Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1994 M. LAPKRIČIO 16 D. NUTARIMO NR. 1135 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSULINIO MOKESČIO TARIFŲ IR LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSULINIO MOKESČIO MOKĖJIMO IR GRĄŽINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2020 m. spalio 7 d. Nr. 1108
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 16 d. nutarimą Nr. 1135 „Dėl Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio tarifų ir Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio mokėjimo ir grąžinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL KONKREČIŲ KONSULINIO MOKESČIO DYDŽIŲ SĄRAŠO IR KONSULINIO MOKESČIO MOKĖJIMO IR KONSULINIO MOKESČIO PERMOKOS GRĄŽINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio įstatymo 4 straipsnio 2 ir 3 dalimis, 7 straipsnio 2 ir 3 dalimis ir 8 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:
2. Nustatyti, kad:
2.1. šis nutarimas, išskyrus šiuo nutarimu patvirtinto Konsulinio mokesčio mokėjimo ir konsulinio mokesčio permokos grąžinimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) 5.2 papunktį, įsigalioja 2020 m. gruodžio 1 d.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1994 m. lapkričio 16 d. nutarimu Nr. 1135
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2020 m. spalio 7 d. nutarimo Nr. 1108
redakcija)
KONKREČIŲ KONSULINIO MOKESČIO DYDŽIŲ SĄRAŠAS
Eil. Nr. Konsulinio mokesčio pavadinimas Dydis (eurais)
5. Civilinės būklės aktų įrašus liudijančių išrašų išdavimas:
5.2. gimimo įrašą liudijančio išrašo Konsulinis mokestis už gimimo įrašą liudijančio išrašo išdavimą neimamas, kai jį prašoma išduoti įregistravus gimimą. 5
6. Daugiakalbės standartinės formos pagal 2016 m. liepos 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2016/1191, kuriuo skatinamas laisvas piliečių judėjimas supaprastinant tam tikrų viešųjų dokumentų pateikimo Europos Sąjungoje reikalavimus ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1024/2012 išdavimas 5
7. Dokumentų dėl civilinės būklės aktų įrašų pakeitimo, ištaisymo, papildymo, atkūrimo ar anuliavimo ir dėl užsienio valstybėse įregistruotų ar patvirtintų civilinės būklės aktų įtraukimo į apskaitą priėmimas ir perdavimas 30
10. Notarinių veiksmų atlikimas:
12. Pinigų pasinaudojant Užsienio reikalų ministerijos ar konsulinių įstaigų sąskaitomis pervedimas, jei to reikia konsulinei pagalbai suteikti ir nukentėjusiam asmeniui dėl svarbių priežasčių negalima pervesti pinigų kitais būdais 20
15. Dokumentų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės ir dėl lietuvių kilmę ar teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo priėmimas ir perdavimas:
18. Konsuliniai veiksmai, atliekami pareiškėjo prašymu ne diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje, švenčių, poilsio dienomis, naktį dvigubas konsulinio mokesčio dydis už atliekamą atitinkamą konsulinį veiksmą (pareiškėjas taip pat apmoka būtinas faktines transporto ir kitas išlaidas, įskaitant nakvynės viešbutyje išlaidas ir komandiruotpinigius)
19. Konsuliniai veiksmai, atliekami išvažiuojamųjų misijų metu 50 proc. didesnis konsulinio mokesčio dydis už atliekamą atitinkamą konsulinį veiksmą
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1994 m. lapkričio 16 d. nutarimu Nr. 1135
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2020 m. spalio 7 d. nutarimo Nr. 1108 redakcija)
KONSULINIO MOKESČIO MOKĖJIMO IR KONSULINIO MOKESČIO PERMOKOS GRĄŽINIMO TVARKOS APRAŠAS
1. Konsulinio mokesčio mokėjimo ir konsulinio mokesčio permokos grąžinimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato konsulinio mokesčio už Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio įstatymo 3 straipsnyje nustatytus Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų (toliau – konsulinės įstaigos) ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos veiksmus atliekant konsulines funkcijas, išduodant teisinę galią turinčius dokumentus ir teikiant kitas paslaugas (toliau – konsuliniai veiksmai) mokėjimo, konsulinio mokesčio dydžių perskaičiavimo į užsienio valiutą ir konsulinio mokesčio permokos grąžinimo tvarką.
2. Konsulinis mokestis mokamas eurais arba užsienio valiuta. Konsulinių įstaigų ir valiutų, kuriomis mokamas konsulinis mokestis konsulinėje įstaigoje, sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras.
3. Konsulinės įstaigos, kuriose konsulinis mokestis mokamas eurais ir užsienio valiuta, kiekvieno mėnesio pirmą darbo dieną nustato fiksuotą euro ir užsienio valiutos santykį, pagal kurį konsulinio mokesčio dydžiai eurais perskaičiuojami į konsulinio mokesčio dydžius užsienio valiuta. Fiksuotas euro ir užsienio valiutos santykis turi būti tikslinamas, jeigu, Europos centrinio banko arba Lietuvos banko duomenimis, euro ir užsienio valiutos santykis pakinta daugiau nei 0,5 euro nuo paskutinio fiksuoto euro ir užsienio valiutos santykio. Fiksuotas euro ir užsienio valiutos santykis nustatomas ir tikslinamas vadovaujantis Tvarkos aprašo 4 punktu.
