Paveikslėlis, kuriame yra logotipas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKOS PATVIRTINIMO

 

2023 m. gegužės 5 d. Nr. 2BE-105

 

Vilnius

 

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 30 straipsnio 4 dalimi:

1. T v i r t i n u Lietuvos transporto saugos administracijos smurto ir priekabiavimo prevencijos politiką (toliau – Politika) (pridedama).

2. S k i r i u Strateginio planavimo skyriaus vyriausiąją specialistę Justiną Rabikę atsakingą už Politikos įgyvendinimą Lietuvos transporto saugos administracijoje (toliau – LTSA).

3. P a v e d u  Bendrųjų reikalų skyriui su šiuo įsakymu supažindinti LTSA valstybės tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis.

4. I n f o r m u o j u, kad šis įsakymas nustatyta tvarka skelbiamas Teisės aktų registre ir LTSA interneto svetainėje.

 

 

 

Administracijos direktorius                                                                                     Genius Lukošius

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos transporto saugos

administracijos direktoriaus

2023 m. gegužės 5 d. įsakymu Nr. 2BE-105

 

LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS

SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKA

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos transporto saugos administracijos (toliau – LTSA) smurto ir priekabiavimo prevencijos politika (toliau – Politika) nustato smurto ir priekabiavimo atpažinimo būdus, galimas smurto ir priekabiavimo formas, supažindinimo su smurto ir priekabiavimo prevencijos priemonėmis tvarką, pranešimų apie patirtą smurtą ir priekabiavimą teikimą ir nagrinėjimo tvarką, apie patirtą smurtą ir priekabiavimą pranešusių ir nukentėjusių LTSA valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, (toliau – darbuotojai) apsaugos priemones ir jiems teikiamą pagalbą ir kitą informaciją, susijusią su smurto ir priekabiavimo prevencija.

2. Politikos tikslas – užtikrinti, kad darbuotojai nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių veiksmų, kuriais kėsinamasi į darbuotojo ar darbuotojų grupės garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį neliečiamumą arba kuriais siekiama darbuotoją ar darbuotojų grupę įbauginti, sumenkinti.

3. Politika apima visas smurto ir priekabiavimo sritis, įskaitant psichologinį smurtą, priekabiavimą dėl lyties, seksualinį priekabiavimą.

4. Politikos nagrinėjimo objektas – bet koks nepriimtinas elgesys ar jo grėsmė, siekis padaryti fizinį, psichologinį, seksualinį ar ekonominį poveikį (nesvarbu, ar vieną kartą, ar pakartotinai), tokiu elgesiu pažeidžiant asmens orumą arba sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką arba (ir) sukeliant fizinę, turtinę ir (arba) neturtinę žalą.

5. Politikoje vartojamos sąvokos:

5.1. Fizinis smurtas – tai tyčinis ir nepageidautinas veiksmas, pavyzdžiui, kumščiavimas, mušimas, spyrimas, stumdymas, tempimas ir kita, dėl kurio patiriama fizinė trauma arba kūno sužalojimas.

5.2. Grasinimas – įvardytas ketinimas panaudoti fizinę jėgą ar valdžią ir jo sukelta fizinės, psichologinės, seksualinės skriaudos baimė arba kitos neigiamos pasekmės.

5.3. Nukentėjusysis – darbuotojas, patyręs smurtą ar priekabiavimą darbe.

5.4. Priekabiavimas – nepageidaujamas elgesys, kai asmens lyties, lytinės orientacijos, negalios, amžiaus, rasės, etninės priklausomybės, tautybės, religijos, tikėjimo, kalbos, kilmės, socialinės padėties, įsitikinimų ar pažiūrų, pilietybės, šeiminės padėties, ketinimo turėti vaiką (vaikų) pagrindu siekiama įžeisti arba pažeidžiamas asmens orumas ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti arba įžeidžianti aplinka.

