Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. BIRŽELIO 26 d. nutarimo Nr. 604 „DĖL NACIONALINIO EURO ĮVEDIMO PLANO bei lietuvos visuomenės informavimo apie euro įvedimą ir komunikacijos strategijos patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2014 m. gegužės 28 d. Nr. 487
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. birželio 26 d. nutarimą Nr. 604 „Dėl Nacionalinio euro įvedimo plano bei Lietuvos visuomenės informavimo apie euro įvedimą ir komunikacijos strategijos patvirtinimo“:

1. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Nacionalinį euro įvedimo planą:

1.1. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6. Europos Komisijos ir Europos centrinio banko 2012 m. gegužės mėn. pranešimuose apie konvergenciją nurodyta, kad Lietuvos Respublikos nacionalinė teisė nėra visiškai suderinta su Sutarties ir Europos centrinių bankų sistemos ir Europos centrinio banko statuto nuostatomis. Juose nurodyti du Europos Sąjungos nacionalinių centrinių bankų nepriklausomumui keliamų reikalavimų neatitikimai: Lietuvos banko turtas nuosavybės teise turi priklausyti Lietuvos bankui, o Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės įstatymo nuostatos turi aiškiai nustatyti Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės audito veiklos ribas ir ši veikla turi nepažeisti Lietuvos banko nepriklausomo išorės auditoriaus veiklos, kaip numatyta Europos centrinių bankų sistemos ir Europos centrinio banko statuto 27 straipsnio 1 dalyje. Siekiant Lietuvos Respublikos nacionalinės teisės visiško suderinamumo su Sutartimi bei Europos centrinių bankų sistemos ir Europos centrinio banko statuto reikalavimais, turės būti pakeisti atitinkami Lietuvos Respublikos įstatymai.“

1.2. Pakeisti 81 punktą ir jį išdėstyti taip:

81. Naujų teisės aktų ir esamų teisės aktų pakeitimo projektai turi būti parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei ne vėliau kaip likus 4 mėnesiams iki euro įvedimo dienos, o priimti ne vėliau kaip likus 2 mėnesiams iki euro įvedimo dienos, jeigu Nacionalinio euro įvedimo plano įgyvendinimo priemonių planas ar kiti teisės aktai nenustato kitaip.“

1.3. Pakeisti 10.3.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:

10.3.6. teisingumo ministro sudaryta Teisinių klausimų darbo grupė; Teisinių klausimų darbo grupė sprendžia klausimus, susijusius su Lietuvos teisinės sistemos atitiktimi euro įvedimo reikalavimams.

1.4. Pakeisti 20 punktą ir jį išdėstyti taip:

20. Pagrindiniai euro įvedimo Lietuvos Respublikoje laikotarpiai:

 

Pasirengimo laikotarpis

30 dienų po to, kai Europos Sąjungos Taryba priima sprendimą dėl neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso

privalomo kainų nurodymo litais ir eurais laikotarpio pradžia.

3 mėnesiai iki euro įvedimo dienos

išankstinio pirminio eurų monetų paskirstymo bankams pradžia.

2 mėnesiai iki euro įvedimo dienos

išankstinio pirminio eurų banknotų paskirstymo bankams pradžia.

Vienas mėnuo iki euro įvedimo dienos

išankstinio antrinio eurų banknotų ir monetų paskirstymo bankų klientams pradžia.

Vienas mėnuo iki euro įvedimo dienos

išankstinio pažintinių eurų monetų rinkinių pardavimo visuomenei už kainą, ne didesnę negu kaina, apskaičiuota pagal Europos Sąjungos Tarybos neatšaukiamai nustatytą euro ir lito perskaičiavimo kursą, pradžia.

