JAUNIMO REIKALŲ AGENTŪROS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL JAUNIMO DARBUOTOJŲ SERTIFIKAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m gegužės 31 d. Nr. 2V-167 (1.4E)
Vilnius
Vadovaudamasis Jaunimo darbuotojų veiklos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. gegužės 14 d. įsakymu Nr. A1-208 „Dėl Jaunimo darbuotojų veiklos aprašo patvirtinimo“, 14 punktu ir Jaunimo reikalų agentūros nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. vasario 9 d. įsakymu Nr. A1-87 „Dėl Jaunimo reikalų agentūros nuostatų patvirtinimo“, 16.3 papunkčiu:
1. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2020 m. lapkričio 4 d. įsakymą Nr. 2V- 212 (1.4) „Dėl Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2019 m. gruodžio 13 d. įsakymo Nr. 2V-280A (1.4) pakeitimo“.
3. P a v e d u:
3.1. Jaunimo reikalų agentūros valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, ir kitiems asmenims, dalyvaujantiems jaunimo darbuotojų sertifikavimo procese, laikytis Aprašo reikalavimų;
PATVIRTINTA
Jaunimo reikalų agentūros direktoriaus
2023 m. gegužės 31 d.
įsakymu Nr. 2V-167 (1.4E)
JAUNIMO DARBUOTOJŲ SERTIFIKAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Jaunimo darbuotojų sertifikavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato jaunimo darbuotojų sertifikavimo procedūras, etapus ir metodus, sertifikavimo procedūroje dalyvaujančius subjektus, jų teises ir pareigas. Aprašo tikslas – užtikrinti, kad darbą su jaunimu vykdytų tam reikalingas ir šio aprašo nustatyta tvarka įvertintas kompetencijas įgiję darbuotojai.
2. Apraše naudojamos sąvokos:
2.1. Jaunimo darbuotojas – reikiamų profesinių kompetencijų, pripažįstamų Aprašo nustatyta tvarka, turintis pilnametis asmuo, kuris per jaunimo laisvalaikį dirba su jaunimu individualiai, grupėmis ar bendruomenėmis, siekdamas jaunimo asmeninio ir socialinio tobulėjimo..
2.2. Jaunimo darbuotojo sertifikatas – dokumentas, kuriuo patvirtinama jaunimo darbuotojo patirtis, kompetencijos ir gebėjimas dirbti su jaunimu.
2.3. Jaunimo darbuotojų sertifikavimas – Jaunimo reikalų agentūros vykdoma procedūra jaunimo darbuotojų turimoms kompetencijoms, gebėjimams ir patirčiai vertinti ir pripažinti, kurią atlikus pagal Jaunimo darbuotojų sertifikavimo tvarkos apraše nustatytus reikalavimus terminuotam laikui išduodamas jaunimo darbuotojo sertifikatas..
2.4. Kandidatas į sertifikuotus jaunimo darbuotojus – fizinis asmuo, siekiantis įgyti jaunimo darbuotojo sertifikatą.
2.5 Kandidatų į sertifikuotus jaunimo darbuotojus vertintojas – Jaunimo reikalų agentūros įgaliotas fizinis asmuo, pagal nustatytus kriterijus padedantis kandidatui į jaunimo darbuotojus įsivertinti savo kompetencijas ir atliekantis kandidato kompetencijų vertinimą. Vertintojas turi turėti ne trumpesnę nei 3 metų darbo su jaunimu patirtį..
2.6. Komisija – Jaunimo reikalų agentūros direktoriaus įsakymu iš dviejų Jaunimo reikalų agentūros darbuotojų, dviejų Lietuvos jaunimo darbuotojų asociacijos atstovų, dviejų Darbo su jaunimu tarybos prie Jaunimo reikalų agentūros atstovų, dviejų Lietuvos atvirųjų jaunimo centrų asociacijos ir vieno Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos atstovo, sudaryta jaunimo darbuotojų sertifikavimo komisija, teikianti patariamojo pobūdžio siūlymą Jaunimo reikalų agentūros direktoriui dėl sertifikato išdavimo, jaunimo darbuotojo (-ų) dalyvavimo pradinėje kompetencijų vertinimo procedūroje ir kandidatų kandidatūrų atmetimo dėl jų neatitikimo formaliesiems kriterijams.
2.7. Kompetencija – tai gebėjimas atlikti tam tikrą konkretų darbą. Kompetencija apima patirtį, įgūdžius, žinias bei nuostatas.
