image001

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ANGLIAVANDENILIŲ GRĘŽINIŲ PROJEKTAVIMO, ĮRENGIMO, KONSERVAVIMO IR LIKVIDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2023 m. liepos 10 d. Nr. D1-227

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 10 punktu,

tvirtinAngliavandenilių gręžinių projektavimo, įrengimo, konservavimo ir likvidavimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                                    Simonas Gentvilas

                                                                                


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2023 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. D1-227

 

 

ANGLIAVANDENILIŲ GRĘŽINIŲ PROJEKTAVIMO, ĮRENGIMO, KONSERVAVIMO IR LIKVIDAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Angliavandenilių gręžinių projektavimo, įrengimo, konservavimo ir likvidavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato angliavandenilių tyrimų ir eksploatacinių gręžinių projektavimo, įrengimo, konservavimo ir likvidavimo tvarką Lietuvos Respublikos sausumos teritorijoje.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Angliavandeniliai žemės gelmėse natūraliai susitelkusios gamtinės medžiagos: nafta, dujos, kondensatas ir jų komponentai.

2.2. Angliavandenilių eksploatacinis gręžinysangliavandenilių ištekliams išgauti įrengtas arba pritaikytas kitos paskirties gręžinys, taip pat gręžinys, skirtas angliavandenilių išteklių eksploatacijos technologiniam procesui užtikrinti, kontroliuoti ir (ar) reguliuoti. Angliavandenilių eksploataciniai gręžiniai gali būti gavybos, stebimieji ir injekciniai.

2.3. Angliavandenilių gręžinio aikštelėteritorija, kurioje gręžiamas, įrengiamas ir (ar) eksploatuojamas gręžinys, eksploatuojami kiti gavybos ir (ar) gavybai neskirti įrenginiai.

2.4. Angliavandenilių gręžinio atšaka iš angliavandenilių gręžinio gręžskylės išgręžta iškreivinta ir kryptingai orientuota gręžinio dalis.

2.5. Angliavandenilių gręžinio gręžimasskverbimasis į uolienas ir jų ardymas gręžimo antgaliu darant angliavandenilių gręžinio gręžskylę ir šalinant suardytą uolieną iš jos ir iš gręžinio kirtavietės arba iškeliant kerną.

2.6. Angliavandenilių gręžinio gręžskylė atvira vidinė angliavandenilių gręžinio ertmė, ribojama sienelių ir šio gręžinio kirtavietės. Angliavandenilių gręžinio gręžskylė (ar jos dalis) gali būti vertikali, iškreivinta ar horizontali.

2.7. Angliavandenilių gręžinio įrengimasvisuma technologinių operacijų ir darbų, kuriais gręžinys parengiamas naudoti pagal projekte numatytą jo paskirtį.

2.8. Angliavandenilių gręžinio kirtavietė gręžinio pabaigą ar dugną ribojantis uolienos paviršius, kintantis gręžiant.

2.9. Angliavandenilių gręžinio konservavimas laikinai nenaudojamo gręžinio sandarinimas siekiant išsaugoti gręžinio būklę ir apsaugoti žemės gelmes nuo taršos.

2.10. Angliavandenilių gręžinio likvidavimas eksploatuoti nebetinkamo ar nebereikalingo gręžinio panaikinimas užtikrinant žemės gelmių apsaugą nuo taršos.

2.11. Angliavandenilių gręžinio techninės būklės patikrinimas gręžinio apsauginių vamzdžių kolonos hermetiškumo ir vientisumo įvertinimas.

2.12. Angliavandenilių gręžinio žiotys žemės paviršiuje įrengta vieta, kurioje prasideda angliavandenilių gręžinio gręžskylė.

2.13. Angliavandenilių gręžinys angliavandenilių tyrimų ir (arba) angliavandenilių eksploatacinis gręžinys.

2.14. Angliavandenilių tyrimų gręžinys atliekant angliavandenilių išteklių geologinį tyrimą – jų paieškos ar žvalgybos (parengtinės ar detaliosios) etapu – išgręžtas ir (ar) įrengtas gręžinys arba pritaikytas kitos paskirties gręžinys žemės gelmių duomenims gauti.

