KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL KAUNO MIESTO ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2022 m. vasario 22 d. Nr. T-72

Kaunas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 26 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Kauno miesto savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Kauno miesto želdynų ir želdinių apsaugos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Kauno miesto savivaldybės tarybos 2016 m. lapkričio 29 d. sprendimą Nr. T-602 „Dėl Kauno miesto želdynų ir želdinių apaugos taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Visvaldas Matijošaitis

 

 

PATVIRTINTA

Kauno miesto savivaldybės tarybos

2022 m. vasario 22 d.

sprendimu Nr. T-72

 

 

KAUNO MIESTO ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kauno miesto želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, šio įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais ir kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais.

2. Taisyklės reglamentuoja Kauno miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje esančių želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, priežiūros, inventorizavimo tvarką, želdynų ir želdinių savininkų ir valdytojų teises ir pareigas tvarkant ir prižiūrint želdynus ir želdinius, draudimus viešuosiuose želdynuose.

3. Taisyklės yra privalomos visiems Savivaldybės teritorijoje esantiems želdynų ir želdinių savininkams ir valdytojams, želdynus ir želdinius prižiūrinčioms įmonėms, fiziniams ir juridiniams asmenims.

4. Už želdynų ir želdinių apsaugą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako želdynų ir želdinių savininkai ar valdytojai.

5. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esančių želdynų ir želdinių apsaugą, priežiūrą ir tvarkymą, būklės stebėseną, želdynų kūrimą ir želdinių veisimą organizuoja ir (ar) vykdo Savivaldybės administracijos direktorius ir (ar) jo įgaliotas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. Visus būtinus veiksmus minėtoms funkcijoms įgyvendinti atlieka Savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyrius (toliau – Aplinkos apsaugos skyrius).

6. Pagrindinės Taisyklėse vartojamos sąvokos:

6.1. Atskirasis želdynas – parkas, miesto sodas, skveras ar kitoks želdynas, esantis žemės sklype, kuris pagal jo naudojimo būdą priskiriamas prie atskirųjų želdynų teritorijų.

6.2. Intensyvus želdinių genėjimas – želdinių priežiūros darbai, kurių metu pašalinama daugiau kaip 30 procentų medžių ar krūmų lajos tūrio.

6.3. Priklausomasis želdynas – želdynas, esantis statiniams ir įrenginiams skirtame žemės sklype.

6.4. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijos – želdiniais ar želdynais užimti žemės plotai, esantys Savivaldybės patikėjimo ar panaudos teise valdomoje valstybinėje žemėje ir Savivaldybei nuosavybės teise priklausančioje žemėje, taip pat valstybinės žemės valdytojos Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos valdomoje valstybinėje žemėje mieste.

6.5. Viešieji želdynai ir želdiniai – Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esantys želdynai ir želdiniai, skirti visuomenės poreikiams tenkinti, arba valstybinėje žemėje esantys atskirieji ir priklausomieji želdynai ir želdiniai, dėl kurių lankymo, apsaugos ir priežiūros tarp valstybinės žemės valdytojo ir Savivaldybės vykdomosios institucijos sudaryta sutartis, taip pat privačioje žemėje esantys želdynai ir želdiniai, dėl kurių lankymo, apsaugos ir priežiūros tarp privačių želdynų ir želdinių savininkų ir Savivaldybės vykdomosios institucijos sudaryta sutartis; Lietuvos universitetų botanikos sodai ir juose augantys želdiniai nepriskiriami viešiesiems želdynams ir želdiniams.

6.6. Želdiniai – ne miško žemėje įveisti ar natūraliai augantys medžiai, krūmai ar lianos.

6.7. Želdynas – ne mažesnis kaip 0,01 hektaro ne miško žemės plotas su želdiniais, kuriame gali būti vandens telkinių, želdynų statinių ir įrenginių, vejų ir gėlynų.

6.8. Želdynų statiniai ir įrenginiai – atraminės sienelės, aikštelės, terasos, tvorelės, laiptai, pavėsinės, paviljonai, amfiteatrai, stoginės, lieptai, tiltai, šviestuvai, pergolės, stendai, skydai, nuorodos, meno kūriniai, kiti želdynų elementai, atitinkantys želdynų formavimo tikslus ir jų lankytojų poreikius.

