LOGOnespalv-maz2

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2015 M. GRUODŽIO 4 D. ĮSAKYMO NR. 3D-897 „DĖL PARAMOS UŽ ŽEMĖS ŪKIO NAUDMENAS IR KITUS PLOTUS BEI GYVULIUS PARAIŠKOS IR TIESIOGINIŲ IŠMOKŲ ADMINISTRAVIMO BEI KONTROLĖS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. kovo 3 d. Nr. 3D-150

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. gruodžio 4 d. įsakymą Nr. 3D-897 „Dėl Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių patvirtinimo“:

1.       Pripažįstu netekusiu galios 2 punktą.

2.       Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles:

2.1.    Pakeičiu 4.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.9 KŽS, kuriuose einamaisiais metais deklaruojami laukai, už kuriuos prašoma paramos tiesioginėmis išmokomis, turi būti sutvarkyti (jeigu būtina – atlikti medžių, kelmų, krūmų, akmenų valymo darbai, o darbų atliekos pašalintos iš lauko ir kt.) ir tinkami paramai. Tiesiogines išmokas galima gauti tik už reikalavimus, atitinkančius naudmenų plotus;“.

2.2.    Papildau 4.17 papunkčiu:

4.17. plotai, kuriuose atvirame ir (ar) uždarame grunte auginami šie klasifikatoriaus V grupės (kodai: OBS, KRS, SLS, VYS, TRS, KTS, ASU, JSU, RSU, BSU, AVU, ARU, BRA, BRU, SVU, ŠIU, GEU, BKU, MĖU, SPU, ŽEU, PUU, ŠAU, ERK, GUD, ŠRM, SMD, AKT, RŠT, OŽE) augalai kaip sodinukai, skirti persodinti kitoje vietoje arba dėl ūglių, skiepų ar poskiepių, turi būti deklaruojami kaip medelynai klasifikatoriaus kodu MED „Medelynai“. Jei plote auginami keli V grupės augalai, jie neišskiriami ir deklaruojami bendrai kodu MED.“

2.3.    Pakeičiu 5.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.1. žemės ūkio augalų plotuose ariamojoje žemėje auginti žemės ūkio augalus (žemės ūkio augalų auginimas nustatomas sėja ir (arba) augalų vegetacija ir (arba) derliaus nuėmimu);“.

2.4.    Pakeičiu 5.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.2. pievas (kodai GPŽ, GPA, DGP), žolinius azotą kaupiančius augalus ariamojoje žemėje (visi klasifikatoriaus III grupės kodai) nušienauti bent 1 kartą per metus ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d., o pareiškėjai, Ūkinių gyvūnų registre iki einamųjų metų liepos 1 d. įregistravę turimas bičių šeimas, – bent 1 kartą per metus ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugsėjo 1 d.;“.

2.5.    Pakeičiu 5.4.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.4.1. juodajame pūdyme nebūtų vykdoma jokia žemės ūkio gamyba (t. y. sėja, auginimas ir derliaus nuėmimas) einamųjų metų produkcijai gauti. Juodasis pūdymas taip pat turi būti bent kartą po birželio 1 d. įdirbtas taip, kad jame nebūtų subrendusių ir žydėjimo stadiją pasiekusių piktžolių;“.

2.6.    Pakeičiu 5.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.5. daugiametės, natūralios ir pusiau natūralios pievos, kurių kodai DGP, EPT, SPT, 5PT-2, MNP, MNŠ, nesant reikalavimo atkurti daugiametes pievas, anksčiausiai gali būti deklaruojamos praėjus penkeriems metams po paskutinio ariamosios žemės nustatymo KŽS_DR5LT žemės ūkio naudmenų sluoksnyje atitinkamame plote;“.

2.7.    Pakeičiu 7.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.1.2. kai pareiškėjo (arba jo valdos partnerio ar valdoje registruoto šeimos nario) laikomų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis, kaip numatyta taisyklių 7.1.1 papunktyje, sudaro mažiau kaip 0,3 SG pievos hektarui, tada padengtiems SG (1 SGV padengia 3,33 ha) pievų ir žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje plotams arba šių pievų plotų sumai, siekiančiai 10 procentų pareiškėjo visų deklaruotų plotų sumos (taikoma pareiškėjui palankesnė sąlyga), taikomi 7.1.1 papunkčio reikalavimai, o likę pievų plotai ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 1 dienos turi būti sutvarkyti visame lauko plote, t. y. nupjauta žolė (šienas, žalioji masė ar kt.) turi būti iš lauko išvežta arba supresuota, arba šienas sudėtas į kūgius, o žolės susmulkinimas ir paskleidimas lauke draudžiamas;“.

2.8.    Papildau 7.1.3 papunkčiu:

7.1.3. kai pareiškėjas (arba jo valdos partneris ar valdoje registruotas šeimos narys) Ūkinių gyvūnų registre iki einamųjų metų liepos 1 d. yra įregistravęs ne mažiau kaip 5 bičių šeimas, tada padengtuose bičių šeimomis (1 bičių šeima padengia 0,59 ha) pievų ir žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje plotuose žolės susmulkinimas ir paskleidimas lauke leidžiamas, o likę pievų plotai ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugsėjo 1 dienos turi būti sutvarkyti visame lauko plote, t. y. nupjauta žolė (šienas, žalioji masė ar kt.) turi būti iš lauko išvežta arba supresuota, arba šienas sudėtas į kūgius, o žolės susmulkinimas ir paskleidimas lauke draudžiamas;“.

2.9.    Pakeičiu 7.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.4. kai pievų augalai (motiejukai, eraičinai, svidrės ir kt.) einamaisiais metais yra auginami sėklai, kaip viena žemės ūkio augalų rūšis, arba žoliniai azotą kaupiantys augalai ariamojoje žemėje (visi klasifikatoriaus III grupės kodai) yra auginami sėklai, paraiškoje tokie laukai turi būti deklaruojami kodais GPŽ, GPA pažymint požymį „SĖ“, „ESĖ“ arba klasifikatoriaus III grupės kodais atitinkamai pažymint požymį „SĖ“ „ESĖ“ arba „ĮS“. Tokiu atveju kiti taisyklių 7 punkte išdėstyti pievų ir žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje (visi klasifikatoriaus III grupės kodai) priežiūros reikalavimai netaikomi, tačiau iki einamųjų metų spalio 1 d. šiuose laukuose turi būti nuimtas derlius. Jeigu lauke, kuriam priskirtas požymis „SĖ“, „ESĖ“ arba „ĮS“, nėra vyraujančios augalų rūšies (t. y. vizualiai įvertinus skirtingų augalų (jeigu tokių yra) paplitimą galima nustatyti, kad auginami daugiau nei vienos žolinių augalų rūšies augalai), laikoma, kad pievos paskirtis („SĖ – žemės ūkio augalai sėklai“, „ESĖ“ – daugiamečių žolių sėklos pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“, „ĮS“ – įsėlis pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas) nurodyta neteisingai ir šio taisyklių papunkčio išimtis netaikoma;“.

2.10.  Pakeičiu 7.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.5. kai yra deklaruojamos pievos (deklaruotos kodu GPŽ, GPA), kurios taip pat deklaruojamos ir kaip palaukės, kaip nurodyta taisyklių 37.6 papunktyje, siekiant EASV atitikties, tokie plotai turi būti nušienauti, nuganyti ir geros agrarinės būklės ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 d., t. y. visi lauko plotai turi būti nušienauti, nupjauta žolė (šienas, žalioji masė ar kt.) turi būti iš lauko išvežta arba supresuota, arba šienas sudėtas į kūgius, ir (arba) ūkinių gyvūnų nuganyti, o nenuganyti plotai turi būti sutvarkyti, t. y. paliktų išėdų nupjauta žolė (šienas, žalioji masė ar kt.) turi būti iš lauko išvežta arba supresuota, arba šienas sudėtas į kūgius. Palaukių sutvarkymas susmulkinant ir tolygiai paskleidžiant lauke žolę (išėdas) leidžiamas;“.

2.11.  Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Siekiant įsitikinti taisyklių 5.1 papunktyje (ar žemės ūkio augalų plotuose ariamojoje žemėje auginami žemės ūkio augalai), 5.2 papunktyje (ar laiku nušienauta ir sutvarkyta) ir 5.4 papunktyje (ar į dirvą yra įterpti augalai, ar nėra piktžolių) nurodytų įsipareigojimų vykdymu, pareiškėjo deklaruojamų laukų patikros atliekamos konkretaus deklaruoto lauko plote, įvertinant, ar numatytas lauko priežiūros būdas pritaikytas visame lauko plote. Jeigu yra nustatoma neatitikčių, išmatuojamas ir įvertinamas (sumuojamas) bendras neatitikčių plotas lauke. Jeigu nustatomos neatitiktys tiek taisyklių 5.2, tiek taisyklių 5.4 papunkčiuose numatytiems reikalavimams, laikoma, kad deklaruojamuose laukuose yra deklaruoti didesni naudmenų plotai, nei deklaruoti reikalavimus atitinkantys plotai, kaip numatyta taisyklių 4.11 papunktyje.“

2.12.  Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:

20. Pareiškėjai, kurie laikosi visų tam tikrai vietovei taikomų papildomų ūkinės veiklos apribojimų ir reikalavimų, susijusių su direktyvų 92/43/EEB, 2009/147/EB ir 2000/60/EB įgyvendinimu, nustatytų Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų, specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymuose, saugomos teritorijos nuostatuose, apsaugos reglamentuose, saugomos teritorijos planavimo dokumentuose, apsaugos sutartyse su privačios žemės savininkais ar valstybinės žemės valdytojais, pripažįstami atitinkančiais žalinimo išmokos reikalavimus ir jiems skiriama žalinimo išmoka. Likusiems pareiškėjo deklaruotiems plotams, kurie nepatenka į šiame punkte nurodytų apribojimų ir reikalavimų teritoriją ar jų nesilaikoma, taikoma tokia pat tvarka žalinimo išmokai gauti, kaip nurodyta taisyklių 18 punkte.“

2.13.  Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:

30. Pareiškėjai, einamųjų metų paraiškoje deklaravę daugiametes pievas arba plotus, kurie paskutiniųjų penkerių metų (įskaitant einamuosius) laikotarpiu buvo deklaruojami kaip pievos ir nesuarti (pievų atnaujinimas naudojant bearimes technologijas suarimu nelaikomas), privalo jų plotą išlaikyti, o suarus (esant taisyklių 32 punkto sąlygai) privalo atkurti ir mobiliąja programėle „NMA agro“ pateikti atkurtų pievų nuotraukas. Esant taisyklių 32 punkto sąlygai privalo suartą plotą atkurti, kaip nurodyta taisyklių 31 punkte bei detalizuota Daugiamečių ganyklų arba pievų atkūrimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2016 m. sausio 29 d. įsakymu Nr. 3D-40 „Dėl Daugiamečių ganyklų arba pievų atkūrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Daugiametės pievos, kuriose pievų augalai sunyko ir (arba) vyrauja piktžolės, gali būti atnaujintos (persėtos) ir toliau deklaruojamos naudmenos kodu DGP.“

