herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL GRYNŲJŲ PINIGŲ TVARKYTOJŲ VEIKLOS STEBĖSENOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2015 m. rugsėjo 10 d. Nr. 03-136

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1. Patvirtinti Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėsenos tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pavesti Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos direktoriui 2015 metų grynųjų pinigų tvarkytojų patikrinimų planą patvirtinti ne vėliau kaip iki 2015 m. spalio 1 d.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                        Vitas Vasiliauskas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2015 m. rugsėjo 10 d.

nutarimu Nr. 03-136

 

GRYNŲJŲ PINIGŲ TVARKYTOJŲ VEIKLOS STEBĖSENOS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėsenos tvarkos apraše (toliau – Tvarkos aprašas) nustatoma grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos, susijusios su eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimu ir jų pakartotiniu išleidimu į apyvartą, stebėsenos tvarka.

2. Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėsena atliekama vadovaujantis Lietuvos banko (toliau – LB) valdybos 2014 m. rugsėjo 16 d. nutarimu Nr. 03-162 „Dėl Eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintu Eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą tvarkos aprašu.

 

II SKYRIUS

GRYNŲJŲ PINIGŲ TVARKYTOJŲ VEIKLOS STEBĖSENOS ORGANIZAVIMAS

 

3. LB atlieka grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėseną – tikrina, kaip grynųjų pinigų tvarkytojai laikosi Tvarkos aprašo 2 punkte nurodyto teisės akto nuostatų.

4. Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėsenos priemonės yra šios:

4.1. planuotas patikrinimas;

4.2. neplanuotas patikrinimas (taip pat ir neįspėjus iš anksto).

5. Planuotas patikrinimas atliekamas vadovaujantis LB Grynųjų pinigų tarnybos (toliau – LB GPT) direktoriaus patvirtintu metiniu patikrinimo planu.

 

6. Ateinančių metų patikrinimo planas tvirtinamas iki einamųjų metų gruodžio 1 dienos ir skelbiamas LB interneto svetainėje.

7. Patikrinimo planas turi būti rengiamas taip, kad grynųjų pinigų tvarkytojas – bankas ir pinigų pervežimo įmonė – būtų patikrintas bent kartą per trejus metus, o kiti grynųjų pinigų tvarkytojai – pasirinktinai. Taip pat turi būti atsižvelgiama į:

7.1Europos Parlamento ir Europos Sąjungos Tarybos 2010 m. gruodžio 15 d. reglamento (ES) Nr. 1210/2010 dėl euro monetų autentiškumo tikrinimo ir apyvartai netinkamų euro monetų tvarkymo nuostatas, susijusias su patikrinimo dažnumu ir aprėptimi;

7.2. grynųjų pinigų tvarkytojų pateiktų ataskaitų apie eurų banknotų ir monetų tvarkymo aparatus ir jais sutvarkytų eurų banknotų ir monetų skaičių informaciją.

8. Prireikus reaguoti operatyviai ir (ar) siekiant užkirsti kelią grynųjų pinigų tvarkytojui atlikti veiksmus, dėl kurių planuoto patikrinimo metu nebūtų galima nustatyti tikrosios padėties, pavyzdžiui, jeigu taip būtų nuslėpti tam tikri faktai arba duomenys, grynųjų pinigų tvarkytojo patikrinimas gali būti atliekamas neplanuotai (taip pat ir neįspėjus iš anksto).

 

9. Patikrinimus atlieka ir jų rezultatus vertina LB GPT direktoriaus potvarkiu paskirti LB GPT tarnautojai (toliau – LB atsakingieji asmenys).

10LB atsakingieji asmenys saugo valstybės, tarnybos ir LB paslaptį sudarančią ar Europos centrinių bankų sistemos neskelbtiną informaciją, kurią jie sužinojo vykdydami grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėseną, nuo praradimo ar neteisėto atskleidimo. Įvardytų kategorijų įslaptinta informacija tvarkoma teisės aktų nustatyta tvarka.

 

11. Nustačius grynųjų pinigų tvarkytojo veiklos pažeidimų, LB GPT direktorius teikia siūlymus LB valdybai dėl poveikio priemonių taikymo.

