Muitinės departamento
prie lietuvos respublikos finansų ministerijos
generalinis direktorius
VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJO TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VETERINARINIŲ TIKRINIMŲ IR MUITINĖS FORMALUMŲ ATLIKIMO PASIENIO VETERINARIJOS POSTO TIKRINIMO CENTRUOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2021 m. liepos 8 d. Nr. 1B-467/B1-554
Vilnius
Tvirtiname Veterinarinių tikrinimų ir muitinės formalumų atlikimo pasienio veterinarijos posto tikrinimo centruose tvarkos aprašą.
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus ir Muitinės departamento prie Lietuvos
Respublikos finansų ministerijos generalinio
direktoriaus
2021 m. liepos 8 d. įsakymu Nr. 1B-467/B1-554
VETERINARINIų TIKRINIMŲ IR MUITINĖS FORMALUMŲ ATLIKIMO PASIENIO VETERINARIJOS POSTO TIKRINIMO CENTRUOSE TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Veterinarinių tikrinimų ir muitinės formalumų atlikimo pasienio veterinarijos posto tikrinimo centruose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kontroliuojamų ne Europos Sąjungos prekių (toliau – ne ES prekės) siuntų veterinarinių tikrinimų pasienio veterinarijos posto (toliau – PVP) tikrinimo centre ir muitinės formalumų atlikimo tvarką.
2. Ne ES prekėms muitinės formalumai įforminami ir pasienio veterinarinis tikrinimas atliekamas vadovaujantis 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (toliau – Sąjungos muitinės kodeksas), 2017 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento 2017/625 dėl oficialios kontrolės ir kitos oficialios veiklos, kuri vykdoma siekiant užtikrinti maisto ir pašarų srities teisės aktų bei gyvūnų sveikatos ir gerovės, augalų sveikatos ir augalų apsaugos produktų taisyklių taikymą, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 999/2001, (EB) Nr. 396/2005, (EB) Nr. 1069/2009, (EB) Nr. 1107/2009, (ES) Nr. 1151/2012, (ES) Nr. 652/2014, (ES) 2016/429 ir (ES) 2016/2031, Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1/2005 ir (EB) Nr. 1099/2009 bei Tarybos direktyvos 98/58/EB, 1999/74/EB, 2007/43/EB, 2008/119/EB ir 2008/120/EB ir kuriuo panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 854/2004 ir (EB) Nr. 882/2004, Tarybos direktyvos 89/608/EEB, 89/662/EEB, 90/425/EEB, 91/496/EEB, 96/23/EB, 96/93/EB ir 97/78/EB bei Tarybos sprendimas 92/438/EEB (Oficialios kontrolės reglamentas) (toliau – Oficialios kontrolės reglamentas), ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pasienio veterinarinę kontrolę ir muitinės formalumų vykdymą, nuostatomis.
3. Apraše vartojamos sąvokos:
3.1. Pasienio veterinarijos posto tikrinimo centras (toliau – tikrinimo centras) – pasienio veterinarijos poste įrengta atskira infrastruktūra gyvūnų ir prekių, susijusių su to pasienio veterinarijos posto paskyrimo aprėptimi, oficialiai kontrolei ir kitai oficialiai veiklai vykdyti;
3.3. TRACES – Reglamento (ES) 2017/625 133 straipsnio 4 dalyje nurodyta kompiuterinė sistema, skirta keistis duomenimis, informacija ir dokumentais;
3.4. Už siuntą atsakingas veiklos vykdytojas (toliau – veiklos vykdytojas) – Lietuvos Respublikoje įsikūręs fizinis arba juridinis asmuo, kuris atsako už pasienio veterinariniam tikrinimui pateikiamą siuntą ir kurio muitinės sandėlyje bus saugoma siunta.
3.5. Pagrindinė muitinės įstaiga (toliau – PMĮ) – muitinės postas, kurio kompetencijai priklauso elektroninėmis priemonėmis teikiamų deklaracijų priėmimas ir apdorojimas, jose nurodytų duomenų tikrinimas, sprendimų dėl tikrinimo priėmimas, įforminimo ir tikrinimo proceso priežiūra ir kontrolė bei sprendimų dėl įforminimo pabaigos ir prekių išleidimo priėmimas.