2.15. Apsauginių vamzdžių kolonastorasieniai vamzdžiai, įleidžiami į angliavandenilių gręžinio ir (ar) jo atšakos gręžskylę ir cementuojami siekiant sutvirtinti ir patikimai apsaugoti gręžinį uolienų sluoksnyje.

2.16. Iškreivintas angliavandenilių gręžinysgręžinys, kurio gręžskylė ar jos dalis tikslingai išgręžta nevertikali – nuožulni ir (arba) išlenkta.

2.17. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatyme.

 

II SKYRIUS
ANGLIAVANDENILIŲ GRĘŽINIŲ PROJEKTAVIMO ir ĮRENGIMO BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

3. Angliavandenilių gręžinius projektuoti gali fiziniai ir juridiniai asmenys ar šių asmenų grupės, veikiančios pagal jungtinės veiklos sutartis (toliau – asmuo), turintys leidimą tirti žemės gelmes, kuriuo suteikiama teisė atlikti angliavandenilių paiešką ir žvalgybą, angliavandenilių išteklių tyrimo ir naudojimo gręžinių gręžimą ir (ar) likvidavimą.

4. Angliavandenilių gręžinius gręžti ir įrengti gali asmenys, turintys leidimą tirti žemės gelmes, kuriuo suteikiama teisė atlikti angliavandenilių išteklių tyrimo ir naudojimo gręžinių gręžimą ir (ar) likvidavimą.

5. Angliavandenilių gręžinių gręžimo ir įrengimo būdas, technologijos ir konstrukcija parenkami atsižvelgiant į angliavandenilių rūšį, geologines sąlygas, angliavandenilių gręžinio paskirtį ir gylį.

6. Angliavandenilių gręžinių įrengimo technologiniai ir konstrukciniai sprendiniai turi atitikti visuomenės sveikatos ir radiacinės saugos reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatyme ir Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme, apsaugoti žemės gelmes ir kitus aplinkos komponentus nuo galimo užteršimo.

 

III SKYRIUS

ANGLIAVANDENILIŲ GRĘŽINIŲ PROJEKTAVIMAS ir GRĘŽINIO PROJEKTO derinimas

 

7. Angliavandenilių gręžinio projektas rengiamas visiems angliavandenilių gręžiniams.

8. Angliavandenilių gręžiniai gręžiami ir įrengiami pagal angliavandenilių gręžinio projektą, angliavandenilių gręžinio atšakos gręžiamos ir įrengiamos pagal angliavandenilių gręžinio atšakos projektą (toliau – gręžinio projektas).

9. Gręžinio projektą sudaro:

9.1. leidimo naudoti angliavandenilių išteklius (toliau – leidimas) turėtojo, kai angliavandenilių gręžinys gręžiamas jam leidimu suteiktame naudoti plote (toliau – leidimo plotas), ar angliavandenilių išteklių tyrimo (paieška ir (ar) žvalgyba) užsakovo (toliau – užsakovas), kai angliavandenilių tyrimų gręžinys nepatenka į leidimų plotus, pasirašyta techninė užduotis;

9.2. įvadas, kuriame pateikiama bendra informacija apie numatomą išgręžti ir (ar) įrengti angliavandenilių gręžinį, jo paskirtis, numatomi vykdyti darbai, darbų vykdytojas (ai).

9.3. geologinė dalis:

9.3.1. geografinė-administracinė padėtis;

9.3.2. angliavandenilių išteklių telkinio ar paieškos ir (ar) žvalgybos ploto geologinė sandara;

9.3.3. angliavandenilių išteklių telkinio ar paieškos ir (ar) žvalgybos ploto hidrogeologinės sąlygos;

9.4. žemės gelmių geologinio tyrimo darbų aprašymas (tarp jų geofiziniai tyrimai gręžiniuose, kerno ėmimas ir tyrimai, kiti tyrimo darbai) angliavandenilių gręžinyje;

9.5. techninė dalis:

9.5.1. angliavandenilių gręžinio aikštelės (toliau – gręžinio aikštelė) infrastruktūros aprašymas;

9.5.2. angliavandenilių gręžinio ir (ar) angliavandenilių gręžinio atšakos gręžimo ir įrengimo darbų programa (-os); iškreivinto angliavandenilių gręžinio ar gręžinio atšakos iškreivinimo duomenys ir gręžinio iškreivinimo schema. Kai gręžiama angliavandenilių gręžinio atšaka ir dalies gręžinio išgręžus gręžinio atšaką planuojama nenaudoti, pateikiama angliavandenilių gręžinio dalies likvidavimo programa, parengta vadovaujantis prašo 34.4–34.6 ir 36 punktų nuostatomis;

9.5.3. hidraulinio uolienų ardymo technologinio proceso aprašymas, informacija apie hidraulinio uolienų ardymo darbų gylį, hidraulinio uolienų ardymo eigą, parametrus, planuojamo įleisti vandens, smėlio ar dirbtinių kietųjų dalelių ir cheminių medžiagų mišinio kiekį, sudėtines mišinio dalis, jų fizines ir chemines savybes, pavojingumą aplinkai;

9.5.4. naudojamų radioaktyviųjų, pavojingų žmonių sveikatai ar aplinkai medžiagų sąrašas, kuriame nurodomas jų kiekis, sudėtis procentais ir planuojamas naudojimo būdas;

9.5.5. angliavandenilių pritekėjimo į angliavandenilių gręžinį skatinimo (toliau – pritekėjimo skatinimas), išskyrus hidraulinį uolienų ardymą, metodų ir (ar) būdų, priemonių (cheminis, šiluminis, mikrobiologinis skatinimas; anglies dioksido ir (ar) kitų dujų, vandens garų ar karšto vandens įleidimas (injektavimas) į geologinį produktyvų sluoksnį; naftos kaitinimas sluoksnyje; radialinis gręžimas; elektros vibracija ir kt.), kuriuos taikant padidėja angliavandenilių pritekėjimas ir išgavimas iš produktyvių sluoksnių, aprašymas;

9.5.6. pritekėjimui skatinti naudojamų pavojingų žmonių sveikatai, žemės gelmėms, požeminiam vandeniui ar aplinkai medžiagų sąrašas, kuriame nurodomas jų kiekis, sudėtis procentais, numatomas planuojamas būdas ir naudojimo sąlygos;

9.5.7. angliavandenilių gręžinio techninės būklės patikrinimo metodų ir (ar) būdų, priemonių aprašymas;

9.6. priemonių, apsaugančių nuo angliavandenilių išsiveržimo, aprašymas;

9.7. informacija apie angliavandenilių gręžinio gręžimo ir (ar) įrengimo metu susidarančias kasybos pramonės ir kitas atliekas, jų tvarkymo būdus ir priemones;

9.8. priemonių, užtikrinančių, kad medžiagos, naudojamos angliavandenilių išteklių tyrimui ir (ar) naudojimui, nepateks į požeminio vandens sluoksnius ir (ar) paviršinio vandens telkinius, žemės gelmes, aplinką ir jų neužterš, aprašymas;

9.9. informacija apie planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai įvertinimą. Pateikiamos atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo išvados, kad planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas arba sprendimo dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai, kad planuojama ūkinė veikla atitinka teisės aktų reikalavimus, duomenys (priėmusi institucija, data ir numeris);

9.10. priedai:

9.10.1. žemės sklypo (-ų) su pažymėtais angliavandenilių gręžiniu ir jo aikštele išdėstymo planas masteliu 1:5 000 arba 1:10 000, parengtas naudojant Georeferencinio pagrindo kadastro duomenis, Lietuvos Respublikos teritorijos mastelio 1:10 000 skaitmeninį rastrinį ortofotografinį žemėlapį ir nekilnojamojo turto kadastro žemėlapio duomenis. Plane turi būti nurodytas (-i) žemės sklypo (-ų) kadastro numeris (-iai);

9.10.2. gręžinio aikštelės techninė dokumentacija;

9.10.3. angliavandenilių gręžinio techninė dokumentacija.