6.9. Želdynų ir želdinių apsauga – visuma veiksmų ir priemonių, kuriomis užtikrinamas želdynų kompozicijos, želdinių kiekio ir biologinės įvairovės išsaugojimas, želdinių gerovė, įskaitant želdynų ir želdinių apsaugą nuo neteisėto jų naikinimo.

6.10. Želdynų ir želdinių tvarkymas – darbai, kuriais atkuriami, keičiami, atnaujinami želdynai, pavieniai želdiniai, želdynų statiniai ir įrenginiai, kai iškertama ar kitaip pašalinama iš augimo vietos arba papildoma naujais iki 20 procentų želdyno želdinių.

Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

SAUGOTINI ŽELDINIAI IR ŽELDYNAI

 

7. Saugotini želdiniai – medžiai ir krūmai, atitinkantys Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 206 „Dėl Kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, patvirtinimo“ patvirtintus kriterijus ir (ar) Savivaldybės tarybos sprendimu saugotinais paskelbti dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi medžiai ir krūmai.

8. Dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingus, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingus medžius ir krūmus Savivaldybės taryba skelbia saugotinais želdiniais vadovaudamasi Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-716 „Dėl Kriterijų, pagal kuriuos dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi medžiai ir krūmai skelbiami saugotinais želdiniais, patvirtinimo“. Savivaldybės administracijos direktorius ir (ar) jo įgaliotas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas per 20 darbo dienų nuo Savivaldybės tarybos sprendimo dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais priėmimo raštu informuoja saugotinais paskelbtų želdinių savininkus ir valdytojus. Informacija apie Savivaldybės tarybos sprendimą dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais, laikantis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, per 20 darbo dienų nuo Savivaldybės tarybos sprendimo dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais priėmimo paskelbiama Savivaldybės interneto svetainės skiltyje „Aplinka“.

 

III SKYRIUS

Želdynų ir želdinių APSAUGA, priežiūra ir tvarkymas

 

9. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint Savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo išduotą leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – Leidimas) arba vadovaujantis galiojančiu Savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo sprendimu kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – Sprendimas) ir sumokėjus želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją:

9.1. Leidimai išduodami ir Sprendimai priimami vadovaujantis Leidimų kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius išdavimo, prašymų perskaičiuoti želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją nagrinėjimo ir sumokėtos kompensacijos grąžinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Savivaldybės tarybos 2021 m. lapkričio 23 d. sprendimu Nr. T-491 „Dėl Leidimų kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius išdavimo, prašymų perskaičiuoti želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją nagrinėjimo ir sumokėtos kompensacijos grąžinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas).

9.2. Savivaldybės administracijos direktorius ir (ar) jo įgaliotas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, vadovaudamasis Želdinių atkuriamosios vertės įkainiais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. D1-343 „Dėl Želdinių atkuriamosios vertės įkainių patvirtinimo“, apskaičiuoja Leidime ar Sprendime nurodomos atkuriamosios vertės kompensacijos dydį.

9.3. Aplinkos apsaugos skyrius fizinius ir juridinius asmenis, dėl kurių interesų būtina iškirsti saugotinus želdinius, prieš Leidimo išdavimą ar Sprendimo priėmimą informuoja raštu, kuriame nurodomas želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydis, Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos sąskaita, į kurią pervedama želdinių atkuriamosios vertės kompensacija, kitos mokėjimo sąlygos. Asmenys, sumokėję želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją į Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos sąskaitą, Aplinkos apsaugos skyriui turi pateikti mokėjimą patvirtinančio dokumento kopiją.

10. Aplinkos apsaugos skyriaus specialistas medžius, dėl kurių kirtimo ir (ar) intensyvaus genėjimo išduotas Leidimas ar priimtas Sprendimas, žymi raudonais dažais. Kertamas medis žymimas simboliu „ד, genimas – simboliu „·“, persodinamas – simboliu „˅“.

11. Lėšos, gautos atlyginus iškirstų medžių ir krūmų vertę, pervedamos į Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos sąskaitą ir naudojamos želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, būklės stebėsenos, želdynų kūrimo, želdinių veisimo, inventorizacijos priemonėms Kauno mieste vykdyti. Savivaldybės administracijos direktorius ir (ar) jo įgaliotas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas kiekvienais metais, ne vėliau kaip iki vasario 1 d., Savivaldybės interneto svetainės skiltyje „Aplinka“ paskelbia informaciją apie želdinių atkuriamosios vertės kompensacijų lėšų panaudojimą per praėjusius kalendorinius metus.

