LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS IR MIŠKŲ ŪKIO MINISTERIJOS 1998 M. BALANDŽIO 23 D. ĮSAKYMO NR. 207 „Dėl žemės reformos žemėtvarkos projektų ir Jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo metodikos patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2019 m. vasario 28 d. Nr. 3D-114

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Žemės reformos žemėtvarkos projektų ir jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo metodiką, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ir miškų ūkio ministerijos 1998 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. 207 „Dėl Žemės reformos žemėtvarkos projektų ir jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo metodikos patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 2 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Žemėtvarkos projektai ir projektui prilyginami planai rengiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. balandžio 1 d. nutarimu Nr. 385 „Dėl žemės reformos vykdymo kaimo gyvenamojoje vietovėje“, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais nuosavybės teisių į žemę atkūrimą, valstybinės žemės pardavimą, perdavimą ar suteikimą neatlygintinai nuosavybėn, perdavimą neatlygintinai naudotis, nuomą bei žemės tvarkymo ir naudojimo sąlygų nustatymą, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Nacionalinė žemės tarnyba) vadovo patvirtinta žemėtvarkos projekto ir jam prilyginamo žemės sklypo plano erdvinių duomenų rinkinių specifikacija ir šia Metodika.“

1.2. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. Grąžinamų natūra žemės sklypų, paženklintų nerengiant žemėtvarkos projekto ar projektui prilyginamo plano arba nelaukiant žemėtvarkos projekto ar projektui prilyginamo plano patvirtinimo, planus projekto autorius derina su Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašo (toliau – Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašas), patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. balandžio 1 d. nutarimu Nr. 385 „Dėl žemės reformos vykdymo kaimo gyvenamojoje vietovėje“, 18 punkte nurodytomis suinteresuotomis institucijomis.“

1.3. Pakeičiu 26.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

26.2. raštu informuoja pretendentus, įrašytus į projekto autoriaus šios Metodikos 24.4 papunktyje nustatyta tvarka sudarytą sąrašą, kad jų norima susigrąžinti natūra žemė, miškas ar vandens telkinys yra valstybės išperkamas ar neprivatizuojamas;“.

1.4. Pakeičiu 36 punktą ir jį išdėstau taip:

36. Žemės sklypai pretendentams projektuojami laikantis Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo 10 straipsnyje nurodyto eiliškumo ir kituose teisės aktuose nustatytos pirmumo teisės pretendentams įsigyti nuosavybėn ar nuomoti valstybinę žemę. Žemėtvarkos skyrius pretendentus kviečia aptarti žemės sklypų projektavimo klausimų pretendentų susirinkime. Pretendentai susirinkime registruojami pasirašytinai. Atsižvelgiant į pretendentų skaičių gali būti organizuojami keli tos pat eilės pretendentų susirinkimai (kviečiant pretendentus pagal eilę) arba tą pačią dieną atskiri kelių arba visų eilių pretendentų susirinkimai. Pretendentai į susirinkimus kviečiami įteikiant jiems kvietimą asmeniškai (pasirašytinai) arba registruotu laišku, arba kitu, pretendento prašyme nurodytu būdu, ne vėliau, kaip prieš 15 dienų iki nustatytos pretendentų susirinkimo dienos, o pretendentai, turintys teisę atkurti nuosavybės teises į žemę, mišką, vandens telkinius – Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1057 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkos ir sąlygų“ (toliau – Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarka), nustatyta tvarka. Pirmąjį pretendentų, išskyrus pretendentų, pageidaujančių pirkti arba nuomoti įsiterpusį laisvos valstybinės žemės plotą (jo dalį), susirinkimą žemėtvarkos skyrius surengia ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo žemėtvarkos projekto rengimo pradžios. Pretendentų, pageidaujančių pirkti arba nuomoti įsiterpusį laisvos valstybinės žemės plotą (jo dalį), susirinkimas organizuojamas ne anksčiau kaip po šios Metodikos 29.4.2 papunktyje nustatyto termino paduoti prašymus pirkti arba nuomoti įsiterpusio laisvos valstybinės žemės ploto dalį pabaigos.“

