HERB21

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2009 M. VASARIO 5 D. ĮSAKYMO NR. D1-48 „DĖL KONFISKUOTŲ AR KITAIP VALSTYBEI PERDUOTINŲ GYVŲ AR NEGYVŲ LAUKINIŲ AUGALŲ AR GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ PERDAVIMO MOKSLO IR (AR) MOKYMO INSTITUCIJOMS MOKSLO IR (AR) MOKYMO TIKSLAIS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. rugsėjo 8 d.  Nr. D1-523

Vilnius

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. vasario 5 d. įsakymą Nr. D1-48 „Dėl Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų gyvų ar negyvų laukinių augalų ar gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų perdavimo mokslo ir (ar) mokymo institucijoms mokslo ir (ar) mokymo tikslais tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir išdėstau jį nauja redakcija:

 

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KONFISKUOTŲ AR KITAIP VALSTYBEI PERDUOTINŲ GYVŲ AR NEGYVŲ LAUKINIŲ AUGALŲ AR GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ PERDAVIMO MOKSLO IR (AR) MOKYMO INSTITUCIJOMS MOKSLO IR (AR) MOKYMO TIKSLAIS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo 6 straipsnio 5 dalies 3 ir 5 punktais, Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“, 103 punktu,

tvirtinu Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų gyvų ar negyvų laukinių augalų ar gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų perdavimo mokslo ir (ar) mokymo institucijoms mokslo ir (ar) mokymo tikslais tvarkos aprašą (pridedama).“

 

 

 

Aplinkos ministras                                                   Simonas Gentvilas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos

ministro 2009 m. vasario 5 d.

įsakymu Nr. D1-48 (Lietuvos

Respublikos aplinkos ministro

2021 m. rugsėjo 8  d. įsakymo

Nr. D1-523 redakcija)

 

KONFISKUOTŲ AR KITAIP VALSTYBEI PERDUOTINŲ GYVŲ AR NEGYVŲ LAUKINIŲ AUGALŲ AR GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ PERDAVIMO MOKSLO IR (AR) MOKYMO INSTITUCIJOMS MOKSLO IR (AR) MOKYMO TIKSLAIS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų gyvų ar negyvų laukinių augalų arba gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų perdavimo mokslo ir (ar) mokymo institucijoms mokslo ir (ar) mokymo tikslais tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus valstybės ir savivaldybių institucijoms, kurių žinioje yra konfiskuoti ar kitaip valstybei perduotini gyvi ar negyvi, pagal Lietuvos Respublikos arba Europos Sąjungos teisės aktus ar tarptautinius susitarimus saugomų rūšių laukiniai augalai arba gyvūnai (įskaitant saugomų rūšių laukinių gyvūnų hibridus), jų dalys ar gaminiai iš jų (toliau – gyvi ar negyvi laukiniai augalai arba gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų).

2. Konfiskuotus ar kitaip valstybei perduotinus gyvus ar negyvus laukinius augalus arba gyvūnus, jų dalis ar gaminius iš jų apskaito valstybės ar savivaldybės institucija, kurios žinioje jie yra, vadovaudamasi Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“.

3. Aprašo reikalavimai taikomi perduodant gyvus ar negyvus laukinius augalus arba gyvūnus, jų dalis ar gaminius iš jų, patekusius valstybės ar savivaldybės institucijos žinion, apskaitytiems, tačiau neperduotiems, nesunaikintiems ar kitaip nerealizuotiems iki Aprašo įsigaliojimo dienos.

 

II SKYRIUS

LAUKINIŲ AUGALŲ ARBA GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ PERDAVIMAS MOKSLO IR (AR) MOKYMO INSTITUCIJOMS

 

 

4. Valstybės ar savivaldybės institucija, kurios žinioje yra konfiskuoti ar kitaip valstybei perduotini negyvi laukiniai augalai arba gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų, per 30 dienų nuo šių daiktų patekimo institucijos žinion privalo raštu kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą (toliau – AAA) dėl šių daiktų laikymo, laikino ar nuolatinio perdavimo vienai ar kelioms mokslo ir (ar) mokymo institucijoms mokslo ir (ar) mokymo tikslais.

