LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2009 m. gruodžio 9 d. įsakymo Nr. 1-243 „Dėl VARTOTOJŲ (JURIDINIŲ IR FIZINIŲ ASMENŲ) LĖŠOMIS IKI lIETUVOS rESPUBLIKOS ENERGETIKOS ĮSTATYMO ĮSIGALIOJIMO ĮRENGTŲ BENDRAI NAUDOJAMŲ ELEKTROS ENERGETIKOS OBJEKTŲ, SKIRTŲ ELEKTROS ENERGIJAI PERDUOTI IR (AR) SKIRSTYTI, IŠPIRKIMO AR EKSPLOATAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ pakeitimo

 

2017 m. rugsėjo 29 d. Nr. 1-260

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2009 m. gruodžio 9 d. įsakymą Nr. 1-243 „Dėl Vartotojų (juridinių ir fizinių asmenų) lėšomis iki Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo įsigaliojimo įrengtų bendrai naudojamų elektros energetikos objektų, skirtų elektros energijai perduoti ir (ar) skirstyti, išpirkimo ar eksploatavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo 37 straipsnio 1 ir 2 dalimis ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 615 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos energetikos įstatymą ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 5 d. nutarimo Nr. 1390 ir 2009 m. rugsėjo 23 d. nutarimo Nr. 1175 pripažinimo netekusiais galios“ 1.4 papunkčiu:“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Vartotojų (juridinių ir fizinių asmenų) lėšomis iki Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo įsigaliojimo įrengtų bendrai naudojamų elektros energetikos objektų, skirtų elektros energijai perduoti ir (ar) skirstyti, išpirkimo ar eksploatavimo tvarkos aprašą:

1.2.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Vartotojų (juridinių ir fizinių asmenų) lėšomis iki Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo įsigaliojimo įrengtų bendrai naudojamų elektros energetikos objektų, skirtų elektros energijai perduoti ir (ar) skirstyti, išpirkimo ar eksploatavimo tvarkos aprašas (toliau – šis Aprašas) reglamentuoja vartotojų (juridinių ir fizinių asmenų) lėšomis iki 2002 m. liepos 1 d. įrengtų ir jiems nuosavybės teise priklausančių arba valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančių bendrai naudojamų elektros energetikos objektų, skirtų elektros energijai perduoti ir (ar) skirstyti, išpirkimo ir eksploatavimo tvarką bei sąlygas.“

1.2.2. Pakeičiu 2 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

Bendrai naudojami elektros energetikos objektai – vartotojams (juridiniams ir fiziniams asmenims) ir valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausantys elektros energijos perdavimo ir (ar) skirstymo objektai – (elektros energijos perdavimo ir (ar) skirstomieji tinklai su technologiniais priklausiniais), skirti elektros energijai perduoti ir (ar) skirstyti.“

1.2.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos energetikos įstatyme, Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose elektros energijos perdavimo ir (ar) skirstymo objektų įrengimo ir eksploatavimo klausimus.“

1.2.4. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Bendrai naudojamus elektros energetikos objektus energetikos įmonės išperka su savininkais sudarydamos bendrai naudojamų elektros energetikos objektų pirkimo–pardavimo sutartis.“

1.2.5. Pripažįstu netekusiais galios 5 ir 6 punktus.

1.2.6. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. Savininkas kreipiasi į Valstybinę energetikos inspekciją prie Energetikos ministerijos (toliau – Inspekcija) dėl bendrai naudojamo elektros energetikos objekto techninės būklės nustatymo. Inspekcija, nustačiusi bendrai naudojamo elektros energetikos objekto techninę būklę, pateikia išvadą dėl bendrai naudojamo elektros energetikos objekto tinkamumo tolimesnei eksploatacijai (toliau – Inspekcijos išvada). Inspekcijos išvada pateikiama vadovaujantis Inspekcijos viršininko nustatyta tvarka, ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos.