10. Gręžinio projektą pasirašo jo rengėjas (-ai). Kai gręžinio projektą rengia juridinis asmuo ar šių asmenų grupė, veikianti pagal jungtinės veiklos sutartį, arba juridinių ir fizinių asmenų grupė, veikianti pagal jungtinės veiklos sutartį, jį pasirašo ir juridinio asmens vadovas arba jo įgaliotas asmuo.

11. Gręžinio projektui reikia gauti leidimo turėtojo ar užsakovo raštišką pritarimą, kuris pateikiamas su gręžinio projektu, arba leidimo turėtojo ar užsakovo pritarimas išdėstomas gręžinio projekte kaip pritarimo žyma (nurodoma leidimo turėtojo ar užsakovo vadovo ar jo įgalioto asmens pareigos, vardas, pavardė, data ir pasirašoma).

12. Projekto rengėjas gręžinio projektą raštu ar elektroniniu būdu, pasirašytu kvalifikuotu elektroniniu parašu, teikia derinti Lietuvos geologijos tarnybai prie Aplinkos ministerijos (toliau – Lietuvos geologijos tarnyba), kuri, patikrinusi, ar šis projektas atitinka Aprašo 9.19.10 papunkčiuose nustatytus reikalavimus, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme nustatytais terminais minėta projektą suderina raštu arba nederina pateikdama motyvuotą atsakymą.

13. Leidimo turėtojas suderintą gręžinio projektą turi saugoti, kol galioja leidimas. Angliavandenilių tyrimų gręžinio, nepatenkančio į leidimų plotus, savininkas arba naudotojas, jeigu jam gręžinys perduotas naudojimo teise, (toliau – naudotojas), gręžinio projektą turi saugoti iki gręžinio likvidavimo. Gręžinio projektą parengęs asmuo šį projektą turi saugoti 5 metus po suderinimo.

14. Gręžinio projektas tikslinamas, jei gręžiant ir (ar) įrengiant angliavandenilių gręžinį keičiami ir (ar) papildomi Lietuvos geologijos tarnybos suderintame gręžinio projekte įrašyti Aprašo 9.49.8 papunkčiuose reglamentuoti tyrimo ar naudojimo darbų būdai, metodai ir priemonės.

Gręžinio projekto patikslinime nurodomi gręžinio projekte atliekami pakeitimai ir pagrindžiamos jų priežastys. Gręžinio projekto patikslinimas rengiamas, derinamas ir saugomas Aprašo 9.49.8 papunkčiuose ir 1013 punktuose numatyta tvarka.

 

IV SKYRIUS

ANGLIAVANDENILIŲ GRĘŽINIŲ KONSERVAVIMO IR LIKVIDAVIMO BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

15. Angliavandenilių gręžinys konservuojamas pagal angliavandenilių gręžinio konservavimo projektą (toliau – konservavimo projektas); angliavandenilių gręžinys ir (ar) angliavandenilių gręžinio atšaka likviduojama pagal angliavandenilių gręžinio ir (ar) angliavandenilių gręžinio atšakos likvidavimo projektą (toliau – likvidavimo projektas).

16. Konservavimo projektą ir likvidavimo projektą rengti, angliavandenilių gręžinius konservuoti ir likviduoti gali asmenys, turintys leidimą tirti žemės gelmes, kuriuo suteikiama teisė atlikti angliavandenilių išteklių tyrimo ir naudojimo gręžinių gręžimą ir (ar) likvidavimą.

17. Konservavimo projektą ir likvidavimo projektą pasirašo jo rengėjas (-ai). Kai konservavimo projektą ir likvidavimo projektą rengia juridinis asmuo ar šių asmenų grupė, veikianti pagal jungtinės veiklos sutartį, arba juridinių ir fizinių asmenų grupė, veikianti pagal jungtinės veiklos sutartį, jį pasirašo ir juridinio asmens vadovas arba jo įgaliotas asmuo.

