KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO
PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2012 M. SPALIO 11 D. ĮSAKYMO NR. Į-361 „DĖL TAIKOMŲJŲ NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO TYRIMŲ ATASKAITOS FORMOS IR TURINIO REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2022 m. gruodžio 30 d. Nr. Į-341
Vilnius
P a k e i č i u Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos 2012 m. spalio 11 d. įsakymą Nr. Į-361 „Dėl Taikomųjų nekilnojamojo kultūros paveldo tyrimų ataskaitos formos ir turinio reikalavimų aprašo patvirtinimo“ ir išdėstau jį nauja redakcija:
„KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO
PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL TAIKOMŲJŲ NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO TYRIMŲ ATASKAITOS rengimo, FORMOS IR TURINIO REIKALAVIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 18 straipsnio 6 dalimi, Privačios nuosavybės – prieinamų visuomenei lankyti valstybės saugomų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkomųjų paveldosaugos darbų išlaidų kompensavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. ĮV-157 „Dėl Privačios nuosavybės – prieinamų visuomenei lankyti valstybės saugomų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkomųjų paveldosaugos darbų išlaidų kompensavimo taisyklių patvirtinimo“, 7.2 punktu, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 1 d. įsakymu Nr. ĮV-116 „Dėl Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 17.4. punktu,
PATVIRTINTA
Kultūros paveldo departamento prie
Kultūros ministerijos
2012 m. spalio 11 d. įsakymu Nr. Į-361
(Kultūros paveldo departamento prie
Kultūros ministerijos
2022 m. gruodžio 30 d. įsakymo Nr. Į-341
redakcija)
TAIKOMŲJŲ NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO OBJEKTŲ TYRIMŲ ATASKAITOS rengimo, FORMOS IR TURINIO reikalavimų tvarkos APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Taikomųjų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tyrimų ataskaitos rengimo, formos ir turinio reikalavimų tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus taikomųjų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tyrimų (ardomųjų ir neardomųjų) ataskaitos (toliau – ataskaita) rengimui, turiniui ir formai, išskyrus:
1.1. Archeologinių tyrimų ataskaitas, kurių formos ir turinio reikalavimai nustatyti Paveldo tvarkybos reglamente PTR 2.13.01:2011 „Archeologinio paveldo tvarkyba“, patvirtintame Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2011 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. ĮV-538 „Dėl Paveldo tvarkybos reglamento PTR 2.13.01:2011 „Archeologinio paveldo tvarkyba“ patvirtinimo“.
1.2. Vertybių, kurios yra viena iš nekilnojamojo kultūros paveldo statinio vertingųjų savybių (dailės kūrinių) ir dailės nekilnojamojo kultūros paveldo objektų (toliau kartu – Dailės vertybės) tyrimų bei konservavimo, restauravimo darbų ataskaitas, kurių formos ir turinio reikalavimai nustatyti Kilnojamųjų kultūros vertybių tyrimo, konservavimo ir restauravimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2009 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. ĮV-331 „Dėl Kilnojamųjų kultūros vertybių tyrimo, konservavimo ir restauravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, jei tyrimų duomenys nepateikiami kaip atskira ataskaita, o yra sudėtinė Dailės vertybės tyrimo, konservavimo, restauravimo darbų programos dalis.
2. Apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Ardomieji tyrimai – fiziniai tyrimai, kuriais negrąžinamai paveikiami objektas, jo dalis ar elementas, esantys ar galintys būti autentiškais medžiaginiais mokslinio pažinimo šaltiniais. Ardomieji tyrimai atliekami, gavus leidimą jiems atlikti.
2.2. Taikomieji tyrimai – išlikusių, pakitusių ar prarastų vertingųjų savybių, nekilnojamosios kultūros vertybės istorinę raidą patvirtinančių faktų nustatymas, apibendrinimas ir dokumentavimas, pažinimo darbai, kurių tikslas surinkti duomenis apie kultūros paveldo objektą, reikalingus tvarkybos darbų projektui parengti, taip pat nustatyti ir / ar patikslinti jo vertingąsias savybes.