2.8. Kompetencijų vertinimo klausimynas – savianalizės metodais grindžiamas sąrašas uždarųjų ir atvirųjų klausimų, kuriais nustatomos jaunimo darbuotojui reikiamos kompetencijos.
2.9. Sertifikuotas jaunimo darbuotojas – jaunimo darbuotojas, turintis jo patirtį, kompetencijas ir gebėjimą dirbti su jaunimu patvirtinantį sertifikatą..
Kitos Apraše naudojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos jaunimo politikos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.
II SKYRIUS
DOKUMENTŲ TEIKIMO SERTIFIKAVIMO PROCEDŪRAI TVARKA, SERTIFIKAVIMO PROCEDŪRA IR JOS ETAPAI, SERTIFIKAVIMO PROCEDŪROJE DALYVAUJANČIŲ SUBJEKTŲ TEISĖS IR PAREIGOS
3. Kandidatas turi atitikti visus formaliuosius kriterijus, nustatytus šio Aprašo 3.1-3.3 papunkčiuose:
4. Kandidatas turi registruotis interneto svetainėje https://jd.jra.lt/register ir užpildyti elektroninės formos prašymą.
5. Prieš kandidatui, siekiančiam įgyti sertifikatą, registruojantis ir pateikiant elektroninės formos prašymą bei prašyme nurodytus duomenis pagrindžiančius dokumentus ar skaitmenines šių dokumentų kopijas Jaunimo reikalų agentūra (toliau – Agentūra) turi sudaryti sąlygas susipažinti su privatumo pranešimu apie kandidato asmens duomenų tvarkymą, paskelbdama šį privatumo pranešimą interneto svetainėje https://jd.jrd.lt/bei pateikdama nuorodą į šį pranešimą kandidato teikiamame prašyme dėl sertifikavimo.
6. Siekiant užtikrinti kandidatų vertinimo skaidrumą ir lygiateisiškumą, po šio aprašo 5 punkte nurodyto prašymo pateikimo, prašymo ar jo priedų taisymas, tikslinimas, pildymas ar papildomų dokumentų teikimas kandidato iniciatyva negalimas.
7. Prašymo formoje kandidatas turi nurodyti vardą, pavardę, asmens kodą, darbovietę ir etato dalį, skirtą darbui su jaunimu, įgytą išsilavinimą, per paskutinių trijų metų laikotarpį baigtus mokymus, susijusius su siekiamu įgyti jaunimo darbuotojų sertifikatu, elektroninio pašto adresą ir telefono numerį. Su prašymu būtina pateikti kandidato atitiktį formaliesiems kriterijams (4.1-4.3 papunkčiai) patvirtinančius dokumentus ar jų skaitmenines kopijas ir kitus dokumentus ar jų skaitmenines kopijas:
7.3. Darbdavio ar jo įgalioto asmens išduotą dokumentą, patvirtinantį kandidato darbą su jaunimu ne mažiau nei puse etato.
7.4. Per paskutinių trijų metų laikotarpį baigtus mokymus, susijusius su siekiamu įgyti jaunimo darbuotojų sertifikatu.
8. Sertifikavimo procedūra organizuojama ne mažiau nei tris kartus per metus, jei yra gautas bent vienas prašymas. Prašymas kartu su privalomais pateikti dokumentais turi būti pateiktas per 30 kalendorinių dienų nuo kvietimo teikti prašymus paskelbimo Agentūros interneto svetainėje dienos.
Per 3 darbo dienas po prašymų priėmimo registracijos termino pabaigos, Jaunimo reikalų agentūra kandidato nurodytu elektroniniu paštu informuoja apie gautą prašymą ir jo nagrinėjimo eigą.
9. Kandidato atitiktį formaliesiems kriterijams vertina Agentūros direktoriaus įsakymu paskirtas Agentūros darbuotojas, užpildydamas Jaunimo darbuotojų sertifikavimui pateiktos kandidatūros formaliųjų kriterijų vertinimo formą (1 priedas).
10. Po formaliųjų kriterijų atitikties vertinimo etapo, sertifikatas, Agentūros direktoriaus įsakymu suteikiamas kandidatui, kuris atitinka visas šias sąlygas: (kitu atveju siūloma pradinė kompetencijų vertinimo procedūra):
10.1. Prašymo pateikimo dieną yra įgijęs socialinio darbuotojo, socialinio pedagogo, psichologo ir (ar) pedagogo išsilavinimą ir turi ne trumpesnę nei 2 metų darbo su jaunimu patirtį.