2.14.  Pripažįstu netekusiu galios 35 punktą.

2.15.  Pakeičiu 44.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

44.2. deklaruojant 3 ha ir didesnį vaisių, uogų ir daržovių atvirajame grunte plotą likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki pirmo derliaus nuėmimo, tačiau ne vėliau nei iki einamųjų metų spalio 1 d., mobiliąja programėle „NMA agro“ pateikti nuotraukas iš kiekvieno lauko kelių skirtingų vietų, kur aiškiai matytųsi užaugintas derlius ir bendras lauko vaizdas. Tais atvejais, kai užauginto derliaus nėra, tačiau nuotraukose matomi, pvz., gyvi, nenudžiūvę vaismedžiai, jauni sodinukai (tačiau tame pačiame lauke deklaruojami ne trumpiau nei 3 m.) – tai nelaikoma nustatytų reikalavimų neatitikimu.  Jei einamaisiais metais taisyklių 44 punkte nurodytais klasifikatoriaus kodais deklaruotuose laukuose iš lauko pagal nurodymus nepateikiamos nuotraukos, susietoji parama už vaisių, uogų ir daržovių auginimą minėtuose laukuose nemokama. Pavėluotai šiame punkte paminėtos nuotraukos priimamos iki einamųjų metų spalio 25 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena) susietosios paramos sumą už vaisių, uogų ir daržovių auginimą atvirajame grunte mažinant 1 proc. Po einamųjų metų spalio 25 d. pateiktos šiame punkte paminėtos nuotraukos neadministruojamos, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios (force majeure) aplinkybės. Jei nustatoma, kad nuotraukos nebuvo pateiktos dėl nuo pareiškėjo valios nepriklausančių (force majeure) aplinkybių, parama (1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną) nemažinama. Pareiškėjams, deklaruojantiems susietajai paramai už vaisius, uogas ir daržoves atvirajame grunte gauti mažesnį kaip 3 ha minėtų augalų plotą, reikalavimas pateikti nuotraukas netaikomas.“

2.16.  Papildau 44.3 papunkčiu:

44.3. įdirbtoje ariamojoje žemėje iki derliaus nuėmimo užtikrinti, kad auginamos daržovės dominuotų.

2.17.  Pakeičiu 49.2 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

49.2. išsėti ne mažesnį kaip nustatytą sertifikuotos sėklos kiekį pagal augalų rūšis ir lauką: avižos (AVI) – 170 kg/ha, grikiai (GRI) – 70 kg/ha, vasariniai kvietrugiai (KRV) – 160 kg/ha, žieminiai kvietrugiai (KRŽ) – 150 kg/ha, vasariniai kviečiai (KVV) – 200 kg/ha, žieminiai kviečiai (KVŽ) – 150 kg/ha, hibridiniai žieminiai kviečiai (KVŽ), hibridiniai vasariniai kviečiai (KVV) – 60 kg/ha (3 sėjos vienetai), vasariniai miežiai (MIV) – 140 kg/ha, žieminiai miežiai (MIŽ) – 140 kg/ha, hibridiniai žieminiai miežiai (MIŽ), hibridiniai vasariniai miežiai (MIV) – 75 kg/ha (2 sėjos vienetai), žieminiai rugiai (RUŽ) – 140 kg/ha, hibridiniai žieminiai rugiai (RUŽ) – 65 kg/ha (2 sėjos vienetai), vasariniai kviečiai ‘Spelta’ (KSV) – 160 kg/ha, žieminiai kviečiai ‘Spelta’ (KSŽ) – 150 kg/ha;“.

2.18.  Pakeičiu 62.1 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

62.1. nuo paraiškų teikimo pradžios iki einamųjų metų birželio 14 d. seniūnijos darbuotojui pateikia:“.

2.19.  Pripažįstu netekusiu galios 62.1.2 papunktį.

2.20.  Pakeičiu 62.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

62.3. nuo paraiškų teikimo pradžios iki einamųjų metų birželio 14 d. gali jungtis prie PPIS https://paseliai.vic.lt per Elektroninių valdžios vartų portalą, pasirinkdamas vieną iš būdų, kuriuo gali patvirtinti savo tapatybę, ir pats užpildyti paraiškos elektroninę formą ir patvirtinti užpildytą paraišką (taisyklių 1 priedas). Prieiga prie PPIS įgaliotiems asmenims ir juridinių asmenų vadovams suteikiama ir panaikinama ŽŪIKVC nustatyta tvarka;“.

2.21.  Pakeičiu 62.6 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

62.6. pasirašydamas Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų priėmimo registracijos žurnale (toliau – paraiškų priėmimo registracijos žurnalas) (taisyklių 5 priedas) patvirtina, kad paraiškos (taisyklių 1 priedo forma) duomenys, kuriuos seniūnijos darbuotojas įvedė į PPIS pagal pareiškėjo pateiktus duomenis ir paraiškos pildymo instrukciją (taisyklių 2 priedas), yra teisingi ir sutinka, kad seniūnijos darbuotojas patvirtintų paraišką. (Lietuvos Respublikoje paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją padėtį ir savivaldybių administracijai nusprendus aptarnauti pareiškėjus nuotoliniu būdu, pareiškėjas turi atvykti pasirašyti paraiškų priėmimo registracijos žurnale iki einamųjų metų liepos 8 d.). Seniūnijos darbuotojui patvirtinus paraišką, pareiškėjas ir seniūnijos darbuotojas pasirašo išspausdintame paraiškos egzemplioriuje, kuris lieka pareiškėjui;“.

