LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO DIREKTORIAUS 2020 M. GRUODŽIO 7 D. ĮSAKYMO NR. 1-122 „DĖL INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTE TEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. vasario 2 d. Nr. 1-22
Vilnius
P a k e i č i u Informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamente teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento direktoriaus 2020 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. 1-122 „Dėl informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamente teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos valstybės
saugumo departamento direktoriaus
2024 m. vasario 2 d. įsakymu Nr. 1-22
INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTE TEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I Skyrius
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamente teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato informacijos apie galimai rengiamus, daromus ar padarytus pažeidimus teikimo Valstybės saugumo departamento vidiniu informacijos apie pažeidimus kanalu (toliau – vidinis kanalas), jos registravimo, vertinimo ir sprendimų priėmimo tvarką.
2. Informacijos apie pažeidimus teikimo pagrindai, aplinkybės, kurioms esant gali būti teikiama informacija apie pažeidimus, nustatyti Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme ir Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Nutarimas).
3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Pranešėjų apsaugos įstatyme ir Nutarime.
4. Kompetentingu subjektu, administruojant vidinį kanalą, nagrinėjant juo gautą informaciją apie pažeidimus, užtikrinant asmens, pateikusio informaciją, konfidencialumą ir atliekant kitas Nutarime nustatytas funkcijas, Valstybės saugumo departamento direktoriaus įsakymu paskiriamas žvalgybos pareigūnas (-ai) arba padalinys.
II SKYRIUS
PRANEŠIMŲ TEIKIMAS
5. Informacija apie pažeidimus pateikiama raštu arba žodžiu. Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, turi teisę ją pateikti užpildydamas Nutarimu patvirtintą pranešimo apie pažeidimą formą arba apie pažeidimą pranešti laisvos formos pranešimu. Pranešime būtina nurodyti, kad pranešimas teikiamas vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu. Žodžiu teikiamą informaciją kompetentingas subjektas užfiksuoja Nutarimo nustatyta tvarka.
6. Asmuo pranešimą Valstybės saugumo departamente gali pateikti vienu iš šių būdų:
7. Aprašo 6 punkte nurodyti pranešimo teikimo būdai ir kontaktai skelbiami Valstybės saugumo departamento interneto svetainėje ir vidiniame interneto tinklapyje.
III SKYRIUS
PRANEŠIMŲ PRIĖMIMAS IR REGISTRAVIMAS
9. Pranešimus priima ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo gavimo dienos registruoja kompetentingas subjektas. Siekiant užtikrinti konfidencialumą, pranešimas ir jo duomenys Valstybės saugumo departamento dokumentų valdymo informacinėje sistemoje neregistruojami, neskenuojami ir neįkeliami. Pranešimai registruojami atskirame dokumentų registre, kurį saugo kompetentingas subjektas.
10. Pranešimai, Valstybės saugumo departamente gauti kitu elektroninio pašto adresu nei nurodyta Aprašo 6.2 papunktyje, neregistruojami ir nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo gavimo dienos, persiunčiami Aprašo 6.2 papunktyje nurodytu elektroninio pašto adresu bei nedelsiant ištrinami iš elektroninio pašto dėžutės ir iš ištrintų laiškų katalogo saugyklos. Jei dokumentai buvo užregistruoti Valstybės saugumo departamento dokumentų valdymo informacinėje sistemoje, jų turinys šioje sistemoje nedelsiant ištrinamas.
11. Paštu gauti pranešimai su žyma „TEIKIAMA PAGAL PRANEŠĖJŲ APSAUGOS ĮSTATYMĄ“ Valstybės saugumo departamento dokumentus administruojančiame padalinyje neregistruojami ir neatplėšus voko nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo gavimo dienos, perduodami tiesiogiai kompetentingam subjektui.
12. Jei Valstybės saugumo departamento padalinyje gauti dokumentai, iš kurių turinio matyti, kad informacija patenka į Pranešėjų apsaugos įstatymo reguliuojamą sritį, šiuos dokumentus turintis registruoti arba užregistruotą dokumentą gavęs žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo tokių dokumentų gavimo dienos, perduoda tiesiogiai kompetentingam subjektui. Jei dokumentai buvo užregistruoti Valstybės saugumo departamento dokumentų valdymo informacinėje sistemoje, jų turinys šioje sistemoje nedelsiant ištrinamas.