12. Jeigu želdinį nukirtus ar kitaip pašalinus iš augimo vietos paaiškėja, kad privačios žemės sklypo savininkui ar valstybinės žemės valdytojui išduotame Leidime nurodytas želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydis yra netikslus arba neturėjo būti skaičiuojamas, privačios žemės sklypo savininkas ar valstybinės žemės valdytojas turi teisę kreiptis į Savivaldybės administracijos direktorių ir (ar) jo įgaliotą Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją dėl želdinių atkuriamosios vertės dydžio perskaičiavimo ir dalies ar visos sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo Aprašo 23 punkte nustatyta tvarka.

13. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose atlikus želdinio (-ių) kirtimo ir (ar) genėjimo darbus, susidariusios atliekos (šakos) ir mediena turi būti pristatytos biokuro gamybai AB „Kauno energija“ (Jėgainės g. 12, Kaunas).

14. Asmenys dėl Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esančių želdinių, kurie dėl vėjo, sniego, žaibo ar kitų priežasčių išversti, nulaužti ir (ar) kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui, telefonu, raštu ar elektroniniu laišku informuoja Aplinkos apsaugos skyrių tel. Nr. (8 37) 42 24 67, el. p. aplinkos.apsaugos.skyrius@kaunas.lt (darbo metu). Labai skubiu atveju asmenys gali informuoti UAB „Kauno gatvių apšvietimas“ dispečerinę tel. (8 37) 74 64 44, mob. tel. 8 685 53 552, el. p. dispecerine@kaunosviesa.lt (po darbo valandų) arba kviesti pagalbą Skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

15. Želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis Želdynų įstatymu, želdynų projektais, kai tokius projektus privaloma parengti, Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. D1-45 „Dėl Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklių patvirtinimo“. Želdynų statiniai ir įrenginiai prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis statinių projektais ir (ar) tokių objektų priežiūrą ir tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais.

16. Vykdydami statybos darbus, įskaitant valstybinės reikšmės kelių ir viešosios geležinkelių infrastruktūros kelių ir jų įrenginių statybos ir remonto darbus, fiziniai ir juridiniai asmenys turi laikytis Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. D1-193 „Dėl Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių patvirtinimo“.

17. Viešieji atskirieji želdynai tvarkomi ir prižiūrimi pagal želdynų projektus, išskyrus šiuos želdinių priežiūros ir tvarkymo darbus: kasmetinį medžių ir krūmų genėjimą, nudžiūvusių, pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui keliančių, invazinių medžių ir krūmų kirtimą, medžių ir krūmų atžalų pašalinimą, tręšimą, želdynų statinių ir įrenginių tvarkymą ir kitus želdynų ir želdinių priežiūros darbus, skirtus gerai fizinei ir estetinei želdyno būklei palaikyti.

18. Viešųjų želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo metu turi būti išsaugoti augantys sveiki, gyvybingi, estetiniu ir ekologiniu požiūriu vertingi, perspektyvūs augalai – dar nepasiekę gamtinės brandos ar ją pasiekę, tačiau nekeliantys nei fizinio, nei ligų ar kenkėjų židinių susidarymo pavojaus aplinkai. Draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.

19. Želdynai ir želdiniai nuo ligų ir kenkėjų saugomi vadovaujantis Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-675 „Dėl Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklių patvirtinimo“.

20. Valstybinės reikšmės parkų, kitų viešųjų želdynų, viešųjų ir konfesinių kapinių, gatvių želdinių, kitoje negu privačioje žemėje augančių saugotinų želdinių genėjimą, priežiūrą ir tvarkymą gali atlikti tik Želdynų įstatymo 21 straipsnio 5 dalyje nurodytą kvalifikaciją turintys želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo specialistai.

21. Želdinius, kurie auga viešosios geležinkelių infrastruktūros kelių ir jų įrenginių, geležinkelio želdinių apsaugos zonose, tvarko ir naujus želdinius šiose zonose veisia viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas. Želdinius, kurie auga privažiuojamųjų geležinkelio kelių ir jų įrenginių apsaugos zonose, saugo ir tvarko privažiuojamųjų geležinkelio kelių savininkas ar valdytojas.