2.22.  Pakeičiu 62.9 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

62.9. kuris buvusius netinkamus paramai plotus pavertė tinkamais (iškirto medžius, išrovė kelmus, išvežė nupjautus medžius ir medžių liekanas, sutvarkė akmenų krūvas ar kitus netinkamus paramai plotus) arba, kai tinkami paramai plotai virto netinkamais, pats arba padedamas seniūnijos darbuotojo PPIS išankstinių KŽS ribų aprašymų modulyje elektroniniu būdu nurodo ir aprašo išankstinius KŽS ribų pakeitimus ir (arba) žemės ūkio naudmenų sluoksnio pakeitimus (nurodo išartus daugiamečių ganyklų, panaikintų arba naujai pasodintų daugiamečių sodinių plotus). PPIS išankstinių KŽS ribų aprašymų modulyje nuo einamųjų metų paraiškų teikimo pradžios iki liepos 8 d. aprašomi ir užmirkę netinkami paramai plotai, kurie žemės dirbimo (sėjos, augalų vegetacijos ir derliaus nuėmimo) sezono metu yra sausi ir tinkami žemės ūkio veiklai vykdyti. Aprašant išankstinius KŽS ribų pakeitimus padedamas taškas arba įkeliamas pasikeitimo ploto matavimas ir vietovės nuotrauka su vietovės nuoroda, kurioje turi būti matomi nustatyti vietą padedantys objektai (medžiai, kelias, upė, namas ir pan.).“

2.23.  Pakeičiu 62.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

62.10. paraiškos teikimo ir keitimo metu gali deklaruoti tik tuos valstybinės žemės plotus, kuriuos teisėtai naudoja ar valdo. Šiems plotams įbraižymo metu patenkant į „valstybinės žemės“ ir (arba) „laisvos valstybinės žemės“ sluoksnius, tos žemės naudojimo ar valdymo teisės patvirtinimo dokumentai turi būti registruoti Valdų registre iki paraiškos patvirtinimo ir (ar) keitimo datos. Minėtų dokumentų nesant Valdų registre nebus galima įbraižyti šių valstybinės žemės plotų. Įbraižant valstybinės žemės plotus taikoma 10 proc., bet ne daugiau nei 1 ha paklaida laukui.“

2.24.  Pakeičiu 63 punktą ir jį išdėstau taip:

63. Pavėluotai paraiškos priimamos iki einamųjų metų liepos 8 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena) tiesioginių išmokų už plotą sumą mažinant 1 proc.

Pasibaigus pavėluotai teikiamų paraiškų priėmimo terminui, paraiška priimama tik tais atvejais, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios (force majeure) aplinkybės. Tokiais atvejais pareiškėjas ar jo įpėdinis per 15 darbo dienų nuo tos dienos, kai sužinojo arba galėjo sužinoti apie nuo pareiškėjo valios nepriklausančias (force majeure) aplinkybes, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 1 d., seniūnijos darbuotojui kartu su paraiška pateikia prašymą priimti pavėluotą paraišką ir vėlavimo priežasties pagrindimo dokumentus, kuris į PPIS įveda paraiškos duomenis ir paraiška patvirtinama. Vėlavimo priežasties pagrindimo dokumentai PPIS neregistruojami, o jų originalai siunčiami paštu Agentūrai. Pareiškėjas gali pateikti paraišką ir pats ją užpildydamas, prisijungęs prie PPIS per elektroninę bankininkystę, o vėlavimo priežasties pagrindimo dokumentus išsiųsdamas paštu Agentūrai. Agentūra, gavusi minėtus dokumentus, priima sprendimą dėl vėluojančios paraiškos priėmimo.

Po einamųjų metų lapkričio 1 d. paraiškos nepriimamos.“

2.25.  Pakeičiu 64 punktą ir jį išdėstau taip:

64. Pasikeitus deklaruotiems duomenims po paraiškos pateikimo:

64.1. pareiškėjas iki einamųjų metų liepos 8 d. gali pakeisti patvirtintos paraiškos duomenis savivaldybės, kurioje registruotas pareiškėjo valdos centras, seniūnijose ir (ar) struktūriniame padalinyje. Seniūnijos darbuotojas pakeičia patvirtintos paraiškos duomenis, o pareiškėjas, pasirašydamas Prašymų pakeisti Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų duomenis priėmimo registracijos žurnale (toliau – prašymų pakeisti paraiškų duomenis priėmimo registracijos žurnalas) (taisyklių 6 priedas), patvirtina, kad pakeisti patvirtintos paraiškos duomenys, kuriuos seniūnijos darbuotojas įvedė į PPIS pagal jo pateiktus duomenis ir paraiškos pildymo instrukciją (taisyklių 2 priedas), yra teisingi ir sutinka, kad seniūnijos darbuotojas patvirtintų prašymą pakeisti paraiškos duomenis (Lietuvos Respublikoje paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją padėtį ir savivaldybių administracijai nusprendus aptarnauti pareiškėjus nuotoliniu būdu, pareiškėjas turi atvykti pasirašyti prašymų pakeisti paraiškų duomenis priėmimo registracijos žurnale iki einamųjų metų liepos 8 d.). Seniūnijos darbuotojui patvirtinus prašymą pakeisti paraiškos duomenis, pareiškėjas ir seniūnijos darbuotojas pasirašo spausdintame prašymo pakeisti paraiškos duomenis egzemplioriuje, kuris lieka pareiškėjui;

64.2. pareiškėjas iki einamųjų metų liepos 8 d. gali pakeisti juos pats, prisijungęs prie PPIS. PPIS patvirtinus prašymą pakeisti paraiškos duomenis, prašymas pakeisti paraiškos duomenis laikomas pateiktu;