11. Jeigu kartu su prašymu nepateikti visi privalomi pateikti dokumentai, Agentūros direktoriaus paskirtas darbuotojas kreipiasi į kandidatą su siūlymu pateikti privalomus dokumentus per 3 darbo dienas nuo siūlymo išsiuntimo elektroninių ryšių priemonėmis dienos. Agentūros direktoriaus paskirtas darbuotojas siūlo kandidatui pateikti trūkstamus dokumentus vieną kartą. Jeigu kandidatas per 3 darbo dienas nuo siūlymo išsiuntimo elektroninių ryšių priemonėmis dienos Agentūrai nepateikė visų siūlomų pateikti dokumentų ir (ar) nepateikė paaiškinimų ir (ar) patikslinimų, Agentūros direktoriaus paskirtas darbuotojas apie tai informuoja Agentūros direktoriaus įsakymu sudarytą komisiją, kuri vadovaujasi Jaunimo reikalų agentūros direktoriaus įsakymu patvirtintu Komisijos darbo reglamentu, pateikdama suvestinę, kurioje nurodo kandidato (-ų), kuris (-ie) neatitinka formaliojo (-iųjų) kriterijaus (-ų), kandidatūros atmetimo priežastis, ir susijusius dokumentus.
Agentūros direktoriaus paskirtas darbuotojas pateikia siūlymus komisijai dėl kandidato, neatitinkančio formaliojo (-iųjų) kriterijaus (-ų), kandidatūros atmetimo, kandidato, atitinkančio dalyvavimo pradinėje kompetencijų vertinimo procedūroje ar sertifikato išdavimo ir pateikia Komisijai atitinkamus dokumentus.
Komisija priima protokolinį sprendimą ir pateikia Agentūros direktoriui siūlymus dėl sertifikato išdavimo ar neišdavimo, jaunimo darbuotojo (-ų) dalyvavimo pradinėje kompetencijų vertinimo procedūroje ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo komisijos pasiūlymų gavimo dienos. Agentūros direktoriaus įsakymas dėl sertifikato išdavimo, jaunimo darbuotojo (-ų) dalyvavimo pradinėje kompetencijų vertinimo procedūroje ir (ar) kandidatų atmetimo rezultatų ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo pasirašymo dienos yra paskelbiamas Agentūros oficialioje interneto svetainėje.
Jei pareiškėjas nesutinka dalyvauti kompetencijų vertinimo procedūroje, jo prašymo nagrinėjamas nutraukiamas. Pareiškėjas, kurio kompetencijų vertinimo procedūra buvo nutraukta šioje pastraipoje numatytu pagrindu, gali kreiptis dėl sertifikavimo iš naujo bendra tvarka.
Agentūros darbuotojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Agentūros direktoriaus įsakymo dėl sertifikavimo rezultatų priėmimo dienos raštu informuoja kandidatus apie priimtą sprendimą pateikdamas sprendimo dėl sertifikato išdavimo ir (ar) jaunimo darbuotojo dalyvavimo pradinėje kompetencijų vertinimo procedūroje išrašą. Kandidatai, kurie buvo įrašyti į formaliųjų kriterijų nepraėjusių asmenų sąrašą, patvirtintą Agentūros direktoriaus įsakymu, apie sprendimą informuojami elektroniniu paštu, nurodant atmetimo priežastis ir sprendimo apskundimo tvarką.
12. Pradinė kompetencijų vertinimo procedūrą sudaro:
12.1. I etapas, kurio metu su kandidatu susisiekia už sertifikavimą atsakingas Agentūros darbuotojas ir informuoja apie siunčiamą kompetencijų vertinimo klausimyną (2 priedas). Naudodamasis šiuo klausimynu ir laikydamasis pateiktų instrukcijų kandidatas turi nuosekliai aprašyti, kaip jis demonstruoja kiekvieną kompetenciją pateiktose teorinėse ir (ar) praktinėse darbo su jaunimu situacijose. Kandidatui skiriama iki 14 kalendorinių dienų šio klausimyno pildymui.