 

 

 

III SKYRIUS

PATIKRINIMŲ TVARKA

 

12. Planuotą ir neplanuotą patikrinimą atlieka bent du LB atsakingieji asmenys.

13. Pagrindas pradėti kiekvieną patikrinimą yra LB GPT direktoriaus potvarkis dėl grynųjų pinigų tvarkytojo patikrinimo (toliau – Potvarkis dėl patikrinimo), kuriame nurodomas numatomo patikrinti grynųjų pinigų tvarkytojo pavadinimas, patikrinimą atliksiančių LB atsakingųjų asmenų vardai, pavardės, pareigos, darbo pažymėjimo numeriai, patikrinimo tikslas, patikrinimo pradžios ir pabaigos datos.

 

14. Grynųjų pinigų tvarkytojas ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki patikrinimo (išskyrus atvejus, kai neplanuotas patikrinimas atliekamas neįspėjus iš anksto) pradžios raštu arba elektroniniu būdu informuojamas apie būsimą patikrinimą. Jam pateikiama:

 

14.1. raštas dėl patikrinimo (1 priedas);

 

14.2. Potvarkio dėl patikrinimo (2 priedas) kopija;

 

14.3. grynųjų pinigų tvarkytojo patikrinimo klausimynas (3 priedas);

 

14.4. jeigu reikia, kita informacija ir dokumentų, kuriuos grynųjų pinigų tvarkytojas privalo pateikti LB atsakingiesiems asmenims prieš pradedant patikrinimą arba patikrinimo pradžioje, sąrašas.

 

15. Atvykus atlikti patikrinimą, grynųjų pinigų tvarkytojo administracijos vadovui, o jo nesant – kitam įgaliotam atstovui, pateikiamas Potvarkio dėl patikrinimo originalas ir LB atsakingųjų asmenų galiojantys darbo pažymėjimai. Jeigu patikrinimas atliekamas grynųjų pinigų tvarkytojo neįspėjus iš anksto, pateikiami ir kiti Tvarkos aprašo 14 punkte nurodyti dokumentai (išskyrus Potvarkio dėl patikrinimo kopija).

 

16. Patikrinimas atliekamas patalpose, kuriose eurų banknotai ar monetos tvarkomos grynųjų pinigų tvarkymo aparatais arba kuriose grynųjų pinigų tvarkytojas rankiniu būdu tikrina eurų banknotų ir monetų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai.

17. Atlikti patikrinimą (t. y. laisvai įeiti į grynųjų pinigų tvarkytojo patalpas darbo metu, tikrinti, įstatymų nustatyta tvarka laikinai paimti grynųjų pinigų tvarkytojo dokumentus arba juos kopijuoti, gauti grynųjų pinigų tvarkytojo vadovų, valdymo organų narių, darbuotojų paaiškinimus, laikinai paimti dalį jau sutvarkytų eurų banknotų ir (arba) monetų, kad būtų patikrinti LB patalpose, ir atlikti kitus teisės aktų nustatytus veiksmus) turi teisę tik Potvarkyje dėl patikrinimo nurodyti LB atsakingieji asmenys. Grynųjų pinigų tvarkytojo vadovai privalo užtikrinti, kad LB atsakingiesiems asmenims būtų sudarytos tinkamos sąlygos atlikti patikrinimą.

18. Atliekant patikrinimą:

18.1. kontroliuojama, ar grynųjų pinigų tvarkytojas eurų banknotus tikrina tokiais banknotų tvarkymo aparatais, kurie įtraukti į Europos Centrinio Banko interneto svetainėje skelbiamą sėkmingai testuotų aparatų sąrašą, o eurų monetas tikrina tokiais monetų tvarkymo aparatais, kurie įtraukti į Europos Komisijos Europos kovos su sukčiavimu tarnybos interneto svetainėje skelbiamą sėkmingai testuotų aparatų sąrašą;

18.2. testuojama, ar atsitiktine tvarka atrinkti banknotų ar monetų tvarkymo aparatai geba tikrinti eurų banknotų ar monetų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai. Testavimas atliekamas naudojant LB paruoštus eurų banknotų ar monetų testavimo paketus (toliau – testavimo paketai). Atlikus eurų banknotų testavimą, užpildomas Eurų banknotų testavimo paketo aprašas (4 priedas);

18.3. įvertinama, ar yra nustatytos ir, jeigu taip, kaip įgyvendinamos, grynųjų pinigų tvarkytojo procedūros dėl eurų banknotų ar monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą:

18.3.1. eurų banknotų ar monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo procedūros;

18.3.2. banknotų ar monetų tvarkymo aparatų naudojimui ir kontrolei taikomos procedūros;