Kai bendrai naudojamas elektros energetikos objektas yra teisėtai valdomas energetikos įmonės, savininkas Inspekcijos išvados neprivalo gauti. Šiuo atveju energetikos įmonė nustato minėto objekto trūkumus (defektus) ir turi teisę iš bendrai naudojamo elektros energetikos objekto pirkimo kainos išskaičiuoti trūkumų (defektų) šalinimo išlaidas. Bendrai naudojamas elektros energetikos objektas išperkamas esamos techninės būklės.“

1.2.7. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Sudarant bendrai naudojamų elektros energetikos objektų pirkimo–pardavimo sutartis, savininkams nuosavybės teise priklausančių bendrai naudojamų elektros energetikos objektų kaina nustatoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymu ir kitais turto ir verslo vertinimą reglamentuojančiais teisės aktais.

Tuo atveju, kai asmenys, patikėjimo teise valdantys valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančius bendrai naudojamus elektros energetikos objektus, sutinka, kad parduodamų objektų vertę nustatytų energetikos įmonė, šie asmenys turi energetikos įmonei pateikti prašymą dėl šių objektų vertės nustatymo.

Bendrai naudojami elektros energetikos objektai, nuosavybės teise priklausantys valstybei ar savivaldybei gali būti parduoti energetikos įmonei už kainą, nustatomą pagal energetikos įmonės nustatytą šių objektų vertę. Energetikos įmonė parengia ir savo interneto svetainėje skelbia bendrai naudojamų elektros energetikos objektų vertės nustatymo metodiką.“

1.2.8. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Inspekcijai nustačius, kad bendrai naudojamas elektros energetikos objektas yra tinkamas toliau eksploatuoti, savininkas, išskyrus Aprašo 9 punkte nustatytą atvejį, kreipiasi į turto vertintojus dėl bendrai naudojamo elektros energetikos objekto kainos nustatymo. Kreipiantis turto vertintojams turi būti pateikta Inspekcijos išvada.“

1.2.9. Papildau 111 punktu:

111. Parduodamų bendrai naudojamų elektros energetikos objektų kaina gali būti mažinama atsižvelgiant į objektų nusidėvėjimą per laikotarpį nuo turto vertinimo atlikimo iki sutarties sudarymo, energetikos įmonės patirtų turto vertinimo sąnaudų sumą ar kitus objektyvius vertę mažinančius veiksnius, vertintus turto vertinimo metu ir pasikeitusius po jo atlikimo. Šiuo atveju parduodamų bendrai naudojamų elektros energetikos objektų kainą nustato energetikos įmonė.“

1.2.10. Papildau 141 punktu:

141. Tuo atveju, kai perkamas bendrai naudojamas elektros energetikos objektas pagal Elektros energetikos įstatymo 75 straipsnio 2 dalį yra kilnojamasis daiktas, bet Nekilnojamojo turto kadastre ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotas kaip nekilnojamasis daiktas, savininkas, prieš teikdamas prašymą energetikos įmonei išpirkti šį objektą savo lėšomis, privalo jį išregistruoti iš Nekilnojamojo turto kadastro ir Nekilnojamojo turto registro.

1.2.11. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Kartu su prašymu išpirkti bendrai naudojamą elektros energetikos objektą savininkas pateikia:

16.1. iki 2010 m. gruodžio 31 d. išduoto juridinių asmenų registro išplėstinio išrašo kopiją. Šis reikalavimas netaikomas, kai išperkamas valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausantis bendrai naudojamas elektros energetikos objektas;

16.2. juridinio asmens atitinkamo valdymo organo sprendimą dėl sutikimo parduoti bendrai naudojamą elektros energetikos objektą;

16.3. dokumentus, patvirtinančius, kad visiems žemės sklypams, kuriuose yra parduodamas bendrai naudojamas elektros energetikos objektas, nustatytos ir Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registre įregistruotos specialiosios žemės naudojimo sąlygos (elektros linijų apsaugos zonos). Tuo atveju, kai nėra nustatytos ir teisės aktų nustatyta tvarka įregistruotos specialiosios žemės naudojimo sąlygos bendrai naudojamam elektros energetikos objektui, savininkas turi pareigą pateikti energetikos įmonei sutikimą dėl šio objekto eksploatavimo ir specialiųjų žemės naudojimo sąlygų nustatymo ir žemės sklypų savininkų, kurių žemės sklypuose yra parduodamas bendrai naudojamas elektros energetikos objektas, sutikimus dėl šio objekto eksploatavimo ir specialiųjų žemės naudojimo sąlygų nustatymo. Šių žemės sklypų kadastro duomenų – taikytinų specialiųjų žemės naudojimo sąlygų – įrašymą į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 534 „Dėl Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka organizuoja savininkas;