5.5. Pranešimas (skundas) – rašytinis informacijos pateikimas apie galimą smurto ir / ar priekabiavimo atvejį.

5.6. Psichologinis smurtas – tai bet koks nepageidautinas veiksmas, įskaitant izoliavimą, žodinį įžeidimą, asmens orumo pažeidimą, pažeminimą, gąsdinimą, grasinimą panaudoti fizinę jėgą arba kitą elgesį, kuris gali menkinti tapatumo, orumo ir savivertės jausmą ir pakenkti fizinei, psichinei, dvasinei, moralinei arba socialinei darbuotojo sveikatai, saugai ir gerovei.

5.7. Seksualinis priekabiavimas – nepageidaujamas užgaulus, žodžiu, raštu arba fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su asmeniu, turint tikslą pakenkti asmens orumui, ypač sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką.

5.8. Smurtas – veikimu ar neveikimu asmeniui daromas tyčinis fizinis, psichologinis, seksualinis ar kitas poveikis, dėl kurio asmuo patiria arba gali patirti neturtinę arba turtinę žalą.

5.9. Socialinė padėtis – fizinio asmens įgytas išsilavinimas, kvalifikacija, turima nuosavybė, gaunamos pajamos, teisės aktuose nustatytos valstybės paramos poreikis ir (arba) kiti su asmens finansine (ekonomine) padėtimi susiję veiksniai.

5.10. Šmeižimas – atvejis, kai darbuotojas (-ai) sąmoningai paskleidė tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti, pažeminti arba kitaip neigiamai paveikti kitą darbuotoją, pavyzdžiui, sumažinti pasitikėjimą juo.

5.11. Ujimas – pasikartojantis užgaulus elgesys, siekiant kerštingai, piktybiškai pažeminti ir pakenkti.

5.12. Žeminimas – elgesys kito asmens atžvilgiu užgaunant jo savigarbą, kai menkinamas asmuo gali pasijusti negerbiamas ir nevertinamas.

6. Politika parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos darbo kodeksu, Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymu, Lietuvos Respublikos moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymu, Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymu ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.

7. Politika taikoma visiems LTSA darbuotojams nepriklausomai nuo jų einamų pareigų. Politika taikoma darbo vietose, įskaitant viešąsias ir privačias vietas, kai darbuotojas yra darbdavio žinioje ar atlieka pareigas pagal darbo sutartį, pertraukų pailsėti ir pavalgyti metu arba naudojantis buities, sanitarinėmis ir higienos patalpomis, su darbu susijusių išvykų, kelionių, mokymų, renginių ar socialinės veiklos metu, su darbu susijusio bendravimo, įskaitant bendravimą informacinėmis ir elektroninių ryšių technologijomis, metu, darbdavio suteiktame būste, pakeliui į darbą ar iš darbo. Politika, išskyrus pirmiau šiame punkte paminėtas situacijas, netaikoma darbuotojų santykiams ne darbo / ne tarnybos metu.

8. Už Politikos įgyvendinimą LTSA yra atsakingas (-i) LTSA direktoriaus įsakymu paskirtas (-i) darbuotojas (-ai) (toliau – Atsakingas asmuo arba Atsakingi asmenys), kuris (-ie):

8.1. vykdo darbuotojų informavimą ir švietimą Politikos klausimais, reguliariai (ne rečiau nei kartą per metus), taip pat pagal poreikį ištyrę Politikos pažeidimus organizuoja darbuotojų mokymus, skirtus smurto ir priekabiavimo prevencijai gerinti;

8.2. atsako už Politikos priemonių įgyvendinimą;

8.3. konsultuoja darbuotojus klausimais, susijusiais su smurtu ir priekabiavimu.

9. Darbuotojai privalo aktyviai dalyvauti geranoriškos, žmogaus orumą gerbiančios, lygias galimybes ir nediskriminavimą užtikrinančios darbo aplinkos kūrimo procese, pagarbiai bendrauti su kitais, savo elgesiu užtikrinti darbo aplinką, kurioje kitas darbuotojas ir (arba) asmuo nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų, stiprinti autoritetą ir pasitikėjimą LTSA.

