LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS
DEKRETAS
Dėl MALONĖS KOMISIJOS SUDARYMO IR MALONĖS PRAŠYMŲ NAGRINĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2020 m. sausio 9 d. Nr. 1K-181
Vilnius
1 straipsnis.
1. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 84 straipsnio 23 punktu,
s u d a r a u šios sudėties Malonės komisiją nuteistųjų malonės prašymams preliminariai svarstyti ir pasiūlymams teikti:
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas;
Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas;
Lietuvos Respublikos teisingumo ministras;
Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras;
Respublikos Prezidento patarėjas teisės klausimais;
Lietuvos kriminologų asociacijos atstovas;
Lietuvos kalinių globos draugijos atstovas;
Lietuvos nusikaltimų aukų rėmimo asociacijos atstovas.
2. P a v e d u Respublikos Prezidento kanceliarijos kanclerio biuro vyriausiajam specialistui malonės klausimais atlikti Malonės komisijos sekretoriaus funkcijas.
3 straipsnis.
P r i p a ž į s t u netekusiais galios:
1) Lietuvos Respublikos Prezidento 2007 m. vasario 15 d. dekretą Nr. 1K-880 „Dėl Malonės komisijos sudarymo ir jos nuostatų“ su visais pakeitimais ir papildymais;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Prezidento
2020 m. sausio 9 d. dekretu Nr. 1K-181
MALONĖS PRAŠYMŲ NAGRINĖJIMO NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Malonės komisija (toliau – Komisija) yra Respublikos Prezidento dekretu sudaryta kolegiali, patariamoji, visuomeniniais pagrindais veikianti institucija.
2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.
II SKYRIUS
MALONĖS PRAŠYMŲ PATEIKIMO IR SVARSTYMO TVARKA
5. Malonės prašymai svarstomi tų asmenų, kuriuos yra nuteisę Lietuvos Respublikos teismai, taip pat Lietuvos Respublikos piliečių, kuriuos nuteisė kitų valstybių teismai ir kurie atlieka bausmę Lietuvoje.
6. Malonės prašymai svarstomi tik nuosprendžiui įsiteisėjus, jeigu buvo paduotas kasacinis skundas – išnagrinėjus bylą kasacine tvarka, esant keliems vykdomiems nuosprendžiams, kai yra išspręstas bausmių subendrinimo klausimas.
8. Nuteistųjų areštu, terminuotu laisvės atėmimu ir laisvės atėmimu iki gyvos galvos malonės prašymai paduodami tik per pataisos įstaigos administraciją, kuri svarstymui siunčia pagal pavyzdinę anketos malonės prašymui formą (priedas) užpildytas išsamias anketas malonės prašymui, kuriose pateikiama informacija apie nuteistąjį, ir prideda šią informaciją patvirtinančius dokumentus.
9. Asmenų, nuteistų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausme, malonės prašymai gali būti svarstomi ne anksčiau, kaip atlikus 10 metų laisvės atėmimo bausmės.
10. Nuteistųjų baudos bausme malonės prašymus paduoda patys nuteistieji, pridėdami dėl jų priimtus teismų nuosprendžių ir nutarčių nuorašus, pažymas, kokia teismo nuosprendžiu paskirta baudos dalis sumokėta, pažymas apie šeimą ir apie turimą turtą, pajamas, esant sprendimui dėl turto konfiskavimo – turto arešto aktą, taip pat kitus dokumentus, kurie turi reikšmės malonės prašymo svarstymui.
11. Nuteistųjų kitomis bausmėmis malonės prašymus paduoda patys nuteistieji, pridėdami dėl jų priimtus teismų nuosprendžių ir nutarčių nuorašus, pažymas iš bausmę vykdančios institucijos apie bausmės vykdymo pradžią ir pabaigą, kitus dokumentus ir duomenis, kurie turi reikšmės svarstant malonės prašymą.
12. Visus Komisijos veiklai būtinus dokumentus rengia atsakingi Respublikos Prezidento kanceliarijos specialistai. Šie darbuotojai turi teisę prašyti, kad valstybės, savivaldybių institucijos bei kitos įstaigos pateiktų papildomų dokumentų, reikalingų malonės prašymui svarstyti.