18.3.3. su patikrintais eurų banknotais ar monetomis atliekami veiksmai, ypač įtariamų padirbtais eurų banknotų ar monetų ir eurų banknotų ar monetų, kurių autentiškumas nėra aiškiai patvirtintas, perdavimo kompetentingoms institucijoms procedūros;

18.3.4. rankiniu būdu atliekamų eurų banknotų ar monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo procedūros;

18.3.5. vidaus kontrolės procedūros, kuriomis vadovaujantis apibrėžiami kontrolės, kurią turi atlikti grynųjų pinigų tvarkytojas, būdai ir dažnumas;

18.4. įvertinama, ar tinkamai laikomasi Tvarkos aprašo 2 punkte nurodyto teisės akto.

19. Atsitiktine tvarka atrinkti banknotų ar monetų tvarkymo aparatai turi sudaryti ne mažiau kaip 10 proc. grynųjų pinigų tvarkytojo turimų banknotų ar monetų tvarkymo aparatų.

20Testavimo paketą sudaro įvairių nominalų ir kokybės eurų banknotai ar monetos. Testavimo pakete gali būti ir padirbtų eurų banknotų ar monetų. Testavimo paketą ruošia LB GPT direktoriaus potvarkiu sudaryta komisija.

21. Atlikdami patikrinimą LB atsakingieji asmenys turi teisę laikinai, ne ilgiau kaip 5 darbo dienoms, paimti iš grynųjų pinigų tvarkytojo dalį sutvarkytų eurų, kad galėtų juos patikrinti LB patalpose. Atlikę paimtų eurų patikrinimą, LB atsakingieji asmenys juos, išskyrus padirbtus, jeigu tokie randami, grąžina grynųjų pinigų tvarkytojui. Paimant ir grąžinant dalį grynųjų pinigų tvarkytojo sutvarkytų eurų surašomas Pinigų perdavimo aktas (5 priedas).

 

IV SKYRIUS

 

PATIKRINIMO rezultatų ĮFORMINIMAS

 

 

22. Atlikę patikrinimą LB atsakingieji asmenys surašo patikrinimo aktą (6 priedas). Jame turi būti pateikta tokia informacija:

22.1. įvertinta, ar grynųjų pinigų tvarkytojo naudojami banknotų ir (arba) monetų tvarkymo aparatai yra įtraukti į sėkmingai testuotų aparatų sąrašą, kaip nurodyta Tvarkos aprašo 18.1 papunktyje;

22.2. aprašyti banknotų ir monetų tvarkymo aparatų testavimo rezultatai;

22.3. įvertintos grynųjų pinigų tvarkytojo procedūros dėl eurų banknotų ar monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą;

22.4. įvertinta, ar atliekama banknotų ir monetų tvarkymo aparatų techninė priežiūra;

22.5. įvertinta, ar grynųjų pinigų tvarkytojo darbuotojai, atliekantys eurų banknotų ir monetų tikrinimą rankiniu būdu, išmano viešuosius eurų banknotų ir monetų apsaugos požymius ir gali juos patikrinti, ar išmano eurų banknotų ir monetų rūšiavimo kriterijus ir jais remdamiesi gali patikrinti eurų banknotus ir monetas;

22.6. kita eurų banknotų ir monetų tvarkymo procesą apibūdinanti informacija.

23. Patikrinimo aktas surašomas dviem egzemplioriais ne vėliau kaip per 10 darbo dienų pasibaigus grynųjų pinigų tvarkytojo patikrinimo terminui, jame formuluojami teiginiai turi būti argumentuoti, tikslūs, suprantami. Abu akto egzempliorius pasirašo visi LB atsakingieji asmenys, nebent yra objektyvių priežasčių šio reikalavimo nesilaikyti (pvz., LB atsakingojo asmens komandiruotė, liga ar pan.).

24. Su patikrinimo aktu privalo susipažinti grynųjų pinigų tvarkytojo administracijos vadovas, o jo nesant – kitas įgaliotas atstovas, ir tai patvirtinti parašu patikrinimo akte. Abu patikrinimo akto egzemplioriai pateikiami pasirašyti grynųjų pinigų tvarkytojo administracijos vadovui, o jo nesant – kitam įgaliotam atstovui, arba siunčiami registruotu laišku. Vadovo susipažintas ir parašu patvirtintas patikrinimo akto vienas egzempliorius ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo patikrinimo akto gavimo dienos turi būti pateiktas LB. Kitas patikrinimo akto egzempliorius lieka grynųjų pinigų tvarkytojui.

