Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, simbolis, iliustracija  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

VALSTYBINĖS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOS  DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS APSAUGOS ĮSTATYME NURODYTŲ pažeidimŲ NAGRINĖJIMO VALSTYBINĖJE VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. spalio 4 d. Nr. 1-192

Vilnius

 

 

Siekdama užtikrinti pažeidimų nagrinėjimą Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje pagal Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo 37 straipsnio 1 dalies 7 punkte priskirtą kompetenciją:

1. T v i r t i n u Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme nurodytų pažeidimų nagrinėjimo Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u r o d a u Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos valstybės tarnautojams, nagrinėjant pažeidimus pagal Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo 37 straipsnio 1 dalies 7 punkte priskirtą kompetenciją, vadovautis šiuo įsakymu patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme nurodytų pažeidimų nagrinėjimo Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje tvarkos aprašu.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotoja                                                                       Aida Gasiūnaitė-Stavginskienė

 

PATVIRTINTA

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos

tarnybos direktoriaus

2024 m. spalio 4 d. įsakymu 1-192

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS APSAUGOS ĮSTATYME NURODYTŲ pažeidimŲ NAGRINĖJIMO VALSTYBINĖJE VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme nurodytų pažeidimų nagrinėjimo Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato pagal Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo (toliau – Įstatymas) 37 straipsnio 1 dalies 7 punkte priskirtą kompetenciją minėtame įstatyme nurodytų pažeidimų (toliau – pažeidimas (-ai)) ir ekonominių sankcijų už juos skyrimo nagrinėjimo tvarką Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje.

2.    Bylas dėl ekonominių sankcijų skyrimo (toliau – byla (-os)) nagrinėja Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus įsakymu paskirtas Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos valstybės tarnautojas (toliau – pareigūnas).

3.    Pažeidimai nagrinėjami vadovaujantis Įstatymu, šiuo aprašu ir kitais teisės aktais.

4.    Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Įstatyme ir kituose aplinkos apsaugą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

BYLŲ DĖL EKONOMINIŲ SANKCIJŲ SKYRIMO NAGRINĖJIMO TVARKA

 

5.    Pareigūnas, gavęs surašytą Įstatymo 44 straipsnio 1 dalyje nurodytą juridinių asmenų padarytų pažeidimų protokolą (toliau – protokolas), pateiktą su reikalingais įrodymais ar išvadomis dėl Įstatymo pažeidimų, susipažįsta su pateikta medžiaga.

6.    Pareigūnas turi teisę:

6.1. išsiųsti įtariamam pažeidimo padarymu juridiniam asmeniui protokolo kopiją, jeigu jis nėra su minėtu protokolu susipažinęs, ir pareikalauti per nurodytą terminą, bet ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų raštu pateikti paaiškinimą bei nurodyti, sutinka ar nesutinka su protokole nustatytu pažeidimu;

6.2. bylos proceso dalyvių prašymu pareikalauti iš fizinių ir (ar) juridinių asmenų, įskaitant užsienio valstybių juridinius asmenis ir kitas organizacijas, taip pat šių juridinių asmenų ir organizacijų padalinius, įrodymų, kurių jie negali gauti;

6.3. nuspręsti dėl ekspertų, specialistų bei kitų asmenų iškvietimo;

6.4. atlikti kitus Įstatyme ar kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose bylos nagrinėjimo procedūras ir pareigūnų įgaliojimus, numatytus veiksmus, kurie reikalingi pasirengiant nagrinėti bylą.

7.    Dėl objektyvių priežasčių pasikeitus bylos nagrinėjimo vietai ir (ar) laikui, bylos proceso dalyviams apie tai praneša pareigūnas per 3 darbo dienas nuo naujai nustatytos bylos nagrinėjimo vietos ir (ar) laiko dienos įteikdamas ar registruotu laišku Juridinių asmenų registre nurodytu buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai juridinis asmuo nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą, elektroniniu paštu Juridinių asmenų registre nurodytu elektroninių siuntų pristatymo adresu arba per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą išsiųsdamas pranešimą. Pranešime nurodoma:

7.1. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos pavadinimas ir adresas;

7.2. bylos proceso dalyviai;

7.3. bylos nagrinėjimo posėdžio vieta ir laikas;

7.4. bylos, kurioje bylos proceso dalyvis kviečiamas dalyvauti, pavadinimas;

7.5. tai, kad įtariamo pažeidimo padarymu juridinio asmens ir (ar) jo įgalioto atstovo, jeigu jis buvo laiku ir tinkamai Įstatymo ir (ar) Aprašo nustatyta tvarka informuotas apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, arba pareigūnas, gavęs minėtų asmenų prašymą nenagrinėti jiems nedalyvaujant, pripažįsta neatvykimo priežastis nesvarbiomis, neatvykimas į bylos nagrinėjimą nekliudo ją nagrinėti;

7.6. Bylos proceso dalyvių pagrindinės procesinės teisės ir pareigos.

8.     Įtariamajam pažeidimo padarymu juridiniam asmeniui ir suinteresuotiems asmenims bylos nagrinėjime gali atstovauti jų įgalioti atstovai. Juridinio asmens atstovais pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatas laikomi institucijų, įstaigų vadovai, o įstatymų ar kitų teisės aktų numatytais atvejais ir kiti darbuotojai, veikiantys neviršydami įgaliojimų, suteiktų vadovaujantis įstatymais ar kitais teisės aktais. Šie asmenys pateikia pareigūnui dokumentus, patvirtinančius jų asmens tapatybę ir užimamas pareigas, juridinio asmens vadovo pasirašytą įgaliojimą.