4. Apraše nustatyta tvarka ne ES prekių siuntų (toliau – siunta) pasienio veterinarinis tikrinimas gali būti atliekamas į Pasienio veterinarijos postų, kuriuose atliekamas iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungos teritoriją įvežamų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kontroliuojamų prekių tikrinimas, sąrašą, patvirtintą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2019 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. B1-963 „Dėl Pasienio veterinarijos postų, kuriuose atliekamas iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungos teritoriją įvežamų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kontroliuojamų prekių tikrinimas, sąrašo ir Kontrolės punktų, kuriuose atliekamas iš trečiųjų šalių į Lietuvos Respubliką įvežamo negyvūninio maisto ir pašarų atitikties tikrinimas, sąrašo patvirtinimo“, įtrauktame tikrinimo centre, jeigu siuntai numatoma įforminti muitinio sandėliavimo procedūrą.
II SKYRIUS
MUITINĖS FORMALUMŲ IR VETERINARINIO TIKRINIMO ATLIKIMAS
5. Prieš pateikiant siuntą muitinio sandėliavimo procedūrai įforminti, veiklos vykdytojas tikrinimo centrui dokumentų patikrinimui pateikia užpildytą Bendrojo sveikatos įvežimo dokumento (toliau – BSĮD) I dalį kartu su kitais originaliais siuntą lydinčiais dokumentais.
6. Tikrinimo centro pareigūnas, atlikęs pagal Aprašo 5 punktą pateiktų siuntos dokumentų patikrinimą ir nenustatęs pažeidimų, BSĮD II dalyje nurodo dokumentų patikrinimo rezultatus ir BSĮD suteikia statusą „sprendimas pasirašytas kaip rengiamas“ (angl. „in progress“).
7. Veiklos vykdytojas, TRACES sistemoje gavęs Aprašo 6 punkte nurodytą BSĮD, naudodamasis automatinio duomenų apdorojimo priemonėmis, pateikia muitinės deklaraciją muitinio sandėliavimo procedūrai įforminti, muitinės deklaracijos 44 langelyje „Pateikiami dokumentai/sertifikatai bei leidimai ir papildomos nuorodos (2/3)“ nurodydamas TRACES sistemos BSĮD suteiktą unikalų raidinį skaitmeninį kodą ir datą, ir Muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje (toliau – MDAS) pateikia skenuotą BSĮD kopiją.
8. Jeigu muitinė pagal Aprašo 7 punktą gavusi veiklos vykdytojo pateiktus dokumentus nusprendžia atlikti ne ES prekių fizinį tikrinimą, ne ES prekių muitinis tikrinimas atliekamas pasienio muitinės posto detalaus tikrinimo vietoje, o pasienio veterinarinis tikrinimas - PVP, išskyrus atvejus, kai veiklos vykdytojui Prekių, deklaruotų muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje, tikrinimo ne muitinės patalpose nustatytu (nenustatytu) muitinės posto darbo laiku organizavimo taisyklių, patvirtintų Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2020 m. vasario 24 d. įsakymu Nr. 1B-158 „Dėl Prekių, deklaruotų muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje, tikrinimo ne muitinės patalpose nustatytu (nenustatytu) muitinės posto darbo laiku organizavimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės), nustatyta tvarka pateikus prašymą pasienio muitinės postui ir muitinei leidus, pasienio veterinarinis tikrinimas atliekamas tikrinimo centre, dalyvaujant pasienio muitinės posto pareigūnui. Pastaruoju atveju, apie prekių muitinio tikrinimo rezultatus pasienio muitinės posto pareigūnas informuoja PMĮ.
9. Jeigu muitinė pagal Aprašo 7 punktą gavusi veiklos vykdytojo pateiktus dokumentus nusprendžia neatlikti ne ES prekių fizinio tikrinimo, PMĮ, atlikusi muitinės deklaracijos ir dokumentų tikrinimus, įformina (jeigu nebuvo nustatyta neatitikimų) muitinio sandėliavimo procedūrą ir elektroniniu pranešimu IEI29LT informuoja veiklos vykdytoją apie prekių išleidimą. Veiklos vykdytojas, gavęs pirmiau minėtą pranešimą, nedelsdamas informuoja tikrinimo centrą (el. paštu) apie įformintą muitinio sandėliavimo procedūrą.
