Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1999 M. SAUSIO 22 D. NUTARIMO NR. 78 „DĖL PREKIŲ GABENIMO, LAIKYMO IR TIKRINIMO KLAIPĖDOS VALSTYBINIO JŪRŲ UOSTO PASIENIO KONTROLĖS PUNKTŲ TERITORIJOJE ESANČIOSE MUITINĖS PRIŽIŪRIMOSE UOSTO KOMPLEKSO ZONOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2015 m. gruodžio 23 d. Nr. 1399
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. sausio 22 d. nutarimą Nr. 78 „Dėl Prekių gabenimo, laikymo ir tikrinimo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto pasienio kontrolės punktų teritorijoje esančiose muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose taisyklių patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos muitinės įstatymo 109 straipsniu, 1992 m. spalio 12 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 2913/92, nustatančiu Bendrijos muitinės kodeksą (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 4 tomas, p. 307), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. lapkričio 20 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1791/2006 (OL 2006 L 363, p. 1) ir 1993 m. liepos 2 d. Komisijos reglamentu (EEB) Nr. 2454/93, išdėstančiu Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92, nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą, įgyvendinimo nuostatas (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 6 tomas, p. 3), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. balandžio 30 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 414/2009 (OL 2009 L 125, p. 6), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“
1.2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Prekių gabenimo, laikymo ir tikrinimo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto pasienio kontrolės punktų teritorijoje esančiose muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose taisykles:
1.2.2. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:
„2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
2.1. Dokumentų pateikimas – šiose taisyklėse minimų dokumentų popierinės formos pateikimas arba tokius dokumentus atitinkančių elektroninių duomenų rinkinių perdavimas elektronine sistema.
2.2. Elektroninė sistema – valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (toliau – Uosto direkcija) krovinių ir prekių, gabenamų per Klaipėdos valstybinį jūrų uostą, informacinė sistema (KIPIS), skirta elektroninių duomenų mainams tarp uoste veiklą vykdančių įmonių ir valstybės institucijų, atliekančių laivų ir krovinių tikrinimą uoste (toliau – tikrinimą atliekančios valstybės institucijos), sudariusių su Uosto direkcija elektroninės sistemos naudojimo sutartį.
2.3. Krovinio ekspeditorius – asmuo, sudaręs sutartį su krovinio siuntėju ar gavėju (pardavėju ar pirkėju) ir įsipareigojęs kliento lėšomis jo ar savo vardu gabenti klientui priklausantį krovinį, tvarkyti krovinių dokumentus, atlikti muitinės, veterinarijos ir kitus formalumus ir vykdyti kitus su krovinių gabenimu susijusius veiksmus (išsiųsti, priimti, lydėti krovinius ir kita).
2.4. Laikinasis saugojimas – muitinei pateiktų ne Bendrijos prekių laikymas muitinės nustatytose vietose teisės aktų nustatytomis sąlygomis, kol joms įforminami muitinės sankcionuoti veiksmai.
2.6. Laivo byla – transporto, prekybos ir kitų dokumentų, kurių reikia muitinės sankcionuotiems veiksmams įforminti, kai laivas įplaukia į uostą ar iš jo išplaukia, rinkinys.
2.7. Muitinės prižiūrima uosto komplekso zona – uosto teritorijoje įsteigto pasienio kontrolės punkto dalis (su joje esančiais statiniais, taip pat plaukiojančiais), kurioje atliekamas pasienio, muitinis, medicininis karantininis, veterinarinis, fitosanitarinis ir kitoks būtinas tikrinimas ir gali būti laikomos prekės. Šios zonos ribos nurodomos uosto komplekso naudotojo parengtoje ir su Klaipėdos teritorine muitine, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktine (toliau – Pakrančių apsaugos rinktinė) ir Uosto direkcija suderintoje tokios pasienio kontrolės punkto teritorijos dalies schemoje.
2.8. Tarptautinis maršrutas – susisiekimas vandens transportu iš Lietuvos Respublikos jūrų (upių) uostų (ir į juos), kuriuose atliekamas muitinis, pasienio, kitoks pasienio kontrolės punkto teritorijoje būtinas tikrinimas ir formalumai, į kitą valstybę (ar iš jos).
