Aprašas: rajono nespalvotas

 

 

ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2013 M. BALANDŽIO 25 D. SPRENDIMO NR. K-99 „DĖL PRIKLAUSOMYBIŲ MAŽINIMO ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖJE PROGRAMOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m. lapkričio 24 d. Nr. K-326

Alytus

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo 3 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013-12-04 nutarimu Nr. 1173 „Dėl nacionalinio euro įvedimo plano įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“, Alytaus rajono savivaldybės taryba                             n u s p r e n d ž i a:

1. Pakeisti Alytaus rajono savivaldybės tarybos 2013 m. balandžio 25 d. sprendimo Nr. K-99 „Dėl priklausomybių mažinimo Alytaus rajono savivaldybėje programos patvirtinimo“ 1 punktu patvirtintos Priklausomybių mažinimo Alytaus rajono savivaldybėje programos priemonių planą ir išdėstyti jį nauja redakcija (pridedama).

2. Sprendimo 1 punktas įsigalioja nuo 2015 m. sausio 1 d.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                         Algirdas Vrubliauskas

 

PROGRAMOS PRIEMONIŲ PLANAS

 

1 Uždavinys. Informacijos apie priklausomybių ligas, jų vystymosi mechanizmus, gydymo ir reabilitacijos būdus sklaida

Situacija

Priemonės

Vertinimo kriterijai

Lėšų poreikis (Eur)/ 1 metams

Atsakinga įstaiga (skyrius)

Žmonės, susidūrę su alkoholizmo problema, dažnai nežino, ką daryti ir kaip sau ar savo artimiesiems padėti. Dažnai alkoholizmo problema šeimoje yra laikoma gėdinga ir slepiama nuo aplinkinių. Dėl šios priežasties šeima užsidaro savyje, kenčia ir neieško pagalbos.

Alkoholio vartojimas susijęs su tam tikru socialiniu elgesiu, laisvalaikio leidimu, bendravimu. Atsisakius alkoholio dažnai atsiranda tuštuma ir tenka mokytis naujų laiko leidimo, bendravimo ir atsipalaidavimo būdų.

Apklausos rodo, kad dauguma girtaujančiųjų ir jų šeimos narių neturi pagrindinės informacijos, kur reikia kreiptis pagalbos. Taip daugybe mitų yra apaugę gydymo nuo alkoholizmo metodai.

Būtina nuolat informuoti ir konsultuoti visuomenę apie esamas ir galimas priemones alkoholizmo prevencijos ir gydymo srityje, suteikiant tikslios ir aiškios informacijos.

Lankstinukai, atmintinės, knygelės; informacijos pateikimas per žiniasklaidos priemones; susitikimai ir pokalbiai mažose grupelėse; paskaitos, seminarai.

 

· Dalomosios medžiagos skaičius;

· Publikacijų skaičius;

· Konferencijų, seminarų skaičius.

 

1158*

 

· Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras;

· Kultūros ir viešųjų ryšių skyrius.

2 Uždavinys. Vykdyti aktyvias inovatyvias priklausomybės ligų prevencijos priemones, ypač tarp nepilnamečių

Mokslininkai nustatė pagrindines vaikų ir paauglių sveikatai pavojingo elgesio kategorijas, taip vadinamus rizikos veiksnius, kurie turi didžiausios reikšmės sveikatai ir gyvybei. Tai alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų vartojimas, tabako produktų vartojimas, nesaugus seksualinis elgesys, smurtas, menkas fizinis aktyvumas, nepakankama arba nesveika mityba, nepakankami saugos įgūdžiai. Sveikatai neigiamų pasekmių pavojus ypač didėja tai jaunimo grupei, kuri turi psichoemocinių problemų, sergantiems lėtinėmis ligomis. Polinkį į rizikingą elgesį be kitų socialinių veiksnių dažnai apsprendžia nepakankamas šeimos palaikymas, netinkama psichologinė šeimos aplinka. Tik kompleksinė, inovatyvi pirminė šių rizikos veiksnių prevencija gali padėti sumažinti šių veiksnių paplitimą.

