Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL Lietuvos Respublikos SOCIALINIO DRAUDIMO PENSIJŲ ĮSTATYMO nR. i-549 23 STRAIPSNIO PAKEITIMO įstatymo projekto Nr. XIIIP-3443(2)

 

2019 m gruodžio 11 d. Nr. 1244

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2019 m. spalio 23 d. sprendimo Nr. SV-S-1428 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 3 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymo Nr. I-549 23 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-3443(2) (toliau – Įstatymo projektas), tačiau pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui jį tikslinti atsižvelgiant į šias pastabas:

1. Pagal Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymo 57 straipsnį, socialinio draudimo senatvės pensijos (toliau – senatvės pensija) amžius ir būtinasis pensijų socialinio draudimo stažas (toliau – būtinasis stažas) palaipsniui didinami. Pritarus Įstatymo projektu siūlomam pakeitimui, pirmaisiais Įstatymo projektu siūlomos nuostatos įgyvendinimo metais iš senatvės pensijų gavėjų būtų reikalaujama įgyti pensijų socialinio draudimo stažą (toliau – stažas), 9 metais ilgesnį už būtinąjį stažą, o 2027 metais, būtinajam stažui pasiekus 35 metų ribą, – tik 4 metais ilgesnį stažą už būtinąjį stažą. Siekiant išvengti skirtingo pensijų gavėjų traktavimo, siūlytina nustatyti proporcingai didėjantį ne tik būtinojo stažo, bet ir stažo, kurį įgijęs asmuo gautų nesumažintą senatvės pensiją, reikalavimą.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūlytina tikslinti Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamą Socialinio draudimo pensijų įstatymo 23 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Skiriant senatvės pensiją asmeniui, gavusiam išankstinę senatvės pensiją, senatvės pensijos dydis apskaičiuojamas pagal šio įstatymo 17 ir 18 straipsnius ir mažinamas dydžiu, kuris lygus 0,4 procento šios pensijos, padauginto iš visų mėnesių, kuriais asmuo gavo išankstinę senatvės pensiją, skaičiaus. Senatvės pensijos dydis nemažinamas, jei išankstinę senatvės pensiją asmuo gavo ne ilgiau kaip 3 metus ir jo stažas, skiriant išankstinę senatvės pensiją įskaitytas pagal šį įstatymą ir Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentų nuostatas, yra ne mažesnis kaip:

1)   2020 m. ir anksčiau – 40 metų;

2)   2021 m. – 40 metų 6 mėnesiai;

3)   2022 m. – 41 metai;

4)   2023 m. – 41 metai 6 mėnesiai;

5)   2024 m. – 42 metai;

6)   2025 m. – 42 metai 6 mėnesiai;

7)   2026 m. – 43 metai;

8)   2027 m. – 43 metai 6 mėnesiai;

9)   2028 m. – 44 metai;

10) 2029 m. – 44 metai 6 mėnesiai;

11) 2030 m. ir vėliau – 45 metai.“

Pritarus šiam siūlymui, atitinkamai turėtų būti pakeista ir Socialinio draudimo pensijų įstatymo 23 straipsnio 3 dalis, reglamentuojanti senatvės pensijos neįgaliajam mažinimą dėl išankstinės senatvės pensijos gavimo.

2. Atsižvelgiant į tai, kad senatvės pensijos mažinimo asmenims, išankstinę senatvės pensiją gavusiems iki 2017 m. gruodžio 31 d., tvarka nustatyta Socialinio draudimo pensijų įstatymo 54 straipsnyje, siūlytina keisti šio straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Kai senatvės pensijos amžių sukanka asmuo, kuriam buvo mokama iki šio įstatymo įsigaliojimo paskirta išankstinė senatvės pensija, ir po jos skyrimo asmuo buvo draudžiamas pensijų socialiniu draudimu arba išankstinės senatvės pensijos mokėjimas buvo sustabdytas, senatvės pensija jam apskaičiuojama pagal šio įstatymo nuostatas, taikant išankstinės senatvės pensijos metu galiojusius būtinojo stažo reikalavimus senatvės pensijai skirti, ir mažinama šio įstatymo 23 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka.“

3. Siekiant nepažeisti konstitucinio asmenų lygiateisiškumo principo ir užtikrinti asmenų, iki įstatymo įsigaliojimo pasinaudojusių teise gauti išankstinę senatvės pensiją ir įgijusių teisę gauti senatvės pensiją, teises, siūlytina Įstatymo projekte nustatyti ir iki įstatymo įsigaliojimo minėtiems asmenims paskirtų senatvės pensijų perskaičiavimo principus bei procedūras.

4. Atsižvelgiant į Įstatymo projekto svarstymo ir priėmimo procedūras Lietuvos Respublikos Seime bei įvertinus tai, kad reikės laiko tinkamai pasirengti įgyvendinti įstatymą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacinėje sistemoje, siūlytina nustatyti vėlesnę įstatymo įsigaliojimo datą – 2021 m. sausio 1 d., atitinkamai tikslinant ir Socialinio draudimo pensijų įstatymo 23 straipsnio 2 ir 3 dalis – reikalaujamą stažą išdėstyti nuo 2021 m. iki 2031 m.

5. Pastebėtina, kad, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos preliminariais skaičiavimais, Įstatymo projektu siūlomoms nuostatoms įgyvendinti per metus papildomai reikėtų apie 200 tūkst. eurų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto lėšų, o Įstatymo projektą patikslinus pagal pateiktus siūlymus – apie 1,2 mln. eurų. Lietuvos Respublikos Seimui priėmus patikslintą Įstatymo projektą, šios lėšos būtų numatytos Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2021 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                            Linas Kukuraitis