2.9. Uosto kompleksas – Lietuvos Respublikos muitų teritorijos dalis, į kurią įeina Klaipėdos valstybinis jūrų uostas (uosto žemė ir akvatorija), „Draugystės“ geležinkelio ir Klaipėdos geležinkelio stočių teritorijos, dujų apskaitos stoties teritorija Klaipėdos rajono savivaldybėje, Dovilų seniūnijoje, Kiškėnų kaime, ir iki jos iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto einantis dujotiekis.“
1.2.3. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3. Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos 1992 m. spalio 12 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92, nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 4 tomas, p. 307), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. lapkričio 20 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1791/2006 (OL 2006 L 363, p. 1) (toliau – Bendrijos muitinės kodeksas), 4 straipsnyje, 2008 m. rugsėjo 29 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1005/2008, nustatančio Bendrijos sistemą, kuria siekiama užkirsti kelią neteisėtai, nedeklaruojamai ir nereglamentuojamai žvejybai, atgrasyti nuo jos ir ją panaikinti, iš dalies keičiančio reglamentus (EEB) Nr. 2847/93, (EB) Nr. 1936/2001 ir (EB) Nr. 601/2004 bei panaikinančio reglamentus (EB) Nr. 1093/94 ir (EB) Nr. 1447/1999 (OL 2008 L 286, p. 1), 2 straipsnyje, Tarptautinėse sveikatos priežiūros taisyklėse (2005), priimtose 58-ojoje Pasaulio sveikatos asamblėjoje, vykusioje 2005 m. gegužės 23 d. Ženevoje, Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos prekybinės laivybos įstatyme, Lietuvos Respublikos Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatyme, Lietuvos Respublikos muitinės įstatyme, Atsargų laivams ir orlaiviams bei degalų, skirtų naudoti orlaivių gamybai, remontui, bandymams, eksploatavimui ir aptarnavimui, tiekimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. 792 „Dėl Atsargų laivams ir orlaiviams bei degalų, skirtų naudoti orlaivių gamybai, remontui, bandymams, eksploatavimui ir aptarnavimui, tiekimo taisyklių patvirtinimo“, Pasienio kontrolės punktų veiklos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. vasario 2 d. nutarimu Nr. 126 „Dėl Pasienio kontrolės punktų veiklos taisyklių patvirtinimo“, Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkoje, patvirtintoje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. rugsėjo 8 d. įsakymu Nr. B1-723 „Dėl Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkos patvirtinimo“, ir Fizinių asmenų ir įmonių, pageidaujančių teikti laivų agentavimo paslaugas, atestavimo tvarkos apraše, patvirtintame susisiekimo ministro 2004 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 3-168 „Dėl Fizinių asmenų ir įmonių, pageidaujančių teikti laivų agentavimo paslaugas, atestavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.“
1.2.4. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
„6. Muitinės prižiūrimos uosto komplekso zonos ribos ženklinamos draudžiamuoju ženklu „Muitinė“ (Kelių eismo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 „Dėl Kelių eismo taisyklių patvirtinimo“, 1 priedo 4 punkto ženklas Nr. 320) lietuvių ir anglų kalbomis ir papildomomis informacinėmis lentelėmis su užrašu „Muitinės prižiūrima zona“. Ribas ženklina ir už ženklų saugumą atsako atitinkamos muitinės prižiūrimos uosto komplekso zonos naudotojas.“
1.2.5. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:
„9. Į muitinės prižiūrimą uosto komplekso zoną ne Bendrijos prekės gali būti iškrautos iš jas atgabenusių transporto priemonių (įskaitant jų perkrovimą į kitas transporto priemones) tik muitinei sutikus, o jeigu kraunamos Žuvininkystės departamento prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Žuvininkystės departamentas), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir (arba) Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Valstybinė augalininkystės tarnyba) kontroliuojamos ne Bendrijos prekės, – tik gavus muitinės ir atitinkamas prekes kontroliuojančios tarnybos sutikimą. Muitinės sutikimas nebūtinas, jeigu visas prekes (arba jų dalį) reikia iškrauti dėl joms kilusio pavojaus. Tokiu atveju apie prekių iškrovimą būtina nedelsiant muitinei priimtinu būdu pranešti atitinkamą muitinės prižiūrimą uosto komplekso zoną aptarnaujančiam muitinės posto pamainos viršininkui (per valandą nuo prekių iškrovimo, jeigu jos iškrautos muitinės posto darbo metu, arba per valandą nuo muitinės posto darbo pradžios, jeigu muitinės postas dirba ne visą parą). Uosto komplekso naudotojas, kurio teritorijoje laikomos prekės, turi užtikrinti, kad be muitinės leidimo ne Bendrijos prekės ir eksportuojamos Bendrijos prekės nebūtų išvežamos iš muitinės prižiūrimos uosto komplekso zonos.“