Prevencijos priemonės turi būti novatoriškos, vaikams ir jaunimui patrauklios, nes tokios priemonės, kaip paskaitos ir pamokos, yra neefektyvios.

 

Renginiai, akcijos, seminarai, mokymai.

· Renginių skaičius;

· Dalyvių skaičius.

 

 

869*

· Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras;

· Švietimo skyrius;

· Alytaus rajono savivaldybės pedagoginė psichologinė tarnyba

 

3 Uždavinys. Didinti priklausomų nuo alkoholio asmenų motyvaciją ir teikti jiems kompleksinę pagalbą

Motyvacija gydytis, ieškoti pagalbos yra esminis sėkmės kriterijus, nes tik motyvuotas ir pats siekiantis išgijimo asmuo gali sėkmingai gydytis nuo priklausomybės ligų. Pagrindiniai asmenys siekiantys motyvuoti asmenį gydytis ir taikantys tinkamas motyvacijos priemones yra seniūnai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai ir kt.

Priklausomybės ligų gydymas – tai medicinos ir psichosocialinių priemonių, skirtų psichoaktyvių medžiagų vartojimo nutraukimui arba sumažinimui bei bendros paciento sveikatos būklės pagerinimui, visuma (Subata E., 2005). Ekspertai gydymą nuo priklausomybės ligų skiria į dvi kategorijas: gydymą be vaistų ir gydymą vaistais. Gydymas be vaistų – tai įvairios psichosocialinės programos, teikiamos profesionalų.

Yra sukurta nemažai priklausomybės gydymo metodų tačiau specialistai pripažįsta, kad nėra vienintelio veiksmingiausio gydymo metodo.  Kiekvienam pacientui, priklausomai nuo jo poreikių, būklės,  veiksmingu gali būti  skirtingas metodas. Programoje siekiant suteikti kompleksinę pagalbą priklausomiems asmenims, vadovaujamasi pagrindiniais sėkmingo gydymo principais:

1. Nėra gydymo metodo, tinkančio visiems. Gydymo aplinka, intervencija, paslaugos turi atitikti kiekvieno paciento problemą, poreikius.

2. Gydymas turi būti  lengvai prieinamas. Sunkumai atbaidys pacientus.

3. Efektyvus gydymas turi tenkinti  įvairius individo poreikius, o ne vien būti nukreiptas  į  psichotropinių medžiagų vartojimą. Gydymas turi būti nukreiptas į medicinines, psichologines, socialines, teisines problemas.

4. Pokalbiai (individualūs ir/arba grupiniai) ir kita elgesio terapija yra būtini priklausomybių gydymo komponentai.  Dirbama su pacientų motyvacija, ugdomi socialiniai įgūdžiai (atsisakymo, problemų sprendimo, sveikos gyvensenos/gyvenimo be narkotikų, bendravimo įgūdžiai ir pan.).

5. Daugumai pacientų būtinas medikamentinis gydymas. Jis naudingas kombinuojant su konsultavimu ir kitomis elgesio terapijomis. Pvz., Naltreksonas padeda asmenims, vartojantiems opiatus ar priklausantiems nuo alkoholio. Rūkoriams padeda guma, pleistrai ar kiti medikamentai.

6. Medicininė detoksikacija yra tik pirmasis priklausomybių gydymo etapas.

7. Gydymas nebūtinai turi būti savanoriškas, kad būtų efektyvus.  Šeimos grasinimai, darbdavių sankcijos, teisinės sankcijos ar jų grėsmė daro didelę įtaką kreipimosi   gydymuisi skaičiui, atsilaikymui ir gydymosi sėkmei.

8. Gijimas  nuo priklausomybės gali būti ilgalaikis procesas. Gali būti būtini dažni gydymosi epizodai. Kaip ir sergant kitomis chroniškomis ligomis, išlieka labai didelė  atkryčio tikimybė  gydymosi metu ar po sėkmingo gydymosi epizodo.