16.4. dokumentus, patvirtinančius savininko nuosavybės teisę į energetikos įmonės išperkamą bendrai naudojamą elektros energetikos objektą, ir techninius dokumentus:

16.4.1. kai bendrai naudojamas elektros energetikos objektas yra nekilnojamasis daiktas:

16.4.1.1. valstybės įmonės Registrų centro pažymėjimo apie nekilnojamojo daikto ir teisių į jį įregistravimą nekilnojamojo turto registre kopiją (originalas pateikiamas sudarant bendrai naudojamo elektros energetikos objekto pirkimo–pardavimo sutartį);

16.4.1.2. teisės aktų nustatyta tvarka suformuotą statinio kadastro duomenų bylą arba atitinkamą bendrai naudojamo elektros energetikos objekto techninės apskaitos bylą;

16.4.1.3. papildomai, jei savininkas juos turi, bendrai naudojamo elektros energetikos objekto statybos užbaigimo aktą, techninį projektą ir kitus susijusius dokumentus;

16.4.2. kai bendrai naudojamas elektros energetikos objektas yra kilnojamasis daiktas:

16.4.2.1. objekto nuosavybės teisę įrodančius dokumentus. Tai gali būti: įsiteisėjęs teismo sprendimas dėl bendrai naudojamo elektros energetikos objekto nuosavybės teisių savininkui pripažinimo (nustatymo); objekto įrengimo užbaigimo aktas, kai bendrai naudojamas elektros energetikos objektas įgytas įrengimo būdu; perleidimo nuosavybėn sutartys, priėmimo iš balanso į balansą aktai, kai bendrai naudojamą elektros energetikos objektą savininkui perleido tretieji asmenys; kiti dokumentai, liudijantys savininko nuosavybę į bendrai naudojamą elektros energetikos objektą;

16.4.2.2. bendrai naudojamo elektros energetikos objekto schemą, kurioje būtų nurodyta elektros linijų ilgiai, charakteristikos (pralaidumas, kitos charakteristikos), išdėstymas ir kiti techniniai bendrai naudojamo elektros energetikos objekto duomenys. Šią schemą gali parengti Elektros energetikos įstatyme nustatytus reikalavimus atitinkantis projektuotojas, taip pat asmuo, pagal Lietuvos Respublikos statybos įstatymą turintis teisę projektuoti elektros tinklus (toliau – kvalifikuotas projektuotojas) savininko užsakymu arba energetikos įmonė susitarusi su savininku;

16.5. atstovavimą patvirtinančius dokumentus, kai prašymą pateikia savininko atstovas.“

1.2.12. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Savininkai, parduodantys bendrai naudojamą elektros energetikos objektą, energetikos įmonei pateikia jam suteiktos leistinosios naudoti galios paskirstymo kiekvienam vartotojui (subabonentui) aktą, sudarytą vadovaujantis Skaičiuojamųjų elektros apkrovų nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2014  m. gruodžio 11  d. įsakymu Nr. 1-312 „Dėl Skaičiuojamųjų elektros apkrovų nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Metodika), ir suderintą su energetikos įmone.

Sodininkų bendrija, parduodanti jai priklausantį bendrai naudojamą elektros energetikos objektą, energetikos įmonei pateikia patvirtintą vartotojų (subabonentų) sąrašą ir sodininkų bendrijos įrengto galios transformatoriaus galios paskirstymo kiekvienam subabonentui aktą, sudarytą vadovaujantis Metodika bei atsižvelgiant į tinklo pralaidumo parametrus, kuriuos nustato kvalifikuotas projektuotojas sodininkų bendrijos užsakymu arba energetikos įmonė, sodininkų bendrijai susitarus su ja.“

1.2.13. Pakeičiu 20.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

20.3. nusprendus atsisakyti išpirkti bendrai naudojamą elektros energetikos objektą, savininkui raštu pateikti tokio atsisakymo motyvus. Energetikos įmonė, įvertinusi bendrai naudojamo elektros energetikos objekto išpirkimo, ekonomiškumą bei kitus infrastruktūros plėtros kriterijus ir neradusi galimybės jį panaudoti tolimesnei įmonės veiklai, turi teisę atsisakyti šį objektą išpirkti.