1.2.6. Pakeisti II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.2.7. Pakeisti 14 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„14. Atplaukiančio į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą arba iš jo išplaukiančio laivo kapitonas (pats arba per savo įgaliotą asmenį) muitinei, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras) ar Valstybės sienos apsaugos tarnybai pareikalavus privalo pateikti laivą apžiūrai, lydėti asmeniškai laive tikrinimą atliekančių institucijų pareigūnus arba paskirti atsakingą asmenį, kuris tikrinimo metu juos lydėtų, taip pat pareikalavus pateikti šiuos Konvencijoje dėl tarptautinės jūrų laivybos sąlygų lengvinimo, sudarytoje 1965 m. balandžio 9 d. Londone (FAL konvencija), nustatytos formos dokumentus (arba jų nuorašus), užpildytus lietuvių arba anglų kalba:“.
1.2.8. Pakeisti 19 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„19. Laivai, atplaukę į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą ir esantys uosto akvatorijoje (išoriniame ir vidiniame reiduose, prišvartuoti prie krantinės), visą buvimo uoste laiką yra muitinės, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prižiūrimi ir bet kuriuo metu gali būti tikrinami. Laivo kapitonas arba jo įgaliotas asmuo privalo atidaryti ir parodyti muitinės, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pareigūnams visas laive esančias patalpas.“
1.2.9. Pakeisti 22 punktą ir jį išdėstyti taip:
„22. Atplaukusių laivų įgulos, keleivių, transporto priemonių ir prekių muitinis, pasienio, kitoks būtinas tikrinimas atliekamas tik gavus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro leidimą. Leidimas tikrinimą atliekančioms valstybės institucijoms ir įstaigoms duodamas tiesiogiai arba per laivo agentą.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras laivų medicininę karantininę kontrolę atlieka sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.“
1.2.10. Pakeisti 24 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Jeigu jūroje būta kontaktų ne vien su Bendrijos žvejybos laivais arba kitų muitinės priežiūros požiūriu reikšmingų įvykių (pavyzdžiui, laivas buvo įplaukęs į trečiosios valstybės uostą, išgelbėtas jūroje rastas krovinys), apie tai laivo kapitonas, prieš laivui įplaukiant į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą, praneša Klaipėdos teritorinei muitinei ir Pakrančių apsaugos rinktinei joms priimtinu būdu. Tokiais atvejais laivo tikrinimas atliekamas ir dokumentai pateikiami laikantis Pasienio teisinio režimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 598 „Dėl Pasienio teisinio režimo taisyklių patvirtinimo“, ir Dokumentų, kuriuos privaloma pateikti laivui plaukiant į Lietuvos Respublikos jūrų uostą ar išplaukiant iš jo tikrinimą atliekančioms valstybės institucijoms, pildymo, pateikimo ir saugojimo tvarkos aprašo, patvirtinto susisiekimo ministro 2009 m. lapkričio 19 d. įsakymu Nr. 3-592 „Dėl Dokumentų, kuriuos privaloma pateikti tikrinimą atliekančioms valstybės institucijoms laivui įplaukiant į Lietuvos Respublikos jūrų uostą ir išplaukiant iš jo, pildymo, pateikimo ir saugojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, reikalavimų.“
1.2.11. Pakeisti 28.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„28.1. laikantis Atsargų laivams ir orlaiviams bei degalų, skirtų naudoti orlaivių gamybai, remontui, bandymams, eksploatavimui ir aptarnavimui, tiekimo taisyklių reikalavimų, jeigu kaip atsargos jiems tiekiamos Bendrijos prekės, ir tik tada, kai vadovaujamasi Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 5 punkto ir (arba) 43 straipsnio 1 dalies 1 ir (arba) 2 punktų ir (arba) Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 44 straipsnio nuostatomis;“.