13. Teikiant malonę atsižvelgiama į nuteistojo padaryto nusikaltimo pobūdį ir pavojingumą, jo asmenybę, elgesį, užimtumą, sveikatą, atliktos bausmės laiką, nusikaltimu padarytos turtinės, neturtinės žalos atlyginimą, pataisos įstaigos administracijos, kitos bausmę vykdančios institucijos, visuomeninių organizacijų, darboviečių bei asmenų, palaikančių socialinius ryšius su nuteistuoju, nuomonę, bausmės vykdymo tikslo pasiekimą ir į kitas malonės suteikimui svarbias aplinkybes.
14. Respublikos Prezidento malone nuteistasis gali būti atleistas nuo visos ar dalies bausmės atlikimo.
15. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Protokolus pasirašo posėdžiams pirmininkaujantis asmuo ir Komisijos sekretorius. Komisijos posėdis laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja daugiau nei pusė jos narių. Komisijos sprendimai priimami atviru balsavimu paprasta visų Komisijos posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma ir įforminami posėdžio protokole. Kiekvienas Komisijos narys turi po vieną balsą. Komisijos narių balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia Komisijos pirmininko balsas.
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
18. Nepatenkinus malonės prašymų, Respublikos Prezidento pavedimu nuteistasis informuojamas apie sprendimą. Pakartotinai pateikti malonės prašymai svarstomi praėjus ne mažiau kaip šešiems mėnesiams nuo ankstesnio svarstymo. Iki nurodyto termino pabaigos gauti pakartotiniai prašymai grąžinami pareiškėjams.
Malonės prašymų
nagrinėjimo nuostatų
priedas
________________________________________________________________
(įstaigos pavadinimas)
ANKETA
MALONĖS PRAŠYMUI
20____-_____-_____ Nr.
(sudarymo vieta)
1. Nuteistojo vardas, pavardė, asmens kodas, gimimo data ir pilietybė
|
|
2. Informacija apie nuteistojo teistumą, pagal kurį atliekama bausmė: teismo, priėmusio nuosprendį, pavadinimas, nuosprendžio priėmimo data, Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsniai, pagal kuriuos asmuo nuteistas, paskirtos bausmės rūšis ir dydis, duomenys apie nuosprendžio apskundimą apeliacine ir kasacine tvarka, bausmės pakeitimus (pagal amnestiją, malonės prašymą ar veikų perkvalifikavimą, bausmių bendrinimą), ar buvo svarstytas nuteistojo lygtinio paleidimo, perkėlimo į pusiaukelės namus klausimas, jei taip, koks sprendimas priimtas
|
|
3. Arešto arba laisvės atėmimo bausmės pradžia ir pabaiga, galimo lygtinio paleidimo terminas
|
|
4. Informacija apie ankstesnius nuteistojo teistumus: teismo, priėmusio nuosprendį, pavadinimas, nuosprendžio priėmimo data, Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsniai, pagal kuriuos asmuo buvo nuteistas, paskutinio paleidimo į laisvę data ir pagrindas
|
|
5. Nuteistojo išsilavinimas, profesija, darbo vieta ir pareigos iki nuteisimo, išsilavinimas ar profesija, įgyta bausmės atlikimo metu, duomenys apie užimtumą bausmės atlikimo metu (mokymasis, programos, darbas, nedarbo priežastys, gerovės darbai)
|
|
6. Šeiminė padėtis: sudaręs santuoką, našlys, išsituokęs, nesusituokęs, bet turi gyvenimo partnerį/ę, nuteistojo nepilnamečių vaikų skaičius ir jų amžius, įstaigos turima informacija apie bendravimą su vaikais ir jų išlaikymą, kiti socialiniai ryšiai
|
|
7. Informacija apie nusikaltimu padarytos turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą (ar savanoriškai, ar vykdant priverstinį išieškojimą, kokia žalos dalis atlyginta)
|
|
8. Išsami informacija apie nuteistojo nuobaudas ir paskatinimus, piktnaudžiavimą psichiką veikiančiomis medžiagomis, rizikos vertinimo pasikeitimus pradėjus atlikti bausmę ir malonės prašymo teikimo momentu, nustatyta pažanga mažinant nusikalstamo elgesio riziką
|
|
9. Nuteistojo elgesys atliekant bausmę, psichinė ir fizinė sveikata
|
|
10. Ar anksčiau svarstytas nuteistojo malonės prašymas, tokio svarstymo data ir koks sprendimas priimtas
|
|
11. Kita informacija, kuri gali turėti įtakos Malonės komisijai priimant sprendimą, visuomenės atstovų atsiliepimai apie nuteistąjį |
|
Psichologas ______________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Resocializacijos skyriaus
darbuotojas ______________ _________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Direktorius _____________ _________________
(parašas) (vardas ir pavardė)