 

II SKYRIUS

PAGRINDINIAI SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKOS PRINCIPAI

 

10.  LTSA yra atsakinga už saugių ir sveikų darbo sąlygų, kurios užkirstų kelią smurtui ir priekabiavimui darbe, bei palankios darbo aplinkos be smurto ir priekabiavimo sudarymą.

11. LTSA savo veikloje vadovaujasi lyčių lygybės, nediskriminavimo ir priekabiavimo draudimo principais, nustatytais Darbo kodekse, Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatyme ir kituose įstatymuose.

12.  LTSA imasi priemonių ir užtikrina, kad:

12.1.  pateikę pranešimą (skundą) ar dalyvaujantys pranešimo (skundo) nagrinėjimo procese darbuotojai būtų apsaugoti nuo priešiško elgesio ar persekiojimo ir su tuo susijusių neigiamų pasekmių;

12.2. darbuotojui (-ams), patyrusiam (-iems) smurtą ir (arba) priekabiavimą darbe, būtų suteikta visa būtinoji pagalba, informacija apie papildomos pagalbos galimybes.

13.   Sprendimai, susiję su priėmimu į darbą ar valstybės tarnybą, atleidimu iš darbo ar valstybės tarnybos, darbo rezultatų vertinimu, apmokėjimu už darbą ir kitomis išmokomis, paaukštinimu pareigomis, atostogomis, elgesiu darbe bei kitais aktualiais klausimais, priimami vadovaujantis moterų ir vyrų lygių galimybių, vienodo užmokesčio už vienodą ar vienodos vertės darbą bei vienodo požiūrio į visus darbuotojus principais, atsižvelgiant į objektyvius kriterijus ir veiksnius.

14.  LTSA, organizuodama savo veiklą, kuria atvirą aplinką, kurioje būtų pripažįstami ir vertinami visų darbuotojų individualūs skirtumai, potencialas ir indėlis į įstaigos veiklą. Kiekvienas darbuotojas turi teisę dirbti tokioje aplinkoje, kurioje būtų skatinama pagarba kiekvieno asmens orumui ir nebūtų patiriama priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų.

15.  Smurtu ir priekabiavimu nelaikomas teisės aktuose nustatytų teisių ir pareigų įgyvendinimas, išskyrus atvejus, kai šiomis teisėmis ir (arba) pareigomis piktnaudžiaujama.

 

III SKYRIUS

GALIMOS SMURTO IR PRIEKABIAVIMO FORMOS

 

16. LTSA laikomasi nuostatos, kad bet kokia forma galintis pasireikšti smurtas ir / ar priekabiavimas yra draudžiami, nepriimtini ir yra nesuderinami su LTSA vertybėms ir darbuotojų elgesiui keliamais reikalavimais.

17. Smurtas ir / ar priekabiavimas dažniausiai gali pasireikšti tokiais fiziniais, verbaliniais arba neverbaliniais veiksmais:

17.1. nepriimtinais arba nepageidaujamais smurto ir priekabiavimo fiziniais veiksmais:

17.1.1. fiziniais prisilietimais, fizinio ar psichologinio diskomforto sukėlimu, nesilaikant pagarbaus fizinio atstumo;

17.1.2. fiziniu smurtu (stumdymas, trenkimas, purtymas, tampymas, tyčinis daiktų mėtymas ir kt.);

17.1.3. įžeidžiančiais ar nepagarbiais gestais;

17.1.4. įkyraus dėmesio rodymu;

17.1.5. kitais fiziniais veiksmais;

17.2. nepriimtinais ar nepageidaujamais smurto ir priekabiavimo verbaliniais veiksmais, išreiškiamais žodžiu:

17.2.1. nepriimtinu kalbėjimo tonu, riksmais, žodžiu reiškiamomis nevaldomomis emocijomis, kurie gali žeisti, žeminti ar kelti neigiamas asociacijas;

17.2.2. nepagrįstomis pastabomis, kaltinimais, vieša kritika dėl atliktų užduočių;

17.2.3. apkalbomis, gandų skleidimu, šmeižimu;