22. Valstybinės reikšmės automobilių kelių želdiniai prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis Želdynų įstatymu, Lietuvos Respublikos kelių įstatymu ir Kelių priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. vasario 11 d. nutarimu Nr. 155 „Dėl Kelių priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“.

23. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose sodinti želdinius galima tik suderinus su Aplinkos apsaugos skyriumi.

24. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose medžiai ir krūmai veisiami vadovaujantis Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-717 „Dėl Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklių patvirtinimo“.

25. Medžių persodinimas Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose vykdomas tais atvejais, kai nėra galimybės jų išsaugoti augimo vietoje – platinant gatves, vykdant statybos ar rekonstravimo darbus, formuojant kraštovaizdį:

25.1. persodinami sveiki, gerai išsivystę, be mechaninių pažeidimų, šalčio plyšių ir persodinimui paruošti medžiai;

25.2. draudžiama persodinti medžius su sausa viršūne, stiebo ir (ar) šaknų puviniu, ligotus, vienašone, nesusiformavusia laja, jų vegetacijos metu;

25.3. draudžiama persodinti medžius, didesnius nei 20 cm skersmens (1,3 m aukštyje), išskyrus tuos atvejus, kai yra pateikiama 5 metų specializuotos įmonės garantija, kad persodinus želdinį (-ius) nebus pažeistos medžio gyvybinės funkcijos.

26. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose pasodintus ar persodintus medžius privaloma ne mažiau kaip 3 metus prižiūrėti vadovaujantis Taisyklių 15 punkte nurodytu aplinkos ministro įsakymu. Jeigu pasodinti ar persodinti medžiai per 3 metų priežiūros laikotarpį neprigyja, privaloma neprigijusius medžius pašalinti, o į jų vietą pasodinti naujus.

27. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose veisiamų medžių ir krūmų asortimentas parenkamas vadovaujantis Sodmenų kokybės reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-674 „Dėl Sodmenų kokybės reikalavimų patvirtinimo“.

 

IV SKYRIUS

Želdynų ir želdinių inventorizavimas, apskaita IR BŪKLĖS STEBĖSENA

 

28. Želdynai ir želdiniai inventorizuojami vadovaujantis Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. D1-5 „Dėl Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos taisyklių patvirtinimo“, visoje Savivaldybės teritorijoje, neatsižvelgiant į žemės, kurioje jie yra, nuosavybės formą.

29. Želdynų ir želdinių inventorizavimo darbus organizuoja ir informaciją apie inventorizavimo darbus Savivaldybės interneto svetainės skiltyje „Aplinka“ skelbia Savivaldybės administracijos direktorius ir (ar) jo įgaliotas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

30. Želdynų ir želdinių inventorizavimą Savivaldybės teritorijoje atlieka teisės aktų nustatyta tvarka išrinktas (-i) paslaugos teikėjas (-ai). Jis (jie), pateikę asmens dokumentą ir Savivaldybės administracijos direktoriaus ir (ar) jo įgalioto Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo išduotą patvirtinimą raštu apie jų pavedimu atliekamus inventorizavimo darbus, turi teisę darbo dienomis šviesiu paros metu įeiti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, ir atlikti jų inventorizavimo darbus.

31. Želdynų ir želdinių inventorizavimas atliekamas reguliariai, siekiant, kad Savivaldybės administracijos direktoriaus ir (ar) jo įgalioto Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo tvarkomi duomenys apie neurbanizuotoje teritorijoje esančius želdynus ir želdinius, žaliųjų jungčių želdinius, privačioje žemėje esančius želdynus ir želdinius būtų ne senesni kaip 10 metų, o duomenys apie viešųjų atskirųjų ir priklausomųjų želdynų, viešųjų ir konfesinių kapinių, kelių, gatvių želdinius – ne senesni kaip 5 metų.

32. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esančių želdynų ir želdinių būklės stebėseną Savivaldybė vykdo pagal Savivaldybės želdynų ir želdinių būklės stebėsenos planą, parengtą vadovaujantis Želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. D1-31 „Dėl Želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programos patvirtinimo“.

 

V SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, PRIEŽIŪROS IR TVARKYMO KOMISIJA

 

33. Kauno miesto želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija (toliau – Komisija) – Savivaldybės tarybos sudarytas kolegialus organas. Komisija savo veikloje vadovaujasi Želdynų įstatymu ir Komisijos nuostatais, kuriuos tvirtina Savivaldybės taryba.