· Motyvaciniai pokalbiai, susirinkimai;

· Gydytojo psichiatro pirminės konsultacijos dėl gydymo taktikos parinkimo;

· Specializuota medicininė pagalba (detoksikacija, gydymas ilgalaikio poveikio medikamentais, trumpalaikė ir ilgalaikė psichosocialinė reabilitacija ir kt.

· Renginių skaičius;

· Asmenų, gavusių pagalbą skaičius.

 

2896

· Seniūnijos (seniūnai, socialiniai darbuotojai);

· Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras;

· Asmens sveikatos priežiūros įstaigos;

· Socialinės paramos skyriaus savivaldybės gydytojas;

· Vaiko teisių apsaugos skyrius.

4 Uždavinys. Rinkti, kaupti, sisteminti duomenis apie sergamumą ir ligotumą priklausomybės ligomis, vykdomas prevencijos priemones savivaldybės teritorijoje

Statistika rodo, kad su alkoholiu susijęs mirtingumas išlieka vienas didžiausių ir Europos Sąjungoje. Demografinių tyrimų instituto duomenimis, apie 10 proc. darbingo amžiaus Lietuvos vyrų mirčių yra tiesiogiai susijusios su alkoholio vartojimu (alkoholine kardiomiopatija, apsinuodijimais alkoholiu, su alkoholiu susijusiomis kepenų ligomis ir alkoholinėmis psichozėmis). Su alkoholio vartojimu tiesiogiai susijusios mirties priežastys ir dažnai su besaikiu girtavimu susijusios smurtinės mirtys (savižudybės, nužudymai) lemia beveik pusę (46 proc.) darbingo amžiaus Lietuvos vyrų mirčių. Informacija apie priklausomybės ligų paplitimą Savivaldybės teritorijoje yra ne visada tiksli, dažnai bendro pobūdžio ir sunkiai atnaujinama, todėl tikslinga siekti rinkti, kaupti ir analizuoti individualiai statistinius duomenis, aktualius savivaldybei.

 

Informacijos, duomenų apie sergamumą, ligotumą priklausomybės ligomis savivaldybės teritorijoje rinkimas, kaupimas ir apdorojimas;

Informacijos apie programos vykdymą rinkimas, kaupimas, apdorojimas ir ataskaitos pateikimas.

· Surinktų sveikatos stebėsenos rodiklių, susijusių su priklausomybės ligomis, skaičius;

· Surinktų stebėsenos rodiklių, susijusių su programos vykdymu, skaičius;

· Tarybai, visuomenei pateiktų ataskaitų ir siūlymų skaičius.

 

579*

· Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras;

· Socialinės paramos skyriaus savivaldybės gydytojas.

5 Uždavinys. Kelti specialistų, bendruomenės narių ir kitų programos dalyvių kompetenciją priklausomybės ligų prevencijos ir žalos mažinimo klausimais

Siekiant sėkmingai ir veiksmingai vykdyti priklausomybės ligų paplitimą, tikslinga, kad tiesiogiai šį darbą dirbantys darbuotojai būtų kompetetingi, savimi pasitikintys ir galintys pilnaverčiai vertinti situaciją, pasiūlyti tikslingą pagalbą kiekvienu individualiu atveju. Pokalbiai su seniūnais, socialiniais darbuotojais, anketinės apklausos atskleidė, kad darbuotojai neturi pakankamai žinių ir įgūdžių motyvuoti gyventojus gydytis nuo priklausomybės ligų, vertinti situacijos, ypač siekiant užtikrinti pagalbos tęstinumą ir numatant galimą ligos atkrytį.

Organizuoti tikslinius mokymus socialiniams darbuotojams, seniūnams, seniūnaičiams, nevyriausybinių organizacijų ir bendruomenės atstovams

· Mokymų skaičius;

· Dalyvių skaičius.

 

579*

· Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras;

 

 

* priemonės įgyvendinamos iš atsakingoms institucijoms skirtų asignavimų jų veiklai užtikrinti.