12.2. II etapas, kurio metu kandidatas dalyvauja vertinamajame pokalbyje , kurio metu nagrinėjama I etapo metu kandidato pateikta informacija, kompetencijų įsivertinimas ir turima patirtis. Vertinamąjį pokalbį vykdo vertintojas. Iki vertinamojo pokalbio pradžios vertintojas privalo užpildyti nešališkumo (3 priedas) ir konfidencialumo (4 priedas) deklaracijas. Tarp kandidato ir vertintojo turi būti tinkama socialinė distancija, leidžianti kuo objektyviau vesti pokalbį ir suteikti kandidatui konstruktyvų grįžtamąjį ryšį. Po pokalbio vertintojas užpildo parengtos formos vertinimo protokolą (5 priedas) apie įvykusį pokalbį, pažymi kompetencijų vertinimus, bendrą kompetencijos vertinimą, jei reikia teikia siūlymus dėl tobulintinų kandidato kompetencijų ir reikiamos praktikos komentarų skiltyje ir vertinimo protokolą pateikia už sertifikavimą atsakingam Agentūros darbuotojui.
12.3. III etapas, kurio metu vertinimo protokolas ir užpildytas kandidato kompetencijų įsivertinimo klausimynas yra pateikiami komisijai.
Agentūra privalo užtikrinti, kad komisijos nariams dokumentai turi būti pateikti ne vėliau nei likus 10 darbo dienų iki numatytos posėdžio dienos. Komisija posėdžio metu nagrinėja pateiktus dokumentus. Jei kandidato turimos kompetencijos nekelia abejonių ir jų įvertinimas viršija 60 procentų kiekvienoje iš bendrųjų kompetencijų sričių (t. y. kandidatas turi teorinės ir praktinės patirties darbe su jaunimu bei geba dirbti su šia amžiaus grupe), jam išduodamas jaunimo darbuotojo sertifikatas, galiojantis 5 metus.
Komisija, išnagrinėjusi jai pateiktus dokumentus, pateikia siūlymą Agentūros direktoriui išduoti arba neišduoti kandidatui sertifikatą. Agentūros direktorius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Komisijos siūlymo gavimo dienos priima sprendimą dėl sertifikato išdavimo arba neišdavimo, kuris ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo pasirašymo dienos yra paskelbiamas Agentūros oficialioje interneto svetainėje. Agentūros darbuotojas, atsakingas už sertifikavimo sistemos įgyvendinimą, apie priimtą sprendimą informuoja kandidatus ne vėliau kaip per 3 darbo dienas įsakymo paskelbimo Agentūros interneto svetainėje dienos.
Kandidatai apie priimtą Komisijos sprendimą yra informuojami ne vėliau kaip 3 darbo dienas nuo Agentūros direktoriaus įsakymo pasirašymo datos. Kandidatams turi būti sudaryta galimybė susipažinti su vertinimo protokolu ir komisijos posėdžio protokolu ar jo išrašu ir kitais dokumentais, kuriais vadovaujantis priimtas sprendimas.
12.4. IV etapas, kurio metu kandidatui, pripažintam neatitinkančiam sertifikavimo reikalavimų po pradinio kompetencijų įvertinimo etapo, rekomenduojama tobulintis. Kandidatas pats renkasi tobulinimosi ar kvalifikacijos kėlimo vietas ir būdus, tačiau svarbu, kad išoriniai mokymai atitiktų reikiamas temas ir yra rekomenduojama, kad mokymasis būtų derinamas su Agentūra ar jos įgaliotu vertintoju.
Kandidatams, kurių turimų kompetencijų įvertinimas nesiekia 60 procentų kiekvienoje iš bendrųjų kompetencijų, Komisija priima protokolinį sprendimą siūlant tobulintis. Priklausomai nuo vyraujančių kompetencijų trūkumų, nustatomas rekomenduotinas laikotarpis kompetencijų įgijimui ir (ar) tobulinimui.
12.5. V etapas, kurio metu kandidatai, įvykdę rekomenduojamą tobulinimosi procedūrą, pateikia už sertifikavimą atsakingam Agentūros darbuotojui tai įrodančius dokumentus. Agentūros darbuotojas per 7 darbo dienas išnagrinėja pateiktus dokumentus ir supažindina su jais vertintoją, kuris vertino kandidatą.
Vertintojas pakartotinai organizuoja vertinamąjį pokalbį su kandidatu, kurio metu aptariamos jo kompetencijos ir patirtis. Vertinamasis pokalbis vyksta tokia pačia tvarka kaip 2 etapo metu. Po pokalbio vertintojas užpildo vertinimo protokolą ir pateikia jį už sertifikavimą atsakingam Agentūros darbuotojui.