2.3. Tyrėjas – taikomuosius mokslinius ir ardomuosius tyrimus galintis atlikti asmuo, Lietuvos Respublikos kultūros ministro nustatyta tvarka gavęs kvalifikacijos atestatą ar teisės pripažinimo dokumentą, suteikiantį teisę atlikti nekilnojamojo kultūros paveldo tyrimus.
2.4. Tyrimų ataskaita – dokumentas, kuriame pagal šio Aprašo reikalavimus pateikiamas tyrimų duomenų rinkinys, rezultatai ir mokslinės išvados.
II. ATASKAITOS TURINYS
4. Ataskaitą sudaro:
4.1. titulinis lapas, kuriame nurodoma:
4.1.1. objekto pavadinimas ir adresas, unikalus kodas Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre (toliau – Kultūros vertybių registras), jei objektas įrašytas į Kultūros vertybių registrą;
4.1.5. leidimo tyrimams data ir numeris (jei atliekami ardomieji tyrimai pagal išduotą leidimą tvarkybos darbams);
4.3. įvadas, kuriame nurodoma:
4.3.1. taikomųjų tyrimų tikslas, aplinkybės dėl kurių buvo inicijuoti tyrimai, pasirinkto tyrimų pobūdžio ir metodikos pagrindimas;
4.5. tyrimų ataskaitos tekstinė dalis, kurioje pateikiama:
4.5.3. grafinė medžiaga – planai, pjūviai, iliustracijos (fotonuotraukos, piešiniai), medžiagų pavyzdžiai ir analizė, kiti duomenys;
4.6. priedai:
4.6.1. archyvinių šaltinių ir literatūros sąrašas, parengtas, vadovaujantis Lietuvoje priimtais bibliografinio aprašo standartais LST ISO 690 ir LST ISO 690-2;
III. ATASKAITOS forma
8. Iliustracijos (grafinė medžiaga, fotonuotraukos, medžiagų pavyzdžiai ir jų analizės) turi būti numeruotos ir turėti paaiškinimus, kas yra vaizduojama. Jei medžiagos autorius nėra ataskaitos autorius, prie kiekvienos iliustracijos nurodomi autoriai ir fotografavimo data. Fotografijos (ne archyvinės) turi būti kokybiškos, jose turi būti aiškiai įžiūrimos reikšmingos detalės. Aktualūs objektai turi būti pirmame plane, fotografuojant iš kuo arčiau, be šešėlių. Visos fotografijos turi būti su metrikomis, kuriose nurodoma kas ir iš kurios pusės fotografuota.
iV. tyrimų ataskaitų rengimo ir pateikimo tvarka
9. Tyrėjas, kuriam buvo išduotas leidimas, yra tyrimų ataskaitos autorius (tyrimų vadovas), atsakingas už ataskaitos parengimą ir pateikimą.
10. Tyrėjas, už kiekvieną leidimą atsiskaito atskira tyrimų ataskaita, kuri turi būti pateikta Departamentui ne vėliau nei per vienerius metus nuo leidimo išdavimo. Bendra ataskaita gali būti teikiama už kelis leidimus, jei pagal juos tyrimai vykdyti tame pačiame pavieniame ar kompleksiniame objekte.
11. Ataskaita rengiama elektroniniu (*pdf) formatu. Ataskaitos autorius(-iai) pasirašo tituliniame lape paprastu arba elektroniniu parašu. Jei ataskaitoje yra asmens duomenų, kartu pateikiamas ataskaitos variantas viešinimui, su nuasmenintais duomenimis.
12. Taikomųjų tyrimų ataskaita yra autorinių teisių objektas, kaip tas nustatyta Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 3 punkte ir 3 dalies 1 punkte.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
15. Paviešintas (paskelbtas) Kultūros vertybių registre tyrimų ataskaitas Departamentas ir jo teritoriniai skyriai naudoja kaip pagrindą paveldosaugos sprendimams priimti, projektavimo ar planavimo sąlygoms išduoti, kultūros paveldo tvarkybos ar tvarkomųjų statybos, kraštotvarkos darbų projektų rengėjai – šiems projektams rengti.