1.2.14. Pakeičiu 22 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Išperkant valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą, sutartis pasirašoma tik tada, kai elektros energetikos objektų pardavimui ir sutarties projektui pritaria atitinkamai Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar savivaldybės taryba. Teikiant Lietuvos Respublikos Vyriausybei ar savivaldybės tarybai sutarties projektą dėl pritarimo, turi būti pagrindžiama būtinybė parduoti bendrai naudojamą elektros energetikos objektą energetikos įmonei ir kartu pateikiama šio objekto turto vertinimo ataskaita arba energetikos įmonės nustatytos objekto vertės apskaičiavimas. Tuo atveju šiame Aprašo punkte nustatytas sutarties sudarymo terminas netaikomas.“

1.2.15. Pakeičiu 25 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Jeigu šio Aprašo nustatyta tvarka savininkas nepateikia prašymo arba raštu atsisako energetikos įmonės siūlymo išpirkti bendrai naudojamą elektros energetikos objektą, arba per 4 mėnesius nuo pasiūlymo gavimo dienos raštu neatsako į tokį siūlymą, arba iki šio Aprašo 22 punkte nustatyto termino ne dėl energetikos įmonės kaltės nebus sudaryta bendrai naudojamo elektros energetikos objekto pirkimo–pardavimo sutartis, tai savininkas privalo bendrai naudojamą elektros energetikos objektą eksploatuoti teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis bei užtikrinti, kad jis atitiktų teisės aktuose nustatytus saugumo, energetikos objektų suderinamumo ir kitus privalomus reikalavimus, arba savininkas privalo sudaryti bendrai naudojamo elektros energetikos objekto eksploatavimo sutartį su teisės aktų nustatyta tvarka atestuota įmone. Savininkai, nepardavę jiems priklausančių bendrai naudojamų elektros energetikos objektų ir nesudarę tokių eksploatavimo sutarčių, už šių objektų saugumą ir eksploatavimą atsako teisės aktų nustatyta tvarka.“

1.2.16. Papildau 371 punktu:

371. Asmenys, patikėjimo teise valdę valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančius bendrai naudojamus elektros energetikos objektus, už šių objektų pardavimą gautas lėšas, atskaitę parduotų objektų vertės nustatymo paslaugas įsigyjant patirtas išlaidas, atitinkamai perveda į valstybės ar savivaldybės biudžetą.“

1.2.17. Pripažįstu netekusiais galios 38 ir 39 punktus.

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. šis įsakymas įsigalioja 2017 m. lapkričio 1 d.;

2.2. iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos pagal Vartotojų (juridinių ir fizinių asmenų) lėšomis iki Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo įsigaliojimo įrengtų bendrai naudojamų elektros energetikos objektų, skirtų elektros energijai perduoti ir (ar) skirstyti, išpirkimo ar eksploatavimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2009 m. gruodžio 9 d. įsakymu Nr. 1-243 „Dėl Vartotojų (juridinių ir fizinių asmenų) lėšomis iki Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo įsigaliojimo įrengtų bendrai naudojamų elektros energetikos objektų, skirtų elektros energijai perduoti ir (ar) skirstyti, išpirkimo ar eksploatavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, pradėtas bendrai naudojamų elektros energetikos objektų išpirkimas baigiamas vadovaujantis iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos galiojusia tvarka ir sąlygomis. Jeigu elektros energetikos įmonė ir vartotojas (juridinis ir fizinis asmuo) iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos nesudarė sutarties dėl bendrai naudojamo elektros energetikos objekto išpirkimo, vartotojo (juridinio ir fizinio asmens) pasirinkimu išpirkimas gali būti toliau vykdomas vadovaujantis šio įsakymo nuostatomis.

 

 

 

Energetikos ministras                                                                                      Žygimantas Vaičiūnas