10. Aprašo 9 punkto nustatyta tvarka įforminus muitinės sandėliavimo procedūrą, siunta išleidžiama iš pasienio muitinės zonos teritorijos be muitinės plombos į tikrinimo centrą. Atvykusios į muitinės sandėlį siuntos duomenys turi būti įtraukti į muitinės sandėlio apskaitos registrus.
11. Aprašo 10 punkte nurodytai siuntai atvykus į tikrinimo centrą, tikrinimo centro pareigūnas atlieka siuntos tapatumo ir, jei reikia, fizinį patikrinimą, priima sprendimą dėl siuntos ir baigia pildyti Aprašo 6 punkte nurodytą BSĮD.
12. Tikrinimo centro pareigūnas, atlikęs veterinarinį tikrinimą ir priėmęs sprendimą atsisakyti leisti įvežti siuntą, užpildo siuntos sulaikymo aktą ir nedelsdamas el. paštu informuoja pasienio muitinės postą, kuris yra atsakingas už to muitinės sandėlio veiklą, ir pagal veiklos zoną teritorinę muitinę (el. paštu: vilnius@lrmuitine.lt, kaunas@lrmuitine.lt arba klaipeda@lrmuitine.lt).
13. Aprašo 12 punkte nurodytu atveju, iki bus priimtas sprendimas dėl siuntos ar jos dalies grąžinimo, sunaikinimo ar kito specialaus apdorojimo pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2019 m. gruodžio 23 d. įsakymą Nr. B1-964 „Dėl iš trečiųjų šalių įvežamų prekių ir gyvūnų grąžinimo, sunaikinimo ar kito specialaus apdorojimo“, veiklos vykdytojas sulaikytą siuntą privalo saugoti muitinės sandėlyje, kuriame yra tikrinimo centras, aiškiai atskirtą nuo kitų muitinės sandėlyje saugomų prekių.
III skyrius
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
14. Veiklos vykdytojas teisės aktų nustatyta tvarka ne trumpiau kaip 8 metus, neatsižvelgiant į juos saugančių asmenų naudojamas informacijos kaupimo laikmenas turi saugoti tinkamai užpildytą ir pasirašytą BSĮD ir, muitinei pareikalavus, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo nurodymo gavimo dienos pateikti jo originalą muitinės pareigūnams.
15. Jeigu veiklos vykdytojas pasirinko prekėms įforminti muitinio sandėliavimo procedūrą ir dėl MDAS trikdžių jam, vadovaujantis Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2020 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 1B-1029 „Dėl Muitinės veiklos tęstinumo taisyklių, taikomų neveikiant muitinės arba asmens elektroninėms sistemoms, patvirtinimo“, suteikta teisė taikyti veiklos tęstinumo procedūrą, kartu su muitinės deklaracija turi būti pateiktas BSĮD, kuriam Aprašo 6 punkto nustatyta tvarka suteiktas statusas „sprendimas pasirašytas kaip rengiamas“ (angl. „in progress“). Tokiu atveju muitinės deklaracijos įforminimas atliekamas pasienio muitinės poste, fizinis prekių tikrinimas – pasienio muitinės posto detalaus tikrinimo vietoje, o pasienio veterinarinis tikrinimas – PVP arba, veiklos vykdytojui Taisyklių nustatyta tvarka pateikus prašymą pasienio muitinės postui ir muitinei leidus, tikrinimo centre, dalyvaujant pasienio muitinės posto pareigūnui.
16. Jeigu siuntai numatoma įforminti kitą nei muitinio sandėliavimo arba muitinio sandėliavimo procedūrą, kai prekes numatoma saugoti pasienio muitinės zonos teritorijoje esančiame muitinės sandėlyje, siuntos pasienio veterinarinis tikrinimas atliekamas PVP, o muitinis tikrinimas – pasienio muitinės poste.