 

Grynųjų eurų ir litų bendros apyvartos laikotarpis

Euro įvedimo diena

neatlygintino litų keitimo į eurus bankuose, akcinės bendrovės Lietuvos pašto nustatytose Lietuvos pašto paslaugų teikimo vietose (toliau – Lietuvos paštas), kredito unijų padaliniuose, kurių sąrašą paskelbs Lietuvos bankas (toliau – kredito unijos) ir Lietuvos banke pradžia.

15 dienų po euro įvedimo dienos

dviejų valiutų cirkuliacijos laikotarpis (bendros apyvartos laikotarpis).

 

Laikotarpis, pasibaigus grynųjų eurų ir litų bendros apyvartos laikotarpiui

60 dienų po euro įvedimo dienos

neatlygintinas grynųjų litų keitimas į eurus Lietuvos pašte ir kredito unijose.

6 mėnesiai po euro įvedimo dienos

neatlygintinas grynųjų litų (banknotų ir monetų) ir centų keitimas į eurus visuose bankų padaliniuose, kurių sąrašą nustatys Lietuvos bankas.

6 mėnesiai praėjus pusei metų po euro įvedimo dienos

neatlygintinas grynųjų litų banknotų keitimas į eurus bankų padaliniuose, kurių sąrašą nustatys Lietuvos bankas.

6 mėnesiai po euro įvedimo dienos

privalomo kainų nurodymo litais ir eurais laikotarpis.

Neribotai

neatlygintinas grynųjų litų keitimas į eurus Lietuvos banke.“

 

1.5. Pakeisti 26 punktą ir jį išdėstyti taip:

26. Apvalinant litais išreikštas skaitmenines reikšmes teisės aktuose, bus perskaičiuojama į eurus ir apvalinama iki euro cento pagal aritmetinio apvalinimo taisyklę. Jeigu skaitmeninė vertė litais išreikšta suapvalintu skaičiumi (0,1; 1; 10; 100 ir t. t. tikslumu) ir po perskaičiavimo į eurus taip pat tikslinga nustatyti naują (eurais be centų ar suapvalintą) dydį, kuris būtų patogus naudoti, teisės akte gali būti nustatoma nauja skaitmeninė vertė eurais, gauta perskaičiuotą vertę eurais suapvalinus į didesnę ar mažesnę pusę ne mažesniu negu skaitmeninės vertės litais apvalinimo tikslumu, išskyrus atvejus, kai Lietuvos Respublikos euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatyme dėl tam tikrų dydžių naujos vertės nustatymo yra nustatyta speciali taisyklė. Nustatydamos naujas skaitmenines vertes eurais, valstybės institucijos gali tik minimaliai nutolti nuo tų dydžių, kurie būtų gaunami perskaičiuojant pagal neatšaukiamai nustatytą euro ir lito perskaičiavimo kursą, t. y. euro įvedimas neturi tapti priežastimi padidinti rinkliavų, baudų ir kitų įmokų dydžius (sutarčių šalims rekomenduojama laikytis šios taisyklės). Skaitmeninės vertės eurais pakeitimas į didesnę ar mažesnę pusę, palyginti su nustatyta skaitmenine verte litais (ypač tuo atveju, jeigu nauja vertė bus nustatoma apvalinant 10, 100, 1 000 ir t. t. eurų tikslumu), keičiant teisės aktų nuostatas dėl euro įvedimo turi būti aiškiai atskleidžiamas ir pagrindžiamas teisės aktų projektų lydimuosiuose dokumentuose. Nauji administracinių baudų dydžiai apskaičiuojami vadovaujantis taisykle, kuri nustatyta Lietuvos Respublikos euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatyme. Teismai ar kitos institucijos, priimančios sprendimus dėl piniginių baudų ar kitų piniginių prievolių, sprendimuose dėl baudų skyrimo ar piniginių prievolių nustatymo, kurių sumokėjimo terminas apima ir euro įvedimo datą, nurodo paskirtos piniginės baudos ar piniginės prievolės dydį ne tik litais, bet ir eurais pagal Lietuvos Respublikos euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatyme nustatytą piniginių baudų ar piniginių prievolių dydžių perskaičiavimo iš litų į eurus taisyklę.“

1.6. Pakeisti 31.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

31.1. 6 mėnesius po euro įvedimo dienos visuose bankų padaliniuose, kurių sąrašą nustatys Lietuvos bankas, – litų banknotai bei litų ir centų monetos;“.