17.2.4. grasinimu, kuriuo siekiama priversti suvokti priklausomybę / atlikti tam tikrą veiksmą / paklusti smurtautojui ar priekabiautojui / nuslopinti galimą pasipriešinimą;

17.2.5. raginimu / nurodymu nebendrauti / ignoruoti / izoliuoti;

17.2.6. pasikartojančiu nuolatiniu konfliktų eskalavimu;

17.2.7. nepageidaujamais įžeidžiais komentarais apie fizinę išvaizdą ar aprangą, pažiūras, asmeninį gyvenimą;

17.2.8. grasinimais nepagrįstai atleisti iš darbo, perkelti į žemesnes pareigas, neskirti užduočių ir pan.;

17.2.9. kitais verbaliniais veiksmais;

17.3. nepriimtinais arba nepageidaujamais smurto ir /ar priekabiavimo neverbaliniais veiksmais:

17.3.1. sąmoningu darbuotojo izoliavimu / atskyrimu nuo bendrų veiklų, dalykinio bendravimo nebuvimu, nesidalijimu informacija, prašymų ir poreikių nepagrįstu nepaisymu, neigimu ir pan.;

17.3.2. neigiamo nusistatymo konkretaus asmens atžvilgiu demonstravimu;

17.3.3. informacijos apie asmenį rinkimu, kai tai nesusiję su atliekamomis darbo funkcijomis;

17.3.4. įžeidžiančio pobūdžio, žeminančių garbę ir orumą pranešimų, žinučių siuntimu;

17.3.5. priešišku elgesiu;

17.3.6. nepakantumu skirtingoms pažiūroms;

17.3.7. nepagrįstu darbo sąlygų bloginimu, palyginti su kitais darbuotojais, kai nėra objektyvių priežasčių;

17.3.8. kitais neverbaliniais veiksmais.

18. Seksualinis priekabiavimas yra viena iš labiausiai nepageidaujamų priekabiavimo formų, kuri gali pasireikšti žemiau nurodytais fiziniais, verbaliniais ir / ar neverbaliniais veiksmais:

18.1. nepriimtinais ir nepageidaujamais seksualinio priekabiavimo fiziniais veiksmais laikytini tokie veiksmai, pavyzdžiui:

18.1.1. prisilietimas (-ai) (pavyzdžiui, plekšnojimas, glostymas, glamonėjimas, grybštelėjimas, siekimas pabučiuoti, bučiavimas), kai kitas darbuotojas išreiškė aiškų nesutikimą;

18.1.2. seksualinio pobūdžio persekiojimas;

18.1.3. veiksmai, kuriais siekiama intymaus fizinio kontakto, kai kitas darbuotojas išreiškė aiškų nesutikimą;

18.2. nepriimtinais ir nepageidaujamais seksualinio priekabiavimo verbaliniais veiksmais laikytina, pavyzdžiui:

18.2.1. seksualinio turinio pasisakymai ar užuominos, žeminančios lytį dėl fizinių savybių ar kitaip;

18.2.2. siekiama pasityčioti iš kito darbuotojo;

18.2.3. pasimatymų ir / ar seksualinių santykių, kitokio fizinio kontakto (apsikabinimų, glostymų, laikymosi už rankų ir kt.) reikalavimas, kai darbuotojas išreiškė aiškų nesutikimą, arba mainais už pageidaujamas pareigas arba kitas galimybes darbe;

18.3. nepriimtinais ir nepageidaujamais seksualinio priekabiavimo neverbaliniais veiksmais laikoma, pavyzdžiui, seksualinio turinio filmuotos medžiagos, nuotraukų, piešinių, kitų vaizdinių ir / ar materialių priemonių rodymas, siuntimas ar dovanojimas.

19. Kiekvienam darbuotojui, pastebėjusiam bet kurias smurto ir / ar priekabiavimo išraiškas darbe kito darbuotojo atžvilgiu, rekomenduojama netoleruoti tokio elgesio ir paskatinti nukentėjusįjį pareikšti šiuos veiksmus atlikusiam darbuotojui, kad toks elgesys nepageidaujamas ir turi būti nedelsiant nutrauktas, taip pat ir patiems pasakyti netinkamai besielgiantiems darbuotojams apie nepriimtiną arba nepageidaujamą jų elgesį.

