LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KLAIPĖDOS VALSTYBINIO JŪRŲ UOSTO LAIVŲ ŠVARTUOTOJŲ MOKYMO, TEORINIŲ ŽINIŲ IR PRAKTINIŲ GEBĖJIMŲ TIKRINIMO IR ATESTAVIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2016 m. lapkričio 17 d. Nr.3-394 (1.5 E)

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo 3 straipsnio 3 dalimi:

1. T v i r t i n u Klaipėdos valstybinio jūrų uosto laivų švartuotojų mokymo, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimo ir atestavimo reikalavimus (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad iki šio įsakymo įsigaliojimo išduoti švartuotojo pažymėjimai galioja ir jais suteikiama teisė dirbti švartuotojais iki juose nurodyto termino pabaigos. 

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2017 m. liepos 1 d.

 

 

 

Laikinai einantis susisiekimo

ministro pareigas                                                                                      Rimantas Sinkevičius

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2016 m. lapkričio 17 d. įsakymu Nr. 3-394 (1.5 E)

 

 

KLAIPĖDOS VALSTYBINIO JŪRŲ UOSTO LAIVŲ ŠVARTUOTOJŲ MOKYMO, TEORINIŲ ŽINIŲ IR PRAKTINIŲ GEBĖJIMŲ TIKRINIMO IR ATESTAVIMO REIKALAVIMAI

 

 

I SKYRIUS

Bendrosios nuostatos

 

1.  Klaipėdos valstybinio jūrų uosto laivų švartuotojų mokymo, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimo ir atestavimo reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato Klaipėdos valstybinio jūrų uosto švartuotojų mokymo, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimo ir atestavimo tvarkos ir turinio reikalavimus.

2. Reikalavimuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatyme ir Lietuvos Respublikos Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatyme.

 

II SKYRIUS

ŠVARTUOTOJŲ MOKYMO, TEORINIŲ ŽINIŲ IR PRAKTINIŲ GEBĖJIMŲ TIKRINIMO IR ATESTAVIMO REIKALAVIMAI

 

3. Švartuotoju Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste norintis dirbti asmuo turi būti pabaigęs švartuotojų mokymus, išlaikęs teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimo testą ir turėti galiojantį švartuotojo pažymėjimą.

4. Švartuotojų mokymai, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimas ir atestacijos gali būti organizuojami bet kurioje švartavimo veiklą Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste vykdančioje Lietuvos saugios laivybos administracijos atestuotoje įmonėje (toliau – įmonė).

5. Įmonė, organizuodama ir vykdydama švartuotojų mokymus, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimą ar atestacijas, pildo švartuotojų mokymų, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimo, atestacijos ir pažymėjimų žurnalą (toliau – žurnalas), kuriame turi būti įrašomi duomenys apie organizuotus švartuotojų mokymus (data, vieta, mokymo programos turinys), teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimo procedūras ir atestacijas (data, vieta, tikrinimų rezultatai), juose dalyvavusius asmenis (vardas, pavardė, asmens kodas, darbovietė, pareigos), išduotus (pratęstus) švartuotojo pažymėjimus (pažymėjimo numeris, išdavimo (pratęsimo) data), švartuotojo pažymėjimo galiojimo sustabdymą (pažymėjimo numeris, galiojimo sustabdymo data).

6. Švartuotojų mokymus turi sudaryti teorinė ir praktinė dalys.

7. Švartuotojų mokymai turi suteikti švartuotojams teorinių žinių apie:

7.1. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto laivybos ir naudojimo taisykles, vilkikų veiklą uoste, laivo įgulos, locmano ir švartuotojų teises ir pareigas;

7.2. švartavimo įrenginių konstrukciją laive ir krantinėje;

7.3. švartavimo lynų konstrukciją, techninius parametrus ir savybes;

7.4. metamojo lyno konstrukciją, techninius parametrus ir savybes;

7.5. švartavimo mechanizmų eksploatavimą pagal instrukcijas;

7.6. švartavimui naudojamus jūrinius mazgus ir jų pritaikymą, švartavimo lyno tvirtinimą ir atlaisvinimą nuo švartavimo įrenginių;

7.7. krantinės paruošimą ir paruošiamųjų darbų atlikimą prieš švartavimo operacijas;

7.8. švartavimo darbų atlikimą pagal švartavimo darbų ir darbų saugos taisykles, įskaitant darbą naktį ir šaltuoju metų laiku, galimas grėsmes sveikatai ir saugumui ir šių grėsmių valdymą;

7.9. jūrinėje praktikoje naudojamus signalus-komandas, standartines frazes ir bendravimą, įskaitant rankomis rodomus ženklus, garsinius signalus ir radijo ryšio priemones;

7.10. gaisrinę saugą švartuojant laivus;

7.11. elgesį susidarius avarinei situacijai, įvykus nelaimingam atsitikimui, sugedus švartavimo mechanizmams ar susiklosčius kitoms nenumatytoms aplinkybėms;

7.12. meteorologinių ir hidrologinių sąlygų įtaką švartavimo operacijoms;

7.13. laivų tipus ir švartavimo operacijų specifiką atsižvelgiant į laivo tipą;

7.14. švartavimo metu naudojamas pagalbines priemones ir jų pritaikymą.

8. Švartuotojų mokymai turi suteikti švartuotojams praktinių gebėjimų:

8.1. valdyti švartavimo mechanizmus;

8.2. rišti jūrinius mazgus;

8.3. saugiai atlikti visas laivų švartavimo operacijas;

8.4. naudotis asmeninėmis apsaugos ir gelbėjimosi priemonėmis;

8.5. naudoti gaisro gesinimo priemones.

9. Švartuotojų mokymai, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimas ir atestavimas vykdomi pagal įmonių parengtas švartuotojų mokymų, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimo ir atestavimo programas, kurios turi būti suderintos su Lietuvos saugios laivybos administracija ir valstybės įmone Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (toliau – Uosto direkcija). Švartuotojų mokymų programos trukmė turi būti ne trumpesnė nei 20 valandų.

10. Švartuotojų mokymus išklausę asmenys turi laikyti švartuotojo žinių ir praktinių gebėjimų patikrinimo testą (toliau – testas), kuris turi būti suderintas su Uosto direkcija. Laikant testą turi dalyvauti Uosto direkcijos atstovas.

11. Jeigu asmuo išlaiko testą, įmonė jam išduoda 5 metus galiojantį švartuotojo pažymėjimą (priedas). Išduodant švartuotojo pažymėjimą atitinkamoje skiltyje nurodomas įmonės pavadinimas, juridinio asmens kodas, vadovo arba švartuotojo pažymėjimą išduoti įgalioto asmens vardas, pavardė, pareigos. Švartuotojo pažymėjimą išduodantis asmuo pasirašo, nurodytoje vietoje dedamas įmonės antspaudas. Švartuotojo pažymėjimo išdavimo faktas pažymimas žurnale.

12. Jeigu asmuo neišlaiko testo, jo įgytos žinios ir praktiniai gebėjimai gali būti tikrinami pakartotinai ne vėliau kaip po 3 mėnesių nuo pirmojo testo laikymo dienos. Jeigu asmuo du kartus iš eilės neišlaiko testo arba sueina 3 mėnesių terminas nuo pirmojo testo laikymo dienos, testą asmuo gali laikyti tik pakartotinai išklausęs švartuotojų mokymus. Atitinkami duomenys žymimi žurnale.

13. Suėjus švartuotojo pažymėjime nurodytam galiojimo terminui, švartuotojo pažymėjimo  galiojimo terminas gali būti pratęstas 5 metams švartuotoją atestuojant mutatis mutandis Reikalavimų 10–12  punktuose nustatyta tvarka. Švartuotojo pažymėjimo galiojimo termino pratęsimų skaičius neribojamas. Švartuotojo pažymėjimo galiojimo termino pratęsimo faktas pažymimas žurnale.

14. Švartuotojo pažymėjimo galiojimas gali būti sustabdytas įmonės, kuri yra švartuotojo darbdavys, sprendimu, jeigu švartuotojo žinios ir gebėjimai atliekant švartavimo darbus neatitinka Reikalavimų 7 punkte nurodytų švartuotojui būtinų teorinių žinių ir praktinių gebėjimų. Švartuotojo pažymėjimo galiojimo sustabdymo data ir švartuotojo pažymėjimo galiojimą sustabdžiusi įmonė (pavadinimas, juridinio asmens kodas, vadovo arba švartuotojo pažymėjimo galiojimą sustabdyti įgalioto asmens vardas, pavardė ir pareigos) įrašomi švartuotojo pažymėjime numatytose skiltyse. Švartuotojo pažymėjimo galiojimo sustabdymas tvirtinamas įmonės vadovo arba švartuotojo pažymėjimo galiojimą sustabdyti įgalioto asmens parašu ir įmonės antspaudu. Švartuotojo pažymėjimo galiojimas gali būti atnaujintas mutatis mutandis Reikalavimų 13 punkte nustatyta tvarka. Apie švartuotojo pažymėjimo galiojimo sustabdymo faktą ir švartuotojo pažymėjimo galiojimo atnaujinimo faktą pažymima žurnale.

 

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Prireikus pakeisti švartuotojo pažymėjimą (švartuotojo pažymėjimą sugadinus, praradus, pasibaigus galiojimo žymos įrašymo vietai, pasikeitus asmens duomenims ir pan.), įmonė išduoda asmeniui naują švartuotojo pažymėjimą pagal paskutinius žurnale esančius duomenis apie asmens išklausytus mokymus, laikytus testus ir atestaciją. Senasis švartuotojo pažymėjimas, jeigu yra išlikęs, turi būti perduodamas naująjį švartuotojo pažymėjimą išduodančiai įmonei. Naujojo švartuotojo pažymėjimo išdavimo faktas, senojo švartuotojo pažymėjimo grąžinimo (negrąžinimo) faktas įrašomas žurnale.

16. Asmeniui mirus, šią informaciją turintis asmens darbdavys apie tai informuoja įmonę, kuri paskutinį kartą pratęsė švartuotojo pažymėjimo galiojimo terminą, arba, jeigu švartuotojo pažymėjimo galiojimo terminas nė karto nebuvo pratęstas, įmonę, kuri švartuotojo pažymėjimą išdavė. Prireikus, minėtai įmonei grąžinamas asmens turėtas švartuotojo pažymėjimas. Asmens mirties ir švartuotojo pažymėjimo grąžinimo (negrąžinimo) faktas pažymimas žurnale.

 

______________

 

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto laivų švartuotojų mokymo, teorinių žinių ir praktinių gebėjimų tikrinimo ir atestavimo reikalavimų

priedas

 

 

 

 

(Švartuotojo pažymėjimo formos pavyzdys)

 

ŠVARTUOTOJO PAŽYMĖJIMAS

 

 

 

1. Švartuotojo pažymėjimo pirmoji pusė

 

Švartuotojo pažymėjimas

Nr. ____________

Vardas ___________________________

Pavardė ___________________________

Gimimo data _______________________

Pažymėjimą išdavė __________________

__________________________________

__________________________________

Pažymėjimas išduotas ________________

(nuotrauka)

A. V.

Galioja iki ________________________

Galiojimas sustabdytas ______________

Galiojimą sustabdė _________________

_________________________________

____________________________A. V.

 


 

 

 

2. Švartuotojo pažymėjimo antroji pusė

 

Galioja iki ________________________

Galiojimą pratęsė __________________

_________________________________

___________________________ A. V.

Galiojimas sustabdytas ______________

Galiojimą sustabdė _________________

_________________________________

____________________________ A. V.

Galioja iki __________________________

Galiojimą pratęsė __________________

_________________________________

___________________________ A. V.

Galiojimas sustabdytas ______________

Galiojimą sustabdė _________________

_________________________________

___________________________ A. V.

 

3. Švartuotojo pažymėjimo formatas yra 70,00 x 105,00 mm.

4. Švartuotojo pažymėjimo forma yra saugusis blankas, kurio technologinės apsaugos priemonės nustatomos ir pažymėjimai gaminami Lietuvos Respublikos saugiųjų dokumentų ir saugiųjų dokumentų blankų gamybos įstatymo nustatyta tvarka.

 

____________________________________