9.     Bylos nagrinėjimas vyksta viešai, išskyrus atvejus, kai savo iniciatyva, įtariamo pažeidimo padarymu juridinio asmens arba suinteresuotų asmenų prašymu pareigūnas nusprendžia paskelbti posėdį ar jo dalį uždarą, jeigu tai būtina siekiant apsaugoti valstybės, tarnybos ar komercinę paslaptį. Bylos nagrinėjimas ir bylos proceso dalyvių dalyvavimas posėdžiuose gali būti užtikrinamas naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas (per vaizdo konferencijas, telekonferencijas ir kitaip), kurių metu užtikrinamos bylos proceso dalyvių įstatymuose įtvirtintos teisės ir pareigos nagrinėjant pažeidimus.

10.  Byla nagrinėjama žodinio proceso tvarka, nepertraukiamai, išskyrus poilsiui skiriamą laiką, dalyvaujant bylos proceso dalyviams.

11.  Komisijos posėdžiai vyksta lietuvių kalba.

12.  Bylos proceso dalyvis bylos nagrinėjimo posėdžio metu turi teisę naudotis vertėjo paslaugomis, jei nemoka lietuvių kalbos arba kai dėl sensorinio ar kalbos sutrikimo asmuo negali suprantamai reikšti minčių. Vertėją pakviečia bylos proceso dalyvis, kuriam reikalinga pagalba, savo iniciatyva, jeigu pareigūnas nenustato kitaip.

13.  Jeigu bylos nagrinėjimo posėdžiui fiksuoti yra daromas garso įrašas, kuris yra pagalbinė priemonė nutarimui dėl ekonominės sankcijos skyrimo surašymui, pareigūnas apie tai informuoja bylos proceso dalyvius.

14.  Bylos proceso dalyviai privalo savo procesinėmis teisėmis naudotis sąžiningai.

15Prieš pradėdamas bylos nagrinėjimą iš esmės, pareigūnas įvertina, ar yra Įstatymo 48 straipsnio 3 dalyje nustatyti pagrindai bylos nagrinėjimo atidėjimui. Jeigu atidėjus bylos nagrinėjimą pareigūnas nusišalina ar negali dalyvauti bylos nagrinėjime dėl kitų priežasčių, byla pavedama toliau nagrinėti kitam pareigūnui.

16.  Kai bylos nagrinėjimas atidedamas dėl to, kad būtina išreikalauti naujų įrodymų (taip pat kviesti liudytojus, specialistą, ekspertą), pareigūnas nustato protingą jų pateikimo terminą.

17Pareigūnas, prieš pradėdamas bylos nagrinėjimą iš esmės, išsprendžia bylos proceso dalyvių prašymus, jeigu tokie yra pateikti.

18.  Bylos nagrinėjimas pradedamas paskirtu laiku pareigūnui paskelbus posėdžio pradžią. Pareigūnas pasako, kokia byla bus nagrinėjama, nustato į posėdį atvykusių asmenų, dalyvaujančių nagrinėjant bylą, tapatybę, patikrina atstovų įgaliojimus (jeigu dalyvauja atstovas), išaiškina, jeigu būtina, bylos proceso dalyviams jų procesines teises ir pareigas, jeigu jie atvyko, perskaito pranešimą, kuriame nurodomas pažeidimo dalykas, pagrindai bei kitos esminės bylos aplinkybės. Po to išklausomi įtariamo pažeidimo padarymu juridinio asmens ar jo įgalioto atstovo, suinteresuotų asmenų ar jų įgaliotų atstovų, liudytojų, ekspertų, specialistų pasisakymai. Pasisakymo trukmė neribojama, tačiau pareigūnas gali įspėti bylos proceso dalyvius ar jų atstovus, jeigu šie nukrypsta nuo bylos esmės, taip pat įspėja, o kai nepaisoma įspėjimo, pašalina iš posėdžio asmenį, pažeidžiantį posėdžio tvarką. Bylos proceso dalyviams ar jų atstovams gali būti užduodami klausimai. Po bylos proceso dalyvių pasisakymų įvertinami kiti turimi įrodymai: apžiūrimi daiktiniai įrodymai (jei yra), rašytiniai įrodymai ir kt. Prieš baigiant bylos nagrinėjimą, pareigūnas paklausia bylos proceso dalyvių, ar bus naujų prašymų. Nesant prašymų išklausomos bylos proceso dalyvių baigiamosios kalbos. Baigiamosiose kalbose pirmas kalba protokolą surašęs pareigūnas, po to įtariamas pažeidimo padarymu juridinis asmuo ir kiti bylos proceso dalyviai, jeigu yra poreikis. Po šių kalbų laikoma, kad bylos nagrinėjimas baigtas, ir nauji įrodymai, kuriais būtų galima remtis priimant nutarimą dėl ekonominės sankcijos skyrimo, nebepriimami.

19.  Nutarimai dėl ekonominės sankcijos skyrimo yra formuojami ir automatiškai registruojami Administracinių nusižengimų registre (specialiųjų teisės aktų nustatyta tvarka užfiksuoti ūkio subjektų padaryti teisės pažeidimai).

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20.  Dokumentai, kuriais buvo vadovaujamasi priimant nutarimą dėl ekonominės sankcijos skyrimo, saugomi Lietuvos vyriausiojo archyvaro teisės aktų, reglamentuojančių dokumentų saugojimą, nustatyta tvarka.

______________________