1.5. Pakeičiu 38 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

38. Pretendentų susirinkimų eiga protokoluojama ir daromas garso įrašas, kuris yra neatskiriama pretendentų susirinkimo protokolo dalis. Prieš pradedant daryti garso įrašą, apie tai pretendentų susirinkime dalyvaujantys asmenys informuojami žodžiu. Susirinkimui pirmininkauja žemėtvarkos skyriaus vedėjas ar jo įgaliotas asmuo, o sekretoriauja ir pretendentų susirinkimų protokolus surašo žemėtvarkos skyriaus darbuotojas. Pretendentų susirinkimo metu pateikti pasiūlymai, pastabos ir pretenzijos dėl žemės sklypų projektavimo įrašomi pretendentų susirinkimų protokoluose. Pretendentų susirinkimų protokoluose taip pat įrašomi pretendentų vardai, pavardės (fizinių asmenų) ar pavadinimai (juridinių asmenų ar kitų užsienio organizacijų), laisvos žemės fondo žemės plotų, kuriuose šie pretendentai pageidavo, kad būtų projektuojami žemės sklypai, ir kuriuose šiems pretendentams projektuojami žemės sklypai, numeriai (jei žemės sklypas projektuojamas laisvos žemės fondo žemėje) bei pretendentams projektuojamų žemės sklypų numeriai, taip pat aprašoma pretendentui projektuojamo žemės sklypo vieta (padėtis) laisvos žemės fondo žemės plote, kai žemės sklypas projektuojamas dalyje šio laisvos žemės fondo žemės ploto. Kai teisės aktų nustatytais atvejais žemės sklypas projektuojamas ne laisvos žemės fondo žemės plote, nurodomos projektuojamo žemės sklypo gretimybės (besiribojančių žemės sklypų kadastro numeriai ir (ar) projektiniai numeriai, stabilūs kraštovaizdžio objektai). Pretendentas pasirašo protokole, kad sutinka su jam projektuojamo žemės sklypo vieta. Pretendentai, kurie pasirenka laisvos žemės fondo žemei priskirtą anksčiau patvirtintame žemėtvarkos projekte ar projektui prilyginamame plane suprojektuotą žemės sklypą ir šio žemės sklypo ribos nekeičiamos, protokole pasirašo, kad sutinka su suprojektuoto žemės sklypo ribomis ir vieta. Šie pretendentai į Žemėtvarkos projekto svarstymo su pretendentais gauti žemės žiniaraštį (Metodikos 5 priedas) bei į žemės sklypų projektavimo darbų įvykdymo aktą (Metodikos 6 priedas) neįrašomi.“

1.6. Pripažįstu netekusiu galios 41 punktą.

1.7. Pakeičiu 42.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

42.6. kuriems laisvos žemės fondo žemės neliko (nurodomi fizinių asmenų vardai, pavardės, juridinių asmenų ar kitų užsienio organizacijų pavadinimai).“

1.8. Pakeičiu 44 punktą ir jį išdėstau taip:

44. Jeigu išvada dėl žemės, miško, vandens telkinio perdavimo neatlygintinai nuosavybėn rengiant žemėtvarkos projektą toje kadastro vietovėje tenkinama tik iš dalies, projekto autorius, suderinęs suprojektuoto žemės sklypo ribas ir vietą su pretendentu, išvadoje dėl žemės, miško, vandens telkinio perdavimo neatlygintinai nuosavybėn padaro įrašą apie tai, kokio dydžio ir vertės žemės sklypas suprojektuotas, nurodydamas, už kurią išvados dėl žemės, miško, vandens telkinio perdavimo neatlygintinai nuosavybėn 1.1 ir 1.2 papunkčiuose nurodytą žemę buvo suprojektuoti žemės sklypai, ir pasirašo. Įrašą išvadoje dėl žemės, miško, vandens telkinio perdavimo neatlygintinai nuosavybėn pasirašo žemėtvarkos skyriaus vedėjas ir jį patvirtina antspaudu. Žemėtvarkos skyriaus vedėjo patvirtinta išvados dėl žemės, miško, vandens telkinio perdavimo neatlygintinai nuosavybėn kopija perduodama projekto autoriui.“