1.7. Pakeisti 31.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

31.2. 6 mėnesius, praėjus pusei metų po euro įvedimo dienos, bankų padaliniuose, kurių sąrašą nustatys Lietuvos bankas, – litų banknotai;“.

1.8. Pakeisti 31.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

31.3. 60 dienų po euro įvedimo dienos Lietuvos pašte ir kredito unijose – litų banknotai bei litų ir centų monetos;“.

1.9. Pakeisti 32 punktą ir jį išdėstyti taip:

32. Privalomo kainų nurodymo litais ir eurais laikotarpis prasideda praėjus 30 dienų po to, kai Europos Sąjungos Taryba priima sprendimą dėl neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso, ir tęsiasi 6 mėnesius po euro įvedimo dienos. Kainų litais ir eurais nurodymo formą ir priemones, atsižvelgdami į teisės aktuose nustatytus kainų nurodymo reikalavimus, pasirenka ūkio subjektai, parduodantys prekes ar teikiantys paslaugas. Nurodoma prekės ar paslaugos kaina litais ir eurais, kurią vartotojas turi mokėti. Kainos litais ir eurais nurodomos ne tik prekybos ir paslaugų teikimo vietose, bet ir prekių ir paslaugų reklamoje, jeigu joje nurodoma prekių ar paslaugų kaina. Kainų nurodymas litais ir eurais turi būti aiškiai suprantamas ir negali būti klaidinantis.“

1.10. Papildyti 331 punktu:

331. Cigarečių banderolių, kuriose nurodyta didžiausia mažmeninė kaina litais, po euro įvedimo dienos nereikia keisti į banderoles, kuriose nurodyta didžiausia mažmeninė kaina eurais. Cigarečių banderolėse privalomo kainų nurodymo litais ir eurais laikotarpiu nereikalaujama nurodyti kainas dviem valiutomis.“

1.11. Pakeisti 62 punktą ir jį išdėstyti taip:

62. Siekiant išvengti nepagrįsto kainų didėjimo savivaldybių kompetencijai priskirtuose viešojo administravimo ir viešųjų paslaugų sektoriuose, savivaldybės, likus mažiausiai 3 mėnesiams iki euro įvedimo dienos, peržiūrės ir prireikus Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatyme nustatyta tvarka pakeis visas su viešųjų paslaugų teikėjais sudarytas sutartis, kad užmokestis už teikiamas viešąsias paslaugas įvedant eurą būtų apvalinamas tik gyventojų naudai ir nebūtų didinamas.“

1.12. Pakeisti 64 punktą ir jį išdėstyti taip:

64. Institucija, atsakinga už tai, kad Lietuvos Respublikoje būtų laiku apsirūpinta eurų banknotais ir monetomis, yra Lietuvos bankas. Pasirengimo laikotarpiu Lietuvos bankas suderins su Europos centriniu banku ir banknotus tieksiančios ekonominės ir pinigų sąjungos valstybės narės nacionaliniu centriniu banku teisinius ir logistinius eurų banknotų įsigijimo klausimus. Su banknotus tieksiančiu ekonominės ir pinigų sąjungos valstybės narės nacionaliniu centriniu banku bus pasirašyta eurų banknotų skolinimosi sutartis. Lietuvos Respublikos eurų monetas kaldins uždaroji akcinė bendrovė „Lietuvos monetų kalykla“ (toliau – Lietuvos monetų kalykla). Lietuvos monetų kalykla pradės kaldinti lietuviškas eurų ir euro centų monetas po to, kai Europos Sąjungos Taryba priims sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvos Respublikoje.“

