LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS
ĮSAKYMAS
DĖL PAŽEIDIMŲ NAGRINĖJIMO IR EKONOMINIŲ SANKCIJŲ SKYRIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. liepos 27 d. Nr. 5-V-629
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo 192 straipsnio 9 dalimi ir įgyvendindamas 2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2021/784 dėl teroristinio turinio sklaidos internete klausimo sprendimo,
PATVIRTINTA
Lietuvos policijos generalinio komisaro
2023 m. liepos 27 d. įsakymu Nr. 5-V-629
PAŽEIDIMŲ NAGRINĖJIMO IR EKONOMINIŲ SANKCIJŲ SKYRIMO
TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pažeidimų nagrinėjimo ir ekonominių sankcijų skyrimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato pažeidimų nagrinėjimo ir ekonominių sankcijų skyrimo tvarką elektroninės informacijos prieglobos paslaugų tiekėjams, pažeidusiems 2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2021/784 dėl teroristinio turinio sklaidos internete klausimo sprendimo (toliau – Reglamentas (ES) 2021/784) reikalavimus, nurodytus Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo (toliau – Įstatymas) 191 straipsnio 1 dalies 1–5 punktuose.
2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Reglamente (ES) 2021/784 ir Įstatyme.
II SKYRIUS
PAŽEIDIMŲ NAGRINĖJIMO IR EKONOMINĖS SANKCIJOS SKYRIMO TEISENOS INICIJAVIMAS
4. Policijos įstaigos įgaliotas pareigūnas, nustatęs Įstatymo 191 straipsnio 1 dalies 1–5 punktuose nurodytų reikalavimų pažeidimą, surašo Įstatymo pažeidimo protokolą (toliau – protokolas). Protokole nurodoma jo surašymo data ir vieta, protokolą surašiusio asmens pareigos, vardas, pavardė, elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjo, kuriam surašomas protokolas, pavadinimas, juridinio asmens kodas, pažeidimo padarymo vieta (jei ji yra žinoma), laikas ir esmė, Įstatymo straipsnis, straipsnio dalis, nustatanti atsakomybę už pažeidimą, liudytojų ir nukentėjusiųjų, jeigu jų yra, vardai, pavardės, gyvenamųjų vietų adresai arba juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, elektroninės informacijos prieglobos paslaugų tiekėjo paaiškinimas, kiti duomenys, būtini sprendimui priimti. Protokolas surašomas elektroninės informacijos prieglobos paslaugų tiekėjui nedalyvaujant.
5. Protokolas, kartu su siūlymu pateikti papildomus paaiškinimus dėl pažeidimo bei kita tyrimo medžiaga, per septynias dienas nuo protokolo surašymo dienos išsiunčiamas elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjui registruotu paštu ir (ar) Juridinių asmenų registre nurodytu elektroninio pašto adresu arba elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjo interneto svetainėje nurodytu elektroninio pašto adresu. Prireikus prašymas pateikti paaiškinimus pateikiamas ir liudytojams, ekspertams ir specialistams, kitiems asmenims. Paaiškinimai turi būti pateikti šio Aprašo 3 punkte nustatytu būdu ne vėliau kaip per keturiolika kalendorinių dienų nuo prašymo išsiuntimo dienos. Paaiškinimų nepateikimas laiku neužkerta kelio pažeidimo nagrinėjimui.
III SKYRIUS
PAŽEIDIMŲ NAGRINĖJIMO TVARKA
6. Įprastai pažeidimai nagrinėjami ir ekonominės sankcijos skiriamos rašytinio proceso tvarka, nekviečiant proceso dalyvių į pažeidimo nagrinėjimo posėdį. Policijos įstaigos įgalioto pareigūno iniciatyva arba elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjo prašymu nagrinėjimas gali vykti žodinio proceso tvarka. Elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjas prašymą dėl žodinio pažeidimo nagrinėjimo turi pateikti ne vėliau kaip per keturiolika kalendorinių dienų nuo protokolo išsiuntimo dienos.
7. Policijos įstaigos įgaliotas pareigūnas, nagrinėdamas pažeidimą, privalo nustatyti, ar buvo padarytas Įstatymo 191 straipsnio 1 dalies 1–5 punktuose nurodytų reikalavimų pažeidimas, ar elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjas kaltas dėl jo padarymo, ar padaryta žala, taip pat kitas aplinkybes, turinčias reikšmės pažeidimui teisingai išnagrinėti.
8. Elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjas ir kiti proceso dalyviai ne vėliau kaip prieš 14 dienų iki pažeidimo nagrinėjimo posėdžio dienos šio Aprašo 4 ir 11 punktuose nustatyta tvarka informuojami apie pažeidimo nagrinėjimo posėdžio datą, laiką bei vietą, teisę susipažinti su tyrimo medžiaga ir iki pažeidimo nagrinėjimo pradžios pateikti visus turimus įrodymus, turinčius reikšmės pažeidimui išnagrinėti ir ekonominei sankcijai skirti.
9. Proceso dalyviams gali atstovauti jų įgalioti atstovai. Elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjui taip pat gali atstovauti su juo darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susiję jo įgalioti asmenys. Atstovų įgaliojimai turi būti pateikti ne vėliau kaip iki pažeidimo nagrinėjimo posėdžio pradžios. Visi pažeidimo nagrinėjime žodinio proceso tvarka dalyvaujantys asmenys iki pažeidimo nagrinėjimo posėdžio pradžios pateikia savo asmens dokumentus tapatybei nustatyti.