1.9. Pakeičiu 81.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

81.1. pretendentai, kurie Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkoje nustatyta tvarka kviesti į pretendentų susirinkimą projektuojant natūra grąžinamus ar perduodamus neatlygintinai nuosavybėn lygiaverčius turėtiesiems žemės sklypus neatvyko dėl ne nuo jų valios priklausančių aplinkybių, jei šios aplinkybės paaiškėjo iki viešo svarstymo pabaigos;“.

1.10. Pakeičiu 82 punktą ir jį išdėstau taip:

82. Viešo svarstymo rezultatų aptarimo susirinkimo dalyviai registruojami pasirašytinai. Susirinkimo eiga protokoluojama ir daromas garso įrašas, kuris yra neatskiriama pretendentų susirinkimo protokolo dalis. Prieš pradedant daryti garso įrašą, apie tai susirinkime dalyvaujantys asmenys informuojami žodžiu. Susirinkimui pirmininkauja žemėtvarkos skyriaus vedėjas ar jo įgaliotas asmuo, o sekretoriauja žemėtvarkos skyriaus darbuotojas. Žemėtvarkos skyriaus atstovas arba projekto autorius aptaria gautus ir įregistruotus pasiūlymus bei pretenzijas ir paaiškina, į kuriuos iš jų gali būti atsižvelgta tikslinant žemėtvarkos projektą, taip pat kurie pasiūlymai ir pretenzijos atmetamos. Paaiškinama teisė apskųsti sprendimą atmesti pretenzijas ar pasiūlymus. Taip pat susirinkimo metu projektuojami natūra grąžinami ir (ar) perduodami neatlygintinai nuosavybėn lygiaverčiai turėtiesiems žemės sklypai į viešo svarstymo rezultatų aptarimo susirinkimą atvykusiems Metodikos 81.1 papunktyje nurodytiems pretendentams. Su šiais pretendentais projektuojamų žemės sklypų ribos ir vieta aptariamos bei jų suderinimas įforminamas šios Metodikos 40 punkte nustatyta tvarka. Viešo svarstymo rezultatų aptarimo susirinkimo metu suprojektavus šiuos žemės sklypus žemėtvarkos projekte ar (ir) žemėtvarkos projektą patikslinus pagal pastabas ir pasiūlymus, viešo svarstymo procedūros nekartojamos.“

1.11. Pakeičiu 88 punktą ir jį išdėstau taip:

88. Nacionalinės žemės tarnybos specialistai, atliekantys valstybinę žemėtvarkos planavimo dokumentų priežiūrą, žemėtvarkos projektą patikrina Žemės valdos projektų valstybinės priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. gruodžio 27 d. nutarimu Nr. 1415 „Dėl Žemės valdos projektų valstybinės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Žemės valdos projektų valstybinės priežiūros tvarkos aprašas), nustatyta tvarka.“

1.12. Pripažįstu netekusiu galios 94 punktą.

1.13. Pakeičiu 125 punktą ir jį išdėstau taip:

125. Žemėtvarkos skyrius kviečia pretendentus aptarti projektuojamų žemės sklypų vietos ir ribų pretendentų susirinkime. Pretendentai į susirinkimus kviečiami įteikiant kvietimus asmeniškai (pasirašytinai) arba registruotu laišku, arba kitu, pretendento prašyme nurodytu būdu, ne vėliau kaip likus 15 dienų iki pretendentų susirinkimo dienos, o pretendentai, turintys teisę atkurti nuosavybės teises į žemę, mišką, vandens telkinius – Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkoje nustatyta tvarka.“