13. Kompetentingas subjektas, gavęs pranešimą, ne vėliau kaip per dvi darbo dienas raštu informuoja pranešimą pateikusį asmenį apie informacijos gavimo faktą.
14. Valstybės saugumo departamente gavus Lietuvos Respublikos prokuratūros persiųstą informaciją apie pažeidimą, kurio Lietuvos Respublikos prokuratūra neįgaliota tirti, kai Lietuvos Respublikos prokuratūra yra pripažinusi asmenį pranešėju arba kai Lietuvos Respublikos prokuratūra nepripažino informacijos apie pažeidimą pateikusio asmens pranešėju ir informaciją persiuntė vadovaudamasi Pranešėjų apsaugos įstatymu, gautas raštas ir jo priedai Valstybės saugumo departamento dokumentų valdymo informacinėje sistemoje neregistruojami, neskenuojami ir neįkeliami. Šiame punkte nurodyti dokumentai nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo informacijos gavimo dienos, perduodami kompetentingam subjektui ir registruojami Aprašo 9 punkto nustatyta tvarka.
15. Pranešimai ir kita informacija, gauti į elektroninio pašto dėžutę praneseju.apsauga@vsd.lt, atspausdinami, užregistravus įsegami į bylą ir saugomi Aprašo 28 punkte nustatyta tvarka. Elektroninio pašto dėžutėje praneseju.apsauga@vsd.lt gauta ir išsiųsta informacija saugoma ne ilgiau nei trunka informacijos nagrinėjimas. Pasibaigus šiam terminui, informacija ištrinama iš šio pašto sistemos.
IV skyrius
PRANEŠIMŲ NAGRINĖJIMAS IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS
17. Kompetentingas subjektas, vidiniu kanalu gavęs pranešimą, nedelsdamas, įvertina:
18. Kompetentingas subjektas, įvertinęs vidiniu kanalu gautą informaciją, priima vieną ar kelis iš šių sprendimų:
18.1. nustačius, kad asmuo pageidauja gauti pranešėjo statusą, ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos, persiųsti pranešimą Lietuvos Respublikos prokuratūrai spręsti klausimą dėl pranešėjo statuso suteikimo;
18.3. jeigu gauta informacija apie pažeidimą leidžia pagrįstai manyti, kad yra rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis nusižengimas ar kitas pažeidimas, ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo informacijos gavimo persiųsti gautą informaciją įgaliotai tirti institucijai be asmens, pateikusio pranešimą apie pažeidimą, sutikimo ir apie tai pranešti informaciją pateikusiam asmeniui;
18.4. nustačius, kad Valstybės saugumo departamentas nėra kompetentingas vertinti pranešime nurodytos informacijos, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas persiųsti informaciją Lietuvos Respublikos prokuratūrai ir pranešti informaciją pateikusiam asmeniui;
18.5. jei pateikta informacija neatitinka Pranešėjų apsaugos įstatyme nustatytų požymių, o informacijos apie pažeidimą turinys galbūt susijęs su tarnybiniu nusižengimu, etikos ir (arba) drausmės pažeidimu, perduoti informaciją nustatyta tvarka vertinti, atlikti pateiktos informacijos patikrinimą ar nagrinėti kompetentingam Valstybės saugumo departamento padaliniui;
18.6. nenagrinėti pateiktos informacijos, jeigu:
19. Kompetentingas subjektas, gavęs Aprašo 5 ir 14 punktuose nurodytą informaciją apie pažeidimą, organizuoja jo tyrimą vadovaudamasis teisės aktais, reglamentuojančiais kompetentingo subjekto ir Valstybės saugumo departamento veiklą, taip pat teisės aktais, reglamentuojančiais tarnybinių nusižengimų, darbo drausmės pažeidimų, tarnybinės etikos normų tyrimą.
20. Kompetentingas subjektas per 10 darbo dienų nuo pranešimo gavimo patvirtinimo raštu informuoja pranešimą pateikusį asmenį apie pranešimo nagrinėjimo eigą (numatytus arba atliktus veiksmus) arba atsisakymą pranešimą nagrinėti. Sprendimas nenagrinėti pranešimo turi būti motyvuotas.