18. Konservavimo projektui ar likvidavimo projektui reikia gauti leidimo turėtojo arba angliavandenilių tyrimų gręžinio, nepatenkančio į leidimų plotus, savininko arba naudotojo raštišką pritarimą, kuris pateikiamas su konservavimo ar likvidavimo projektu.

19. Angliavandenilių gręžinio konservavimo ar likvidavimo dokumentus (suderintą konservavimo ir (ar) likvidavimo projektą, konservavimo ir (ar) likvidavimo aktą) leidimo turėtojas turi saugoti iki leidimo galiojimo panaikinimo; angliavandenilių tyrimų gręžinio, nepatenkančio į leidimų plotus, savininkas arba naudotojas angliavandenilių gręžinio konservavimo ar likvidavimo dokumentus turi saugoti iki angliavandenilių gręžinio likvidavimo. Konservavimo ar likvidavimo projektą parengęs asmuo projektą turi saugoti 5 metus po jo suderinimo.

 

V SKYRIUS

ANGLIAVANDENILIŲ GRĘŽINIŲ KONSERVAVIMAS

 

20. Angliavandenilių gręžinį, kuriame nevykdoma veikla (gręžinys nenaudojamas angliavandenilių išteklų tyrimui ar naudojimui, jis nerekonstruojamas, netaisomas), bet ją planuojama atnaujinti, būtina konservuoti per 6 mėnesius nustojus jame vykdyti veiklą.

21. Apie planuojamą gręžinio konservavimą leidimo turėtojas ar gręžinio savininkas arba naudotojas per 10 darbo dienų nuo veiklos angliavandenilių gręžinyje nutraukimo raštu ar elektroniniu būdu, pasirašytu kvalifikuotu elektroniniu parašu, turi informuoti Lietuvos geologijos tarnybą.

22. Angliavandenilių gręžiniai gali būti konservuojami gręžinio gręžimo, įrengimo ir eksploatavimo (naudojimo) metu.

23. Konservavimo projekte turi būti:

23.1. angliavandenilių gręžinio identifikavimo numeris Žemės gelmių registre;

23.2. aiškinamasis raštas, kuriame aprašomas gręžinio naudojimas iki konservavimo ir angliavandenilių gręžinio konservavimo priežastys;

23.3. darbų pradžios ir pabaigos datos;

23.4. planuojamas angliavandenilių gręžinio užkonservavimo laikotarpis, kuris negali būti ilgesnis kaip 5 metai;

23.5. angliavandenilių gręžinio konservavimo technologija, būdai ir priemonės, angliavandenilių gręžinio žiočių (toliau – gręžinio žiotys) įranga;

23.6. žemės gelmių ir aplinkos apsaugos priemonių aprašymas;

23.7. užkonservuoto angliavandenilių gręžinio priežiūros ir apsaugos priemonių aprašymas.

24. Projekto rengėjas konservavimo projektą raštu ar elektroniniu būdu, pasirašytu kvalifikuotu elektroniniu parašu, teikia derinti Lietuvos geologijos tarnybai, kuri Viešojo administravimo įstatyme nustatytais terminais jį suderina raštu arba nederina pateikdama motyvuotą atsakymą.

25. Konservuojant angliavandenilių gręžinį, būtina:

25.1. į angliavandenilių gręžinį nuleisti kompresorinius vamzdžius;

25.2. angliavandenilių gręžinį užpildyti antikorozinių savybių turinčiu konservaciniu skysčiu.

26. Angliavandenilių gręžinys konservuojamas paliekant koloninę galvutę ir fontaninę armatūrą. Ant sklendžių sumontuojamos aklės, sklendžių rankenos nuimamos. Angliavandenilių gręžinio antžeminės dalies rūdijančios metalinės dalys nudažomos antikoroziniais dažais.

27. Angliavandenilių gręžinio konservavimo aktas pateikiamas Lietuvos geologijos tarnybai Žemės gelmių registro tvarkymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus (toliau – Taisyklės), nustatyta tvarka, jo kopija per 15 kalendorinių dienų nuo duomenų apie angliavandenilių gręžinio konservavimą įrašymo į Žemės gelmių registrą pateikiama angliavandenilių gręžinio savininkui ar naudotojui arba leidimo turėtojui.