25. Grynųjų pinigų tvarkytojas turi teisę ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po patikrinimo akto gavimo dienos pateikti LB rašytinius paaiškinimus dėl patikrinimo akte išdėstytų išvadų ir juos pagrindžiančius įrodymus. Jeigu per šiame punkte nustatytą laiką paaiškinimai dėl patikrinimo akto būtų nepateikti, tai netrukdytų LB svarstyti patikrinimo rezultatų.

_________________________

 

 

Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos

stebėsenos tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Rašto dėl grynųjų pinigų tvarkytojo patikrinimo formos pavyzdys)

 

herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO

GRYNŲJŲ PINIGŲ TARNYBA

 

_____________________________

(grynųjų pinigų tvarkytojo pavadinimas)

 

_____________________________

(adresas)

 

 

data Nr. Reg. numeris

 

DĖL GRYNŲJŲ PINIGŲ TVARKYTOJO (planuoto / neplanuoto) PATIKRINIMO

 

Informuojame apie numatomą Jūsų įmonės veiklos, susijusios su eurų banknotų ir monetų tvarkymu ir jų pakartotiniu išleidimu į apyvartą, patikrinimą. Patikrinimo teisinis pagrindas – Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 6 straipsnis, Lietuvos banko valdybos 2014 m. rugsėjo 16 d. nutarimas Nr. 03-162 „Dėl Eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir Lietuvos banko valdybos 2015 m. rugsėjo 10 d. nutarimas Nr. 03-136 „Dėl Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėsenos tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Patikrinimo metu bus patikrinta, ar Jūsų įmonės naudojami banknotų / monetų tvarkymo aparatai įtraukti į Europos Centrinio Banko interneto svetainėje skelbiamą sėkmingai testuotų aparatų sąrašą, ir Europos Komisijos Europos kovos su sukčiavimu tarnybos interneto svetainėje skelbiamą sėkmingai testuotų aparatų sąrašą, bus atliekamas atrankos būdu pasirinktų banknotų / monetų tvarkymo aparatų testavimas, bus įvertintos procedūros dėl eurų banknotų ar monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą, patikrinta, ar atliekama banknotų / monetų tvarkymo aparatų techninė priežiūra. Taip pat bus tikrinama, ar Jūsų įmonės darbuotojai, atliekantys eurų banknotų ir monetų tikrinimą rankiniu būdu, išmano viešuosius eurų banknotų ir monetų apsaugos požymius ir gali juos patikrinti, ar išmano eurų banknotų ir monetų rūšiavimo kriterijus ir jais remdamiesi gali patikrinti eurų banknotus ir monetas.

Patikrinimo pradžia: 20___ m. __________ ___ d. – pabaiga: 20___ m. ___________ ____ d.

Patikrinimą atliks Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos direktoriaus 20___ m. _______ _ d. potvarkyje Nr. ___ „Dėl grynųjų pinigų tvarkytojo (planuoto / neplanuoto) patikrinimo“ nurodyti Lietuvos banko tarnautojai. Pažymėtina, kad atlikti patikrinimą (t. y. laisvai įeiti į Jūsų įmonės patalpas darbo metu, tikrinti, teisės aktų nustatyta tvarka laikinai paimti Jūsų įmonės dokumentus arba juos kopijuoti, gauti Jūsų įmonės vadovų, valdymo organų narių, darbuotojų paaiškinimus, laikinai paimti sutvarkytų eurų banknotų ir (arba) monetų pavyzdžius ir atlikti kitus teisės aktų nustatytus veiksmus) turi teisę tik potvarkyje nurodyti Lietuvos banko tarnautojai.

PRIDEDAMA:

1. Potvarkio „Dėl grynųjų pinigų tvarkytojo (planuoto / neplanuoto) patikrinimo“ kopija.

2. Grynųjų pinigų tvarkytojo patikrinimo klausimynas.

 

Direktorius                                              (parašas)                                                 (Vardas ir pavardė)

 

(Rengėjo nuoroda)

 

Centrinis bankas, Gedimino pr. 6, LT-01103 Vilnius, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188607684

Tarnybos duomenys: Gedimino pr. 6, LT-01103, Vilnius, tel. (8 5) 268 0301, faks. (8 5) 268 0327, el. p. gpt@lb.lt

 

 

Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos

stebėsenos tvarkos aprašo

2 priedas

 

(Potvarkio dėl grynųjų pinigų tvarkytojo patikrinimo formos pavyzdys)

herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO

GRYNŲJŲ PINIGŲ TARNYBOS DIREKTORIUS

POTVARKIS

DĖL GRYNŲJŲ PINIGŲ TVARKYTOJO (planuoto / neplanuoto) PATIKRINIMO

 

(data) Nr. (registracijos numeris)

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 6 straipsniu, Lietuvos banko valdybos 2014 m. rugsėjo 16 d. nutarimu Nr. 03-162 „Dėl Eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir Lietuvos banko valdybos 2015 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 03-136 „Dėl Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėsenos tvarkos aprašo patvirtinimo“:

 

1. Skiriu Lietuvos banko tarnautojus:

 

 

_____________________________________________________;

(pareigos, vardas, pavardė, darbo pažymėjimo numeris)

________________________________________________;

(pareigos, vardas, pavardė, darbo pažymėjimo numeris)

________________________________________________,

(pareigos, vardas, pavardė, darbo pažymėjimo numeris)

 

atlikti _______________________________________ _______________ patikrinimą.    

(tikrinamo subjekto pavadinimas)                                          (planuotą / neplanuotą)

 

2. Pavedu atliekamo patikrinimo metu:

 

2.1. patikrinti, ar grynųjų pinigų tvarkytojo naudojami banknotų / monetų tvarkymo aparatai įtraukti į sėkmingai testuotų aparatų sąrašą;

2.2. atlikti atrankos būdu pasirinktinų banknotų / monetų tvarkymo aparatų testavimą;

2.3. įvertinti grynųjų pinigų tvarkytojo procedūras dėl eurų banknotų ar monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą;

2.4. patikrinti, ar atliekama banknotų / monetų tvarkymo aparatų techninė priežiūra;

2.5. patikrinti, ar grynųjų pinigų tvarkytojo darbuotojai, atliekantys eurų banknotų ir monetų tikrinimą rankiniu būdu, išmano viešuosius eurų banknotų ir monetų apsaugos požymius ir gali juos patikrinti, ar išmano eurų banknotų ir monetų rūšiavimo kriterijus ir jais remdamiesi gali patikrinti eurų banknotus ir monetas.

3. Nurodau patikrinimą pradėti 20___ m. ______ _ d. ir baigti 20__ m. ________ _ d.

 

 

Direktorius                                            (parašas)                                                                    (vardas ir pavardė)

 

 

Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos

stebėsenos tvarkos aprašo

3 priedas

 

(Grynųjų pinigų tvarkytojo patikrinimo klausimyno formos pavyzdys)

 

GRYNŲJŲ PINIGŲ TVARKYTOJO PATIKRINIMO KLAUSIMYNAS

 

 

1. Bendra informacija apie grynųjų pinigų tvarkytoją

 

 

Klausimai

 

Taip

 

Ne

 

Ar eurų banknotai / monetos, prieš pakartotinai juos išleidžiant į apyvartą, tvarkomi išorės paslaugų teikėjo?

 

 

 

 

 

Komentarai:

- Jeigu taip, prašome nurodyti tokios paslaugos teikėjo pavadinimą ir adresą.

 

 

 

 

 

 

Ar eurų banknotai, kurie patikrinami automatizuotai, naudojant klientų valdomus aparatus, pakartotinai išleidžiami į apyvartą? 

 

 

 

 

 

Komentarai:

- Jeigu taip, kurių nominalų eurų banknotai?

 

 

 

Koks personalas dirba kasose?

 

- Kokios jų funkcijos?

- Ar personalas apmokomas atpažinti padirbtus eurų banknotus ir monetas? 

- Kas atlieka mokymus? Kaip dažnai? Kokiems darbuotojams atliekami mokymai?

- Ar personalas apmokomas nustatyti netinkamus apyvartai eurų banknotus ir monetas?

 

 

 

 

 

 

 

Kas atsakingas už ataskaitų apie eurų banknotų ir monetų tvarkymo aparatus ir jais sutvarkytų eurų banknotų ir monetų skaičių teikimą Lietuvos bankui?

 

- Prašome nurodyti asmens vardą, pavardę ir pareigas.