34. Komisijos tikslas – užtikrinti kokybišką želdynų ir želdinių apsaugą, priežiūrą, tvarkymą, želdynų kūrimą Savivaldybės ne miškų ūkio paskirties žemėje.

35. Komisija teikia išvadas dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius, kai Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje arba ne Savivaldybės valdomoje valstybinėje žemėje ketinama kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių, viešuosiuose atskiruosiuose želdynuose augančius saugotinus želdinius.

 

VI SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ SAVININKŲ IR VALDYTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

36. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai privalo:

36.1. saugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos prižiūrėti ir tvarkyti, užtikrinti želdinių gerovę;

36.2. leisti želdynus ir želdinius inventorizuojantiems specialistams Taisyklių 30 punkte nustatyta tvarka atlikti želdinių inventorizavimo darbus;

36.3. nenaudoti invazinių rūšių augalų želdynams įrengti ir nesodinti invazinių rūšių augalų, išskyrus istorinius želdynus.

37. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę nustatyti želdynų lankymo sąlygas (laiką, renginių organizavimo tvarką, lankytojų teises ir pareigas).

38. Viešųjų želdynų savininkai ir (ar) valdytojai turi teisę apriboti ar uždrausti lankymąsi šiuose želdynuose, kai juose vykdomi priežiūros ir tvarkymo darbai. Apie priimtą sprendimą apriboti ar uždrausti viešojo želdyno lankymą viešųjų želdynų savininkai ir (ar) valdytojai privalo paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje (kai viešojo želdyno savininkė ir (ar) valdytoja yra Savivaldybė) ir želdynų informaciniuose stenduose ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki numatytų apribojimų pradžios.

 

VII SKYRIUS

DRAUDIMAI VIEŠUOSIUOSE ŽELDYNUOSE

 

39. Viešuosiuose želdynuose draudžiama:

39.1. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius;

39.2. kirsti, laužyti ar kitaip žaloti (kalti vinis, tvirtinti reklaminius skydus ir kt.) medžius, krūmus, jų šakas, skinti lapus, žiedus, vaisius, pažeisti šaknis, trypti pomedį;

39.3. leisti iš medžių sulą, pjaustinėti medžio žievę, daryti kitus mechaninius medžio pažeidimus;

39.4. kabinti ant medžių sūpuokles, virves;

39.5. važinėti sportinėmis ir bevariklio transporto priemonėmis, išskyrus takus;

39.6. be leidimo važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis, kur neįrengta kieta danga;

39.7. statyti motorines transporto priemones ne tam skirtose vietose;

39.8. deginti atliekas, lapus, šakas, kūrenti laužus ne tam skirtose vietose;

39.9. be leidimo statyti palapines, laikinus statinius, reklaminius skydus;

39.10. gaudyti ir naikinti paukščius, žvėris, smulkiąją fauną, ardyti skruzdėlynus;

39.11. pilti šiukšles, buitines atliekas, pakuotes, sugrėbtus lapus, sniegą (išskyrus neužterštą druskomis ir nukastą nuo želdyne esančių takų) ir kt.;

39.12. valyti sniegą nuo stogų, neapsaugojus želdinių;

39.13. sandėliuoti statybines ir kitas medžiagas, prekių atsargas ir tarą.

 

VIII SKYRIUS

TAISYKLIŲ VYKDYMO UŽTIKRINIMAS IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS

 

40. Taisyklėse nustatytų reikalavimų laikymosi kontrolę užtikrina Savivaldybės administracijos direktorius ir (ar) jo įgaliotas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. Teisę surašyti administracinių nusižengimų protokolus už Taisyklių nesilaikymą turi Savivaldybės administracijos direktoriaus tam įgalioti specialistai ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodyti pareigūnai.

41. Fiziniai ir juridiniai asmenys, padarę žalą želdynų ir želdinių savininkų ar valdytojų želdynams ir želdiniams, teisėtiems interesams ar želdynams ir želdiniams, kaip aplinkos objektams, privalo visiškai ją atlyginti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytą nuostolių apskaičiavimo tvarką arba, jeigu yra galimybė, atkurti iki pažeidimo buvusią būklę.

42. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę Taisykles, yra baudžiami Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

 

____________________________