1.14. Pakeičiu 126 punktą ir jį išdėstau taip:

126. Pretendentai susirinkime registruojami pasirašytinai. Susirinkimo eiga protokoluojama ir daromas garso įrašas, kuris yra neatskiriama pretendentų susirinkimo protokolo dalis. Prieš pradedant daryti garso įrašą, apie tai pretendentų susirinkime dalyvaujantys asmenys informuojami žodžiu. Susirinkimo protokolą pagal šios Metodikos 7 priede pateiktą formą surašo žemėtvarkos skyriaus darbuotojas.“

1.15. Pakeičiu 127.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

127.3. pretendentų susirinkimo protokole įrašomas pretendentas, kuriam suprojektuotas žemės sklypas, laisvos žemės fondo žemės ploto, kurį pasirinko pretendentas, numeris (kai žemės sklypas projektuojamas laisvos žemės fondo žemėje), suprojektuoto žemės sklypo plotas ir numeris, numatoma nustatyti pagrindinė žemės naudojimo paskirtis ir būdas, servitutai, taikytinos specialiosios žemės naudojimo sąlygos. Pretendentas, sutikdamas su jam suprojektuoto žemės sklypo ribomis, vieta ir kitais projektiniais sprendiniais, pasirašo susirinkimo protokole. Susirinkimo protokole taip pat įrašomi pretendentai, kurie pasirinko laisvos žemės fondo žemei priskirtą anksčiau patvirtintame žemėtvarkos projekte ar projektui prilyginamame plane suprojektuotą žemės sklypą, pretendentai, kurie neatvyko į pretendentų susirinkimą, nepasirinko žemės sklypo projektavimo vietos arba kuriems neužteko laisvos žemės fondo žemės. Jeigu pretendentas žemės sklypo projektavimo vietos nepasirenka, protokole įrašomos pretendento nurodytos priežastys.“

1.16. Pakeičiu 127.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

127.4. pretendentams, kurie nepasirinko žemės sklypo projektavimo vietos arba kuriems neužteko laisvos žemės fondo žemės, žemėtvarkos skyrius paaiškina teisės aktuose nustatytas pasekmes dėl žemės sklypo projektavimo vietos nepasirinkimo ar laisvos žemės fondo žemės trūkumo ir (ar) galimybes gauti žemės sklypą rengiant paskesnį tos pačios kadastro vietovės žemėtvarkos projektą arba projektui prilyginamą planą, arba kitoje kadastro vietovėje;“.

1.17. Papildau 127.5 papunkčiu:

127.5. projekto autoriui parengus projektui prilyginamą planą, šis planas teikiamas viešai svarstyti pretendentų susirinkime dalyvaujantiems asmenims. Projekto autorius parodo suprojektuotus žemės sklypus, privažiavimo prie jų kelius, kartu su žemėtvarkos skyriaus atstovu atsako į pretendentų susirinkimo dalyvių pateiktus klausimus, paaiškina pretenzijų ir siūlymų pateikimo bei nagrinėjimo tvarką.“

1.18. Pakeičiu 130 punktą ir jį išdėstau taip:

130. Kai yra Nacionalinės žemės tarnybos vadovo pavedimas atlikti projektui prilyginamo plano patikrinimą, žemėtvarkos skyrius perduoda projektui prilyginamą planą Nacionalinės žemės tarnybos specialistams, atliekantiems valstybinę žemėtvarkos planavimo dokumentų priežiūrą, kurie projektui prilyginamą planą patikrina Žemės valdos projektų valstybinės priežiūros tvarkos aprašo nustatyta tvarka.“

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. žemės reformos žemėtvarkos projektai ar jiems prilyginamų žemės sklypų planai baigiami rengti pagal iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusią Žemės reformos žemėtvarkos projektų ir jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo metodiką, jei piliečiams kvietimai į pretendentų susirinkimą išsiųsti iki Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. sausio 30 d. nutarimo Nr. 110 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 29 d. nutarimo Nr. 1057 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkos ir sąlygų“ pakeitimo“ įsigaliojimo.

2.2. šio įsakymo 1.11 ir 1.18 papunkčiai įsigalioja 2019 m. liepos 1 d.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                         Giedrius Surplys