Visagino savivaldybės taryba
sprendimas
DĖL VISAGINO SAVIVALDYBĖS NEFORMALIOJO VAIKŲ ŠVIETIMO LĖŠŲ SKYRIMO IR PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2018 m. spalio 25 d. Nr. TS-199
Visaginas
Visagino savivaldybės taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 67 straipsnio 1 dalimi bei Neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2018 m. rugsėjo 12 d. įsakymu Nr. V-758 „Dėl Neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 3 punktu, n u s p r e n d ž i a:
1. Patvirtinti Visagino savivaldybės neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Visagino savivaldybės tarybos 2016 m. sausio 28 d. sprendimą Nr. TS-9 „Dėl Visagino savivaldybės neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais jo pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Visagino savivaldybės tarybos
2018 m. spalio 25 d. sprendimu Nr. TS-199
VISAGINO SAVIVALDYBĖS NEFORMALIOJO VAIKŲ ŠVIETIMO LĖŠŲ SKYRIMO IR PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Visagino savivaldybės neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) paskirtis – apibrėžti Europos Sąjungos finansinės paramos, bendrojo finansavimo ir kitų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skiriamų Visagino savivaldybei mokiniams ugdyti pagal neformaliojo vaikų švietimo (išskyrus ikimokyklinio, priešmokyklinio ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo) (toliau – NVŠ) programas, skyrimo principus, lėšų paskirtį, naudojimą, reikalavimus švietimo teikėjui ir NVŠ programoms, NVŠ programų vertinimo, kokybės užtikrinimo, NVŠ lėšomis finansuojamų vaikų apskaitą ir atsiskaitymo už NVŠ lėšas tvarką.
II SKYRIUS
NVŠ LĖŠŲ APSKAIČIAVIMO IR SKYRIMO PRINCIPAI
3. Savivaldybei tenkanti NVŠ lėšų suma vienam mokiniui apskaičiuojama visą NVŠ skirtą sumą padalinus iš mokinių, praėjusių kalendorinių metų rugsėjo 1 d. besimokiusių pagal bendrojo ugdymo programas, skaičiaus ir iš finansuojamo laikotarpio mėnesių skaičiaus (toliau – Dydis) bei vienam mokiniui nustatytą Dydį padauginus iš Savivaldybėje praėjusių kalendorinių metų rugsėjo 1 d. pagal bendrojo ugdymo programas besimokiusių vaikų skaičiaus ir finansuojamo laikotarpio mėnesių skaičiaus, atsižvelgiant į Neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2018 m. rugsėjo 12 d. įsakymu Nr. V-758 (toliau – Tvarka), rekomenduojamą NVŠ lėšų sumą vienam programoje dalyvaujančiam vaikui (t. y. 15 eurų per mėnesį).
4. NVŠ lėšomis gali būti finansuojama tik viena vaiko einamaisiais kalendoriniais metais pasirinkta NVŠ programa, pagal kurią vaikas mokosi Savivaldybėje, nepriklausomai, kurioje savivaldybėje jis gyvena ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą.
5. NVŠ lėšos švietimo teikėjams apskaičiuojamos pagal mokinių, pasirinkusių NVŠ programas bei sudariusių su NVŠ teikėjais dalyvavimo NVŠ programose sutartis, skaičių ir programos trukmę.
6. Tuo atveju, kai pagal Aprašo 3–5 punktų nuostatas apskaičiuota lėšų suma visiems švietimo teikėjams bus didesnė/mažesnė, nei iš viso iš valstybės biudžeto gauta NVŠ lėšų suma, tai šios lėšos skirstomos proporcingai – pagal mokinių, dalyvaujančių NVŠ programose skaičių (skiriant ne mažiau kaip 10 eurų ir ne daugiau kaip 20 eurų per mėnesį vienam NVŠ programoje dalyvaujančiam vaikui) bei NVŠ programų vertinimo rezultatus. Nustačius, kad NVŠ programa atitinka bent vieną iš prioritetinių krypčių, nurodytų 24 punkte, vienam šioje programoje dalyvaujančiam vaikui skiriama didesnė už rekomenduojamą 3 punkte NVŠ lėšų suma (bet ne daugiau kaip 20 eurų per mėnesį).