1.13. Pakeisti 65 punktą ir jį išdėstyti taip:

65. Lietuvos banko valdyba 2005 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 28 „Dėl apyvartinių euro centų ir eurų monetų nacionalinės pusės (averso) gipsinių modelių patvirtinimo“ patvirtino trijų skirtingų dizainų apyvartinių eurų ir euro centų monetų nacionalinės pusės gipsinius modelius. Visų nominalų apyvartinių eurų ir euro centų monetų nacionalinėje pusėje pavaizduotas valstybės herbo simbolis Vytis, 12 žvaigždučių, išdėstytų aplink centrą, užrašas „Lietuva“ ir metai. Apyvartinių euro centų ir eurų monetų nacionalinės pusės (averso) vaizdai atitinka Europos Sąjungos Tarybos patvirtintas rekomendacijas dėl eurų monetų nacionalinės pusės ir yra suderinti su Europos Komisija, jų atvaizdai bus paskelbti Teisės aktų registre ir Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje. Lietuvos banko valdyba turės patvirtinti euro monetų su nacionaline puse etalonus, kuriuose, be išvardytų simbolių, bus monetos išleidimo (euro įvedimo) metai.“

1.14. Pakeisti 69 punktą ir jį išdėstyti taip:

69. Bankams iš anksto turi būti paskirstytas toks eurų banknotų ir monetų kiekis, kad iš anksto būtų galima aprūpinti grynaisiais eurais bankų klientus, prekybos ir paslaugų teikimo įstaigas, Lietuvos pašto nustatytas Lietuvos pašto paslaugų teikimo vietas, kredito unijų padalinius. Bankų veiksmus rengiantis išankstiniam grynųjų eurų paskirstymui koordinuoja Lietuvos bankas.“

1.15. Pakeisti 70 punktą ir jį išdėstyti taip:

70. Vienas iš svarbiausių grynųjų pinigų keitimo elementų yra grynųjų litų banknotų ir monetų išėmimas iš apyvartos. Lietuvos Respublikos apyvartoje yra apie 90 mln. vienetų litų banknotų. Esama bankų infrastruktūra ir banknotų tvarkymo pajėgumai leis priimti ir tvarkyti banknotus, tačiau litų išėmimas iš apyvartos būtų sklandesnis, jeigu dar iki euro įvedimo dienos jau būtų sugrįžusi didesnė litų dalis. Kadangi Lietuvos Respublikoje yra didelis (daugiau nei 1 mlrd. vienetų) litų ir centų monetų skaičius, svarbu tinkamai pasirengti jų surinkimui ir tvarkymui. Prognozuojama, kad grynųjų eurų ir litų bendros apyvartos laikotarpiu gyventojai bankuose, kredito unijose, Lietuvos pašte prekybos ir paslaugų teikimo įstaigose pasikeis ne mažiau kaip 80 procentų apyvartoje esančių litų. Sklandų litų keitimą į eurus rajonų centruose užtikrins išplėtotas bankų padalinių ir Lietuvos pašto paslaugų teikimo vietų tinklas.“

1.16. Pakeisti 71 punktą ir jį išdėstyti taip:

71. Gyventojai ir verslo atstovai, neatlygintino grynųjų pinigų keitimo laikotarpiu nespėję pasikeisti grynųjų litų bankuose, kredito unijose ir Lietuvos pašte, galės tai padaryti Lietuvos banke.“

1.17. Pakeisti 73 punktą ir jį išdėstyti taip:

73. Lietuvos banko grynųjų pinigų keitimo priežiūros grupė kontroliuos, kaip asmenys, atsakingi už išankstinį pirminį ir antrinį eurų paskirstymą, vykdo įsipareigojimus saugoti eurus ir neišleisti jų į apyvartą iki euro įvedimo dienos.“