20. Politikos 17 ir 18 punktuose nurodyti smurto ir priekabiavimo formų pavyzdžiai yra ne baigtinis sąrašas. Smurtas ir / ar priekabiavimas  gali pasireikšti ir kitokiais būdais, kurie nėra akivaizdūs, tačiau kuria nemalonią, bauginančią, žeminančią ar įžeidžiančią darbo aplinką.

 

 

IV SKYRIUS

PRANEŠIMŲ (SKUNDŲ) TEIKIMO TVARKA

 

21. Darbuotojas, manantis, kad darbe prie jo ar prie kito darbuotojo yra priekabiaujama, jis ar kitas darbuotojas patiria smurtą, turi teisę pateikti pranešimą (skundą) Atsakingam asmeniui raštu arba užpildydamas Pranešimo dėl smurto ir / ar priekabiavimo formą LTSA intraneto svetainėje.

22. Pranešimas (skundas) gali būti pateiktas anonimiškai.

23. Pranešimą (skundą) rekomenduojama pateikti per įmanomą trumpiausią laiką nuo skundžiamų veiksmų padarymo ar neveikimo arba jų paaiškėjimo dienos.

24. Pranešime (skunde) turi būti nurodyta:

24.1. galimai smurtavęs / priekabiavęs darbuotojas;

24.2. detalūs paaiškinimai apie patirto smurto ir / ar  priekabiavimo situaciją ir faktines aplinkybes (įskaitant, bet neapsiribojant, galimo pažeidimo data / laikotarpiu, vieta ir kt.);

24.3. galimi liudytojai, jeigu tokių buvo;

24.4. turimi įrodymai (garso įrašai, susirašinėjimai ir pan.).

25. Visi pranešimai (skundai) apie smurto ir priekabiavimo atvejus turi būti registruojami ne viešame registre ir nagrinėjami.

26. Gautas pranešimas (skundas) ir visa su juo ir jo nagrinėjimu susijusi informacija laikoma konfidencialia informacija ir negali būti paviešinta asmenims, kurie nėra susiję su galimu Politikos pažeidimu ir / ar jo tyrimu, išskyrus atvejus, kai pats nukentėjusysis jau yra paviešinęs šią informaciją.

27. Darbuotojas, susidūręs su smurto ir / ar priekabiavimo atveju arba jo grėsme, neteikdamas pranešimo (skundo), gali kreiptis konsultacijos į Atsakingą asmenį.

 

V SKYRIUS

PRANEŠIMŲ (SKUNDŲ) NAGRINĖJIMO TVARKA

 

28. Pranešimo (skundo) nagrinėjimas grindžiamas šiais principais:

28.1. nekaltumo – darbuotojas laikomas nekaltu, iki bus priimtas sprendimas dėl jo nepriimtino ir Politiką pažeidžiančio elgesio;

28.2. operatyvumo – atvejo nagrinėjimas atliekamas per įmanomai trumpiausią terminą;

28.3. teisės į paaiškinimą – galimai nukentėjusiajam, darbuotojui, kuris galimai elgėsi netinkamai, liudytojui (-ams) sudaromos visos galimybės pateikti savo veiksmų vertinimą ir paaiškinimus;

28.4. objektyvumo ir nešališkumo – atvejo nagrinėjimas atliekamas objektyviai, be išankstinių nuostatų dėl aplinkybių vertinimo.

29. Atsakingas asmuo informaciją apie gautą pranešimą (skundą) nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, pateikia LTSA direktoriui, kuris Atsakingam asmeniui paveda nagrinėti pranešimą (skundą) asmeniškai arba inicijuoti komisijos pranešimui (skundui) nagrinėti (toliau – Komisija) sudarymą.