 

 

 

 


2. Eurų banknotų ir monetų tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą reikalavimų stebėsena

2.1. Grynųjų pinigų tvarkymo aparatų veikimas

 

Klausimai

 

Taip

 

Ne

 

Ar yra darbo instrukcijos, aprašančios grynųjų pinigų apdorojimo etapus ir jų tvarkymą? Jeigu taip, prašome pateikti jų kopijas.

 

 

 

 

 

Komentarai:

- Kas susipažinęs su šiomis darbo instrukcijomis?

- Kiek darbuotojų apmokyta eksploatuoti šiuos aparatus?

 

 

 

 

 

Kokia nustatyta eurų banknotų ir monetų apdorojimo procedūra?

 

Komentarai:

- Apibūdinkite atskirus apdorojimo (su aparato pagalba) etapus ir naudojamas programas.

 

 

 

 

 

Kas atliekama su eurų banknotais ar monetomis, kurie nustatomi, kaip netinkami apyvartai?

 

Komentarai:

- Apibūdinkite veiksmus su netinkamais apyvartai eurų banknotais ar monetomis.

 

 

 

 

 

Kas atliekama su eurų banknotais ar monetomis, kurie įtariama, kad yra padirbti?

 

Komentarai:

- Apibūdinkite veiksmus su eurų banknotais ar monetomis, kurie įtariami, kad yra padirbti.

 

 

 

 

 

Kokia nustatyta eurų banknotų ir monetų priėmimo ir išdavimo kasoje procedūra? Kokie naudojami bankiniai kasos automatai (angl. automated teller cash dispensers (TCDs) / automated teller cash recycling dispensers (TCRs).

 

 

 

 

 

Komentarai:

- Apibūdinkite atskirus apdorojimo etapus, pradedant pinigų gavimu ir baigiant pakartotiniu pinigų išleidimu į apyvartą. 

- Kokie veiksmai atliekami su eurų banknotais, kurie buvo atmesti bankinio kasos automato (TCDs / TCRs)?

- Kokius patikrinimus atlieka kasininkas?

 

 

 

 

 

2.2. Techninė priežiūra ir aptarnavimas

 

 

Klausimai

 

Taip

 

Ne

 

Kaip dažnai atliekama grynųjų pinigų tvarkymo aparatų profilaktika? Kas už tai atsako?

 

 

Komentarai:

 

 

 

 

Ar esate sudarę grynųjų pinigų tvarkymo aparatų techninės priežiūros sutartis?

 

 

 

 

 

Komentarai:

- Kas atsakingas už techninės priežiūros darbus?

- Kaip dažnai atliekami aparatų aptarnavimo darbai?

- Kokiu būdu Jūs įvertinate, ar aparatams reikalingas aptarnavimas (pvz., remiantis aparatų specifikacijomis, laiko intervalais, banknotų ar monetų apdorojimo skaičiumi)? 

 

 

 

 

 

 

 

Ar techninės priežiūros / aptarnavimo atlikimai yra registruojami?

 

 

 

 

 

Komentarai:

 

 

 

 

 

Kiti pastebėjimai, komentarai:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________                        ________________________                                     ___________________________

(pareigos)                                                           (parašas)                                                                  (vardas, pavardė)

 

 

__________________   

(data)

 

 

Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos

stebėsenos tvarkos aprašo

4 priedas

 

(Eurų banknotų testavimo paketo aprašo pavyzdys)

 

 

EURŲ BANKNOTŲ TESTAVIMO PAKETO APRAŠAS

 

20...... m. ...................... .......d. Nr. .................

.....................................

(sudarymo vieta)

 

 

 

 

Eil. nr.

Nominalas (Eur),

serija ir numeris

Testavimo rezultatai

Grąžinta, vnt.

Liko aparate, vnt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

 

 

 

Testavimas atliktas: .......................................................................................................................

(įstaigos pavadinimas, aparato pavadinimas„ buvimo vieta, kita svarbi informacija)

 

 

Testavime dalyvavo:

 

.................................................................................................                          .....................................

(vardas ir pavardė, pareigos, įstaiga)                                                                                                                    (parašas)

 

 

.................................................................................................                          .....................................

(vardas ir pavardė, pareigos, įstaiga)                                                                                                                    (parašas)

 

 

.................................................................................................                          .....................................

(vardas ir pavardė, pareigos, įstaiga)                                                                                                                    (parašas)

 

 

Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos

stebėsenos tvarkos aprašo

5 priedas

 

(Pinigų perdavimo akto formos pavyzdys)

 

 

PINIGŲ PERDAVIMO AKTAS

 

20...... m. ...................... .......d. Nr. .................

