirbančių laikinuosius / nuolatinius darbus, skaičius nustatomas atsižvelgiant į esamą laikinųjų/nuolatinių darbų finansavimą, darbdavių poreikį ir gyventojų skaičių bei nedarbo lygį seniūnijose.

10. 2020−2021 metais Pagėgių savivaldybė kaip partneris dalyvauja įgyvendinant valstybės projektą, skirtą užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modeliui įgyvendinti, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą. Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos, kuri yra nustatyta socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. gegužės 13d. įsakymu Nr. A1-269, 6.4.1 punkte nurodyta, kad Užimtumo didinimo programų finansavimo šaltinis yra ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, todėl projektas „Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelis” bus sudėtinė Pagėgių savivaldybės Užimtumo didinimo programos dalis. Projekto įgyvendinimą koordinuos ir Projekto įgyvendinimo stebėseną vykdys Užimtumo tarnyba.

11. Modelio tikslas – skatinti, motyvuoti ir palengvinti ilgalaikių bedarbių asmenų perėjimą nuo nedarbo prie užimtumo darbo rinkoje. Suderinti užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų bei piniginės socialinės paramos teikimą, integruojant ilgą laiką nedirbusius asmenis į darbo rinką.

 

 

II SKYRIUS

BŪKLĖS ANALIZĖ

 

12. Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Tauragės skyriuje Pagėgių savivaldybėje 2020 m. gruodžio 1 d. įregistruoti 754 bedarbiai, kurie sudaro 16,8 procento Pagėgių savivaldybės darbingo amžiaus gyventojų. Iš 754 bedarbių yra registruota 381 moterys, 373 vyrai.

13. Vidutinis metinis bedarbių skaičius – 583,4. Vidutinis metinis ilgalaikių bedarbių skaičius 173.

14. Bedarbių poreikis dalyvauti programoje nustatomas: atsižvelgiant į ieškančių darbo asmenų, turinčių sunkumų integruojantis į darbo rinką dėl nepakankamos kvalifikacijos, darbo patirtį, ilgalaikį nedarbą, amžių, šeimynines aplinkybes.

15. Išsiaiškinta, kad Užimtumo tarnyba didina bedarbių užimtumą vykdydama įvairias integracijos, savarankiško užimtumo programas. Pastebima, kad trūksta priemonių įgūdžiams ugdyti, perkvalifikavimui, mokymams; priemonių, kurios paskatintų jaunų asmenų savarankišką užimtumą, remiant fizinių ir juridinių asmenų steigimo, darbo vietų įrengimo išlaidas, sukuriant naujas darbo vietas ir įdarbinant tikslinės grupės asmenis. Taip pat pastebima, kad ilgalaikiams bedarbiams ir socialinių išmokų gavėjams trūksta priemonių, ugdančių asmenų socialinius ir darbinius įgūdžius, padedančių įtraukti asmenis, ilgą laiką nedirbusius ar neketinusius dirbti, į darbo rinką ir joje išsilaikyti.

 

 

III SKYRIUS

PASLAUGŲ IR PRIEMONIŲ PLANAS

 

 

16. Programos įgyvendinimo laikotarpis – nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d.

16.1 Programoje užimtumui didinti numatomos šios priemonės – laikino/nuolatinio pobūdžio darbai:

16.1.1  Pagėgių  savivaldybei priskirtų teritorijų tvarkymo ir želdinių priežiūros darbai, upių, ežerų ir kitų vandens telkinių pakrančių bei paplūdimių valymas ir priežiūra;

16.1.2 vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūra;

16.1.3. pagalbiniai smulkaus remonto darbai;

16.1.4. pagalbiniai maisto paruošimo darbai;

16.1.5. patalpų ir aplinkos tvarkymo darbai, šiukšlių rinkimas, šlavimas, šienavimas, sniego valymas, lapų griebimas;

16.1.6. sporto ir turizmo objektų tvarkymo darbai;

16.1.7 valstybinio miško aplinkos tvarkymas, miško sodinimas ir priežiūra;

16.2. laikiniesiems/nuolatiniams darbams atlikti – priimami asmenys, kurie priklauso bent vienai iš Užimtumo įstatymo 48 straipsnio 2 dalyje nurodytų asmenų grupių.

