LIETUVOS RESPUBLIKOS Ekonomikos ir inovacijų MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS IR INOVACIJŲ (SUMANIOSIOS SPECIALIZACIJOS) PRIORITETŲ ĮGYVENDINIMO FASILITATORIŲ VEIKLOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. sausio 9 d. Nr. 4-9
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos technologijų ir inovacijų įstatymo 11 straipsnio 2 dalies 6 punktu ir 14 straipsnio 2 dalies 5 punktu, įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. rugpjūčio 17 d. nutarimo Nr. 835 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų (sumaniosios specializacijos) prioritetų įgyvendinimo koncepcijos patvirtinimo“ 2.1.1 papunktį ir atsižvelgdama į Viešosios įstaigos Inovacijų agentūros įstatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2022 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. 4-522 „Dėl VšĮ „Versli Lietuva“ reorganizavimo, prijungiant ją prie viešosios įstaigos Lietuvos verslo paramos agentūros ir viešosios įstaigos Lietuvos verslo paramos agentūros pavadinimo keitimo“, 46 punktą:
1. Tvirtinu Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų (sumaniosios specializacijos) prioritetų įgyvendinimo fasilitatorių veiklos tvarkos aprašą (toliau – Aprašas) (pridedama).
2. Pavedu viešosios įstaigos Inovacijų agentūros vadovui atlikti visus reikiamus veiksmus, siekiant užtikrinti, kad iki 2023 m. vasario 28 d. viešojoje įstaigoje Inovacijų agentūroje būtų sudarytos sąlygos pradėti fasilitatorių veiklą ir atlikti Apraše nurodytas funkcijas.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ekonomikos ir
inovacijų ministro
2023 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. 4-9
MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS IR INOVACIJŲ (SUMANIOSIOS SPECIALIZACIJOS) PRIORITETŲ ĮGYVENDINIMO FASILITATORIŲ VEIKLOS
TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų (sumaniosios specializacijos) prioritetų įgyvendinimo fasilitatorių veiklos tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas įgyvendinant Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų (sumaniosios specializacijos) koncepciją, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. rugpjūčio 17 d. nutarimu Nr. 835 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų (sumaniosios specializacijos) prioritetų įgyvendinimo koncepcijos patvirtinimo“ (toliau – Koncepcija) ir siekiant nustatyti reikalavimus fasilitatoriams, jų funkcijas ir nuolatinio verslininkystės galimybių paieškos proceso (toliau – VGPP) organizavimo tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Koncepcijoje, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme, Lietuvos Respublikos technologijų ir inovacijų įstatyme ir kituose mokslinius tyrimus, eksperimentinę veiklą ir inovacijas reglamentuojančiuose teisės aktuose.
3. Fasilitatoriai, vadovaudamiesi Aprašu, jame nurodytas funkcijas atlieka pagal su jais sudarytas darbo sutartis dirbdami viešojoje įstaigoje Inovacijų agentūroje Koncepcijos įgyvendinimo laikotarpiu, t. y. 2022–2030 metais.
II SKYRIUS
FASILITATORIŲ VEIKLOS TIKSLAS IR FUNKCIJOS
5. Fasilitatoriaus veiklos tikslas – pasitelkiant jam priskirto mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų (sumaniosios specializacijos) prioriteto (toliau – MTEPI prioritetai) ekosistemos dalyvių darbo grupes (toliau – Darbo grupė) užtikrinti nenutrūkstamą verslininkystės galimybių paieškos procesą (toliau – VGPP) ir telkti MTEPI prioriteto ekosistemos dalyvius bendrai veiklai.
6. Fasilitatorius, siekdamas jam Aprašo 5 punkte nustatyto tikslo, atlieka šias funkcijas:
6.1. Aprašo 11 punkte numatyta tvarka inicijuoja Darbo grupės sudarymą ar jos sudėties keitimą, jai vadovauja ir organizuoja jos veiklą.
6.2. Surašo, pasirašo ir raštu Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijai (toliau – Ministerija) teikia Darbo grupės susitikimų protokolus su pasiūlymais dėl naujų investicijų krypčių, naujų MTEPI prioriteto temų ar priemonių nustatymo, nebeaktualių MTEPI prioriteto temų ar priemonių atsisakymo, technologijų vystymosi tendencijų, identifikuotų MTEPI prioriteto įgyvendinimo trūkumų ir būdų jiems spręsti (toliau – Darbo grupės pasiūlymai).
6.3. Dalyvauja Koncepcijos įgyvendinimo stebėsenos ir vertinimo procese rinkdamas ekonomikos ir inovacijų ministro tvirtinamame Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų (sumaniosios specializacijos) koncepcijos stebėsenos ir vertinimo tvarkos apraše nurodytus kokybinius duomenis.
6.4. Rengia metinius, apibendrintus Darbo grupės pasiūlymus ir teikia juos raštu Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų (sumaniosios specializacijos) koordinavimo grupei (toliau – Koordinavimo grupė) ar prireikus pristato juos Koordinavimo grupės posėdyje.