1.18. Pakeisti 76 punktą ir jį išdėstyti taip:

76. Nuo euro įvedimo dienos Lietuvos bankas skelbs Lietuvos Respublikoje Europos centrinio banko nustatytus orientacinius euro ir pagrindinių užsienio valiutų kursus. Kitų užsienio valiutų ir euro orientacinius kursus, kurių neskelbia Europos centrinis bankas, kas mėnesį nustatys ir skelbs Lietuvos bankas.“

1.19. Pakeisti 85 punktą ir jį išdėstyti taip:

85. Vadovaudamiesi plano 32 punkte išdėstytais kainų litais ir eurais nurodymo principais, asmenys, parduodantys prekes ar teikiantys paslaugas, privalės pradėti nurodyti prekių ar paslaugų kainas litais ir eurais po 30 dienų, kai Europos Sąjungos Taryba priims sprendimą dėl neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso. Grynųjų eurų ir litų bendros apyvartos laikotarpiu kainos, nurodytos litais ir eurais, mokėtinos pirkėjo pasirinkta valiuta.“

1.20. Pakeisti 89 punktą ir jį išdėstyti taip:

89. Ūkio subjektai ir ūkio subjektų asociacijos bus skatinami pasirašyti Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą, kurį parengs Ūkio ministerija.“

1.21. Pakeisti 90 punktą ir jį išdėstyti taip:

90. Ūkio subjektai ir ūkio subjektų asociacijos, kurie pasirašys Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą ir jo laikysis privalomo kainų nurodymo litais ir eurais laikotarpiu, Ūkio ministerijos nustatyta tvarka galės naudoti specialiai sukurtą logotipą. Ūkio subjektai, kuriems arba kurių vadovams ar jų įgaliotiems asmenims už teisės aktuose nurodytų prekių ir paslaugų kainų nurodymo, perskaičiavimo ir apvalinimo reikalavimų pažeidimą paskirta Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyta bauda, praras teisę naudoti specialiai sukurtą šio memorandumo logotipą ir bus įtraukiami į juodąjį sąrašą. Šis sąrašas bus skelbiamas viešai interneto svetainėje www.euro.lt.“

1.22. Pakeisti 901 punktą ir jį išdėstyti taip:

901. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba kontroliuoja ir koordinuoja Lietuvos Respublikos euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo 29 straipsnyje nurodytų institucijų, atsakingų už tam tikros vartojimo srities reguliavimą, veiklą siekiant apsaugoti vartotojus nuo galimo nepagrįsto kainų didinimo ar kitokio piktnaudžiavimo euro įvedimu. Lietuvos Respublikos euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo 29 straipsnio 4 punkte nurodytos institucijos pagal kompetenciją vykdo Lietuvos Respublikos euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatyme nustatytų reikalavimų priežiūrą ir skiria šiame įstatyme numatytas administracines nuobaudas.“

1.23. Pakeisti 93 punktą ir jį išdėstyti taip:

93. Mokėtinų litais sumų nurodymas litais ir eurais pratins prie naujo vertės matavimo vieneto. Laikotarpiu, kuris prasideda po 30 dienų nuo Europos Sąjungos Tarybos priimto sprendimo dėl neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso ir baigiasi paskutinę dieną prieš euro įvedimą, informacija apie darbo užmokesčio, pensijų ir kitų socialinės apsaugos išmokų mokėtinų, įskaitytinų ar nurašytinų piniginių sumų litais perskaičiavimą į eurus teikiama viešai; informacija apie konkrečias minėtų išmokų sumas asmens pageidavimu teikiama šias išmokas mokančiose įstaigose.“

