LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS UžSIENIO REIKALų MINISTRO 2012 M. GRUODŽIO 12 D. ĮSAKYMO NR. v-230 „DĖL NACIONALINĖS NUSIKALTIMŲ PREVENCIJOS IR KONTROLĖS PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO TARPINSTITUCINIO VEIKLOS PLANO 2013–2015 M. LĖŠŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. kovo 5 d. Nr. V-51

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2012 m. gruodžio 12 d. įsakymą Nr. V-230 „Dėl nacionalinės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos įgyvendinimo tarpinstitucinio veiklos plano 2013-2015 m. lėšų naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.   Pakeičiu antraštę ir ją išdėstau taip:

DĖL PREKYBOS ŽMONĖMIS AUKŲ UŽSIENIO VALSTYBĖSE NUSTATYMO IR LĖŠŲ GRĮŽTANČIOMS AUKOMS NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO ”.

2.   Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Įgyvendindamas Nacionalinės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos įgyvendinimo tarpinstitucinio veiklos plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1381 „Dėl Nacionalinės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos įgyvendinimo tarpinstitucinio veiklos plano patvirtinimo“, 2.3.2 priemonę, atsižvelgdamas į svarbiausias Europos Sąjungos ir kitų tarptautinės teisės normų prekybos žmonėmis prevencijos ir kontrolės srityje nuostatas, taip pat siekdamas, kad būtų nustatytos prekybos žmonėmis aukos užsienio valstybėse ir jos saugiai sugrįžtų į Lietuvos Respubliką:”.

3.  Pakeičiu 1 punktą ir išdėstau jį taip:

1. Tvirtinu pridedamą Prekybos žmonėmis aukų užsienio valstybėse nustatymo ir lėšų grįžtančioms aukoms naudojimo tvarkos aprašą  (toliau - Aprašas).“

4.  Pakeičiu 3.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.1. Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms ir konsulinėms įstaigoms aprašo nustatyta tvarka nustatyti prekybos žmonėmis aukas ir priimti sprendimus dėl pagalbos jiems teikimo;”.

5. Nurodytuoju įsakymu patvirtintą aprašą išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Užsienio reikalų ministras                                                                                  Linas Linkevičius


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2012 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. V-230

(Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2015 m. kovo 5 d. įsakymo Nr. V-51 redakcija)

 

PREKYBOS ŽMONĖMIS AUKų užsienio valstybėse NUSTATYMO IR LĖŠŲ grįžtančioms aukoms NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

1.        Prekybos žmonėmis aukų užsienio valstybėse nustatymo ir lėšų grįžtančioms aukoms naudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Nacionalinės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos (toliau – Programa) tarpinstitucinio veiklos plano 2.3.2 priemonės „teikti pagalbą grįžtantiems į Lietuvos Respubliką nukentėjusiesiems nuo prekybos žmonėmis užsienio valstybėse“ įgyvendinimą - prekybos žmonėmis aukų užsienio valstybėse nustatymą ir lėšų grįžtančioms aukoms naudojimo tikslus ir tvarką Užsienio reikalų ministerijoje ir Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose (toliau – Atstovybė).

2.        Prekybos žmonėmis sąvoka šiame Apraše suprantama taip, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 147 ir 157 straipsniuose.

3.        Prekybos žmonėmis aukų užsienio valstybėje nustatymas šiame Apraše suprantamas kaip ankstyvoji aukos nustatymo procedūra, kurios metu konsulinis pareigūnas įvertina požymių, leidžiančių identifikuoti, kad asmuo galėjo tapti prekybos žmonėmis auka, visumą pagal Prekybos žmonėmis aukos nustatymo lentelę (priedas).

4.        Konsulinis pareigūnas prekybos žmonėmis aukos nustatymo procedūrą atlieka, kai yra rimtas pagrindas manyti, kad asmuo galėjo tapti prekybos žmonėmis auka.