64.3. prašymai pakeisti paraiškos duomenis, pateikti nuo einamųjų metų birželio 15 d. iki liepos 8 d., laikomi pavėluotai pateiktais ir už kiekvieną pavėluotą darbo dieną tiesioginės išmokos už visą lauką (jei yra įbraižomas naujas laukas) arba didinamą lauko dalį (jei yra didinamas jau įbraižytas laukas) mažinamos 1 proc., išskyrus atvejus, kai:

64.3.1. keičiami paraiškos pirmajame lape nurodyti duomenys ar atsisakoma paramos už atskirus laukus ar paramos pagal visą paraišką;

64.3.2. keičiamas deklaruojamo naudmenų ar kito ploto kodas. Tais atvejais, kai yra keičiamas naudmenų kodas, prašymas pakeisti paraiškos duomenis, pateiktas nuo einamųjų metų birželio 15 d. iki liepos 8 d., nelaikomas pavėluotai pateiktu, jeigu toks keitimas nedaro įtakos žalinimo reikalavimų įgyvendinimui;

64.3.3. taisoma įbraižytų laukų grafinė konfigūracija (netikslaus deklaruojamų laukų įbraižymo atveju), ir toks taisymas galimas be paraiškos 2 lapo lentelės duomenų (įbraižytų laukų ploto) keitimo;“.

2.26.  Pakeičiu 64.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

64.4. pareiškėjas nuo einamųjų metų liepos 9 d. iki kitų metų kovo 1 d. gali seniūnijoje pagal pareiškėjo valdos centro adresą pataisyti einamaisiais metais patvirtintoje paraiškoje esančias akivaizdžias klaidas, kurias, remdamasi bendru tam tikro atvejo vertinimu, pripažino Agentūra.“

2.27.  Pakeičiu 70.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

70.1. pagal pareiškėjo pateiktus duomenis elektroniniu būdu įbraižo pareiškėjo deklaruojamų naudmenų ar kitų plotų ribas ir pagal taisyklių 2 priede pateiktą pildymo instrukciją užpildo taisyklių 1 priede pateiktos paraiškos elektroninę formą (įveda duomenis į PPIS);“.

2.28.  Pakeičiu 70.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

70.10. pareiškėjo prašymu iki einamųjų metų liepos 8 d. pakeičia paraiškos duomenis bei užpildo prašymų pakeisti paraiškų duomenis priėmimo registracijos žurnalą;“.

2.29.  Pakeičiu 70.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

70.11. PPIS išankstinių KŽS ribų aprašymų modulyje pagal pareiškėjo pateiktą informaciją elektroniniu būdu aprašo išankstinius KŽS (GKODAS bl1b, bl2 (išskyrus Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Palangos, Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus miestų savivaldybių teritorijose), bl3, bl6, bl9) ribų pakeitimus ir (arba) žemės ūkio naudmenų sluoksnio pakeitimus, ir (arba) galimai tinkamus kraštovaizdžio elementus;“.

2.30.  Pakeičiu 71.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

71.7. teikia ŽŪIKVC paraiškų duomenis, kurie pasikeitė po einamųjų metų liepos 8 d.;“.

2.31.  Pakeičiu 74.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

74.3. užtikrina galimybę pareiškėjui atnaujinti valdos ir (arba) ūkininko ūkio duomenis;“.

2.32.  Pripažįstu netekusiu galios 74.5 papunktį.

2.33.  Pakeičiu 79 punktą ir jį išdėstau taip:

79. Gavusi informacijos (skundą, pranešimą ar kt.) apie pareiškėją iš sklypo (-ų) savininko (su nurodytu kadastriniu arba unikaliu numeriu) arba iš anoniminio asmens apie valstybinės žemės plotą dėl netiksliai ir (arba) neteisėtai deklaruotų plotų (t. y. plotų, kuriuos pareiškėjas deklaravo neturėdamas šių plotų teisėto valdymo teisės ir (arba) šiuose plotuose nevykdo žemės ūkio veiklos), Agentūra ją įvertina ir priima sprendimą dėl sankcijų taikymo (pagal reglamento (ES) Nr. 640/2014 II antraštinę dalį). Parama už šiuos plotus pareiškėjui mokama, o išmokėta parama nesusigrąžinama tik tuo atveju, jeigu Agentūra taisyklių 4.11.3 papunktyje nustatyta tvarka patikrina žemės ūkio veiklos vykdymo faktą nurodytuose plotuose, ir pareiškėjas pateikia šių plotų žemės valdymo teisės (nuosavybės, nuomos ar panaudos pagrindais) patvirtinimo dokumentus. Jeigu deklaruoti plotai valdomi kelių bendraturčių (žemės sklypas valdomas pagal idealiąsias dalis) ir nėra notariškai patvirtinta ir įregistruota viešajame registre naudojimosi žemės sklypu tvarka, kartu su žemės dirbimo ir valdymo dokumentais pareiškėjas privalo pateikti rašytinius visų bendraturčių sutikimus, kuriuose būtų aiškiai išskirta valdoma žemės sklypo dalis. Agentūra, remdamasi žemės sklypo planu ir valdymo teisės pagrindimo dokumentais, rašytiniais bendraturčių sutikimais, nustato, ar pareiškėjas teisėtai deklaruoja minėtus plotus. Už paramai deklaruotus plotus, kuriuose pareiškėjas neužsiėmė žemės ūkio veikla ir (arba) kuriuos deklaravo neturėdamas žemės valdymo teisės, taikomos nuostatos dėl neteisingo deklaravimo ne daugiau kaip už ketverius metus.“

2.34.  Pakeičiu 90.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

90.1. valdos perėmėjas nuo einamųjų metų birželio 15 d. iki lėšų pervedimo pareiškėjui dienos praneša Agentūrai apie valdos perėmimą, pateikdamas pranešimą apie valdos perėmimą, prašymą skirti paramą. Valdos perdavimo atveju, kai valdos perdavėjas yra miręs, valdos perėmėjas pateikia valdos perėmimo fakto patvirtinimo dokumentus (žemės, kito nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo, nuomos, panaudos ar kitos sutarties kopiją, paveldėjimo teisės liudijimo kopiją ar pan.) bei, esant daugiau nei vienam paveldėtojui, jų sutikimus, kad valdos perėmėjas perimtų valdą ir gautų paramą;“.