1.2.12. Pakeisti 29 punktą ir jį išdėstyti taip:
„29. Laivuose susidarančios atliekos ir krovinių likučiai tvarkomi vadovaujantis susisiekimo ministro ir aplinkos ministro 2003 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. 3-414/346 „Dėl Laivuose susidarančių atliekų ir laivų krovinių likučių tvarkymo nuostatų patvirtinimo“ ir gali būti pakrauti į laivą, iškrauti iš laivo, perduoti iš vieno laivo į kitą tik muitinei leidus, o jeigu reikia, nustatyta tvarka atlikus jų muitinį tikrinimą ir įforminimą. Maisto atliekos gali būti iškrautos iš laivo į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją tik informavus apie tai Klaipėdos apskrities valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.“
1.2.13. Pakeisti III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.2.14. Pakeisti 30 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose leidžiama laikyti Bendrijos prekes, kurios muitinei leidus bus naudojamos objektams, esantiems muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose, eksploatuoti ir remontuoti, Bendrijos prekes, numatomas gabenti jūrų transportu į kitus Bendrijos uostus, iš kitų Bendrijos uostų atgabentas Bendrijos prekes, šių taisyklių 28.1 papunktyje nurodytas laivų atsargas, taip pat numatomas eksportuoti iš Bendrijos muitų teritorijos Bendrijos prekes, kurių eksporto muitinės formalumai dar neatlikti ir kurios kaupiamos muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose, kol baigiamas komplektuoti laivo krovinys. Bendrijos prekės, išskyrus skystus naftos ir chemijos produktus, konteineriais atgabentas ir juose laikomas prekes, turi būti laikomos atskirai nuo ne Bendrijos prekių.“
1.2.15. Pakeisti 32 punktą ir jį išdėstyti taip:
„32. Ne Bendrijos prekės kraunamos iš laivų, į laivus, iš vienų laivų į kitus, taip pat į sandėlius, aikšteles, vagonus, automobilių transporto priemones, konteinerius ir kitur tik muitinei leidus, o jeigu kraunamos Žuvininkystės departamento, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir (arba) Valstybinės augalininkystės tarnybos kontroliuojamos ne Bendrijos prekės, – tik gavus muitinės ir minėtų atitinkamas prekes kontroliuojančių tarnybų sutikimą. Tikrindama prekes ir jas gabenančias transporto priemones, muitinė turi teisę bet kuriuo metu pareikalauti iškrauti ir išpakuoti prekes. Prekės iškraunamos ir išpakuojamos joms krauti, pakuoti ir tikrinti tinkamose muitinės nustatytose vietose.“
1.2.16. Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:
„34. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ar Valstybinės augalininkystės tarnybos kontroliuojamos ne Bendrijos prekės iš muitinės prižiūrimos uosto komplekso zonos gali būti išgabentos tik į jų tikrinimo vietas, kuriose dirba šių valstybės institucijų darbuotojai, laikantis Muitinės departamento generalinio direktoriaus nustatytos tvarkos. Kitur šios prekės gali būti išgabentos tik po to, kai nustatyta tvarka joms atliekamas šiame punkte nurodytų valstybės institucijų tikrinimas.“
1.2.17. Pakeisti 38 punktą ir jį išdėstyti taip:
„38. Muitinės prižiūrimoje uosto komplekso zonoje esančios patalpos (aikštelės) turi būti tinkamos prekėms laikyti ir perkrauti. Laikyti ir perkrauti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kontroliuojamas prekes leidžiama tik Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka patvirtintose vietose. Valstybinės augalininkystės tarnybos kontroliuojamas prekes leidžiama laikyti ir perkrauti tik fitosanitarijos reikalavimus atitinkančiose vietose. Uosto komplekso naudotojas privalo užtikrinti, kad nurodytose patalpose (aikštelėse) būtų reikiama techninė įranga ir apsaugos priemonės.“
1.2.18. Pakeisti 43 punktą ir jį išdėstyti taip: