LOGOnespalv-maz2

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

dėl VALSTYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ MELIORACIJOS STATINIŲ IR MELIORACIJOS SISTEMŲ AVARINIŲ GEDIMŲ ŠALINIMO IR REMONTO DARBŲ PRIORITETŲ NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. spalio 23 d. Nr. 3D-744

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos melioracijos įstatymo 7 straipsnio 1 dalimi ir įgyvendindamas 2022–2033 metų nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais įgyvendinimo 2023–2025 metų planą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės  2023 m. gegužės 3 d. nutarimu Nr. 324 „Dėl 2022–2033 metų nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais koordinatoriaus paskyrimo ir 2022–2033 metų nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais įgyvendinimo 2023–2025 metų plano patvirtinimo“:

1. T v i r t i n u Valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų avarinių gedimų šalinimo ir remonto darbų prioritetų nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                           Kazys Starkevičius

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2024 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. 3D-744

 

 

VALSTYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ MELIORACIJOS STATINIŲ IR MELIORACIJOS SISTEMŲ AVARINIŲ GEDIMŲ ŠALINIMO IR REMONTO DARBŲ PRIORITETŲ NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų avarinių gedimų šalinimo ir remonto darbų prioritetų nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos melioracijos įstatymo 7 straipsnio 1 ir 2 dalimi, Valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų naudojimo ir priežiūros, būklės vertinimo, darbų apimčių nustatymo, melioracijos sistemų apsaugos, melioracijos darbų finansavimo ir melioracijos statinių nurašymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2013 m. kovo 21 d. įsakymu Nr. 3D-211 „Dėl Valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų naudojimo ir priežiūros, būklės vertinimo, darbų apimčių nustatymo, melioracijos sistemų apsaugos, melioracijos darbų finansavimo ir melioracijos statinių nurašymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Finansavimo taisyklės), Melioracijos techniniu reglamentu, patvirtintu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. balandžio 16 d. įsakymu Nr. 3D-218 „Dėl melioracijos techninio reglamento MTR 1.12.01:2008 „Melioracijos statinių techninės priežiūros taisyklės“ patvirtinimo“ (toliau – MTR) ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais melioracijos statinių eksploataciją.

2. Tvarkos aprašu siekiama užtikrinti skaidrų, racionalų ir atitinkantį galiojančius teisės aktus valstybės finansuojamų valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų sprendimų priėmimą dėl avarinių gedimų šalinimo ir remonto darbų, nustatyti vieningus kriterijus, kuriais remiantis būtų prioretizuojamas valstybei nuosavybės teise priklausančių blogos būklės melioracijos statinių ir melioracijos sistemų gedimų šalinimo (toliau – planinis gedimų šalinimas) eiliškumas. Tvarkos aprašas netaikomas melioracijos objektams, kuriems nustatyta tvarka jau yra parengti remonto darbų projektai arba iki tvarkos aprašo įsigaliojimo tokie projektai parengti ir savivaldybės taryboje patvirtinti programose.

3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Avarinis drenažo gedimas – padėtis, kai vanduo veržiasi iš sulūžusio drenažo rinktuvo ir srūva dirvos paviršiumi ar kaupiasi lomose.

3.2. Avarinis melioracijos griovio ar sureguliuotos upės konstrukcinių elementų gedimas – potvynių ir kitų veiksnių sukeltos pažaidos, dėl kurių nustojo funkcionuoti melioracijos griovio ar sureguliuotos upės konstrukciniai elementai ir (arba) juose esantys melioracijos statiniai.

3.3. Avarinis vamzdinės vandens pralaidos gedimas – aplinkos ar žmogaus veiklos sukeltos melioracijos statinio pažaidos, kurios kelia pavojų transporto ir pėsčiųjų eismui: pralaidos vamzdžio užnešimas nešmenimis (daugiau kaip 70 proc.), pralaidos vamzdžio užkimšimas pašaliniais daiktais, pralaidos vamzdžio antgalio nuvirtimas, pralaidos (kurioje nėra 70 proc. sankaupų) įsiurbimas.

3.4. Avarinio melioracijos statinio gedimo šalinimas – potvynių, liūčių, žmogaus veiklos ir (ar) kitų veiksnių sukeltų pažaidų, dėl kurių nustojo funkcionuoti melioracijos statinys ir (ar) jame esantys statiniai arba sutriko jų funkcionavimas, padarinių likvidavimas, kuris vykdomas nedelsiant.

3.5. Melioracijos statinių remontas – darbai, apimantys sugedusių melioracijos statinių taisymą, stiprinimą ar atstatymą, nekeičiant jų parametrų ir konstrukcijos (atkuriami nuslinkę melioracijos griovio šlaitai, keičiami sulūžę, suirę, perklojami uždumblėję ar susidėvėję drenažo vamzdžiai, suremontuojamos drenažo žiotys, kontroliniai drenažo šuliniai, įrengiami vandens nuleistuvai ir pan.).

3.6. Neefektyvus drenažo veikimas – padėtis, kai nepakankamai sausinamas žemės plotas. Neefektyvaus drenažo veikimo požymiai: žemės ploto spalva tamsesnė negu aplinkinių plotų; žemės paviršiuje telkšo vanduo (ariamos dirvos – ilgiau kaip 2 paras, pievų ir ganyklų – ilgiau kaip 3 paras); drenuoto ploto paviršiumi teka vanduo; įsiurbus gruntą drenažo rinktuvų trasose atsiranda duobių; melioruotame plote auga pelkių augalai (viksvos, nendrės ir kt.) ir žemė užmirkusi.

3.7. Planinis melioracijos statinių ir (ar) melioracijos sistemos gedimų šalinimas – melioracijos statinių ir (ar) melioracijos sistemos gedimų, kurie negali padaryti žalos kitų asmenų ar valstybės turtui, gamtinei aplinkai, šalinimas pagal iš anksto sudarytą planą.

4. Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos melioracijos įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme, melioracijos techniniame reglamente MTR 1.12.01:2008 „Melioracijos statinių techninės priežiūros taisyklės“, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. balandžio 16 d. įsakymu Nr. 3D-218 „Dėl melioracijos techninio reglamento MTR 1.12.01:2008 „Melioracijos statinių techninės priežiūros taisyklės“ patvirtinimo“, ir Finansavimo taisyklėse.

 

II SKYRIUS

PRAŠYMŲ TEIKIMAS

 

5. Savivaldybių administracijos (toliau – Savivaldybės) priima ir registruoja fizinių ir (ar) juridinių asmenų (toliau – Pareiškėjai), tiesiogiai susijusių su melioruotoje žemėje valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų valdymu ir naudojimu, gretimų sklypų savininkų (naudotojų), kuriems galimai daroma žala dėl kaimyniniame žemės sklype sugedusių melioracijos statinių prašymus dėl melioracijos statinių ir (ar) melioracijos sistemų remonto ir avarinių gedimų šalinimo.

6. Pareiškėjų prašymai dėl melioracijos statinių ir (ar) sistemų remonto ir avarinių gedimų šalinimo Savivaldybėse priimami ir registruojami iki einamųjų metų gruodžio 31 dienos.

7. Prašymai turi būti užpildyti aiškiai, įskaitomai, valstybine kalba, juose turi būti nurodytas unikalus arba kadastrinis žemės sklypo numeris, sklypo plano kopija su aiškiai atvaizduota melioracijos statinių ar sistemų galima gedimo vieta bei kita gedimo nustatymui ir įvertinimui reikšminga informacija. Prašymas turi būti pasirašytas.

8. Prašymai teikiami Savivaldybių nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ VERTINIMO TVARKA

 

9. Savivaldybės skyrius, įgyvendinantis valstybės politiką melioracijos srityje (toliau – Skyrius), vertina gautus ir užregistruotus prašymus. Per Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme nustatytą prašymo nagrinėjimo terminą Skyriaus specialistas atvyksta į vietą, kad įvertintų prašyme nurodyto melioracijos statinio ir (ar) melioracijos sistemos būklę:

9.1. esamus gedimus fiksuoja vaizdo fiksavimo priemonėmis ir surašo Valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų apžiūros aktą (toliau – Apžiūros aktas) (priedas);

9.2. prie Apžiūros akto prideda visą turimą vaizdinę medžiagą ir vietovės schemą;

9.3. Apžiūros aktas pasirašomas visų apžiūroje dalyvavusių asmenų.

10. Į apžiūrą vietoje kviečiamas Pareiškėjas. Taip pat gali būti kviečiami žemės sklypo savininkai, valdytojai, jų įgalioti asmenys, seniūnai, gyventojai ir (ar) kiti suinteresuoti asmenys, tačiau jų dalyvavimas – nebūtinas.

11. Skyrius, įvertinęs gautą prašymą ir atlikęs apžiūrą vietoje, nustato:

11.1. ar apžiūros objektas atitinka Tvarkos aprašo 3.1, 3.2, 3.3 ir (arba) 3.4 papunkčiuose apibrėžtą avarinio gedimo sąvoką. Tokiu atveju Apžiūros akto išvadoje įvardijama, kad apžiūrėto objekto gedimas yra avarinis;

11.2. ar apžiūros objektas atitinka Tvarkos aprašo 3.6 papunktyje nurodytus požymius. Tokiu atveju:

11.2.1. Apžiūros akto išvadoje įvardijama, kad objektui reikalingas remontas.

12. Skyrius perduoda prašymą, Apžiūros aktą ir kitus susijusius dokumentus valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų gedimų nustatymo komisijai (toliau – Komisija) svarstyti dėl įtraukimo į Melioracijos statinių ir sistemų remonto darbų eiliškumo sąrašą (toliau – Prioritetinis sąrašas).

 

IV SKYRIUS

VALSTYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ MELIORACIJOS STATINIŲ IR MELIORACIJOS SISTEMŲ AVARINIŲ GEDIMŲ ŠALINIMO TVARKA

 

13. Skyriaus specialistui įvertinus gautą prašymą ir atlikus apžiūrą vietoje bei nustačius, kad tai yra avarinis gedimas, Skyrius po Apžiūros akto pasirašymo nedelsiant raštu arba Prašyme nurodytu el. paštu informuoja Pareiškėją.

14. Prašymas melioracijos statinių ar melioracijos sistemų avarinių gedimų šalinimui gali būti neteikiamas tais atvejais, jeigu Skyriaus specialistas, atliekantis valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų kasmetinę priežiūrą ar būklės vertinimą, pastebi galimus avarinius gedimus arba gaunamas pranešimas iš Savivaldybės seniūnijos.

15. Melioracijos statinių ir melioracijos sistemų avariniai gedimai šalinami nedelsiant.

16. Įvykus stichinei nelaimei ar kitiems nenumatytiems įvykiams, dėl kurių įvyko melioracijos statinio avarija, avarijos padarinių šalinimas atliekamas nedelsiant, vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais ekstremalių situacijų valdymą.

17. Rangovai darbams vykdyti parenkami vadovaujantis viešuosius pirkimus reglamentuojančiais teisės aktais.

18. Pabaigus melioracijos statinių ir (ar) melioracijos sistemų avarinio gedimo šalinimo darbus surašomas darbų užbaigimo aktas, kurį pasirašo Skyriaus specialistai, rangovas.

 

V SKYRIUS

VALSTYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ MELIORACIJOS STATINIŲ IR MELIORACIJOS SISTEMŲ REMONTO DARBŲ PRIORITETŲ NUSTATYMO TVARKA

 

19. Savivaldybės nustatyta tvarka sudaroma nuolat veikianti valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ir melioracijos sistemų gedimų nustatymo komisija (toliau – Komisija). Komisiją sudaro mažiausiai 3 nariai: pirmininkas – Skyriaus vedėjas, nariai – Skyriaus specialistai.

20. Komisija veikia pagal Savivaldybės nustatyta tvarka patvirtintą Komisijos veiklos bei sprendimų priėmimo proceso reglamentą. Komisijos sudėtis bei Komisijos darbo reglamentas tvirtinamas Savivaldybės nustatyta tvarka.

21. Pasibaigus prašymų teikimui, Komisija renkasi į posėdžius ir nagrinėja Skyriaus pateiktus dokumentus.

22. Prašymas melioracijos statinių ir (ar) melioracijos sistemų gedimų šalinimui gali būti neteikiamas tais atvejais, jeigu Skyriaus specialistas, atliekantis valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių ar melioracijos sistemų kasmetinę priežiūrą arba būklės vertinimą, pastebi galimus objektų gedimus arba gaunamas pranešimas iš Savivaldybės seniūnijos. Tokiu atveju Skyriaus specialistas arba seniūnas raštu / el. laišku informuoja Komisijos pirmininką.

23. Komisija, atsižvelgdama į prašymuose pateiktą informaciją, Apžiūrų aktus bei kitus su melioracijos statinių ar sistemų gedimais susijusius dokumentus ateinantiems kalendoriniams metams  parengia Prioritetinį sąrašą. Pagal gautus prašymus planinio gedimų šalinimo prioritetai Komisijoje vertinami pagal atitiktį kiekvienam kriterijui:

23.1. 3 balai skiriami Pareiškėjams, kurių teritorijoje šalia griovio intensyviai vykdoma žemdirbystė;

23.2. 3 balai skiriami Pareiškėjams, kurių žemė yra dirbama;

23.3. 3 balai skiriami, kai gedimų šalinimai vykdomi žemės ūkio paskirties žemėje;

23.4. 2 balai skiriami Pareiškėjams, atliekantiems valstybei priklausančių melioracijos statinių priežiūrą (griovių ir sureguliuotų upių, drenažo žiočių, kontrolinių šulinių, vandens pralaidų ir pan.), kaip numatyta MTR, arba užtikrinantiems statinių gerą būklę (statiniai yra veikiantys ir jų būklė neatitinka MTR nurodytų gedimo požymių) jiems priklausančiuose melioruotos žemės sklypuose;

23.5. 2 balai skiriami už gautus kolektyvinius prašymus, kai atlikus gedimo šalinimą, naudą gaus ir gretimų žemės sklypų savininkai;

23.6. 1 balas skiriamas pirmiau pateiktam prašymui (pagal prašymo registracijos datą, laiką).

24. Atitiktis kiekvienam kriterijui vertinama 1, 2 arba 3 balais. Surinkti balai sumuojami ir pirmenybė teikiama prašymams, surinkusiems didesnį balų skaičių. Didžiausias galimas surinkti balų skaičius – 14 balų vienam prašymui. Prašymai yra atmetami, jei surenka 0 balų arba yra nepakankamas finansavimas.

25. Jei pateikti prašymai dėl Melioracijos statinių gedimų laikomi lygiaverčiais, eiliškumo sąraše pirmenybė teikiama ilgiau nei vienus metus esančio gedimo remontui. Jei prašymai gauti tais pačiais metais, pirmenybė teikiama pirmiau pateiktam prašymui (pagal registracijos datą, laiką).

26. Komisijos sudarytas Prioritetinis sąrašas tvirtinamas Savivaldybių nustatyta tvarka ir įtraukiamas į ateinančių kalendorinių metų melioracijos darbų programą.

 

VI SKYRIUS

KOMISIJOS SPRENDIMŲ KONTROLĖS FUNKCIJA

 

27. Siekiant viešo ir skaidraus lėšų panaudojimo, Prioritetinis sąrašas viešai publikuojamas ir informacija apie jį pateikiama Savivaldybės interneto tinklalapyje.

28. Sudarius Prioritetinį sąrašą, į jį dėl riboto finansavimo nepatekę Pareiškėjų prašymai bendra tvarka svarstomi kitais metais. Prioritetinis sąrašas gali būti tikslinamas ar papildomas einamaisiais metais, gavus papildomą finansavimą iš valstybės ir (ar) Savivaldybės biudžeto.

29. Pareiškėjai, kreipęsi dėl gedimų šalinimo, apie jų įtraukimą / neįtraukimą į Prioritetinį sąrašą informuojami raštu ar nurodytu el. paštu.

30. Patvirtintam Prioritetiniam sąrašui įgyvendinti reikalingi darbai ir paslaugos, perkami vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu.

31. Siekiant viešo ir skaidraus lėšų panaudojimo, kiekvienų metų ketvirčio pabaigoje Savivaldybės interneto puslapyje viešai pateikiama informacija apie tą ketvirtį atliktus gedimų šalinimo darbus.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32. Ginčai dėl avarinių gedimų šalinimo ir remonto darbų vertinimo kriterijų ir prioritetų nustatymo sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

33. Jeigu Pareiškėjai nesutinka su Komisijos priimtais sprendimais, taip pat jeigu Komisija vilkina atlikti jos kompetencijai priskirtus veiksmus, Pareiškėjai turi teisę juos apskųsti Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

 

––––––––––––––––––––––––––––

 

 

Valstybei nuosavybės teise priklausančių

melioracijos statinių ir melioracijos sistemų

avarinių gedimų šalinimo ir remonto darbų

prioritetų nustatymo tvarkos aprašo

priedas

 

(Statinio apžiūros akto pavyzdys)

 

_________________________________________________________________

(pareiškėjo vardas, pavardė, organizacijos pavadinimas)

 

 

VALSTYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ MELIORACIJOS STATINIŲ IR MELIORACIJOS SISTEMŲ

APŽIŪROS AKTAS NR.

 

_____________ Nr. _____

(data)                 

_______________________

(sudarymo vieta)

 

 

Savivaldybės skyriaus specialistas (-ai).......................................................................................

......................................................................................................................................................,

(pareigos, vardas, pavardė)

dalyvaujant:..................................................................................................................................,

......................................................................................................................................................,

......................................................................................................................................................,

......................................................................................................................................................,

.......................................................................................................................................................

(institucijos pav., pareigos, vardas, pavardė, pareiškėjo, žemės sklypo naudotojo ar įgalioto asmens vardas, pavardė)

apžiūrėjo.......................................................................................................................................

(apžiūros objekto pavadinimas pavadinimas)

 

Apžiūros objekto vieta..................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(Objekto adresas / koordinatės LKS-94 formatu)

 

 

Duomenys apie melioracijos statinių patikrinimą:

 

Eil. Nr.

Kriterijus

Objekto būklė

(atitinka, neatitinka)

1.

Avarinis drenažo gedimas

 

2.

Avarinis melioracijos griovio ar sureguliuotos upės konstrukcinių elementų gedimas

 

3.

Avarinis vamzdinės vandens pralaidos gedimas

 

4.

Neefektyvus drenažo veikimas

 

Apžiūros atlikimo eiga, komentarai

(smulkiai aprašoma apžiūrėta teritorija, vietovė ir joje esantys daiktai ar objektai, turintys reikšmės veiklos aplinkybėms nustatyti, nurodomi jų individualūs požymiai, pastebėti defektai, deformacijos, gedimai bei kokiomis techninėmis priemonėmis jie buvo fiksuojami (nuotraukos, vaizdo įrašai ar kt.)

 

 

Savivaldybės skyriaus specialisto (-ų) išvados apie objekto būklę, tolesnį naudojimą ir kt.:

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………....

 

Savivaldybės

skyriaus

specialistas    ....................................                             ..............................……..

(vardas, pavardė)                                                         (parašas)

Savivaldybės

skyriaus

specialistas    ....................................                             ..............................……..

(vardas, pavardė)                                                         (parašas)

 

Dalyviai:         ....................................                           ..............................……..

....................................                           ..............................……..

....................................                           ..............................……..

....................................                           ..............................……..

....................................                           ..............................……..

....................................                           ..............................……..

(vardas, pavardė)                                                         (parašas)