7. Visos valstybės lėšos Savivaldybės mokiniams ugdyti pagal NVŠ programas skiriamos Savivaldybės administracijai, kol bus priimti reikalingi teisės aktai dėl lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo švietimo teikėjams.
8. Švietimo teikėjams, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija yra ne Visagino savivaldybės taryba, lėšos skiriamos pagal tarp švietimo teikėjo ir Savivaldybės administracijos sudarytas sutartis.
III SKYRIUS
NVŠ LĖŠŲ PASKIRTIS
10. NVŠ lėšos skiriamos vaiko, dalyvaujančio NVŠ programoje, ugdymo procesui ir su juo susijusioms išlaidoms finansuoti.
11. NVŠ lėšų negalima naudoti:
IV SKYRIUS
REIKALAVIMAI ŠVIETIMO TEIKĖJUI
12. NVŠ lėšomis NVŠ programas įgyvendinti gali visi neformaliojo vaikų švietimo teikėjai, išskyrus mokyklas, teikiančias bendrąjį ugdymą, kurie:
12.2. registruoti Švietimo ir mokslo institucijų registre (toliau – ŠMIR) adresu www.smir.smm.lt nurodyta tvarka;
12.5. turi asmenis, pagal Lietuvos Respublikos švietimo įstatymą galinčius dirbti NVŠ mokytojais: pedagogai; asmenys, įgiję aukštąjį (aukštesnįjį, įgytą iki 2009 metų, ar specialųjį vidurinį, įgytą iki 1995 metų) išsilavinimą ir per vienus metus nuo darbo mokytoju pradžios švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka išklausę pedagoginių ir psichologinių žinių kursą; asmenys, baigę profesinio mokymo programą, įgiję vidurinį išsilavinimą ir kvalifikaciją, turintys 3 metų darbo stažą ir švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka išklausę pedagoginių ir psichologinių žinių kursą; asmenys, įgiję vidurinį išsilavinimą ir švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka išklausę pedagoginių ir psichologinių žinių kursą.
13. Laisvieji mokytojai (pvz., menininko statusą turintys asmenys, kultūros darbuotojai ir pan.), norintys įgyvendinti NVŠ programas:
V SKYRIUS
REIKALAVIMAI NVŠ PROGRAMOMS
15. NVŠ programos turi atliepti Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme apibrėžto kito NVŠ paskirtį ir Neformaliojo vaikų švietimo koncepcijos, patvirtintos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro, nuostatas.
16. NVŠ programos turi būti registruotos Kvalifikacijos tobulinimo programų ir renginių registre (KTPRR).
17. NVŠ programos veiklos turi būti įgyvendinamos ne rečiau kaip po 2 pedagoginio darbo valandas per savaitę arba ne mažiau kaip 8 pedagoginio darbo valandas per mėnesį. NVŠ lėšomis finansuojamos programos veiklos turi būti vykdomos ne mažiau kaip 3 mėn. NVŠ programos vykdomos einamaisiais kalendoriniais metais.
VI SKYRIUS
NVŠ PROGRAMŲ RENGIMAS, TEIKIMAS, VERTINIMAS, VYKDYMAS, KOKYBĖS UŽTIKRINIMAS IR NVŠ LĖŠAS GAUNANČIŲ VAIKŲ APSKAITA
18. Savivaldybės administracija interneto svetainėje www.visaginas.lt informuoja visuomenę apie numatomas naujas vaikų dalyvavimo NVŠ programose galimybes ir iki einamųjų metų sausio 10 d. skelbia kvietimą teikėjams teikti NVŠ programos atitikties reikalavimams paraiškas (pagal Tvarkos 1 priedą) arba motyvuotą prašymą, jeigu teikėjas einamaisiais metais numato vykdyti NVŠ programą, akredituotą praėjusiais metais (t. y. be pakeitimų) arba buvo pratęstas jos vykdymo terminas.