5.        Prekybos žmonėmis auka asmuo yra laikomas tada, kai konsulinis pareigūnas pagal Prekybos žmonėmis aukos nustatymo lentelę įvertina ir nustato, kad prieš asmenį galėjo būti atliktas veiksmas ar veiksmai, kuriais palenkiama asmens valia, siekiant išnaudojimo tikslų. Konsulinis pareigūnas esant galimybei papildomai nustato ir kitus požymius, pateikia aplinkybes.

6.        Lėšos grįžtančioms aukoms naudojamos, kai yra rimtas pagrindas manyti, kad Lietuvos Respublikos pilietis ar asmuo be pilietybės, turintis leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, nukentėjo nuo prekybos žmonėmis užsienio valstybėje ir nori grįžti į Lietuvos Respubliką, taip pat kitoms su Programos 2.3.2 įgyvendinimo priemonės „teikti pagalbą grįžtantiems į Lietuvos Respubliką nukentėjusiesiems nuo prekybos žmonėmis užsienio valstybėse“ vykdymu susijusioms priemonėms finansuoti.

7.        Iš Programos lėšų gali būti:

7.1.    sumokamas konsulinis mokestis už reikalingų konsulinių funkcijų atlikimą;

7.2.    padengiamos prekybos žmonėmis aukos saugaus grįžimo į Lietuvos Respubliką išlaidos;

7.3.    jei būtina, padengiamos prekybos žmonėmis aukos laikino apgyvendinimo, kelionių, maitinimo, aprūpinimo būtinais daiktais (drabužiais, avalyne) ar medikamentais užsienio valstybėje išlaidos;

7.4.    jei būtina, padengiamos psichologinės, socialinės, teisinės, medicinos pagalbos ar vertimo paslaugų prekybos žmonėmis aukai teikimo užsienio valstybėje išlaidos;

7.5.    padengiamos konsulinių pareigūnų kelionės, susijusios su saugiu prekybos žmonėmis aukos grąžinimu į Lietuvos Respubliką, išlaidos;

7.6.    mokama už konsulinių pareigūnų mokymus, dalyvavimą seminaruose, kituose renginiuose, skirtuose prekybos žmonėmis problemoms spręsti arba pagalbai prekybos žmonėmis aukoms teikti;

7.7.     padengiamos konsulinių pareigūnų bendradarbiavimo su atitinkamomis Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių institucijomis teikiant pagalbą prekybos žmonėmis aukoms išlaidos;

7.8.     padengiamos kitos būtinos išlaidos, susijusios su pagalbos teikimu iš užsienio valstybių į Lietuvos Respubliką grįžtančioms prekybos žmonėmis aukoms.

8.   Nustačius prekybos žmonėmis auką, Atstovybės vadovas priima motyvuotą sprendimą dėl lėšų panaudojimo pagalbai teikti.

9.   Sprendimas teikti pagalbą priimamas ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo momento, kada yra nustatoma apie tokios aukos buvimą.

10. Pagalba asmeniui neteikiama, jei paaiškėja, kad jis pateikė suklastotus dokumentus, duomenis ar informaciją, neatitinkančią tikrovės, siekdamas apgaulės būdu pasipelnyti iš teikiamos pagalbos.

11. Pagalba grynaisiais pinigais prekybos žmonėmis aukai neteikiama, tačiau pagal būtinas faktines išlaidas pagrindžiančius dokumentus (sąskaitas, čekius ir pan.) padengiamos Aprašo 8 punkte numatytos išlaidos.

12. Atstovybė apie pagalbai prekybos žmonėmis aukoms teikti išleistas lėšas nedelsdama informuoja Užsienio reikalų ministerijos Finansų ir Konsulinį departamentus.

13. Konsulinis pareigūnas apie nustatytą prekybos žmonėmis auką elektroniniu paštu nedelsdamas informuoja Užsienio reikalų ministerijos Konsulinį departamentą (toliau – Konsulinis departamentas) ir persiunčia užpildytą elektroninę Prekybos žmonėmis aukos nustatymo lentelę.

14. Prekybos žmonėmis aukos nustatymo lentelę Konsulinis departamentas nedelsdamas perduoda Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos ir apie nustatytą prekybos žmonėmis auką informuoja nevyriausybines organizacijas, teikiančias pagalbą prekybos žmonėmis aukoms.