30. Esant poreikiui sudaryti Komisiją, ji sudaroma ne mažiau kaip iš 3 narių. Darbuotojo, galimai patyrusio smurtą ir / ar priekabiavimą, prašymu Komisijos nariu skiriamas LTSA veikiančios profesinės sąjungos ar Darbo tarybos atstovas. Sudarydamas Komisiją, LTSA direktorius vieną iš jos narių skiria pirmininku.

31. Pranešimai (skundai) apie galimus seksualinio priekabiavimo atvejus, prireikus, gali būti nagrinėjami dalyvaujant psichologui.

32. Pranešimas (skundas) pradedamas nagrinėti nedelsiant ir išnagrinėjamas per įmanomą trumpiausią laiką, bet ne ilgiau kaip per 10 darbo dienų nuo pranešimo (skundo) gavimo dienos. Pranešimo (skundo) nagrinėjimo terminas LTSA direktoriaus sprendimu gali būti pratęstas 20 darbo dienų, jei dėl objektyvių priežasčių nėra galimybės apklausti galimo nukentėjusiojo, darbuotojo, kurio elgesys skundžiamas, arba liudytojo (-ų). Apie sprendimą dėl pranešimo (skundo) nagrinėjimo termino pratęsimo informuojami visi nagrinėjimo procese dalyvaujantys asmenys.

33. Nagrinėjant pranešimą (skundą) Atsakingas asmuo arba Komisija:

33.1. išnagrinėja pranešimą (skundą) ir kitą gautą medžiagą;

33.2. apklausia galimai nukentėjusįjį ir darbuotoją, kurio elgesys skundžiamas (šalys apklausiamos atskirai), taip pat liudytojus, jei jų yra. Apklausiant galimą nukentėjusįjį ar darbuotoją, kurio elgesys skundžiamas, apklausoje gali dalyvauti ir jų atstovai. Visos apklausos turi būti protokoluojamos;

33.3. jei reikia, surenka papildomą informaciją, susijusią su pranešimu (skundu), išsiaiškina papildomas įvykio aplinkybes.

34. Įvertinęs visą Politikos 33 punkte nurodytą informaciją ir išnagrinėjęs galimo smurto ir / ar priekabiavimo darbe atvejį, Atsakingas asmuo arba Komisija per 15 darbo dienų nuo pareiškimo (skundo) nagrinėjimo pabaigos parengia ir pateikia LTSA direktoriui motyvuotą išvadą dėl Politikos pažeidimo pripažinimo / nepripažinimo su siūlymu dėl  tolesnių veiksmų ir (ar) priemonių taikymo.

35. Nustačius smurtą ir / ar priekabiavimą, LTSA skubiai ir efektyviai imasi šių priemonių (ar jų dalies):

35.1. inicijuojamas ir surengiamas pokalbis su nukentėjusiuoju, suteikiamos psichologinės pagalbos organizacijų, psichologinės pagalbos telefono linijų nuorodos ir kontaktai, pagal poreikį ir galimybes gali būti užtikrinama individuali psichologo pagalba;

35.2. sudaromos sąlygos dalytis patirtimi, organizuojant LTSA darbuotojų pokalbius, mokymus, susirinkimus, skatinant kalbėti apie savo patirtį, ieškoti pagalbos, gauti paramą iš kolegų;

35.3. pagal poreikį po kiekvieno smurto ir / ar priekabiavimo atvejo tyrimo, įvykus kitoms ekstremalioms / krizinėms situacijoms, susijusioms su smurto ir / ar priekabiavimo apraiškomis, gali būti atliekamos LTSA darbuotojų apklausos.

36. Nustačius smurtą ir / ar priekabiavimą taikoma tarnybinė / drausminė atsakomybė pagal Valstybės tarnybos įstatymą ir (ar) Darbo kodeksą.

37. Prireikus, ypač esant rimtoms konfliktinėms ir stresinėms situacijoms, Atsakingas asmuo arba Komisija teikia LTSA direktoriui siūlymus dėl papildomų smurto ir priekabiavimo prevencijos priemonių taikymo, pavyzdžiui, mediacijos, krizių įveikimo pagalbos komandos paslaugų ir kt.