Tada vertinimo protokolas pateikiamas Komisijai. Komisijos posėdis vyksta ir sprendimas dėl sertifikato išdavimo priimamas tokia pačia tvarka kaip ir 3 etapo metu.
13. Kandidatui, kurio atžvilgiu priimtas Agentūros direktoriaus sprendimas išduoti sertifikatą, išduodamas sertifikatas, turintis unikalų numerį, o jo elektroninė kopija yra saugoma Agentūroje. Sertifikato praradimo atveju asmens prašymu išduodamas jo dublikatas.
III SKYRIUS
KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS
15. Komisijos veiklai vadovauja Komisijos pirmininkas, o jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojas.
16. Komisiją techniškai aptarnauja Agentūra. Komisijos posėdžių sekretoriaus funkcijas atlieka Agentūros direktoriaus įsakymu skiriamas Agentūros darbuotojas.
17. Komisijos veiklos forma yra posėdžiai. Apie Komisijos posėdžio datą, laiką ir vietą turi būti pranešama Komisijos nariams ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki posėdžio elektroniniu paštu. Ši informacija turi būti paskelbta ir Agentūros interneto svetainėje. Su Komisijos pirmininku (jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotoju) suderintus kvietimus dalyvauti Komisijos posėdyje elektroniniu paštu išsiunčia Komisijos posėdžių sekretorius. Kartu su kvietimu dalyvauti Komisijos posėdyje Komisijos nariams, prireikus – ir kviestiniams asmenims, turi būti pateikiama Komisijos posėdžio darbotvarkė. Visi svarstytini dokumentai ir kita papildoma medžiaga, susiję su į darbotvarkę įrašytų klausimų svarstymu, turi būti persiųsti ne vėliau kaip likus 1 dienai iki posėdžio. Teikti Komisijos pirmininkui pasiūlymus dėl klausimų įtraukimo į Komisijos posėdžio darbotvarkę turi teisę bet kuris Komisijos narys. Komisijos posėdžiuose kviestinio asmens statusu turi teisę dalyvauti Agentūros direktorius arba jo įgaliotas Agentūros darbuotojas.
18. Komisija sprendimus priima paprastąja posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma, o balsams pasiskirsčius po lygiai lemiamas yra Komisijos pirmininko (jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojo) balsas.
19. Komisijos posėdžiai Komisijos pirmininko (jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojo) sprendimu gali vykti ir elektroninėmis priemonėmis (naudojantis elektroniniu paštu, rengiant telekonferenciją). Jei balsuojama telekonferencijos būdu, turi būti užtikrintas balsuojančio asmens pasiekiamumas garso ir vaizdo priemonėmis. Rengiant Komisijos posėdžius elektroninėmis priemonėmis, turi būti užtikrintas tiek elektroninio susirašinėjimo, tiek posėdžiui teikiamos medžiagos konfidencialumas. Vykdant paprastas Komisijos narių apklausas ar priimant sprendimus elektroniniu būdu, Komisijos nariai turi pareikšti savo nuomonę pateiktu klausimu per 48 val. nuo apklausos / balsavimo paskelbimo pradžios, išskyrus atvejus, kai Komisijos nario nėra dėl objektyvių priežasčių (ligos, komandiruotės, atostogų ar kt.). Komisijos pirmininkas (jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojas) gali inicijuoti skubią apklausą ar sprendimo priėmimą. Tokiu atveju Komisijos nariai turi pareikšti savo nuomonę pateiktu klausimu per 24 val. nuo apklausos / balsavimo paskelbimo pradžios. Elektroniniu būdu priimami sprendimai laikomi priimtais, jeigu balsavo daugiau negu pusė Komisijos narių. Jei sprendimai priimami elektroniniu būdu, prie protokolo turi būti pridėti elektroninių laiškų kopijos arba kiti balsavimą įrodantys dokumentai.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
20. Šio aprašo nustatyta tvarka priimti Agentūros sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka administraciniam teismui pagal Agentūros buveinės vietą.
21. Asmenų, siekiančių gauti jaunimo darbuotojo sertifikatą, kaip duomenų subjektų teisės įgyvendinamos ir asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir Agentūros Asmens duomenų tvarkymo ir duomenų subjekto teisių įgyvendinimo taisyklių nustatyta tvarka.