Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2010 M. RUGPJŪČIO 25 D. NUTARIMO NR. 1239 „DĖL Valstybinės reikšmės parkų nuostatų ir Valstybinės reikšmės parkų sąrašo patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2022 m. sausio 5 d. Nr. 6

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugpjūčio 25 d. nutarimą Nr. 1239 „Dėl Valstybinės reikšmės parkų nuostatų ir Valstybinės reikšmės parkų sąrašo patvirtinimo“ ir išdėstyti nauja redakcija (Valstybinės reikšmės parkų sąrašas nauja redakcija nedėstomas):

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL VALSTYBINĖS REIKŠMĖS PARKŲ NUOSTATŲ IR VALSTYBINĖS REIKŠMĖS PARKŲ SĄRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 2 straipsnio 16 dalimi, 4 straipsnio 2 dalies 2 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti pridedamus:

1. Valstybinės reikšmės parkų nuostatus;

2. Valstybinės reikšmės parkų sąrašą.“

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                           Ingrida Šimonytė

 

Aplinkos ministras                                                                            Simonas Gentvilas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2010 m. rugpjūčio 25 d. nutarimu Nr. 1239

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

nutarimo 2022 m. sausio 5 d. Nr. 6

redakcija)

 

VALSTYBINĖS REIKŠMĖS PARKŲ NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinės reikšmės parkų nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato parkų priskyrimo valstybinės reikšmės parkams kriterijus, reglamentuoja šių parkų apsaugą, tvarkymą, jų lankymą ir kontrolę.

2. Nuostatuose vartojamos sąvokos įtvirtintos Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatyme, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės įstatyme.

 

II SKYRIUS

PARKŲ PRISKYRIMO VALSTYBINĖS REIKŠMĖS PARKAMS KRITERIJAI

 

3. Valstybinės reikšmės parkams (toliau – parkai) priskiriami ir į Vyriausybės tvirtinamą Valstybinės reikšmės parkų sąrašą įtraukiami parkai, turintys ekspertų ir (ar) mokslininkų pripažintą ypatingą istorinę, architektūrinę, kultūrinę, mokslinę, estetinę, ekologinę, dendrologinę ir (ar) kraštovaizdžio vertę. Parkų atitiktis šiems kriterijams turi būti pagrįsta moksliniais tyrimais ir (ar) kompleksine želdynų ir želdinių būklės ekspertize.

4. Nuostatų 3 punkte nurodytą ypatingą vertę turinčiais parkais gali būti pripažįstami savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esantys parkai, atitinkantys bent vieną iš šių kriterijų:

4.1. XVIII–XX a. įkurti arba rekonstruoti pagal Eduardo Andrė, Lauryno Stuokos-Gucevičiaus, Martyno Knakfuso, Georgo Frydricho Kufalto, Karolio Podčašinskio, Alfredo Gaulios, Rūtos ir Alfonso Kiškių, Teklės Šešelgienės, Antano Tauro, Leono Čibiro parengtus projektus;

4.2. istoriniai želdynai, kuriuose yra ne mažiau kaip 20 medžių ir krūmų (tarp jų introdukuotų) rūšių, porūšių, atmainų ar formų;

4.3. želdiniai yra pagrindinis erdvinę struktūrą formuojantis elementas ir užima ne mažiau kaip 70 procentų parko ploto ir auga ne mažiau kaip 30 medžių ir krūmų (tarp jų introdukuotų) rūšių, porūšių, atmainų ar formų.

5. Į Vyriausybės tvirtinamą Valstybinės reikšmės parkų sąrašą siūlomas įtraukti savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje esantis parkas turėtų būti suformuotas žemės sklype, kuris pagal jo naudojimo būdą priskiriamas prie atskirųjų želdynų teritorijų.

 

III SKYRIUS

PARKŲ APSAUGA, TVARKYMAS, PRIEŽIŪRA, LANKYMAS IR KONTROLĖ

 

6. Parkų tvarkymą, priežiūrą, būklės stebėseną, želdinių veisimą, jų apsaugą organizuoja žemės, kurioje yra parkai, valdytojas arba savivaldybės vykdomoji institucija, jei tarp savivaldybės vykdomosios institucijos ir valstybinės žemės, kurioje yra parkai, valdytojo sudaryta sutartis dėl parko tvarkymo, lankymo sąlygų, želdinių apsaugos ir priežiūros.

7. Parkų kūrimo, želdinių sodinimo, apsaugos, priežiūros ir tvarkymo darbus ar dalį jų savivaldybės vykdomoji institucija gali suteikti teisę atlikti asmenims, nurodytiems Želdynų įstatymo 27 straipsnio 4 dalyje.

8. Naujų parkų įrengimo ir esamų parkų pertvarkymo projektavimas vykdomas vadovaujantis Želdynų įstatymo 9 straipsnio 6 dalyje nustatyta viešųjų atskirųjų želdynų projektavimo tvarka ir etapais. Naujų parkų įrengimas ir esamų parkų pertvarkymas vykdomas vadovaujantis aplinkos ministro tvirtinamomis Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėmis.

9. Vykdyti parkų priežiūrą ir tvarkymą, rengti parkų projektus, atlikti parkų pertvarkymo, želdinių veisimo, genėjimo, apsaugos nuo ligų ir kenkėjų darbus, šiems darbams vadovauti gali tik asmenys, atitinkantys Želdynų įstatymo 21 ir 22 straipsniuose nustatytus reikalavimus.

10. Parkų ir juose esančių želdinių inventorizavimas ir apskaita vykdomi vadovaujantis aplinkos ministro tvirtinamomis Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos taisyklėmis. Parkų ir juose esančių želdinių inventorizavimą ir apskaitą organizuoja savivaldybių, kuriose yra parkai, vykdomosios institucijos.

11. Apie parkų būklę, jų projektavimo, tvarkymo ir priežiūros darbus, parkų ir juose esančių želdinių inventorizavimo ir apskaitos duomenis visuomenė informuojama vadovaujantis Želdynų įstatymo 19 ir 20 straipsnių reikalavimais.

12. Parkus leidžiama lankyti, jeigu parkų savininkai ir (ar) valdytojai arba savivaldybės vykdomoji institucija, jei tarp savivaldybės vykdomosios institucijos ir valstybinės žemės, kurioje yra parkai, valdytojo sudaryta Nuostatų 6 punkte nurodyta sutartis, nėra apriboję ar uždraudę lankymosi parkuose dėl vykdomų priežiūros ir tvarkymo darbų. Apie priimtą sprendimą apriboti ar uždrausti parkų lankymą skelbiama Želdynų įstatymo 27 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka ir terminais.

13. Parkų lankymo sąlygas nustato parkų savininkai ir (ar) vadytojai arba savivaldybės vykdomoji institucija, jei tarp savivaldybės vykdomosios institucijos ir valstybinės žemės, kurioje yra parkai, valdytojo sudaryta Nuostatų 6 punkte nurodyta sutartis.

14. Parkų ir jų želdinių apsaugos kontrolę vykdo Želdynų įstatymo 29 straipsnyje nurodytos institucijos.

________________________