38. Galimai nukentėjęs darbuotojas dėl smurto ir (arba) priekabiavimo gali kreiptis į teisėsaugos ar kitas institucijas.

39. Gavę informaciją apie kitų kompetentingų institucijų pradėtą tyrimą dėl smurto ir / ar priekabiavimo atvejo, pranešimą (skundą) LTSA nagrinėjantys Atsakingas asmuo ar Komisija, pasitarę su galimai nukentėjusiu darbuotoju, gali tęsti tyrimą arba teikti motyvuotą siūlymą LTSA direktoriui priimti sprendimą dėl tyrimo sustabdymo, iki bus gautas kitos kompetentingos institucijos sprendimas dėl galimo smurto / priekabiavimo atvejo.

40. LTSA gali priimti tarpinius sprendimus, jei jie yra reikalingi galimai nukentėjusiojo ir kitų darbuotojų saugai ir sveikatai užtikrinti. Šiame punkte nurodytus sprendimus Atsakingo asmens ar Komisijos motyvuotu siūlymu priima LTSA direktorius.

 

VI SKYRIUS

REKOMENDUOJAMAS LTSA DARBUOTOJŲ ELGESYS

 

41. Siekiant išvengti smurto ir priekabiavimo atvejų, darbuotojams rekomenduojama laikytis šių principinių nuostatų:

41.1. analizuoti ir vertinti savo elgesį;

41.2. žinoti, koks elgesys gali būti laikomas Politikos pažeidimu;

41.3. būti atidiems ir jautriems, gerbti kitų asmenų privatų gyvenimą, pažiūras, įsitikinimus, fizinį ir psichinį neliečiamumą, stengtis suvokti, kad negatyviai žodžiu, raštu arba fiziniu veiksmu išreikštas elgesys gali sukelti nemalonius, nepageidaujamus, orumą žeidžiančius padarinius, trikdyti kitą asmenį;

41.4. siekiant išvengti kitam asmeniui nemalonaus, nepriimtino elgesio ir šio elgesio neigiamų padarinių, kilus abejonių, kad tam tikras elgesys gali būti nepageidaujamas arba gali priversti kitą asmenį jaustis nepatogiai, žeminti jo orumą, rekomenduotina iš anksto pasiteirauti, aptarti su juo ar kitais bendradarbiais, ar tam tikras elgesys, bendravimo forma yra priimtini;

41.5. nebūti pasyviu Politikos pažeidimų bei nepageidaujamo arba netinkamo elgesio stebėtoju ir imtis veiksmų tokiam elgesiui sustabdyti;

41.6. patyrus elgesį, turintį Politikos pažeidimo požymių, patartina ramiai, mandagiu tonu pasakyti arba kitaip pareikšti taip besielgiančiam darbuotojui, kad toks elgesys yra nepriimtinas ir turi būti nedelsiant nutrauktas.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

42. Visi darbuotojai privalo laikytis Politikos reikalavimų ir vadovautis joje nustatytais principais. Smurtas ir / ar priekabiavimas prieš darbuotoją (ar jų grupę) yra draudžiamas ir jį pripažinus Politikos nustatyta tvarka laikomas šiurkščiu tarnybinių / darbo pareigų pažeidimu.

43. Politika yra periodiškai peržiūrima ir, prireikus, atnaujinama, atsižvelgiant į gautus pranešimus (skundus) apie smurtą ir / ar priekabiavimą, nustatytus smurto ir priekabiavimo atvejus LTSA, pasikeitus galimiems jų pavojams arba atsiradus naujų pavojų. Už periodišką Politikos peržiūrėjimą ir, esant poreikiui, teikimą ją atnaujinti atsakingas Strateginio planavimo skyrius.

44. Politikos nuostatų laikymąsi kontroliuoja ir prižiūri LTSA direktorius, LTSA direktoriaus pavaduotojai, LTSA kancleris ir LTSA padalinių vadovai.

45. LTSA darbuotojas (-ai), pažeidę Politikos nuostatas, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_______________________

 

part_a28c812db1384dc0889694fa1dbe531e_end