28. Nusprendęs pratęsti konservavimo projekte patvirtintą užkonservavimo laikotarpį, leidimo turėtojas ar angliavandenilių gręžinio savininkas arba naudotojas raštu ar elektroniniu būdu, pasirašytu kvalifikuotu elektroniniu parašu, ne vėliau kaip prieš 60 kalendorinių dienų iki patvirtinto laikotarpio pabaigos turi pateikti Lietuvos geologijos tarnybai motyvuotą prašymą pratęsti užkonservavimo laikotarpį. Lietuvos geologijos tarnyba Viešojo administravimo įstatyme nustatytais terminais prašymą išnagrinėja ir priima sprendimą. Užkonservavimo laikotarpis gali būti pratęstas ne ilgiau kaip 5 metams. Bendras angliavandenilių gręžinio užkonservavimo laikotarpis negali būti ilgesnis kaip 10 metų.

29. Prieš pradėdamas naudoti užkonservuotą angliavandenilių gręžinį, leidimo turėtojas ar angliavandenilių gręžinio savininkas ar naudotojas turi atlikti angliavandenilių gręžinio techninės būklės patikrinimą. Patikrinimo metu nustačius, kad angliavandenilių gręžinio būklė tinkama ir jį galima naudoti angliavandenilių išteklių tyrimui ar naudojimui, gręžinys turi būti parengtas naudoti pagal numatytą paskirtį. Tinkamos techninės būklės angliavandenilių gręžinius galima parengti ir kitų žemės gelmių išteklių ar ertmių tyrimui ir naudojimui. Jeigu nustatoma, kad angliavandenilių gręžinio techninė būklė netinkama ir jo negalima naudoti, toks angliavandenilių gręžinys turi būti likviduotas. Už sprendimus dėl angliavandenilių gręžinio naudojimo atlikus angliavandenilių gręžinio techninės būklės patikrinimą atsakingas leidimo turėtojas arba angliavandenilių tyrimų gręžinio, nepatenkančio į leidimų plotus, savininkas arba naudotojas.

30. Ne vėliau kaip prieš 10 kalendorinių dienų iki Aprašo 29 punkte numatyto angliavandenilių gręžinio techninės būklės patikrinimo darbų pradžios Lietuvos geologijos tarnybai turi būti pateiktas darbų projektas; atlikus darbus, Lietuvos geologijos tarnybai raštu pateikiama informacija apie atliktus angliavandenilių gręžinio techninės būklės patikrinimo ir kitus šiame projekte numatytus darbus ir jų rezultatus. Kai techninės būklės patikrinimo metu angliavandenilių gręžinyje atliekami geofiziniai tyrimai, pateikiami ir geofizinių tyrimų gręžiniuose duomenys skaitmeniniu *.las formatu (papildomai galima ir *.pdf, *.jpg, *.txt ar *.dat formatais).

31. Už užkonservuoto angliavandenilių gręžinio priežiūrą atsako leidimo turėtojas, kurio leidimo plote yra užkonservuotas angliavandenilių gręžinys, arba angliavandenilių tyrimų gręžinio, nepatenkančio į leidimų plotus, savininkas arba naudotojas.

 

VI SKYRIUS

ANGLIAVANDENILIŲ GRĘŽINIŲ LIKVIDAVIMAS

 

32. Likviduoti būtina:

32.1. angliavandenilių tyrimų gręžinius, pasiekus gręžinio projekte numatytus tikslus, jei angliavandenilių gręžinys nebus vėliau pritaikomas angliavandenilių išteklių tyrimui, naudojimui, eksploatacijos technologinio proceso valdymui ar kitiems tikslams (kitos rūšies žemės gelmių išteklių ar ertmių tyrimui ir (ar) naudojimui);