19. NVŠ teikėjas, atitinkantis Aprašo 12 ir 13 punktuose numatytus reikalavimus, gali teikti kelias programas; vienai programai pildoma viena NVŠ programos atitikties reikalavimams paraiškos (toliau – Paraiška) forma. Jeigu teikėjas einamaisiais metais numato vykdyti NVŠ programą, akredituotą praėjusiais metais (t. y. be pakeitimų) arba buvo pratęstas jos vykdymo terminas, vietoje paraiškos teikiamas motyvuotas raštas, nurodant praeitų metų programos pavadinimą ir suteiktą KTPRR kodą (toliau – Raštas).
20. Kartu su Paraiška / Raštu teikiami šie dokumentai:
20.1. teisę naudotis patalpomis (ar kitu nekilnojamuoju turtu), kur numatoma vykdyti NVŠ programą, patvirtinančių dokumentų tikras kopijas (kai nuomojamos ar naudojamos panaudos pagrindais savivaldybės biudžetinių įstaigų patalpos (ar kitas nekilnojamasis turtas) arba turto valdytojų patvirtinimus raštu, jog NVŠ programos teikimui su teikėju bus sudarytos patalpų nuomos sutartys (jei Paraiškos / Rašto teikimo metu jos dar nesudarytos);
20.2. dokumentus, įrodančius, kad NVŠ mokytojai turi pedagoginę kvalifikaciją (pvz., diplomų, pažymėjimų dėl pedagoginių ir psichologinių žinių kursų išklausymo kopijas ir pan.);
20.3. ne švietimo ir / ar ne biudžetinės institucijos – nuostatų / įstatų kopiją (tik pirmą kartą teikiant Paraišką);
21. Paraiška / Raštas su reikiamais priedais teikiami Savivaldybės administracijai elektroninėmis informacijos perdavimo priemonėmis, registruojami Savivaldybės dokumentų valdymo sistemoje ir vizuojami Savivaldybės administracijos direktoriaus ir Savivaldybės strateginio veiklos plano Švietimo paslaugų plėtros programos koordinatoriaus.
22. NVŠ programa teikiama vertinti Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudarytai NVŠ programų vertinimo komisijai (toliau – Komisija), kuri, vadovaudamasi Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintu jos darbo reglamentu ir atsižvelgdama į praėjusių metų stebėsenos rezultatus, nustato, ar NVŠ programa (ir kiti pateikti dokumentai) atitinka Apraše nustatytus reikalavimus ir ar gali būti finansuojama NVŠ lėšomis. Komisija sudaroma iš įvairių institucijų atstovų, nepriklausomų vertintojų, turinčių patirties NVŠ srityje.
23. NVŠ programų vertinimas įvykdomas per 7 darbo dienas nuo NVŠ programos atitikties reikalavimams paraiškų pateikimo dienos pagal NVŠ programos atitikties reikalavimams vertinimo kriterijus (Tvarkos 2 priedas).
24. Vertinant programas atsižvelgiama, ar jos atitinka bent vieną iš šių prioritetinių krypčių:
25. Baigusi NVŠ programų vertinimą, Komisija Savivaldybės administracijos direktoriui teikia siūlymus.
26. Savivaldybės administracijos direktorius, atsižvelgdamas į Komisijos siūlymą, priima sprendimą dėl programos atitikties reikalavimams / anksčiau akredituotos programos vykdymo pratęsimo (Komisijos nurodytam terminui). NVŠ programos teikėjas, kurio programa pripažinta atitinkanti reikalavimus (ar pratęsiamas jos vykdymo terminas) ir jai įgyvendinti paskiriamos lėšos, tampa NVŠ programos vykdytoju.
27. Per tris darbo dienas nuo Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimo priėmimo:
27.2. NVŠ programos, atitinkančios reikalavimus, skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje kartu su kvietimu vaikams (tėvams, globėjams, rūpintojams) registruotis į NVŠ programas;
28. NVŠ teikėjas sudaro mokymo sutartis su paslaugos gavėju, elektroniniu būdu užpildydamas mokymo sutartį (Tvarkos 3 priedas) ir per 3 darbo dienas nuo sutarties pasirašymo registruoja vaikus Mokinių registre, pažymėdamas finansavimo NVŠ lėšomis požymį.