15. Konsulinis pareigūnas apie nustatytą prekybos žmonėmis auką, kai ji yra vaikas, papildomai elektroniniu paštu informuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

16. Konsulinio departamento prašymu konsulinis pareigūnas atlieka kitus veiksmus, kurių reikia pagalbai prekybos žmonėmis aukai suteikti.

_______________

Prekybos žmonėmis aukų užsienio valstybėse nustatymo ir lėšų grįžtančioms aukoms naudojimo tvarkos aprašo

priedas

 

 

PREKYBOS ŽMONĖMIS AUKOS NUSTATYMO LENTELĖ

 

 

PREKYBOS ŽMONĖMIS AUKOS NUSTATYMO LENTELĖ

 

Įrašykite diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pavadinimą

 

1. ĮVERTINO IR NUSTATĖ

Įvertinimą atlikęs asmuo

Įrašykite vardą

Įrašykite pavardę

Įrašykite pareigas

Įvertinimo data

Pasirinkite datą

Įvertinimo vieta

 

Telefono numeris

 

Elektroninis paštas

 

2. NUKENTĖJĘS ASMUO

Vardas

Įrašykite vardą

Pavardė

Įrašykite pavardę

Lytis

M V

Gimimo data

Pasirinkite datą

Pilietybė

 

Paskutinė gyvenamoji vieta

Įrašykite adresą

3. APLINKYBĖS (nusikaltimo padarymo data, vieta ir bet kokia kita reikšminga informacija )

 

 

 

 

 

 

 

 

4. SUTEIKTA PAGALBA

 

 

 

 

5. PRANEŠTA

Užsienio reikalų ministerijos Konsuliniam departamentui

Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos

NVO

 

(nurodykite)

Kita (nurodykite)

Pranešimo data

Atstovybė

 

Pasirinkite datą       

Konsulinis departamentas Pasirinkite datą

6. PREKYBOS ŽMONĖMIS AUKOS NUSTATYMAS

 

( Pastaba. Prekybos žmonėmis atveju bus pažymėta bent po vieną nusikalstamų veiksmų, poveikio priemonių ir išnaudojimo tikslo punktą. Vaiko pirkimo ar pardavimo atveju bus pažymėta bent po vieną nusikalstamų veiksmų ir išnaudojimo tikslo punktą.)

I. NUSIKALSTAMI VEIKSMAI

 

Auką pardavė

 

 

Auką pirko

 

Auką kitaip perleido

 

Auką kitaip įgijo

 

Auką verbavo

 

 

Auką gabeno

 

 

Auką laikė nelaisvėje

II. POVEIKIO PRIEMONĖS

 

Panaudojo fizinį smurtą

 

 

Panaudojo grasinimus (psichologinį smurtą)

Kitaip atėmė galimybę priešintis (jei netinka pirmi du punktai arba juos papildo)

Pasinaudojo aukos priklausomumu

Pasinaudojo aukos pažeidžiamu

Panaudojo apgaulę

Priėmė ar sumokėjo pinigus

Gavo ar suteikė kitokią naudą asmeniui, kuris faktiškai kontroliuoja auką

III. IŠNAUDOJIMO TIKSLAS (kaltininkas žinojo arba siekė, kad)

Auka būtų išnaudojama vergijos ar panašiomis į vergiją sąlygomis

Auka būtų išnaudojama prostitucijai

Auka būtų išnaudojama pornografijai

Auka būtų išnaudojama kitoms seksualinio išnaudojimo formoms

Auka būtų išnaudojama priverstiniam darbui ar paslaugoms

Auka būtų išnaudojama elgetavimui

Auka būtų išnaudojama nusikalstamai veikai daryti

Auka būtų išnaudojama kitais išnaudojimo tikslais

Būtų paimtas aukos organas, audinys ar ląstelės

Auka būtų neteisėtai įvaikinta (vaiko pirkimo ar pardavimo atveju)

