LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO 2011 M. RUGPJŪČIO 16 D. ĮSAKYMO NR. ĮV-538 „DĖL PAVELDO TVARKYBOS REGLAMENTO PTR 2.13.01:2022 „ARCHEOLOGINIO KULTŪROS PAVELDO TVARKYBA“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. gruodžio 12 d. Nr. ĮV-1021
Vilnius
P a k e i č i u Paveldo tvarkybos reglamentą PTR 2.13.01:2022 „Archeologinio kultūros paveldo tvarkyba“, patvirtintą Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2011 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. ĮV-538 „Dėl paveldo tvarkybos reglamento PTR 2.13.01:2022 „Archeologinio kultūros paveldo tvarkyba“ patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 7.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„7.7. numatoma vykdyti žemės judinimo darbus XIX–XX amžiuje vykusių pasipriešinimų ar ginkluotų konfliktų (karų, sukilimų ar pan.), įvykio ar objekto (žudynių, žūties, mūšių, stovyklų, slėptuvių, memorialinių sodybų, bunkerių, apkasų ar pan.) vietose, šių konfliktų metu nužudytų ar žuvusių asmenų, rezistentų ar kitų asmenų, nužudytų okupacinių režimų metu, palaidojimo ar užkasimo vietose (įskaitant buvusias NKVD-MVD-MGB būstines ir jų kiemus, iki 1953 m. veikusių esamų ar buvusių miestų ir miestelių (kuriuose buvo įsikūrusios NKVD-MVD-MGB būstinės ir (ar) buvo dislokuoti NKVD kariuomenės daliniai) kapinių teritorijos pakraščiuose ir aplink jas (iki 50 m atstumu) ar pan.), į Registrą įrašytose neveikiančiose ar riboto laidojimo kapinėse esančių kapų vietose ar karių kapinėse esančių kapų vietose;“.
2. Pakeičiu 7.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„7.8. numatoma vykdyti didelės apimties žemės judinimo darbus (rengti karjerus, kasti tvenkinius, tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus bei statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius ir kt.), keičiančius reljefą daugiau nei 5 ha plote, prieš tai atlikus šio Reglamento 23 punkte nurodytą archeologinio paveldo tyrimų būtinybės įvertinimą, išskyrus atvejus, kai įgyvendinamas ypatingos valstybinės svarbos projektas – krašto apsaugos srities projektas, karinės infrastruktūros, reikalingos priimančiosios šalies paramai užtikrinti, pritaikymo ir (ar) sukūrimo projektas, kiti nacionaliniam saugumui reikšmingi projektai, kuriems Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais suteiktas neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius užtikrinančių projektų statusas, kurių tikslas – valstybės saugumas ir gynyba, kaip tai numatyta Žemės paėmimo visuomenės poreikiams įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus įstatymo, Lietuvos Respublikos mobilizacijos ir priimančios šalies paramos įstatymo 6 straipsnio 10 punkte, Investicijų įstatymo 155 dalies 10 punkte ir kituose specialiuose Lietuvos Respublikos Lietuvos kariuomenės karinių poligonų įstatymuose“;
3. Papildau 10.5 papunkčiu:
„10.5. priedų, kuriuose pateikiama informacija apie teisės aktų nustatyta tvarka žmonių palaikų ekshumavimo ir perkėlimo suderinimą su Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatyme, Vyriausybės nutarimu patvirtintame Rezistentų ir kitų asmenų, nužudytų okupacinių režimų metu, žmonių palaikų perkėlimo, laidojimo vietų įamžinimo arba pažymėjimo tvarkos apraše, kultūros ministro patvirtintose Užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje, tvarkymo taisyklėse įgaliotomis institucijomis, atsižvelgiant į objekto pobūdį, ir vadovaujantis dvišalėmis tarptautinėmis sutartimis, jei tokios sutartys yra sudarytos, kuomet archeologinių tyrimų tikslas yra Lietuvos karių, rezistentų ir kitų asmenų, nužudytų okupacinių režimų metu, užsienio valstybių karių, sukarintų organizacijų, partizaninių judėjimų dalyvių ir kitų žmonių palaikų ekshumavimas ir perkėlimas;“.
5. Papildau 21.1.8 papunkčiu:
6. Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
7. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:
„23. Archeologinio paveldo tyrimų būtinybės įvertinimu yra laikomas archeologinio paveldo lokalizavimas ir analizė, galimos žmogaus veiklos poveikio archeologiniam paveldui, archeologinių tyrimų būtinybės ir (ar) archeologinių tyrimų pobūdžio įvertinimas, neatliekant lauko darbų. Archeologinio paveldo tyrimų būtinybės įvertinimas atliekamas archeologinio kultūros paveldo objektams ir vietovėms, taip pat Reglamento 7.8 papunktyje numatytais atvejais.“
8. Pakeičiu 24.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„24.3. fizinių ir juridinių asmenų pagrįsti prašymai vykdyti žemės judinimo darbus jiems priklausančiame žemės sklype archeologinio kultūros paveldo objekto ar vietovės teritorijoje ar apsaugos zonos apsaugos nuo fizinio poveikio pozonyje, be archeologinių tyrimų, kartu su Reglamento 24.2 papunktyje nurodyta archeologinio paveldo tyrimų būtinybės įvertinimo pažyma teikiami Departamentui, kuris jas perduoda Komisijai išvadoms gauti;“.