Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. BIRŽELIO 12 D. NUTARIMO NR. 861 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m. lapkričio 19 d. Nr. 1268
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 12 d. nutarimą Nr. 861 „Dėl Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo įgyvendinimo“:

1.1. Pakeisti 2.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„2.1. Pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtojai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 90 straipsnio 2 dalies nuostatas atsiranda prievolė mokėti avansinius PVM mokėjimus, avansinius PVM mokėjimus moka, jeigu jų vidutinė mokestiniam laikotarpiui tenkanti mokėtina į biudžetą PVM suma per 3 kalendorinių paeiliui einančių mėnesių laikotarpį viršijo 3 mln. eurų.“

1.2. Pakeisti 2.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„2.3. PVM mokėtojai avansinius PVM mokėjimus šio nutarimo 2.2 papunktyje nustatyta tvarka privalo mokėti nuo 2002 metų liepos, jeigu vidutinė mokestiniam laikotarpiui tenkanti mokėtina į biudžetą PVM suma per atitinkamą 3 kalendorinių paeiliui einančių mėnesių laikotarpį viršijo šio nutarimo 2.1 papunktyje nustatytą sumą.“

1.3. Pakeisti 2.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„2.6. Kai importo PVM įskaitomas už šio nutarimo 2.5 papunktyje nurodytas prekes, nereikalaujama, kad būtų sumokėtas užstatas ar pateikta garantija, užtikrinanti įskaitomo importo PVM muitinei sumokėjimą.“

1.4. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintus Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 5 straipsnio 4 dalies taikymo sąlygas ir apribojimus:

1.4.1. Pakeisti 2 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„2. Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 5 straipsnio 4 dalies nuostatos gali būti taikomos perduotoms ar sunaudotoms prekėms, kurios atitinka bent vieną iš nurodytų kriterijų (šie kriterijai netaikomi, jeigu prekės perduotos ar sunaudotos 3.5 ir 3.6 papunkčiuose nurodytais būdais):“.

1.4.2. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3. Laikoma, kad PVM mokėtojas perdavė ar sunaudojo prekes reklamai arba reprezentacijai, ir taikomos Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 5 straipsnio 4 dalies nuostatos, jeigu 2 punkte nurodytos prekės perduotos ar sunaudotos kuriuo nors iš nurodytų būdu:

3.1. suvartotos PVM mokėtojo organizuojamuose reklaminiuose renginiuose (prezentacijose ir panašiai), kurių metu jos pristatomos ir (arba) reklamuojamos esamiems ir (arba) potencialiems pirkėjams (klientams). Šis papunktis taikomas maisto produktams, gėrimams ir kitoms panašioms prekėms, kurias įmanoma galutinai suvartoti renginio metu. PVM mokėtojas privalo laisvos formos akte nurodyti informaciją apie tokio reklaminio renginio metu patiektas ar sunaudotas prekes, renginio vietą, laiką ir kitas svarbias aplinkybes;

3.2. neatlygintinai perduotos (išdalytos) PVM mokėtojo organizuojamuose reklaminiuose renginiuose (prezentacijose ir panašiai), kurių metu jos pristatomos ir (arba) reklamuojamos esamiems ir (arba) potencialiems pirkėjams (klientams). Šis papunktis taikomas šių sąlygų 3.1 papunktyje nenurodytoms prekėms, taip pat 3.5 papunktyje nenurodytais atvejais. Prekės apmokestinamoji vertė negali būti didesnė kaip 10 eurų. PVM mokėtojas privalo laisvos formos akte nurodyti informaciją apie tokio reklaminio renginio metu patiektas ar sunaudotas prekes, renginio vietą, laiką ir kitas svarbias aplinkybes;