2.35.  Pakeičiu 1 priedo 1 lentelės 9–12 stulpelius ir juos išdėstau taip:

„Dalyvavimas įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros programos priemones

„Ekologinis ūkininkavimas“ arba „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ (sutartiniai kodai: EK, ĮS, ESĖ, EPA, EPI, TS, DV, DŽ, MD, RŽ, TP)

„Natura 2000“ (sutartiniai kodai: AR, PI; PK, DM, UK, NM)

Gamtinių kliūčių turinčios vietovės (sutartiniai kodai: MA, DI, PO, KR)

Prisiimamų naujų įsipareigojimų pagal Lietuvos kaimo plėtros programos priemonę vykdymo metai

9

10

11

12“

 

 

 

 

 

2.36.  Pakeičiu 1 priedo 13 lentelę ir ją išdėstau taip:

13 lentelė. Informacija apie pareiškėjo paraišką dėl KPP priemonės „Su „Natura 2000“ ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“ veiklos srities

Eil. Nr.

Kontrolinio žemės sklypo Nr.

Lauko Nr.

Naudmenos kodas

Sklypo kadastrinis Nr.

„Natura 2000“ miškuose dokumentų informacija:

„Natura 2000“ žemės ūkio paskirties žemėje veiklos apribojimai:

„Natura 2000“ teritorijos pavadinimas

Vidinės miškotvarkos projekto Nr.

VMT pažymos Nr.

Išvados rengėjas

Leidimo serijos Nr.

Draudžiama suarti pievas (taip pat ir lėkščiuoti) arba persėti jas kultūrinėmis žolėmis

Draudžiama sausinti arba kitaip keisti teritorijos hidrologinį režimą

Draudžiama naudoti trąšas ir augalų apsaugos produktus ar kalkinti žemės ūkio naudmenas

Apribotas ganomųjų gyvulių skaičius 1 SG/ha

 

Nustatyti ganymo ar šienavimo terminai

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.37.  Pakeičiu 1 priedo III dalies 9 punktą ir jį išdėstau taip:

 

9. Esu informuotas apie mano deklaruojamų plotų ar jų dalių patekimą į paukščių apsaugai svarbių teritorijų ir (arba) Natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos sluoksnį ir įsipareigoju laikytis ūkinės veiklos apribojimo reikalavimų, nustatytų Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų ir trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. 3D-23 „Dėl Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų ir trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų aprašo patvirtinimo ir valdymo kontrolės institucijų paskyrimo“.“

2.38.  Pakeičiu 1 priedo III dalies 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Žinau, kad, jei deklaruosiu per ankstesnius dvejus metus buvusį daugiametės pievos plotą kaip kitos nei daugiametės pievos paskirties ir, Agentūrai pareikalavus ar mano deklaruotiems plotams patenkant į suartų daugiamečių pievų sluoksnį, šiame ar kitame plote vėl neatkursiu pievos iki kitų metų paraiškos pateikimo dienos, man gali būti taikomos sankcijos dėl žalinimo reikalavimų nesilaikymo.“

2.39.  Pakeičiu 1 priedo IV dalies 5.3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.3.2. valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras – asmuo, nurodytas VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro interneto svetainės www.vic.lt skiltyje „Asmens duomenų apsauga“, el. p. duomenuapsauga@vic.lt.“

2.40.  Pakeičiu 2 priedo 9.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

9.9. devintajame stulpelyje sutartiniu kodu pažymimi laukai, jei pareiškėjas už juos prašo paramos pagal KPP priemones „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ arba „Ekologinis ūkininkavimas“ ir atitinka sutartinių kodų reikalavimus. Sutartinių kodų reikšmės: EK – „Ekologinis ūkininkavimas“, ĮS – įsėlis pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ (žymimas antrais metais, kai jau deklaruojamas konkretus įsėlis), ESĖ – daugiamečių žolių ar javų sėklos pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“, EPA – javai pašarams pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“, EPI – ekologinio ploto išlaikymas, DŽ – daugiamečių žolių įsėjimas ariamojoje žemėje, MD – medingųjų augalų įsėjimas ariamojoje žemėje, TS – tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema (pasirinkus šį požymį bulvėms (kodas BUL), nebegalima aštuntajame stulpelyje pažymėti susietosios paramos požymio), DV – dirvožemio apsauga, RŽ – ražienų laukai per žiemą, TP – tarpinių pasėlių auginimas ariamojoje žemėje. Jei pareiškėjas prašo paramos pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas: EPT – ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius, SPT – specifinių pievų tvarkymas, 5PT-2 – ekstensyvus šlapynių tvarkymas (mokamos tiesioginės išmokos), 5PT-3 – ekstensyvus šlapynių tvarkymas, MNP – meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose, MNŠ – Meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas šlapynėse (mokamos tiesioginės išmokos), MNN – Meldinių nendrinukių buveinių saugojimas šlapynėse, 5PT-11 – Melioracijos griovių tvarkymas, žolę nupjaunant ir išvežant, 5PT-12 – Melioracijos griovių tvarkymas, žolę paskleidžiant ant griovio šlaito, priemonės kodą žymi naudmenos kodo (ketvirtajame) stulpelyje;“.

