HERB21

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2006 M. RUGSĖJO 12 D. ĮSAKYMO NR. D1-414 „DĖL VERSLINĖS ŽVEJYBOS VIDAUS VANDENS TELKINIUOSE KONTROLĖS VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. sausio 3 d. Nr. D1-2

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Verslinės žvejybos vidaus vandens telkiniuose kontrolės vykdymo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. rugsėjo 12 d. įsakymu Nr. D1-414 „Dėl Verslinės žvejybos vidaus vandens telkiniuose kontrolės vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                          Kęstutis Navickas 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2017 m. sausio 3 d. įsakymu Nr. D1-2

 

VERSLINĖS ŽVEJYBOS VIDAUS VANDENS TELKINIUOSE KONTROLĖS VYKDYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROJI DALIS

 

1. Verslinės žvejybos vidaus vandens telkiniuose kontrolės vykdymo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja verslinės žvejybos patikrinimo tvarką, šalutinio žvejybos laimikio nustatymo tvarką.

2. Šio tvarkos aprašo reikalavimai galioja visuose Lietuvos Respublikos vidaus vandens telkiniuose.

3. Šiuo tvarkos aprašu vadovaujasi aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai ir valstybiniai saugomų teritorijų pareigūnai (toliau – pareigūnai), tikrinantys verslinę žvejybą ar žuvų sugavimo laimikius žvejybos, žuvų sandėliavimo, gabenimo, prekybos ar kitose vietose.

4. Pagrindinės Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

4.1. limituotos žuvys – atskirų rūšių žuvys, kurioms nustatyti žuvų sugavimo tame vandens telkinyje limitai;

4.2. žuvų rūšių grupė – žuvų rūšys, kurių šalutiniam laimikiui teisės aktuose nustatyti vienodi reikalavimai;

4.3. tipinis mėginys – žvejybos laimikio dalis, paimta, kaip nurodyta šiame tvarkos apraše, ir naudojama visam sugautų žuvų kiekiui įvertinti;

4.4. žvejybos vieta - vandens telkinys ar jo pakrantė, kurioje žuvų išteklių naudotojas praleidžia laiką nuo žvejybos pradžios iki laimikio iškrovimo ir laimikio iškrovimo vieta.

5. Kitos šiame Tvarkos apraše naudojamos sąvokos atitinka Verslinės žvejybos vidaus vandenyse, įskaitant bendrąja daline nuosavybės teise priklausančius valstybei ir ūkio subjektams vandens telkinius, išskyrus privačius vidaus vandenų telkinius ir akvakultūros tvenkinius, tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. gegužės 30 d. įsakymu Nr. D1-267 „Dėl Verslinės žvejybos Lietuvos žuvininkystės vidaus vandens telkiniuose taisyklių patvirtinimo“, vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

VERSLINĖS ŽVEJYBOS KONTROLĖS VYKDYMAS

 

6. Tikrindami verslinę žvejybą, pareigūnai privalo surašyti tvarkos aprašo 1 ar 2 priede nustatytos formos patikrinimo aktą.

7. Kiekvieno su versline žvejyba susieto tikrinimo metu tikrinamas žvejybos žurnalas. Pareigūnai apie patikrinimą privalo įrašyti žvejybos žurnale, nurodydami tikrinimo datą, tikrinusio pareigūno pareigas ir pavardę, už kurį laikotarpį tuo metu patikrinti įrašai žvejybos žurnale. Jeigu patikrinimo metu nustatomas verslinę žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas, pareigūnas apie tai pažymi žvejybos žurnale.

8. Patikrinime turi teisę dalyvauti įmonės vadovas arba (ir) atsakingas už žvejybą ar žuvų sandėliavimą asmuo.

9. Tvarkos aprašo 1 priede nustatytos formos patikrinimo aktas surašomas atliekant detalų verslinės žvejybos patikrinimą (žvejybos dokumentacijos, verslinės žvejybos įrankių, žuvų laimikio), kurio metu:

9.1. patikrinami Žvejybos padalinių žvejybos žurnalų išdavimo ir pildymo taisyklių, patvirtintų aplinkos ministro 2000 m. gegužės 1 d. įsakymu Nr. 180 „Dėl Žvejybos padalinių žvejybos žurnalų išdavimo ir pildymo taisyklių patvirtinimo“, priede nustatytos formos žvejybos padalinių žvejybos žurnalo (toliau – žvejybos žurnalas) įrašai apie tos paros žvejybą ir ankstesnės paros įrašai apie žvejybą;

9.2. nustatomi žvejyboje naudojami/naudoti žvejybos įrankių tipai, skaičius, akių dydžiai, ilgiai ar kiti verslinės žvejybos leidime nustatyti žvejybos įrankių parametrai. Papildomai gali būti tikrinami atstumai tarp vandenyje pastatytų žvejybos įrankių, žvejybos įrankių plombos ir papildomi ženklinimai;

9.3. nustatomos visos žuvų rūšys laimikyje. Esant galimybei, sutikrinamas atskirų žuvų rūšių kiekis su įrašais žvejybos žurnale. Nustatomas saugomų ir/ar limituotų žuvų kiekis žvejybos laimikyje ir sutikrinamas su įrašais žvejybos žurnale.