3.3. perduotos neatlygintinai konkrečiam pirkėjui (klientui), kuris įsigijo kokią nors PVM mokėtojo tiekiamą prekę ar teikiamą paslaugą. Konkrečiam pirkėjui (klientui) neatlygintinai perduotų prekių apmokestinamoji vertė negali būti didesnė kaip 5 procentai to pirkėjo (kliento) įsigytos PVM mokėtojo tiekiamos prekės ar teikiamos paslaugos apmokestinamosios vertės ir bet kuriuo atveju negali būti didesnė kaip 15 eurų;

3.4. specialūs išdalijimui skirti prekiniai pavyzdžiai yra išdalyti esamiems ir (arba) potencialiems pirkėjams (klientams);

3.5. perduotos neatlygintinai PVM mokėtojo organizuotų konkursų, loterijų, varžybų ir kitų renginių laimėtojams, o vieno laimėtojo laimėtų prekių apmokestinamoji vertė neviršija 75 eurų;

3.6. perduotos neatlygintinai kitiems asmenims siekiant užmegzti su jais verslo ryšius arba plėtoti jau esamus (reprezentacijai), o kiekvieno konkretaus asmens neatlygintinai gautų prekių apmokestinamoji vertė neviršija 75 eurų.“

1.4.3. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

„6. Laikoma, kad PVM mokėtojas perdavė ar sunaudojo prekes labdarai, ir taikomos Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 5 straipsnio 4 dalies nuostatos, jeigu prekės (maisto produktai, gėrimai ir kitos panašios prekės) labdaros gavėjų suvartotos ar bet kokios prekės jiems perduotos neatlygintinai, o konkretaus labdaros gavėjo gautų prekių apmokestinamoji vertė neviršija 75 eurų per kalendorinį mėnesį.“

1.4.4. Pakeisti 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7. Laikoma, kad PVM mokėtojas perdavė prekes paramai, ir taikomos Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 5 straipsnio 4 dalies nuostatos, kai:

7.1. PVM mokėtojas perdavė paramos gavėjui, pagal Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo nuostatas turinčiam teisę teikti labdarą, prekes kaip paramą, nurodydamas paramos gavėjui šias prekes sunaudoti labdarai, o paramos gavėjas įsipareigojo tai daryti, ir kai kiekvieno konkretaus labdaros gavėjo gaunamų šių prekių apmokestinamoji vertė neviršija 75 eurų per kalendorinį mėnesį;

7.2. PVM mokėtojas perdavė paramą paramos gavėjui jo vykdomai visuomenei naudingai veiklai (biudžetinei įstaigai – jos nuostatuose nustatytiems uždaviniams ir funkcijoms įgyvendinti), o perduotų kaip parama prekių apmokestinamoji vertė neviršija 145 eurų per PVM mokėtojo mokestinį laikotarpį.“

1.5. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintų Įrodymo, kad prekės prarastos dėl force majeure ar nusikalstamos trečiųjų asmenų veikos, taisyklių 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4. Tuo atveju, jeigu prekės prarastos dėl šių Taisyklių 2.4 papunktyje nurodytų priežasčių, PVM mokėtojas ar kitas apmokestinamasis asmuo per 10 darbo dienų nuo prekių praradimo privalo raštu pranešti apie tai apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai. Per 30 kalendorinių dienų laikotarpį, kuris skaičiuojamas nuo pranešimo pateikimo dienos, PVM mokėtojas ar kitas apmokestinamasis asmuo turi pateikti šių Taisyklių 3 punkte nurodytus įvykio ir prekių praradimo faktą patvirtinančius dokumentus. Sprendimą laikyti kitas aplinkybes force majeure, dėl kurių galėjo būti prarastos prekės, apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas ar jo įgaliotas pareigūnas priima per 30 kalendorinių dienų nuo šių dokumentų pateikimo.“

2. Šis nutarimas įsigalioja 2015 m. sausio 1 dieną.

3. Šio nutarimo 1.1 papunkčio nuostatos taikomos mokant avansinius PVM mokėjimus nuo 2015 m. sausio 1 dienos.

 

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Finansų ministras                                                                            Rimantas Šadžius