.....................................

(sudarymo vieta)

 

 

 

Vadovaujantis Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos direktoriaus 20.. m. .................... .. d. potvarkiu Nr. ................... „Dėl grynųjų pinigų tvarkytojo (planuoto / neplanuoto) patikrinimo“, perduota:

 

 

Eil. nr.

 

Nominalas (Eur)

 

Serija ir numeris

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso banknotų / monetų (vnt.) ........................................................................................................

 

 

Perdavė

.................................................................................................                          .....................................

(vardas ir pavardė, pareigos, įstaiga)                                                                                                                    (parašas)

 

 

 

Priėmė

.................................................................................................                          .....................................

(vardas ir pavardė, pareigos, įstaiga)                                                                                                                    (parašas)

 

 

Perduodant dalyvavo

.................................................................................................                          .....................................

(vardas ir pavardė, pareigos, įstaiga)                                                                                                                    (parašas)

 

 

Grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos

stebėsenos tvarkos aprašo

6 priedas

 

(Patikrinimo akto formos pavyzdys)

 

herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO

GRYNŲJŲ PINIGŲ TARNYBA

 

(planuoto / neplanuoto) PATIKRINIMO AKTAS

 

(data) Nr. (registracijos numeris)

Vilnius

 

 

Vadovaujantis Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos direktoriaus 20__ m. ______ __ d. potvarkiu Nr. _______ „Dėl grynųjų pinigų tvarkytojo __________________ patikrinimo“, atliktas

(planuoto / neplanuoto)

_____________________ patikrinimas patalpose, esančiose __________________ .

(tikrinamo subjekto pavadinimas) (adresas)

 

Patikrinimo pradžia 20____ m. _____________ ____ d.

Patikrinimo pabaiga 20____ m. _____________ ____ d.

Atliekamo patikrinimo metu:

1. patikrinta, ar naudojami banknotų / monetų tvarkymo aparatai įtraukti į sėkmingai testuotų aparatų sąrašą;

2. atliktas atrankos būdu pasirinktinų banknotų ir monetų tvarkymo aparatų testavimas;

3. įvertintos procedūros dėl eurų banknotų ar monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą;

4. patikrinta, ar atliekama banknotų ir monetų tvarkymo aparatų techninė priežiūra;

5. patikrinta, ar grynųjų pinigų tvarkytojo darbuotojai, atliekantys eurų banknotų ir monetų tikrinimą rankiniu būdu, išmano viešuosius eurų banknotų ir monetų apsaugos požymius ir gali juos patikrinti, ar išmano eurų banknotų ir monetų rūšiavimo kriterijus ir jais remdamiesi gali patikrinti eurų banknotus ir monetas.

Patikrinimo metu nustatyta, kad:

1. naudojami banknotų / monetų tvarkymo aparatai _________________ į sėkmingai testuotų aparatų sąrašą.                                                                                                       (įtraukti / neįtraukti)

Pastabos:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________;

2. atrankos būdu pasirinktų eurų banknotų / monetų tvarkymo aparatų testavimo rezultatai šie:______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________;

3. procedūros dėl eurų banknotų ar monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą __________________________________________________.

(nustatytos /nenustatytos)

Pastabos:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________;

4. banknotų / monetų tvarkymo aparatų techninė priežiūra ___________________________.

(atliekama / neatliekama)

Pastabos:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________;

5. patikrinus, ar grynųjų pinigų tvarkytojo darbuotojai, atliekantys eurų banknotų ir monetų tikrinimą rankiniu būdu, išmano viešuosius eurų banknotų ir monetų apsaugos požymius ir gali juos patikrinti, ar išmano eurų banknotų ir monetų rūšiavimo kriterijus ir jais remdamiesi gali patikrinti eurų banknotus ir monetas, nustatyta:

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________;

6. kiti pastebėjimai:

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.

 

 

 

Patikrinimą atliko:

 

__________________                                     _____________________

(parašas)                                                                                (vardas ir pavardė)

 

__________________                                     _____________________

(parašas)                                                                                (vardas ir pavardė)

 

__________________                                     _____________________

(parašas)                                                                                (vardas ir pavardė)

 

 

Susipažino:

Grynųjų pinigų tvarkytojo administracijos vadovas ar jo įgaliotas atstovas:

 

 

______________________                     _________________         _______________________

(pareigos)                                     (parašas)                                                (vardas ir pavardė)