6.5. Palaikydamas nuolatinį ryšį su jam priskirto MTEPI prioriteto ekosistemos dalyviais, t. y. įvairių sričių institucijomis, įstaigomis, organizacijomis ir (arba) jų atstovais (tyrėjais, mokslo ir studijų institucijomis, verslo subjektais, ministerijomis ir kt.), renka informaciją apie jų poreikius, skatina ir koordinuoja MTEPI prioriteto ekosistemos dalyvių bendruomenės kūrimąsi, stiprina jų tarpusavio bendradarbiavimą, inicijuoja įvairaus formato susitikimus, kuriuose aptaria MTEPI prioriteto įgyvendinimą ir keičiasi informacija.
6.6. Konsultuoja MTEPI prioriteto ekosistemos dalyvius ir teikia jiems informaciją apie MTEPI prioritetui įgyvendinti skiriamas paramos priemones, galimybes dalyvauti nacionaliniuose ir (arba) tarptautiniuose projektuose.
6.7. Bendradarbiaudamas su Europos Sąjungos (toliau – ES) mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos Horizontas“ nacionaliniais kontaktiniais asmenimis ar atitinkamose ES valstybių narių institucijose dirbančiais mokslo ir inovacijų patarėjais, skatina ir padeda MTEPI prioriteto ekosistemos dalyviams įsitraukti į temines tarptautines sumaniosios specializacijos platformos grupes ar tarptautines vertės grandines.
7. Fasilitatorius, atlikdamas Aprašo 6 punkte nustatytas funkcijas, turi teisę:
7.1. nepažeisdamas jam priskirto MTEPI prioriteto ekosistemos dalyvių interesų, gauti jų turimą informaciją ar dokumentus, reikalingus Darbo grupės veiklai;
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI FASILITATORIAMS IR JŲ SKYRIMO TVARKA
9. Fasilitatorius yra fizinis asmuo, kuris atitinka Aprašo 10 punkte nustatytus reikalavimus, yra atrinktas viešosios įstaigos Inovacijų agentūros organizuoto konkurso metu ir su kuriuo Aprašo 3 punkte nurodytam laikotarpiui buvo sudaryta darbo sutartis Aprašo II skyriuje nurodytoms funkcijoms atlikti.
10. Fasilitatoriumi siekiantis tapti asmuo turi atitikti šiuos reikalavimus:
10.2. Būti susipažinęs su atitinkamo MTEPI prioriteto ekosistema, t. y. atitinkamomis institucijomis, įstaigomis, organizacijomis ir (arba) jų atstovais (tyrėjais, mokslo ir studijų institucijomis, verslo asociacijų atstovais, verslo subjektais ir kt.), išmanyti verslo poreikius ir būti susipažinęs su mokslo pasiekimais priskirto MTEPI prioriteto ir su juo susijusiose srityse.
10.3. Turėti patirties teikiant ekspertines įžvalgas apie atitinkamo MTEPI prioriteto tendencijas Lietuvoje ir pasaulyje.
10.4. Būti susipažinęs su Lietuvos Respublikos Konstitucija, inovatyvius viešuosius pirkimus, tarptautines ir nacionalines inovacijų skatinimo priemones, valstybės pagalbą, mokslinius tyrimus, inovacijų paramą, asmens duomenų apsaugą, informacijos tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais, teisės aktų rengimą reglamentuojančiais dokumentais.
IV SKYRIUS
DARBO GRUPĖS VEIKLOS ORGANIZAVIMAS
11. Fasilitatorius inicijuoja Darbo grupės sudarymą, teikdamas Ministerijai pasiūlymus dėl jos sudėties. Kandidatus į Darbo grupės narius fasilitatorius savarankiškai atrenka iš dalyvauti Darbo grupės veikloje norą išreiškusių jam priskirto MTEPI prioriteto ekosistemos dalyvių ir teikia jų kandidatūras Ministerijai siekdamas subalansuoto verslo ir mokslo atstovų dalyvavimo įgyvendinant atitinkamą MTEPI prioritetą. Gavus Ministerijos pritarimą, Darbo grupės sudėtis tvirtinama viešosios įstaigos Inovacijų agentūros direktoriaus įsakymu.
12. Fasilitatorius vadovauja Darbo grupei ir Darbo grupės vardu veikia kaip Darbo grupės pirmininkas, kuris:
12.2. organizuoja Darbo grupės susitikimus ir likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki numatomo susitikimo informuoja Darbo grupės narius apie susitikimo datą, vietą ir laiką, kartu pateikia susitikimo darbotvarkę ir medžiagą susitikime numatomais svarstyti klausimais;
13. Darbo grupės veiklos organizavimo forma – susitikimai, organizuojami ne rečiau kaip kartą per pusę metų kontaktiniu arba nuotoliniu būdu.
14. Darbo grupės susitikimai yra protokoluojami. Darbo grupės susitikimo protokole turi būti nurodytas protokolo eilės numeris, susitikimo vieta, data ir laikas, susitikimo dalyviai, susitikime svarstyti klausimai ir Darbo grupės pasiūlymai. Gavus visų Darbo grupės narių sutikimą, gali būti daromas susitikimo vaizdo ir (arba) garso įrašas.
15. Darbo grupės susitikimo protokolo projektas rengiamas ir teikiamas elektroniniu paštu visiems Darbo grupės nariams derinti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Darbo grupės susitikimo dienos.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. Fasilitatoriai, atsižvelgdami į Aprašo 5 punkte nurodyto tikslo įgyvendinimo eigą, gali teikti Ministerijai pasiūlymus dėl Aprašo keitimo. Šie pasiūlymai teikiami svarstyti Koordinavimo grupei.