21. Pabaigus Aprašo 18.2 papunktyje nurodytą tyrimą, kompetentingas subjektas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, raštu informuoja pranešimą pateikusį asmenį apie tyrimo rezultatus ir priimtus sprendimus, taip pat veiksmus, kurių buvo imtasi ar planuojama imtis, apie pažeidimą padariusiam asmeniui taikytą atsakomybę. Teikiama tik tokios apimties informacija, kiek ji neprieštarauja kitiems teisės aktams, reglamentuojantiems duomenų ir informacijos apsaugą.
V Skyrius
KONFIDENCIALUMO APSAUGA
23. Kompetentingas subjektas užtikrina, kad gauta informacija ir su tuo susiję duomenys būtų laikomi saugiai ir su jais susipažinti galėtų tik tokią teisę turintys, informaciją apie pažeidimą nagrinėjantys asmenys.
24. Valstybės saugumo departamento žvalgybos pareigūnai ir darbuotojai, kurie pagal atliekamas funkcijas turi prieigą arba kuriems pagal pareigas tapo žinomi (įskaitant Aprašo 10 ir 12 punktuose nurodytus atvejus) asmens, pateikusio pranešimą, duomenys ir (ar) tokios informacijos turinys, turi įsipareigoti užtikrinti minėtos informacijos ir asmens duomenų konfidencialumą, taip pat turi būti supažindinami su atsakomybe už Pranešėjų apsaugos įstatyme ir (ar) kituose teisės aktuose nustatytų pranešėjų apsaugos reikalavimų pažeidimus bei privalo pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą (Priedas) ir įsipareigoti neatskleisti tokios informacijos ar duomenų trečiosioms šalims. Konfidencialumo pasižadėjimai atnaujinami kas 5 metus. Kompetentingas subjektas užtikrina, kad šiame punkte nurodyti asmenys pasirašytų konfidencialumo pasižadėjimus ir juos saugo Aprašo 28 punkte nustatyta tvarka.
25. Informacijos ir asmens duomenų konfidencialumas užtikrinami nepriklausomai nuo pranešimo nagrinėjimo rezultatų.
26. Susirašinėjimas, susijęs su Pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatų įgyvendinimu, vykdomas tik su kompetentingu subjektu, pateikiant informaciją Aprašo 6.2–6.3 papunkčiuose nurodytais kontaktais.
VI Skyrius
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Informacijos apie pažeidimus
Lietuvos Respublikos valstybės
saugumo departamente teikimo ir
nagrinėjimo tvarkos aprašo
priedas
(Konfidencialumo pasižadėjimo forma)
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO
___________________________________________________________________________________________________________________,
(padalinio ir pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė)
KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS
20 ___ m. ______________ ___ d.
____________________________
(vieta)
1. Aš suprantu, kad, vykdydamas pareigas Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamente, turėjau ar turėsiu prieigą prie informacijos apie asmenis, kuriems, vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatomis, taikomas reikalavimas užtikrinti konfidencialumą.
2. Aš žinau, kad konfidencialią informaciją sudaro asmens, Pranešėjų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka pateikusio pranešimą apie pažeidimą, duomenys ir kita jį tiesiogiai ar netiesiogiai identifikuoti leidžianti informacija.
3. Aš pasižadu užtikrinti konfidencialumą ir neatskleisti, neperduoti informacijos, kuriai pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą taikomas reikalavimas užtikrinti konfidencialumą, nė vienam asmeniui, kuris nėra įgaliotas naudotis šia informacija, tiek įstaigos viduje, tiek už jos ribų. Taip pat pasižadu pranešti kompetentingam subjektui apie bet kokią pastebėtą ar sužinotą situaciją, kuri gali kelti grėsmę tokios informacijos saugumui ir konfidencialumui užtikrinti.
4. Aš žinau, kad šis pasižadėjimas galios visą mano darbo laiką šioje įstaigoje, taip pat man perėjus dirbti į kitas pareigas arba pasibaigus darbo ar sutartiniams santykiams.
5. Aš esu susipažinęs su Pranešėjų apsaugos įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytais reikalavimais.
6. Aš esu įspėtas, kad, pažeidus šį pasižadėjimą, man gali būti taikoma atsakomybė už Pranešėjų apsaugos įstatyme ir (ar) kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų pažeidimą.
__________________ ________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)