10. Jeigu elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjas ar kiti proceso dalyviai neatvyksta į pažeidimo nagrinėjimo žodinio proceso tvarka posėdį, jis nagrinėjamas jiems nedalyvaujant, kai yra duomenų, kad proceso dalyviams buvo tinkamai pranešta apie posėdžio datą, laiką ir vietą, taip pat suteikta teisė susipažinti su medžiaga ir duoti paaiškinimus, ir proceso dalyviai nepateikia dokumentų, patvirtinančių, kad yra svarbių priežasčių, dėl kurių jie negali dalyvauti pažeidimo nagrinėjimo posėdyje.
11. Tinkamu pranešimu apie pažeidimo nagrinėjimo posėdžio datą, laiką ir vietą laikomas pranešimas, išsiųstas elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjui šio Aprašo 4 punkte nurodytais būdais, kitiems proceso dalyviams – Juridinių asmenų registre jų nurodytu elektroninių siuntų pristatymo adresu, registruotu paštu jų deklaruotos gyvenamosios vietos ar buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjas ar kitas proceso dalyvis nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą. Tinkamu pranešimu taip pat laikomas pranešimas, išsiųstas kitu adresu ir pasirašytinai įteiktas proceso dalyviui.
12. Proceso dalyviai apie savo kontaktinių duomenų pasikeitimą pažeidimo nagrinėjimo metu privalo nedelsdami pranešti Aprašo 3 punkte nurodytu būdu.
13. Jeigu yra gautas elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjo prašymas atidėti pažeidimo nagrinėjimo posėdį, pažeidimas gali būti išnagrinėtas jam nedalyvaujant, jeigu policijos įstaigos įgaliotas pareigūnas pripažįsta nurodytas neatvykimo priežastis nesvarbiomis ir atmeta pateiktą prašymą.
14. Pažeidimų nagrinėjimas vyksta policijos įstaigos ar policijos įstaigos įgalioto pareigūno sprendimu kitose tinkamose patalpose.
15. Pažeidimų nagrinėjimas žodinio proceso tvarka yra viešas. Pareigūnas savo iniciatyva arba proceso dalyvių prašymu pažeidimo nagrinėjimo posėdį ar jo dalį gali paskelbti uždarą, jeigu tai būtina siekiant apsaugoti valstybės ar tarnybos arba elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjo komercinę paslaptį.
16. Pažeidimo nagrinėjimo žodinio proceso tvarka posėdis policijos įstaigos įgalioto pareigūno sprendimu gali būti rengiamas nuotoliniu būdu. Tokiu atveju visų proceso dalyvių dalyvavimas posėdyje užtikrinamas garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis.
17. Pažeidimo nagrinėjimas vyksta lietuvių kalba. Proceso dalyvis, nesuprantantis ir (ar) nekalbantis lietuviškai, turi teisę naudotis vertėjo paslaugomis.
18. Policijos įstaigos įgaliotas pareigūnas, nagrinėdamas pažeidimą, užtikrina, kad būtų iš esmės, visapusiškai ir objektyviai išaiškintos visos ekonominei sankcijai skirti ir pažeidimui išnagrinėti reikšmingos aplinkybės, ir šalina iš nagrinėjimo visa, kas nesusiję su nagrinėjamu pažeidimu.
19. Pažeidimo nagrinėjimas žodinio proceso tvarka pradedamas trumpai pristatant pažeidimo sudėtį ir kitas svarbias aplinkybes, turinčias reikšmės ekonominės sankcijos skyrimui.
20. Pažeidimo nagrinėjimo žodinio proceso tvarka posėdyje dalyvaujantys proceso dalyviai turi teisę susipažinti su surinkta medžiaga, duoti paaiškinimus žodžiu ar raštu, pateikti įrodymų, teikti prašymus. Jeigu per posėdį apklausiami liudytojai, proceso dalyviai turi teisę užduoti jiems klausimus, taip pat siūlyti apklausti kitus liudytojus. Jeigu per pažeidimo nagrinėjimo posėdį pateikiama naujų įrodymų, elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjas turi teisę prašyti atidėti pažeidimo nagrinėjimą ir leisti su jais susipažinti bei pateikti paaiškinimus ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo naujų įrodymų pateikimo dienos.
21. Kiekvienam proceso dalyviui, pateikusiam pranešimą ar paaiškinimą, kiti proceso dalyviai turi teisę užduoti klausimų. Pažeidimą nagrinėjant žodinio proceso tvarka teisė tarti paskutiniam baigiamąjį žodį visada priklauso elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjui ar jo atstovui.
22. Nagrinėjant pažeidimą žodinio proceso tvarka daromas vaizdo ar garso įrašas, apie tai informuojami posėdyje dalyvaujantys proceso dalyviai. Kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims daryti vaizdo ir garso įrašus ar fotografuoti draudžiama.
23. Pažeidimo nagrinėjimo posėdis gali būti atidėtas policijos įstaigos įgaliotam pareigūnui, nagrinėjančiam pažeidimą, paskiriant naują posėdžio laiką. Posėdyje dalyvaujantiems proceso dalyviams apie tai pranešama per pažeidimo nagrinėjimo posėdį, kitiems proceso dalyviams išsiunčiamas pranešimas apie kito posėdžio datą, vietą ir laiką.
24. Klausimai, susiję su Įstatymo 191 straipsnio 1 dalies 1–5 punktuose nurodytų reikalavimų pažeidimų nagrinėjimu ir ekonominių sankcijų elektroninių informacijos prieglobos paslaugų teikėjui skyrimu ir neaptarti šiame Apraše ir Įstatyme, sprendžiami taikant Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nuostatas.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Nutarimo dėl ekonominės sankcijos skyrimo (neskyrimo) turinys, ekonominės sankcijos paskyrimo terminai, jo išsiuntimo, apskundimo ir vykdymo tvarka nustatyta Įstatymo 191 straipsnio 2–8 dalyse.