Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL Lietuvos Respublikos VALSTYBINIŲ PENSIJŲ ĮSTATYMO nR. i-730 4, 5, 6 STRAIPSNIŲ pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-2420(2)

 

2017 m. liepos 5 d. Nr. 546

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2017 m. balandžio 21 d. sprendimo Nr. SV-S-207 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 1 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Nepritarti Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymo Nr. I-730 4, 5, 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-2420(2) (toliau – Įstatymo projektas)
tikslui – teisę į Lietuvos Respublikos antrojo laipsnio valstybinę pensiją (toliau – valstybinė pensija) susieti su Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nustatyta tėvų pareiga rūpintis savo vaikais ir juos auklėti iki jų (vaikų) pilnametystės bei tėvų pareiga išlaikyti savo vaikus, sulaukusius pilnametystės, dėl toliau nurodytos priežasties.

Įstatymo projekto siūlymas nustatyti teisę gauti valstybinę pensiją motinai (įmotei) arba tėvui (įtėviui), išauginusiems ne mažiau kaip iki 8 metų 5 ir daugiau vaikų ir gerai juos visus išauklėjusiems iki pilnametystės arba iki tol, kol Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka tėvams yra nustatyta pareiga išlaikyti savo vaikus, sulaukusius pilnametystės (toliau – daugiavaikiai motina arba tėvas), sudarytų sąlygas valstybines pensijas, kaip valstybės apdovanojimą, kurių skyrimas pagal šiuo metu galiojančias Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymo nuostatas siejamas su geru vaikų išauklėjimu, neapsiribojant jų amžiumi, skirti nevertinant, ar daugiavaikių motinos arba tėvo pilnamečiai vaikai yra atsakingi visuomenės nariai, ar jie vykdo pareigas savo šeimai ir valstybei, tai yra neatsižvelgiant į tai, kad tie asmenys gali būti ne kartą teisti už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus (taip pat nusikaltimus vaikui ir šeimai, žmogaus gyvybei, žmogaus laisvei, žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui), pripažinti pavojingais recidyvistais ar vis dar atlikti bausmę įkalinimo įstaigose. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta tėvų pareiga auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, taip pat vaikų pareiga gerbti tėvus, globoti juos senatvėje ir tausoti jų palikimą, laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų ir nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvių. Valstybinės pensijos, kaip valstybės padėkos daugiavaikiams motinai arba tėvui išraiška, ir toliau turėtų būti siejamos su šiais esminiais principais.

2. Iš esmės pritarti Įstatymo projekto nuostatoms, užtikrinančioms galimybę nesant motinos (įmotės), jai atsisakius kreiptis dėl valstybinės pensijos skyrimo ar neatitinkant nepriekaištingos reputacijos bei kitų sąlygų valstybinei pensijai gauti, valstybinę pensiją gauti tėvui (įtėviui) ir pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui jas patikslinti pagal toliau teikiamus siūlymus:

2.1. Atsižvelgiant į tai, kad Įstatymo projekto 3 straipsnio 2 dalimi keičiamo Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 6 straipsnio 5 dalyje siūloma atsisakyti pavedimo Lietuvos Respublikos Vyriausybei patvirtinti Daugiavaikių motinų pagimdytų (įvaikintų) ir išaugintų vaikų gero išauklėjimo bei pačių motinų elgesio vertinimo kriterijų ir sąlygų teisei į antrojo laipsnio valstybinę pensiją nustatyti aprašą, Įstatymo projekte būtų tikslinga nustatyti atvejus, kuriais daugiavaikių motinos arba tėvo vaikai nebūtų laikomi gerai išauklėtais (nustatyti Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 255 „Dėl Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“, 25 punkte).

2.2. Siekiant užtikrinti teisinį aiškumą ir apibrėžtumą, vertėtų atsisakyti Įstatymo projekto 1 straipsnio 2 dalimi keičiamo įstatymo 4 straipsnio 6 dalyje vartojamos sąvokos „nepriekaištinga reputacija“ ir nustatyti, kad šios dalies 1–3 punktuose nurodytos sąlygos (papildžius jas sąlyga, kad daugiavaikiai motina arba tėvas yra nuteisti už nusikaltimus ar baudžiamuosius nusižengimus vaikui (įvaikiui) ir šeimai, ar nusikaltimus, susijusius su jų vaiko (įvaikio) sveikatos sutrikdymu ar gyvybės atėmimu, ar kitus sunkius, ar labai sunkius nusikaltimus) – tai sąlygos, kurioms esant valstybinė pensija daugiavaikiams motinai arba tėvui neskiriama. Taip pat atitinkamai patikslinti Įstatymo projekto 2 straipsnio 2 dalimi keičiamo įstatymo 5 straipsnio 6 dalį – nurodyti, kad daugiavaikiam tėvui (įtėviui) valstybinė pensija skiriama tik nesant motinos (įmotės), jeigu motina (įmotė) atsisako kreiptis dėl šios pensijos arba neatitinka šios pensijos skyrimo sąlygų.

2.3. Įstatymo projekto 2 straipsnio 2 dalimi keičiamo įstatymo 5 straipsnio 6 dalyje nustatomi ne reikalavimai daugiavaikiam tėvui (įtėviui), o sąlygos, kurioms esant valstybinė pensija skiriama tėvui. Be to, atsižvelgiant į šio nutarimo 2.2 papunktyje pateiktą siūlymą, Įstatymo projekto 1 straipsnio 2 dalimi keičiamo įstatymo 4 straipsnio 6 dalyje bus nustatytos sąlygos, kurioms esant valstybinė pensija neskiriama. Todėl reikėtų atsisakyti Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 4 straipsnio 3 dalies 1 punkte žodžių „atitinkantis šio įstatymo 5 straipsnio 6 dalies reikalavimus“.

2.4. Siekiant išvengti skirtingo keičiamo įstatymo nuostatų taikymo, reikėtų suvienodinti jame vartojamas sąvokas: „daugiavaikė motina (įmotė)“, „daugiavaikis tėvas (įtėvis)“ „daugiavaikė motina“, „daugiavaikis tėvas“, „daugiavaikiai tėvai“, „daugiavaikiai motina arba tėvas“.

3. Valstybinei pensijai daugiavaikiam tėvui (įtėviui) skirti iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto papildomai prireiktų apie 160 tūkst. eurų per metus. Kadangi Lietuvos Respublikos 2017 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme nenumatyta skirti papildomų lėšų šiai Įstatymo projekto nuostatai įgyvendinti, tikslinga būtų nustatyti vėlesnę šios nuostatos įsigaliojimo datą – 2018 m. sausio 1 dieną.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                            Linas Kukuraitis