4. Eurais nustatyti konsulinio mokesčio dydžiai perskaičiuojami į konsulinio mokesčio dydžius užsienio valiuta pagal paskutinį paskelbtą Europos centrinio banko orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį. Kai Europos centrinis bankas neskelbia orientacinio euro ir užsienio valiutos santykio, konsulinio mokesčio dydžiai eurais perskaičiuojami į konsulinio mokesčio dydžius užsienio valiuta pagal paskutinį paskelbtą Lietuvos banko orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį. Konsulinio mokesčio dydį eurais perskaičiavus į konsulinio mokesčio dydį užsienio valiuta gautas skaičius apvalinamas iki sveiko skaičiaus pagal matematines skaičių apvalinimo taisykles: jeigu po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, skaitmuo yra 5 arba didesnis negu 5, prie paskutinio skaitmens pridedamas 1, jeigu mažesnis negu 5, paskutinis skaitmuo paliekamas nepakeistas. Atsižvelgiant į euro ir užsienio valiutos santykį, iki sveiko skaičiaus suapvalintas konsulinio mokesčio dydis užsienio valiuta toliau apvalinamas vienetų, dešimčių, šimtų arba tūkstančių tikslumu tol, kol skirtumas tarp suapvalinto ir nesuapvalinto dydžio užsienio valiuta, perskaičiuotas į eurus, bus mažesnis už 0,5 euro.
5. Konsulinio mokesčio mokėjimo tvarka:
5.1. Konsulinis mokestis sumokamas per mokėjimo paslaugų teikėją į konsulinių įstaigų sąskaitas prieš atliekant konsulinius veiksmus. Užsienio reikalų ministras, atsižvelgdamas į valstybių, kuriose yra konsulinės įstaigos, finansų rinkos reguliavimo ypatumus ir technines konsulinių įstaigų galimybes, tvirtina sąrašą konsulinių įstaigų, kuriose konsulinis mokestis sumokamas per mokėjimo paslaugų teikėją arba grynaisiais pinigais. Į šį sąrašą neįtrauktose konsulinėse įstaigose konsulinis mokestis gali būti sumokamas grynaisiais pinigais, kai jis negali būti sumokamas per mokėjimo paslaugų teikėją dėl laikinų techninių priežasčių arba kai asmuo, kuris kreipiasi į konsulinę įstaigą, neturi galimybių sumokėti konsulinio mokesčio per mokėjimo paslaugų teikėją dėl nelaimingo atsitikimo ar nukentėjimo nuo nusikalstamos veikos. Jeigu į užsienio valiutą perskaičiuoto ir suapvalinto konsulinio mokesčio negalima sumokėti, atsižvelgiant į grynųjų pinigų atsiskaitymuose oficialiai naudojamus užsienio valiutos nominalus, konsulinio mokesčio dydis apvalinamas pagal Tvarkos aprašo 3 punkte nurodytas apvalinimo taisykles grynųjų pinigų atsiskaitymuose oficialiai naudojamo mažiausio užsienio valiutos nominalo tikslumu.
5.2. Kai asmenys registruojasi ir rezervuoja priėmimo laiką konsulinės įstaigos elektroninėje registracijos sistemoje, yra sumokama dalis konsulinio mokesčio – 5 eurai – arba visas konsulinis mokestis, kai už konsulinio veiksmo atlikimą yra numatytas minimalus 5 eurų konsulinis mokestis. Priėmimo laiko rezervavimo metu sumokėtas 5 eurų mokestis įskaitomas į mokėtiną konsulinio mokesčio sumą. Jei asmuo į konsulinę įstaigą neatvyksta rezervuotu laiku, sumokėtas konsulinis mokestis arba jo dalis negrąžinami.
6. Konsulinės įstaigos, pasibaigus mėnesiui, praneša Užsienio reikalų ministerijai per mėnesį sumokėto konsulinio mokesčio sumą Konsulinių funkcijų atlikimo organizavimo ir priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2018 m. spalio 5 d. įsakymu Nr. V-263 „Dėl Konsulinių funkcijų atlikimo organizavimo ir priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
7. Už Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento atliekamą dokumentų legalizavimą ir tvirtinimą pažyma (Apostille) konsulinis mokestis mokamas eurais į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos surenkamąją sąskaitą, laikantis Valstybės rinkliavos mokėjimo ir gražinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. 1458 „Dėl Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąrašo ir Valstybės rinkliavos mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo“.
8. Konsulinio mokesčio permoka grąžinama, kai konsulinio mokesčio sumokėta daugiau, negu reikia pagal galiojančius teisės aktus.
9. Konsulinio mokesčio permoka užsienyje grąžinama po to, kai mokėtojas pateikia konsulinei įstaigai, kuriai sumokėtas mokestis, prašymą ją grąžinti ir dokumentą, patvirtinantį, kad mokestis sumokėtas.
10. Konsulinio mokesčio permoka, sumokėta už Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento atliekamą dokumentų legalizavimą ir tvirtinimą pažyma (Apostille), grąžinama, kai mokėtojas Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pateikia prašymą ją grąžinti ir Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento pažymą dėl mokesčio permokos grąžinimo.