2.41.  Pakeičiu 2 priedo 9.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

9.11. vienuoliktajame stulpelyje sutartiniu kodu pažymimi laukai, jei pareiškėjas už juos prašo paramos pagal KPP priemonės „Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių“ veiklos sritis „Išmoka ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose esama didelių gamtinių kliūčių“, „Išmoka ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose esama specifinių kliūčių“ ir atitinka sutartinių kodų reikalavimus. Sutartinių kodų reikšmės: MA – mažesnio intensyvumo gamtinių trūkumų vietovės, DI – didesnio intensyvumo gamtinių trūkumų vietovės, PO – potvynių užliejamos teritorijos, KR – intensyvaus karsto zona;“.

2.42.  Pakeičiu 2 priedo 28 punkto I grupės 76 ir 77 eilutes ir jas išdėstau taip:

„76

PDŽ

Žaliasis pūdymas

EPI

PD

TP

EKS

AR

77

PDJ

Juodasis pūdymas

EPI

PD

TP

EKS

 

2.43.  Pakeičiu 2 priedo 28 punkto III grupės 8 eilutę ir ją išdėstau taip:

„8

ŽMI

Žolinių augalų mišiniai, kuriuose baltyminės žolės yra vyraujančios (III grupė + GPŽ)

EK

PA

PP

AZ

DKS

AR“

 

2.44.  Pakeičiu 2 priedo 28 punkto IV grupės 1 ir 2 eilutes ir jas išdėstau taip:

„1

GPŽ

Ganyklos arba pievos, daugiametės žolės (eraičinai, miglės, motiejukai, svidrės ir kt.) iki 5 metų

EK

EPI

ESĖ

PP

AJ

DKS

AR

2

GPA

Ganyklos arba pievos, daugiametės žolės (eraičinai, miglės, motiejukai, svidrės ir kt.) iki 5 metų atnaujintos einamaisiais metais

EK

EPI

ESĖ

PP

AJ

EKS

AR“

 

2.45.  Pakeičiu 2 priedo 28 punkto VI grupės 1 eilutę ir ją išdėstau taip:

„1

DGP

Daugiametės ganyklos arba pievos, daugiametės žolės (eraičinai, miglės, motiejukai svidrės ir kt.) 5 metų ir daugiau

EK

EPI

 

PP

AJ

DKS

PI“

 

2.46.  Papildau 2 priedo 28 punkto VI grupę 7 eilute:

„7

AGP

Atkurtos daugiametės ganyklos arba pievos, daugiametės žolės (eraičinai, miglės, motiejukai, svidrės ir kt.)

EK

EPI

PP

AJ

DKS

PI“

 

2.47Pakeičiu 2 priedo 28 punkto Paramos suderinamumo matricos sutartinį žymėjimą GK ir jį išdėstau taip:

GK – Gamtinių kliūčių turinčios vietovės: MA – mažesnio intensyvumo gamtinių trūkumų vietovės, DI – didesnio intensyvumo gamtinių trūkumų vietovės, PO – potvyniais užliejamos teritorijos, KR – intensyvaus karsto zona;“.

2.48.  Išdėstau 4 priedą nauja redakcija (pridedama).

2.49.  Pakeičiu 7 priedo 1.2.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

1.2.5. kontrolinis miško žemės sklypas bl3 – sklypas, kurio didžiąją dalį užima miško žemė (miškai, medžių grupės, krūmynai). Šio KŽS remiamas plotas lygus 0, tačiau gali būti tinkamas paramai gauti pagal KPP priemones: „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, „Su „Natura 2000“ ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“, „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“ ir „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Miško veisimas“, netinkamas paramai plotas (naudmenos kodai: GRY, GRS);“.

2.50.  Pakeičiu 7 priedo 1.2.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

1.2.6. kontrolinis mišrusis žemės sklypas bl9 – sklypas, kurio didžiąją dalį užima žemės ūkiui nenaudojama žemė (pelkėtos teritorijos, karjerai, laikinai įmirkę plotai ir pan.). KŽS remiamas plotas lygus 0, tačiau gali būti tinkamas paramai gauti pagal KPP priemones: „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, „Su „Natura 2000“ ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“, „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“ ir „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Miško veisimas“, netinkamas paramai plotas (naudmenos kodai: GRY, GRS);“.

2.51.  Pakeičiu 7 priedo 1.12 papunktį ir jį išdėstau taip:

1.12. vietovių, kuriose esama gamtinių ar kitokių specifinių kliūčių teritorijų, ribos: didelio nepalankumo, mažo nepalankumo, potvynių užliejamos, intensyvaus karsto zona;“.

2.52.  Papildau 7 priedą 1.27 papunkčiu:

1.27. natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos plotų ribos.“

2.53.  Papildau 7 priedą 1.28 papunkčiu:

1.28. galimi atkurti daugiamečių pievų plotai;“.

2.54.  Papildau 7 priedą 1.29 papunkčiu:

1.29. laisvos valstybinės žemės sluoksnis;“.