29. Savivaldybės administracijos specialistas (Mokinių registro Savivaldybės administratorius) ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po vaikų įregistravimo suformuoja atitinkamą Mokinių registro išrašą. Pagal jo duomenis ir Savivaldybei skirtą NVŠ lėšų sumą Savivaldybės administracijos specialistas, koordinuojantis NVŠ programų vykdymą, apskaičiuoja NVŠ lėšų sumą vienam programoje dalyvaujančiam vaikui ir finansavimo periodą, vadovaudamasis Aprašo nuostatomis, ir teikia siūlymą Savivaldybės administracijos direktoriui. Savivaldybės administracijos direktorius, atsižvelgdamas į šį siūlymą, tvirtina NVŠ lėšų sumą vienam programoje dalyvaujančiam vaikui ir finansavimo periodą (pradžią ir trukmę mėnesiais).
30. Savivaldybės administracija sudaro sutartis su NVŠ programos vykdytojais dėl NVŠ lėšų skyrimo ir panaudojimo numatydama NVŠ vykdytojo įsipareigojimus, kitas sąlygas, užtikrinančias programų vykdymo ir skiriamų asignavimų naudojimo teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą ir rezultatyvumą, bei atsakomybę už netinkamą lėšų naudojimą ir ugdymo proceso organizavimą. Pasirašant sutartis jas derina Savivaldybės strateginio veiklos plano Švietimo paslaugų plėtros programos koordinatorius, Savivaldybės administracijos specialistas, koordinuojantis NVŠ programų vykdymą, Savivaldybės administracijos ir NVŠ teikėjo finansininkas. Lėšas švietimo teikėjams (asignavimų valdytojams) pagal Savivaldybės administracijos pateiktus duomenis ir sudarytas su NVŠ vykdytojais sutartis paskirsto Visagino savivaldybės taryba tikslinant savivaldybės biudžetą.
31. NVŠ programos vykdytojas naudoja lėšas teisės aktų nustatyta tvarka, užtikrina šių lėšų panaudojimą pagal tikslinę paskirtį, lėšų naudojimo ekonomiškumą ir efektyvumą, užtikrina programos vykdymo kokybę.
32. Savivaldybės strateginio veiklos plano Švietimo paslaugų plėtros programos koordinatorius ir Savivaldybės administracijos specialistas, koordinuojantis NVŠ programų vykdymą, užtikrina NVŠ programų įgyvendinimo stebėseną (vadovaujantis savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintu NVŠ programų stebėsenos tvarkos aprašu) ir NVŠ teikėjų sutartinių įsipareigojimų vykdymo stebėseną.
33. Esant pažeidimams dėl programos vykdymo proceso ar ugdymo kokybės, Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu programos atitiktis panaikinama, sutartis tarp Savivaldybės administracijos ir šios NVŠ programos vykdytojo nutraukiama.
34. Vaikams baigus programą ar nutraukus mokymo sutartį, NVŠ teikėjas per 3 darbo dienas Mokinių registre pašalina įrašą apie vaiko dalyvavimą NVŠ lėšomis finansuojamoje programoje.
35. Atskirais atvejais (NVŠ programos vykdytojui nesurinkus mokinių grupės / vaikams nepasirinkus NVŠ programos; mokiniams nutraukus sutartis su NVŠ programos vykdytoju (arba ženkliai sumažėjus mokinių skaičiui, su kuriuo programos vykdyti nebeįmanoma; jei NVŠ programos vykdytojas dėl objektyvių priežasčių negali įvykdyti įsipareigojimų pagal sutartį dėl NVŠ programos įgyvendinimo arba jei įsipareigojimų vykdymą tęsti netikslinga) Savivaldybės administracija gali skelbti pakartotinį kvietimą teikėjams teikti NVŠ programos atitikties reikalavimams paraiškas (šiuo atveju atliekami veiksmai, nurodyti Aprašo 18–30 punktuose).