 

III SKYRIUS

MĖGINIŲ ĖMIMAS ŠALUTINIO ŽVEJYBOS LAIMIKIO SKAIČIAVIMUI

 

10. Skaičiuojant šalutinį žvejybos laimikį, pradžioje nustatomas bendras laimikio svoris. Bendras laimikio svoris nustatomas sveriant, su ne didesne kaip 10 procentų paklaida. Pareigūnas nustato bendrą laimikio svorį, šiuos duomenis įrašo verslinės žvejybos patikrinimo akte ir juos sulygina su verslinės žvejybos žurnale įrašytu bendro laimikio svoriu.

11. Nustačius bendrą laimikio svorį, imami mėginiai. Mėginiuose esančių žuvų svoris (skaičius) nustatomas su ne didesne kaip 5 procentų paklaida.

12. Šalutinis žvejybos laimikis skaičiuojamas imant mėginius ne mažiau kaip iš 3 tipinių vietų proporcingai šiose vietose esančiai laimikio daliai arba tikrinamas visas laimikis.

13. Imant mėginius, jų dydis turi priklausyti nuo bendro laimikio dydžio. Mėginys turi sudaryti ne mažiau kaip 10 proc. nuo žvejybos laimikio bendro kiekio.

 

IV SKYRIUS

ŠALUTINIO ŽVEJYBOS LAIMIKIO SKAIČIAVIMAS

 

14. Kai šalutinis žvejybos laimikis nustatomas pagal sugautų žuvų svorį, nustatomas bendras mėginiuose esančių žuvų svoris, po to mėginiai išrūšiuojami pagal žuvų rūšis (jų grupes). Išrūšiavus mėginius, nustatomas mėginiuose esantis saugomų ar limituotų žuvų svoris. Rezultatai įrašomi į verslinės žvejybos patikrinimo aktą. Pagal gautus rezultatus suskaičiuojamas šalutinis žvejybos laimikis.

15. Kai šalutinis žvejybos laimikis nustatomas pagal žuvų skaičių, nustatomas bendras mėginiuose esančių žuvų skaičius, po to mėginiai išrūšiuojami pagal žuvų rūšis (jų grupes). Išrūšiavus mėginius, nustatomas mėginiuose esantis saugomų ar limituotų žuvų skaičius. Rezultatai įrašomi į verslinės žvejybos patikrinimo aktą. Pagal gautus rezultatus suskaičiuojamas šalutinis žvejybos laimikis.

16. Tipiniuose mėginiuose esančių saugomų ar limituotų žuvų šalutinis žvejybos laimikis skaičiuojamas pagal formulę:

S

P = ------------ x 100,

V

čia:

P – šalutinis žvejybos laimikis procentais;

S – saugomų ar limituotų žuvų kiekis mėginiuose;

V – bendras žuvų kiekis mėginiuose.

 

17. Laikoma, kad visame laimikyje esančių saugomų ar limituotų žuvų šalutinis žvejybos laimikis yra toks pat, kaip ir mėginiuose.

18. Saugomų ar limituotų žuvų dalis laimikyje (šalutinis žvejybos laimikis) negali būti didesnė už Verslinės žvejybos vidaus vandenyse, įskaitant bendrąja daline nuosavybės teise priklausančius valstybei ir ūkio subjektams vandens telkinius, išskyrus privačius vidaus vandenų telkinius ir akvakultūros tvenkinius, tvarkos apraše nustatytus dydžius.

19. Jeigu žuvys buvo sugautos skirtingų tipų žvejybos įrankiais ir tai užfiksuota žvejybos žurnale, jei tai reikalinga ir įmanoma, šalutinis žvejybos laimikis nustatomas kiekvieno tipo įrankiui atskirai. Jei nustatoma, kad žvejybos žurnalas buvo pildomas neteisingai nurodant duomenis apie žvejybos įrankių naudojimą, visos žuvys laikomos sugautomis žvejybos vietoje esančių ir mažiausius akių dydžius turinčiu žvejybos įrankiu.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Pasibaigus ataskaitiniam ketvirčiui, per 15 darbo dienų regionų aplinkos apsaugos departamentai ir saugomų teritorijų direkcijos apibendrina verslinės žvejybos kontrolės rezultatus ir informaciją kartu su išvadomis bei pasiūlymais nustatytąja forma pateikia Aplinkos apsaugos agentūrai.

 

 

_____________________________