5. Kai konfiskuoti ar kitaip valstybei perduotini gyvi ar negyvi laukiniai augalai arba gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų yra Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (toliau – AAD) žinioje, AAD savarankiškai priima sprendimą dėl šių daiktų laikymo, laikino ar nuolatinio perdavimo vienai ar kelioms mokslo ir (ar) mokymo institucijoms mokslo ir (ar) mokymo tikslais, arba dėl šių daiktų sunaikinimo vadovaudamasis Aprašo nuostatomis.

6. Valstybės ar savivaldybės institucija (išskyrus AAD), kurios žinioje yra konfiskuoti ar kitaip valstybei perduotini gyvi augalai arba gyvūnai, konfiskavimo ar kitokio patekimo jų žinion atveju į AAA privalo kreiptis nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną.

7. AAA, gavusi paklausimą, per 30 dienų (dėl gyvų augalų arba gyvūnų konfiskavimo ar kitokio patekimo valstybės ar savivaldybės institucijos žinion – nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną) nuo paklausimo gavimo dienos raštu informuoja, skubiais atvejais raštas siunčiamas el. paštu valstybės ar savivaldybės institucijai, kurios žinioje yra konfiskuoti ar kitaip valstybei perduotini gyvi ar negyvi laukiniai augalai arba gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų, kur ir kokiomis sąlygomis privaloma šiuos daiktus perduoti arba sunaikinti teisės aktuose nustatyta tvarka.

8. Kai gyvus ar negyvus laukinius augalus arba gyvūnus, jų dalis ar gaminius iš jų būtina sunaikinti, nustatoma atskiru AAA sprendimu. AAA apie priimtą sprendimą raštu informuoja valstybės ar savivaldybės instituciją, kurios žinioje yra konfiskuoti ar kitaip valstybei perduotini gyvi ar negyvi laukiniai augalai arba gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų.

Kai sunaikintini gyvi ar negyvi laukiniai augalai arba gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų yra AAD žinioje, sprendimą dėl jų sunaikinimo priima AAD.

9. Aprašo 8 punkte nurodytas sprendimas dėl sunaikinimo gali būti priimamas:

9.1. dėl negyvų laukinių augalų arba gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų, kai (pasirinktinai):

9.1.1. jie sugedę;

9.1.2. jie mažaverčiai;

9.1.3. jų negalima panaudoti mokslo ir (ar) mokymo tikslams;

9.2. dėl gyvų laukinių augalų sunaikinimo, kai (pasirinktinai):

9.2.1. jie užkrėsti kenksmingaisiais organizmais, ligoti;

9.2.2. jie smarkiai sužaloti (sulaužyti, sutrinti);

9.2.3. jų negalima panaudoti mokslo ir (ar) mokymo tikslams;

9.2.4. per protingą laikotarpį priimti atsisako visos tinkamas laikymo sąlygas turinčios įstaigos (taip pat kitų šalių įstaigos, jeigu į jas kreiptasi);

9.3. dėl gyvų gyvūnų, kai jie (pasirinktinai):

9.3.1. užkrėsti pavojingų ligų sukėlėjais, ligoti;

9.3.2. smarkiai sužaloti;

9.3.3. įrašyti Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2011 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. D1-533/B1-310 „Dėl Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklės) nurodytame Draudžiamų laikyti nelaisvėje ir veisti laukinių gyvūnų rūšių sąraše;

9.3.4. gyvūnai priskiriami laukinių gyvūnų hibridams;

9.3.5. per protingą laikotarpį priimti atsisako visos tinkamas laikymo sąlygas turinčios įstaigos (taip pat kitų šalių įstaigos, jeigu į jas kreiptasi).