VII SKYRIUS
LĖŠŲ, SKIRTŲ NVŠ PROGRAMOMS, NAUDOJIMAS IR ATSISKAITYMAS UŽ JAS
36. Finansavimą gavęs NVŠ programos vykdytojas programai įgyvendinti skirtas lėšas naudoja ir atsiskaito už jas pagal NVŠ programos vykdytojo sudarytoje su Savivaldybės administracija lėšų skyrimo ir naudojimo sutartyje numatytus terminus ir nuostatas, pateikdamas dokumentus, susijusius su NVŠ programos vykdymu ir skirtų lėšų naudojimu (nurodytus 37 p.). Išlaidų teisėtumą, ekonomiškumą ir efektyvumą patikrina ir įvertina Savivaldybės strateginio veiklos plano Švietimo paslaugų plėtros programos koordinatorius kartu su Savivaldybės administracijos specialistu, koordinuojančiu NVŠ programų vykdymą, ir Savivaldybės administracijos finansininku.
37. Įgyvendinęs programą, tačiau ne vėliau kaip iki einamųjų metų pabaigos, per 10 kalendorinių dienų NVŠ programos vykdytojas Savivaldybės administracijai elektroninėmis informacijos perdavimo priemonėmis pateikia:
37.1. biudžeto išlaidų sąmatos įvykdymo ataskaitą (parengtą pagal Lietuvos Respublikos finansų ministro patvirtintą formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos finansų ministro įsakymu);
38. NVŠ lėšos skiriamos NVŠ programų vykdytojams kaip tikslinės lėšos nesuteikiant teisės jas naudoti kitiems tikslams ir naudojamos neformaliojo vaikų švietimo programoms įgyvendinti vadovaujantis Aprašo nuostatomis. NVŠ programos vykdytojai naudoja lėšas teisės aktų nustatyta tvarka ir užtikrina šių lėšų panaudojimą pagal tikslinę paskirtį. Nustačius, kad lėšos panaudotos nesilaikant teisėtumo, ekonomiškumo ir efektyvumo principų, apie tai informuojamas NVŠ programos vykdytojas su reikalavimu grąžinti į Savivaldybės administracijos sąskaitą ne pagal paskirtį panaudotas lėšas / nepagrįstas išlaidas.
VIII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
39. Per 14 kalendorinių dienų nuo Savivaldybės administracijos sprendimo dėl programos atitikties reikalavimams priėmimo NVŠ programos vykdytojui nesudarius sutarties finansavimas neskiriamas.
40. Pageidaujantieji nutraukti pradėtos NVŠ programos vykdymą, privalo raštu informuoti Savivaldybės administraciją ir ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo NVŠ programos nutraukimo datos pateikti NVŠ programos įgyvendinimo ir lėšų panaudojimo ataskaitą už NVŠ programos vykdymo laikotarpį.
41. NVŠ programoms finansuoti gali būti naudojamos rėmėjų, tėvų (globėjų, rūpintojų) ir kitos lėšos teisės aktų nustatyta tvarka.
42. Savivaldybė ir NVŠ programų vykdytojai turi siekti, kad NVŠ programos būtų įgyvendinamos kuo arčiau vaiko gyvenamosios vietos ar mokyklos, kurioje jis mokosi, kad į programas būtų įtraukiama kuo daugiau vaikų, kad būtų užtikrinta NVŠ programų įvairovė, kokybė ir prieinamumas. Rekomenduojama NVŠ programas įgyvendinti bendrojo ugdymo mokyklų, kultūros įstaigų ir kitose saugiose ir tam tikslui pritaikytose erdvėse.
43. Ne pagal tikslinę paskirtį panaudotas savivaldybės biudžeto lėšas NVŠ programos vykdytojas turi grąžinti į Savivaldybės administracijos sąskaitą.
44. Savivaldybės švietimo registrų tvarkytojas (-ai) ir kiti už NVŠ atsakingi darbuotojai konsultuoja asmenis Aprašo įgyvendinimo klausimais, padeda užpildyti duomenų registravimo į švietimo registrus formas, teikia kitą informacinę ir metodinę pagalbą švietimo teikėjams.
45. Visi viešojo administravimo subjektai, juridiniai ir fiziniai asmenys, išvardinti šiame Apraše, pagal savo kompetenciją ir priskirtas / vykdomas funkcijas NVŠ srityje teisės aktų nustatyta tvarka atsako už NVŠ programų vykdymo ir paskirtų asignavimų naudojimo teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą ir rezultatyvumą.