PAPILDOMI POŽYMIAI

 

YPATUMAI IŠNAUDOJIMO METU

 

Asmens dokumento paėmimas, jei nebuvo paimtas anksčiau; suklastotų dokumentų panaudojimas

 

Kitas darbo pobūdis arba prastesnės darbo sąlygos negu buvo žadėtos

 

Prastesnės darbo sąlygos negu vietos gyventojams dirbant analogišką darbą

 

Verčiama dirbti prieš valią kitomis sąlygomis ir (ar) be atlyginimo (pvz., liepia sumokėti esamą ar tariamą skolą, vykdyti nusikalstamą veiką ar atlikti kitus veiksmus)

 

Verčiama dirbti tuoj pat ar netrukus po atvykimo

 

Bendravimo apribojimas (telefono atėmimas, pokalbių ribojimas, izoliavimas nuo kitų asmenų)

 

Judėjimo laisvės apribojimas, nuolatinis stebėjimas, leidimas išeiti tik su lydinčiu  asmeniu (turi ribotą pasirinkimą vietos ir laiko atžvilgiu arba visai jo neturi)

 

Nepaklusus naudojamas psichinis ar fizinis smurtas, šantažas, seksualinė prievarta, grasinimai susidoroti su artimaisiais

 

Kiti kartu dirbantys patiria psichinę ir (ar) fizinę prievartą

 

Baudų skyrimas už „nustatytos“ tvarkos nesilaikymą

 

Skolos didinimas nurodant išgalvotas priežastis

 

Klaidingos informacijos apie teisės aktuose reglamentuotas darbuotojų teises ir darbdavių pareigas, policiją, migracijos tarnybas suteikimas

 

Gąsdinimas pažintimis teisėsaugoje ir pranešimu pareigūnams apie nelegalų buvimą ir (ar) darbą

 

Viso ar didžiosios uždarbio dalies paėmimas ar didžiosios jo dalies atidavimas už gyvenamąjį plotą, maistą, drabužius ir pan.

 

Apgyvendinimas su kitais kartu dirbančiais asmenimis patalpose, kuriuose asmuo teikia seksualines paslaugas ar dirba

 

Šalyje gyvena ir (ar) dirba nelegaliai

 

Dažnai keičiama gyvenamoji ir (ar) darbo vieta

 

Nežino adreso, kur gyveno ir (ar) dirbo

 

Izoliavimas nuo vietos kalbą mokančių asmenų, ypač jei nemoka reikiamos užsienio kalbos

 

Pristatomas tas pats vertėjas, teisininkas ir (ar) globėjas visiems kartu dirbantiems asmenims

 

Darbdavys neturi ar atsisako teikti žinių apie darbuotojo darbo užmokestį

 

YPATUMAI NUSTAČIUS PREKYBOS ŽMONĖMIS AUKĄ

 

Fizinio smurto žymės

 

Sveikatos sutrikimai, somatinės ir lytiškai plintančios ligos, priklausomybė nuo žalingų įpročių

 

Psichologinio - emocinio smurto požymiai: psichinis nestabilumas, nervingumas, padidėjęs baimės jausmas, saugumo jausmo praradimas, visko neigimas, jautrumas, atsiribojimas, gėdos jausmas, savęs ir aplinkybių kaltinimas, nepasitikėjimas savimi ir kitais

 

Psichikos ir elgesio sutrikimai: potrauminis sindromas, depresija, nerimas, depersonalizavimas, amnezija ir kiti

 

Stokholmo sindromas (susitapatinimas su prekeiviu/išnaudotoju, psichologinė/emocinė priklausomybė, nelaiko savęs nukentėjusiu asmeniu)

 

Nepasitikėjimas savimi ir (ar) kitais

 

Bendravimo su viešomis organizacijomis (policija, pagalbą tokiems nukentėjusiesiems teikiančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitais) vengimas

 

Pagalbos atsisakymas, vengimas kalbėti apie savo būseną

 

Skirtingų arba išgalvotų istorijų apie išgyventą situaciją ir išnaudojimą pasakojimas