2.55.  Papildau 7 priedą 1.30 papunkčiu:

1.30. palaukių (3 metrų pločio) prie paviršinių vandens telkinių plotai.“

2.56.  Pakeičiu 7 priedo 2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.2. KŽS ribos linija – baltos spalvos 1,2 pt storio, patikslintos KŽS ribos linija – mėlynos spalvos 1,5 pt storio, žemės ūkio naudmenų (ariamoji žemė, daugiametė ganykla arba pieva, daugiamečiai sodiniai) ribos linija – tamsiai žalios spalvos 1,2 pt storio, „Natura 2000“ ir „rizikos“ vandens telkinių teritorijų ribos linija – baltos spalvos 0,85 pt storio, praėjusiais 4 metais elektroniniu būdu įbraižytų laukų ribos linija – geltonos spalvos 1,5 pt storio, praėjusiais metais Agentūros atliktų patikrų vietoje matavimų būdu nustatytos ribos linija – violetinės spalvos 1,5 pt storio, vėlesnių metų Agentūros atliktų patikrų vietoje matavimų būdu nustatytos ribos linija – rožinės spalvos 1,5 pt storio, nykstančių paukščių – meldinių nendrinukių – buveinių saugojimo natūraliose ir pusiau natūraliose pievose ar šlapynėse teritorijų ir faktinio perėjimo vietų ribos linija – oranžinės spalvos 1,5 pt storio, specifinių pievų tvarkymo teritorijų ribos linija – šviesiai žalios spalvos 1,5 pt storio, ekstensyvaus šlapynių tvarkymo teritorijos ribos linija – šviesiai mėlyna 1,5 pt storio, aplinkosaugos atžvilgiu pažeidžiamų daugiamečių pievų „Natura 2000“ teritorijoje ribos linija – rožinės spalvos 1,5 pt storio, vietovių, kuriose esama gamtinių ar kitokių specifinių kliūčių teritorijų, ribos linija – raudonos spalvos 1,5 pt storio, vandens telkinių apsauginių juostų teritorijų ribos linija – mėlynos spalvos 1 pt storio, dirvos erozijos teritorijų ribos linija – tamsiai rudos spalvos 1,5 pt storio, EASV teritorijų ribos linija – žalios spalvos 1,5 pt storio, valstybinės žemės sluoksnio ribos linija – rudos spalvos 1,25 pt storio, laisvos valstybinės žemės sluoksnio ribos linija – rudos spalvos 1,25 pt storio, einamųjų metų kaimyninių laukų ribos linijos: visų laukų – rožinės spalvos 1,5 pt storio, patvirtintų laukų – šviesiai mėlynos spalvos 1,5 pt storio, gyvenviečių ribos linija – geltonos spalvos 1 pt storio, „Natura 2000“ paukščių apsaugai svarbių teritorijų ribos linija – raudonos spalvos 1,25 pt storio, taksacinių miško sklypų ribos linija – šviesiai žalios spalvos 1 pt storio, žemės sklypo ribos linija – raudonos spalvos 1 pt storio, paukščių apsaugos plotų ribos linija – tamsiai violetinės spalvos 1,25 pt storio, natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos plotų ribos linija – oranžinės spalvos 1,25 pt storio, suartų daugiamečių pievų plotų bei galimų paversti daugiametėmis pievomis ganyklų arba pievų iki 5 metų plotų ribos linija – tamsiai geltonos spalvos 1,2 pt storio, palaukių (3 metrų pločio) prie paviršinių vandens telkinių plotų ribos linija – žalios spalvos 1,25 pt storio;“.

2.57.  Pakeičiu 7 priedo 2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.3. užrašai elektroniniame žemėlapyje – KŽS atpažinties numeriai – juodos spalvos, 8 dydžio VERDANA šriftu baltame fone, EASV teritorijų užrašas – žalios spalvos, 10 dydžio ARIAL šriftu baltame fone, gyvenviečių pavadinimai – tamsiai rudos spalvos, 8 dydžio VERDANA šriftu baltame fone, praėjusiais 4 metais įbraižytų laukų informacija – šviesiai rudos spalvos, 8 dydžio ARIAL šriftu baltame fone, taksacinių miško sklypų numeriai – žalios spalvos, 8 dydžio VERDANA šriftu baltame fone, „Natura 2000“ teritorijų pavadinimai – juodos spalvos, 9 dydžio ARIAL šriftu baltame fone“, žemės sklypų unikalūs numeriai ir matavimo tipas – raudonos spalvos, 8 dydžio ARIAL šriftu baltame fone, galimų atkurti daugiamečių pievų plotuose reikalingas atkurti plotas ir metų skaičius – raudonos spalvos, 10 dydžio ARIAL šriftu baltame fone;“.

2.58Pakeičiu 7 priedo 2.4.19 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.4.19. naudmenų ariamosios žemės teritorijos – geltonos spalvos ženklas „“, kas 15 mm išdėstytas šachmatine tvarka;“.

2.59.  Pakeičiu 7 priedo 2.4.20 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.4.20. naudmenų daugiamečių sodinių teritorijos – vaismedžio formos ženklas „, kas 10 mm išdėstytas šachmatine tvarka;“.

2.60.  Pakeičiu 7 priedo 2.4.21 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.4.21. naudmenų daugiamečių pievų teritorijos – žalios spalvos 3 ženklai „, kas 15 mm išdėstyti šachmatine tvarka;“.

2.61.  Pakeičiu 7 priedo 2.4.22 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.4.22. paukščių apsaugos plotuose – tamsiai violetinės spalvos ženklas „“, kas 10 mm išdėstytas šachmatine tvarka;“.

2.62.  Pakeičiu 7 priedo 2.4.24 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.4.24. suartų daugiamečių pievų plotuose bei galimų paversti daugiametėmis pievomis ganyklų arba pievų iki 5 metų plotuose – raudonos spalvos ženklas „“, kas 15 mm išdėstytas šachmatine tvarka;“.

2.63.  Papildau 7 priedą 2.4.26 papunkčiu:

2.4.26. natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos plotuose – oranžinės spalvos ženklas „Logo  Description automatically generated“, kas 10 mm išdėstytas šachmatine tvarka;“.

2.64.  Papildau 7 priedą 2.4.27 papunkčiu:

2.4.27. laisvos valstybinės žemės sluoksnis – rožinės spalvos ženklas „“, kas 20 mm išdėstytas šachmatine tvarka.“

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                             Kęstutis Navickas