32.2. angliavandenilių eksploatacinius gręžinius, jei gręžiniai nebus naudojami angliavandenilių telkinio eksploatacijos (gavybos ar eksploatacijos technologinio proceso valdymo) tikslais ar išeksploatavus angliavandenilių telkinio išgaunamuosius išteklius ir vėliau nebus pritaikyti kitos rūšies ar kito sluoksnio angliavandenilių tyrimams ar kitiems tikslams (kitos rūšies žemės gelmių išteklių ar ertmių tyrimui ir (ar) naudojimui);

32.3. netinkamus naudoti angliavandenilių eksploatacinius gręžinius, kurių rekonstruoti neįmanoma ar netikslinga;

32.4. dėl techninių ar geologinių priežasčių nebaigtus gręžti ir (ar) įrengti angliavandenilių gręžinius;

32.5. angliavandenilių gręžinius, kurių techninės būklės patikrinimo metu nustatoma, kad angliavandenilių gręžinį naudoti nesaugu ar netikslinga arba Aprašo 29 punkte nustatytu atveju;

32.6. užkonservuotus angliavandenilių gręžinius pasibaigus jų užkonservavimo laikotarpiui;

32.7. užkonservuotus angliavandenilių gręžinius nusprendus juos likviduoti.

33. Angliavandenilių gręžinį privaloma likviduoti per 1 metus atsiradus Aprašo 32.1–32.7 papunkčiuose nurodytoms aplinkybėms.

34. Likvidavimo projekte turi būti:

34.1. likviduojamo angliavandenilių gręžinio identifikavimo numeris Žemės gelmių registre ir (ar) angliavandenilių gręžinio atšakos numeris;

34.2. aiškinamasis raštas, kuriame aprašomas gręžinio naudojimas ir angliavandenilių gręžinio likvidavimo priežastys;

34.3. darbų pradžios ir pabaigos datos;

34.4. angliavandenilių gręžinio ar jo dalies likvidavimo technologija, būdai ir priemonės;

34.5. geologinis angliavandenilių gręžinio pjūvis su angliavandenilių gręžinio ir (ar) gręžinio atšakos konstrukcijos ir likvidavimo schemomis;

34.6. žemės gelmių ir aplinkos apsaugos priemonių aprašymas.

35. Projekto rengėjas likvidavimo projektą Taisyklėse nustatyta tvarka teikia derinti Lietuvos geologijos tarnybai, kuri Viešojo administravimo įstatyme nustatytais terminais jį suderina.

36. Angliavandenilių gręžinys likviduojamas taip, kad likvidavimo būdas ir priemonės užtikrintų ilgalaikę žemės gelmių ir kitų aplinkos komponentų apsaugą nuo taršos. Likviduojant angliavandenilių gręžinį, reikia įrengti cementinius tiltus, antikoroziniu skysčiu užpildyti likviduojamo angliavandenilių gręžinio gręžskylę, išmontuoti gręžinio žiočių įrangą ir gręžinio žiočių betoninę šachtą, visas apsauginių vamzdžių kolonas nupjauti 2 m gylyje ir užvirinti sandariomis metalinėmis aklėmis (ant viršutinės aklės turi būti pažymėtas gręžinio pavadinimas ir identifikavimo numeris Žemės gelmių registre), duobė aplink gręžinio žiotis turi būti užpilta gruntu, kuris turi būti sutankintas, atlikti kitus ilgalaikės žemės gelmių ir paviršiaus apsaugos nuo taršos reikalingus darbus. Angliavandenilių gręžinio likvidavimo technologijos ir kiti sprendiniai turi būti parenkami atsižvelgiant į angliavandenilių gręžinio techninę būklę, gręžinio vietos geologines sąlygas, gręžinio paskirtį, gylį, gręžinio konstrukciją ir angliavandenilių išteklių rūšį.

37. Angliavandenilių gręžinio likvidavimo aktas pateikiamas Lietuvos geologijos tarnybai Taisyklėse nustatyta tvarka, jo kopija per 15 kalendorinių dienų nuo duomenų apie angliavandenilių gręžinio likvidavimą įrašymo į Žemės gelmių registrą pateikiama angliavandenilių gręžinio savininkui ar naudotojui arba leidimo turėtojui.

 

____________________________

 

part_3b5e7a330da141cf93b0b3e7654a4f7a_end