1.24. Pakeisti 100.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

100.1. Lietuvos statistikos departamentas įprasta tvarka stebės mažmeninių kainų pokyčius ir apie juos informuos visuomenę. Nuo privalomo kainų nurodymo litais ir eurais laikotarpio pradžios iki euro įvedimo dienos ir dar vieną mėnesį po euro įvedimo kainos bus registruojamos litais ir eurais. Bus rengiama ir atsakingoms valstybės institucijoms bei visuomenei teikiama statistinė informacija apie vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius, registruojant kainas litais ir eurais ir įvertinant kainų perskaičiavimo iš litų į eurus įtaką bendrajam vartotojų kainų pokyčiui. 2014 m. gegužės ir birželio mėnesiais bus rengiama ir teikiama statistinė informacija apie 40 pagrindinių vienarūšių vartojimo prekių ir paslaugų vidutines mažmenines kainas litais ir jų pokyčius, 2014 m. liepos ir rugpjūčio mėnesiais – apie 100 pagrindinių vienarūšių vartojimo prekių ir paslaugų vidutines mažmenines kainas litais ir jų pokyčius. Nuo privalomo kainų nurodymo litais ir eurais laikotarpio pradžios ir dar 6 mėnesius po euro įvedimo dienos bus renkami kainų duomenys, rengiama ir teikiama statistinė informacija apie 100 pagrindinių vienarūšių prekių ir paslaugų vidutines mažmenines kainas litais ir eurais ir jų pokyčius, po to dar 6 mėnesius kartą per mėnesį bus rengiama ir teikiama statistinė informacija apie šių prekių ir paslaugų vidutines mažmenines kainas eurais ir jų pokyčius;“.

1.25. Pakeisti 100.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

100.2. vartotojų ir pardavėjų ar paslaugų teikėjų ginčus, susijusius su euro įvedimu, pagal kompetenciją nagrinės Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 22 straipsnio 1 dalyje nurodytos ginčus nagrinėjančios institucijos;“.

2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Lietuvos visuomenės informavimo apie euro įvedimą ir komunikacijos strategiją:

2.1. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2. Strategija parengta atsižvelgiant į Šešioliktosios Vyriausybės 2012–2016 metų programą, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr. XII-51 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos“ ir kurioje nustatytas tikslas tinkamai pasirengti bendrosios ES valiutos įvedimui, kai Lietuva įvykdys nustatytus konvergencijos kriterijus. Taip pat atsižvelgta į naujausias makroekonomines prognozes ir šalies ūkio raidos tendencijas, pagal kurias galima tikėtis, kad trumpuoju laikotarpiu bus vykdomi konvergencijos kriterijai (kainų stabilumo, valstybės finansų padėties tvarumo, šalies nacionalinės valiutos ir Vyriausybės vertybinių popierių ilgalaikių palūkanų normų stabilumo).“

2.2. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6. Atsižvelgiant į šiose apklausose išreikštą visuomenės nuomonę, pageidavimus ir nuogąstavimus, Strategijoje numatytos priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti vartotojų interesų apsaugą keičiant valiutą, įskaitant Nacionaliniame euro įvedimo plane nurodyto sukurti Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo viešinimą ir informacijos apie euro įvedimo įtaką kainoms (pagal anksčiau eurą įsivedusių šalių, įskaitant Slovakiją ir Estiją, patirtį) skleidimą. Atitinkamai bus parenkami informacijos apie euro įvedimą sklaidos kanalai.“

2.3. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2013 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 178 „Dėl pasirengimo euro įvedimui Lietuvos Respublikoje veiksmų koordinavimo“ patvirtino pasirengimo euro įvedimui koordinavimo schemą.“

2.4. Pakeisti 17.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

17.5. Ūkio ministerija:

rengia ir skleidžia informaciją, aktualią verslo bendruomenei, investuotojams ir kitoms tikslinėms grupėms, priskirtoms jai pagal kompetenciją;

užtikrina bendros ir tikslinės informacijos apie euro įvedimą sklaidą per verslo informacijos centrus, verslo ir turizmo informacijos centrus, verslo inkubatorius, viešąsias įstaigas „Versli Lietuva“, „Investuok Lietuvoje“ ir kitas pavaldžias institucijas;

rūpinasi visuomenės informavimu apie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą;

teikia informaciją verslo asociacijoms, socialiniams partneriams;

aktyviai bendradarbiauja su verslininkus vienijančiomis asocijuotomis struktūromis ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis;

per Valstybinį turizmo departamentą prie Ūkio ministerijos apie euro įvedimą informuoja į Lietuvą atvykstančius turistus, verslininkus;

užtikrina bendros ir tikslinės informacijos sklaidą per kitas pavaldžias institucijas.“