16.3 dalyvavimas Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelyje (toliau – Modelis).

17. Vieno asmens darbų trukmė programoje – neterminuota arba iki 6 mėnesių.

18. Programos dalyvių atranka:

18.1 Informacija darbdaviams apie galimybę dalyvauti Programoje skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje www.pagegiai.lt;

18.2 darbdaviai, pageidaujantys dalyvauti Programoje, pateikia Savivaldybės administracijai paraiškas, kuriose nurodo planuojamų vykdyti darbų pavadinimą, pobūdį, numatomų sukurti laikinųjų/nuolatinių darbo vietų ir į jas įdarbinti asmenų skaičių, reikalavimus jų kvalifikacijai ar kompetencijai, lėšų poreikį, darbų apimtį, darbo ir darbo apmokėjimo sąlygas, įgyvendinimo terminus;

18.3 Programos dalyvius parenka Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbdavių atrankos komisija. Bedarbius dalyvauti Programoje siunčia Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Pagėgių skyrius, atsižvelgdamas į jų galimybes minėtus darbus dirbti (profesinį pasirengimą, sveikatos būklę). ;

18.4 Vadovaudamasis darbdavių atrankos rezultatais Savivaldybės administracijos direktorius įsakymu paskirsto Programos laikinųjų/nuolatinių darbų lėšas. Prireikus, lėšos darbdaviams gali būti patikslinamos.

18.5 Darbdaviai su Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Pagėgių skyriaus atsiųstais ieškančiais darbo asmenimis sudaro terminuotas darbo sutartis.

19. Projekto „Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio įgyvendinimas“ vykdymo metu Savivaldybėje dirba menturius.

20. Projekto įgyvendinimo metu bus suteiktos socialinės ir motyvavimo paslaugos, kurių skaičius ir tematika bus parenkama individualiai pagal kiekvieno nedirbančio asmens individualius poreikius. Projekto dalyviams bus teikiama (-os) / organizuojama:

20.1. lydimoji pagalba;

20.2. mentorystė;

20.3. savipagalbos grupė;

20.4. socialinės paslaugos, nurodytos Socialinių paslaugų kataloge. Socialinės ir motyvavimo paslaugos padės nedirbantiems asmenims grįžti į darbo rinką ir aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime.

21. Projekto tikslinė grupė – asmenys, kurie jų nusiuntimo pas nedirbančių asmenų atvejo vadybininką ir susitarimo dėl integracijos į darbo rinką sudarymo metu atitinka visus šiuos reikalavimus:

21.1. yra 30 metų ir vyresni;

21.2. yra ilgalaikiai bedarbiai, kurių nedarbo trukmė ilgesnė kaip 12 mėnesių, skaičiuojant nuo įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba) dienos, ar nedirba daugiau kaip 2 metus;

21.3. yra piniginės socialinės paramos gavėjai arba turi teisę gauti piniginę socialinę paramą ir (ar) gauna Užimtumo įstatymo 481 straipsnyje nurodytą darbo paieškos išmoką arba teisę į šią išmoką.

 

 

 

 

IV SKYRIUS

prOGRAMOS TĘSTINUMAS IR PROGNOZĖ

 

22. Programos laikinųjų/nuolatinių darbų trukmė neterminuota, priemonėje dalyvaus apie 5 ieškančių darbo asmenų. Jie turės galimybę užsidirbti lėšų pragyvenimui, atnaujins darbinius įgūdžius pagal turimą profesiją ar kvalifikaciją, įgys motyvaciją tolimesnei darbo paieškai.

23. Planuojama, kad įdarbinti asmenys padės palaikyti ir plėtoti vietos bendruomenės socialinę infrastruktūrą.

24. Programa yra tęstinė, planuojamos teikti jau įgyvendinamos priemonės ir paslaugos, nes Pagėgių savivaldybės teritorijoje bedarbių skaičius  didėja, nedarbo lygis išlieka aukštas.

25. Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama per numatytą Projekto veiklų įgyvendinimo laikotarpį (24 mėnesius) sudarys galimybę 150 vyresnių kaip 30 metų ir piniginę socialinę paramą gaunančių ir ( ar) gauna Užimtumo įstatymo 481 straipsnyje nurodytą darbo paieškos išmoką arba teisę į šią išmoką bei ilgą laiką nedirbančių asmenų dalyvauti Projekto veiklose, iš kurių ne mažiau kaip 30 procentų dalyvių integruosis į darbo rinką.

 

 

V SKYRIUS

FINANSAVIMO PLANAS

 

 

26. Pagėgių savivaldybės 2021 metų užimtumo didinimo programai ir Projektui finansuojamam iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų vykdyti planuojama panaudoti 75197.76 eurų, iš jų:

26.1. 18700,00 eurų skirtų Savivaldybei iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų, iš jų:

26.1.1. Programai administruoti – 748,00 eurų.

26.1.2. laikiniesiems darbams atlikti – 17952,00 eurų.

26.2.Projektui finansuojamam iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų – 56497,76 eurų, iš jų:

26.2.1  mentorystei – 31952,36 eurų;

26.2.2. Socialinėms ir motyvavimo paslaugoms Pagėgių savivaldybei – 21245,40 eurų.

27. Darbdaviui, įdarbinusiam pagal terminuotą darbo sutartį laikiniesiems darbams atlikti Užimtumo tarnybos siųstus asmenis, už kiekvieną įdarbintą asmenį mokama darbo užmokesčio kompensacija už įdarbinto asmens faktiškai dirbtą laiką pagal tą mėnesį galiojančią Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą minimaliąją mėnesinę algą, įskaitant darbdaviui ir jo darbuotojui Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka privalomus mokėti mokesčius ir kitas privalomas su darbo teisiniais santykiais susijusias išmokas.

28. Laikinuosius/nuolatinius darbus dirbantiems asmenims padengiamos visos privalomojo sveikatos tikrinimo ir skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų, jeigu tai numatyta darbuotojų saugą ir sveikatą darbe reglamentuojančiuose teisės aktuose, išlaidos pagal pateiktus šias išlaidas pateisinančius dokumentus

29. Programoje suplanuotiems laikiniesiems/nuolatiniams darbams atlikti sudaromos laikinųjų/nuolatinių darbų organizavimo ir finansavimo sutartys.

 

 

VI SKYRIUS

PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA IR VERTINIMAS

 

30. Projekto įgyvendinimą koordinuoja, įgyvendinimo stebėseną vykdo Užimtumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

31. Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka bus vykdoma:

31.1. lėšų panaudojimo pagal paskirtį stebėjimas;

31.2. pasiektų rezultatų analizė ir programos efektyvumo vertinimas.

32. Programos vertinimo rodikliai:

32.1. įdarbintų laikinuose/nuolatiniuose darbuose asmenų skaičius;

32.2. asmenų, gavusių užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugas, skaičius;

32.3. įdarbintų po laikinųjų darbų asmenų skaičius.

32.4. darbdavių, dalyvaujančių organizuojant laikinuosius/nuolatinius darbus, skaičius;

 

 

VII SKYRIUS

VIEŠINIMAS

 

33. Informacija apie programą, jos įgyvendinimo pasiektus rezultatus, gerosios patirties pavyzdžius bus skelbiama Pagėgių savivaldybės interneto svetainėje www.pagegiai.lt bei aptariama susitikimų su darbdaviais metu.

34. Užimtumo tarnybos internetinės svetainės www.uzt. bus pateiktas trumpas Projekto aprašymas, jo vertė, įgyvendinamos veiklos, tikslai, trukmė, tikslinė grupė, planuojami rodikliai.

Informacija apie Projekto įgyvendinimą bus viešinama Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Tauragės skyriuje ir pas partnerius. Projekto viešinimui bus parengti plakatai.