ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ DARBO LAIKO APSKAITOS ŽINIARAŠČIO PAVYZDINĖS FORMOS IR DARBO LAIKO APSKAITOS ŽINIARAŠČIO PILDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2015 m. gruodžio 22 d. Nr. 03V-1078
Elektrėnai
Vadovaudamasis Vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. sausio 27 d. nutarimu Nr. 78 ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus 2015 m. rugsėjo 10 d. raštą Nr. SD-25-11094,
p a t v i r t i n u Švietimo įstaigų darbo laiko apskaitos žiniaraščio pavyzdinę formą ir darbo laiko apskaitos žiniaraščio pildymo tvarkos aprašą.
Šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
Patvirtinta
Elektrėnų savivaldybės administracijos
direktoriaus
2015 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr.03V-1078
ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ DARBO LAIKO APSKAITOS ŽINIARAŠČIO PILDYMO
TVARKOS APRAŠAS
1. Į darbo laiko apskaitos žiniaraštį surašomi šie duomenys: visų įstaigos sąrašuose esančių darbuotojų vardai, pavardės, jų pareigos (profesija, kvalifikacinė kategorija), tabelio numeris, tarifikuotų valandų skaičius per savaitę ir nustatytas darbo valandų skaičius per mėnesį. Įstaigos, kuriose konkrečioms darbuotojų kategorijoms taikoma suminė darbo laiko apskaita, apskaičiuoja sąlyginį mėnesio darbo valandų skaičių.
2. Darbo laiko apskaitos žiniaraštyje kompiuteriu žymimas kiekvieną dieną dirbtas laikas ir neatvykimo į darbą atvejai. Darbo laikas žymimas valandomis, o neatvykimo į darbą atvejais taikomas sutartinis žymėjimas (darbo laiko apskaitos žiniaraščio pildymo tvarkos priedas). Darbuotojams turi būti suteikta galimybė susipažinti su darbo laiko apskaitos žiniaraščiu įstaigos ar organizacijos vadovo nustatyta tvarka.
3. Darbo laiko apskaitos žiniaraštyje kiekvienam darbuotojui skiriamos 4 eilutės:
3.1. Pirmojoje eilutėje nurodomas faktiškai dirbtas laikas (kontaktinės valandos) (atskirai naktį dirbtas laikas (darbas nakties metu yra nuo 22 val. iki 6 val. ryto), viršvalandžiai, dirbto darbo laiko trukmė poilsio ir švenčių dienomis) ir neatvykimo į darbą atvejai, išskyrus Aprašo 3.3 punkte nurodytus neatvykimo į darbą atvejus. Jeigu darbuotojui suteiktos kasmetinės atostogos, pirmojoje eilutėje sutartiniu žymėjimu A žymimos visos į atostogų laikotarpį patenkančios kalendorinės dienos, neatsižvelgiant į poilsio dienas. Vadovaujantis DK 165 straipsniu, švenčių dienos į kasmetinių atostogų trukmę neįskaitomos, todėl kasmetinių atostogų metu pasitaikančios švenčių dienos turėtų būti žymimos simboliu S. Kitų rūšių atostogos ir darbuotojo laikinasis nedarbingumas žymimi sutartiniais žymėjimais nuo pirmos atostogų ar laikinojo nedarbingumo dienos iki paskutinės, neišskiriant švenčių dienų. Neatvykimo į darbą balansinėse grafose minėtais atvejais nurodomas tik nedirbtas darbo laikas pagal darbuotojo darbo grafiką. Pirmojoje eilutėje žymimas ir darbas švenčių bei poilsio dienomis. Papildomos poilsio dienos, suteiktos už darbą, viršijusį kasdienio darbo laiko trukmę, darbą poilsio ir švenčių dienomis, turi būti žymimos žiniaraščio pirmojoje eilutėje simboliu V ir apskaitomos žiniaraščio 10–12 skiltyse.
3.2. Antrojoje eilutėje nurodomos papildomos (nekontaktinės) tarifikuotos valandos – laikas, skirtas netiesioginiam darbui su vaikais/mokiniais (pasiruošti pamokoms, mokinių darbams tikrinti, vadovauti klasei, metodinei veiklai ir kita). Ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogų nekontaktinės valandos (atsižvelgiant į grupės trukmę) turi būti žymimos taip: 3/2, 3/3, 1,5/1, 1,5/1,5, 3/0 (nurodomas tarifikuotas nekontaktinių valandų skaičius ir kad iš jų 2, 3, 1, 1,5 ar 0 buvo reikalingos kontaktinės valandos).
Pedagogai, pagalbos mokiniui specialistai skiriamas papildomas (nekontaktines) darbo valandas tvarko savo nuožiūra nuo 8 val. ryto iki 18 val. vakaro (pagal darbo grafiką ir žiniaraštyje pažymėtas tą dieną kontaktines ir nekontaktines valandas).
3.3. Trečiojoje eilutėje nurodomi neatvykimo į darbą atvejai, kurie pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso 143 straipsnio 1 dalies nuostatas prilyginti darbo laikui (tarnybinės komandiruotės, tarnybinės kelionės į kitą vietovę laikas, privalomų medicininių apžiūrų laikas, stažuotės, kvalifikacijos kėlimas darbovietėje ar mokymo centruose, budėjimas darbe ir namuose, laikas naujo darbo paieškoms įspėtiems apie darbo sutarties nutraukimą darbuotojams ir kiti norminių teisės aktų nustatyti laikotarpiai).
4. Pasibaigus mėnesiui, užpildomos darbo laiko apskaitos žiniaraščio 1–12 grafos, kuriose nurodomas darbo laiko balansas: faktiškai dirbtas laikas (išskiriant darbą naktį, viršvalandžius, budėjimą darbe, darbą poilsio ir švenčių dienomis, pavadavimą, papildomas (nekontaktines) valandas) ir neatvykimas į darbą. Tarnybinės komandiruotės priskiriamos prie faktiškai dirbto laiko, t. y. jų apskaityti neatvykimo į darbą grafose nereikia, taip pat nereikia apskaityti ir kitų DK 143 str. 1 dalyje nustatytų laikotarpių, nes jie įeina į darbo laiką.
5. Faktiškai dirbtą laiką sudaro darbo tvarkos taisyklėse ir darbo sutartyje numatytas kasdienis darbo laikas ir viršvalandžiai. Tarnybinės komandiruotės prilyginamos faktiškai dirbtam laikui.
6. Apskaitos žiniaraščio 11 ir 12 skiltyse nurodomi kiekvieno darbuotojo neatvykimo į darbą atvejai per mėnesį pagal atskiras jų rūšis. Jiems taikomas sutartinis žymėjimas (10 žiniaraščio skiltis).
7. Darbo laiko apskaitos žiniaraščio faktiškai dirbto laiko ir neatvykimo į darbą atvejų per mėnesį suminėje eilutėje nurodomas struktūrinio padalinio faktiškai dirbtas laikas ir neatvykimo į darbą atvejų skaičius.
8. Siekiant išanalizuoti, kaip panaudojamas darbo laikas pagal kiekvieną struktūrinį padalinį, tikslinga sudaryti tarnybinių komandiruočių ir neatvykimo į darbą suvestinę ir pateikti žiniaraščio pabaigoje. Rekomenduojama šią suvestinę atlikti kompiuteriu, nurodyti dienų ir valandų skaičių pagal tarnybinių komandiruočių ir pagal kiekvieno neatvykimo į darbą priežastį.
9. Elektrėnų savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintą pavyzdinę darbo laiko apskaitos žiniaraščio formą švietimo įstaigos vadovas gali papildyti ir kitais rodikliais.