2.5. Pakeisti 18.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

18.1. Strateginė partnerystė. Finansų ministerija, Lietuvos bankas ir Europos Komisija 2005 m. lapkričio 8 d. pasirašė Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos partnerystės susitarimą dėl informavimo ir komunikacijos kampanijų dėl euro įvedimo Lietuvos Respublikoje organizavimo pagal euro ir Ekonominės ir pinigų sąjungos informacijos ir komunikacijos strategiją (toliau – Partnerystės susitarimas). Partnerystės susitarimas pratęstas kelis kartus, o galioti nustos praėjus vieniems metams po euro įvedimo Lietuvoje. Jo pagrindu įsivedant eurą, Europos Komisija ketina teikti su komunikacijos plane numatytų priemonių įgyvendinimu susijusią informacinę, metodinę ir finansinę pagalbą. Europos Komisija ir Lietuvos Respublika kartu organizuos pasirengimo euro įvedimui informacinę veiklą (pavyzdžiui, su euru susijusius parodą (-as), seminarą (-us), ir konferenciją (-as).“

 

 

2.6. Pakeisti Lietuvos visuomenės informavimo apie euro įvedimą ir komunikacijos strategijos 2 priedo 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

7.

Sąžiningo kainų perskaičiavimo kampanija

7.1.

Viešinimo kampanija „Sąžiningas kainų perskaičiavimas“

parengiamieji darbai: viešųjų pirkimų procedūros

Finansų ministerija

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Ūkio ministerijos, kitų institucijų ir įstaigų konsultacijos rengiant pirkimų sąlygas

Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumas, jo viešinimo ir pasirašymo organizavimas: Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo logotipo sukūrimas ir viešinimas, logotipo naudojimo tvarkos parengimas ir pristatymas verslui skatinant jį prisijungti prie iniciatyvos

verslininkai, visos tikslinės grupės

Ūkio ministerija

Finansų ministerija vykdo viešąjį pirkimą Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo logotipo sukūrimo paslaugoms pirkti

pažeidimų, pažeidėjų, prevencijos priemonių, inspektorių darbo dvigubo kainų skelbimo laikotarpiu viešinimas; galimų bendrų veiklų, bendradarbiavimo susitarimų su vartotojų organizacijomis ir (ar) visuomeninėmis organizacijomis vykdant kainų perskaičiavimo priežiūrą (pranešimai spaudai, konferencijos, paskyros socialiniame tinkle, mobiliosios aplikacijos ir taip toliau) viešinimas

visos tikslinės grupės

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba“.

 

 

2.7. Pakeisti Lietuvos visuomenės informavimo apie euro įvedimą ir komunikacijos strategijos 3 priedo „Pagrindinės komunikacinės žinutės“ 4 punkto pirmąją ir antrąją pastraipas ir jas išdėstyti taip:

„4. Euro įvedimas neturi pažeisti gyventojų ekonominių interesų:

Vyriausybė ir kitos atsakingos valstybės įstaigos imsis visų galimų priemonių, siekdamos užtikrinti, kad prekių ir paslaugų kainos būtų perskaičiuojamos iš litų į eurus ir nurodomos skaidriai. Tam padės Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumas, pagal kurį visuomenė galės lengvai atpažinti sąžiningą verslą, o piktnaudžiavimo atvejai bus viešinami;“.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Finansų ministras                                                                            Rimantas Šadžius