10. AAA, gavusi valstybės ar savivaldybės institucijos, kurios žinioje yra konfiskuoti ar kitaip valstybei perduotini laukiniai augalai arba gyvūnai, paklausimą dėl galimybės juos perduoti, pirmiausia kreipiasi (pasirinktinai):

1) dėl gyvų laukinių gyvūnų – į Lietuvos zoologijos sodą;

2) dėl negyvų laukinių gyvūnų (ir iškamšų) ar jų dalių – į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų.

Jei gyvi ar negyvi laukiniai augalai arba gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų yra AAD žinioje – į minėtas institucijas kreipiasi AAD.

Išvardintoms institucijoms atsisakius priimti konfiskuotus ar kitaip valstybei perduotinus laukinius gyvūnus ar jų dalis, kreipiamasi į kitas mokslo ar mokymo institucijas.

Jeigu šiame punkte nurodytos institucijos atsisako priimti gyvus laukinius gyvūnus, juos galima perduoti asmenims, turintiems leidimą laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus, išduotą vadovaujantis Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėmis, arba asmenims, turintiems leidimą įkurti zoologijos sodą, išduotą pagal Leidimų zoologijos sodams įkurti išdavimo ir zoologijos sodų tvarkymo ir kontrolės tvarkos aprašą, patvirtintą aplinkos ministro 2002 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 298 „Dėl Leidimų zoologijos sodams įkurti išdavimo ir zoologijos sodų tvarkymo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“. Šiems asmenims gyvi laukiniai gyvūnai perduodami tik mokslo ir (ar) mokymo tikslais. Perduodamiems gyviems laukiniams gyvūnams turi būti sudarytos sąlygos, nustatytos Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėse.

11. Gyvų ar negyvų laukinių augalų arba gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų perdavimas įforminamas laisvos formos perdavimo–priėmimo aktu, kuris surašomas dviem egzemplioriais, – po vieną kiekvienai šaliai, kuriame nurodomi šie duomenys:

11.1. perduodančios ir priimančios institucijų pavadinimai, teisinė forma, buveinių adresai, kodai, registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys apie juridinį asmenį, ryšio duomenys; jeigu priimanti šalis yra Aprašo 10  punkte nurodytas fizinis asmuo, – fizinio asmens vardas, pavardė, ryšio duomenys;

11.2. tikslus gyvūno arba augalo rūšies pavadinimas lietuvių ir (ar) lotynų kalba, jei rūšies neįmanoma nustatyti, – aukštesniojo sistematinio taksono (genties, šeimos, būrio, klasės) pavadinimas;

11.3. perduodamo daikto ar daiktų aprašymas, kiekis ar skaičius, specifinės žymos, ženklai, žymeklių duomenys, kiti, šalių nuomone, svarbūs duomenys;

11.4. perdavimo vieta ir data.

12. Perdavimo–priėmimo aktas patvirtinamas dalyvaujančių perdavime institucijų atstovų (arba Aprašo 10  punkte nurodytų asmenų) parašais ir antspaudais (jei juos privalo turėti).

13. Perdavusi institucija apie perdavimą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų raštu informuoja AAA.

14. Gyvus ar negyvus laukinius augalus arba gyvūnus, jų dalis ar gaminius iš jų priimanti institucija arba asmenys, nurodyti Aprašo 10  punkte, gali juos naudoti savo nuožiūra, tačiau draudžiama naudoti ne mokslo ar mokymo tikslais.

15. Aprašo 11 punkte nurodytas perdavimo–priėmimo aktas laikomas teisėto įgijimo dokumentu, kurį priima AAA su prašymu išduoti leidimus šiuos egzempliorius išvežti iš Lietuvos Respublikos ar sertifikatus patvirtinti nuosavybę.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Jei gyvi ar negyvi laukiniai augalai arba gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų prarado pirminę vertę, sunyko ar žuvo dėl institucijos, kurios žinioje jie buvo, kaltės ir todėl tretieji asmenys patyrė žalos, ji atlyginama teisės aktuose nustatyta tvarka.