VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS

INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKO 2010 m. gruodžio 31 d. įsakymO Nr. 22.3-120 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-3.1.2-2017 „Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas branduolinės energetikos objektuose iki jų dėjimo į radioaktyviųjų atliekų atliekyną“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. birželio 28 d. Nr. 22.3-150

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Branduolinės saugos reikalavimus BSR-3.1.2-2017 „Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas branduolinės energetikos objektuose iki jų dėjimo į radioaktyviųjų atliekų atliekyną“, patvirtintus Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2010 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 22.3-120 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-3.1.2-2017 „Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas branduolinės energetikos objektuose iki jų dėjimo į radioaktyviųjų atliekų atliekynąpatvirtinimo“:

1.1. Papildau 781 punktu:

781.  Licencijos turėtojas privalo užtikrinti, kad branduolinės, radiacinės ir fizinės saugos ir avarinės parengties būklė būtų nuolat analizuojama ir vertinama, atsižvelgiant į naujausių mokslinių tyrimų rezultatus, tarptautinių branduolinės saugos standartų pokyčius, savo ir kitų asmenų, veikiančių branduolinės energetikos sektoriuje, patirtį, o gauta informacija būtų panaudojama numatant saugos gerinimo priemones, jeigu atsižvelgiant į šios analizės ir įvertinimo rezultatus nustatyta sričių, kuriose galima pagerinti branduolinę, radiacinę ir fizinę saugą bei avarinę parengtį. Saugos gerinimo priemonės turi atitikti branduolinę, radiacinę ir fizinę saugą ir avarinę parengtį reglamentuojančių teisės aktų ir branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų reikalavimus ir branduolinės energetikos srityje pasitvirtinusią inžinerinę praktiką (veiklą,  pagrįstą standartizuotų inžinerijos metodų naudojimu, užtikrinant produktų kokybę ir pateikiant produktų kokybės patvirtinimo rezultatus).“

1.2. Papildau 782 punktu:

782. Saugos gerinimo priemonėms įgyvendinti licencijos turėtojas turi parengti saugos gerinimo programą.“

1.3. Papildau 783 punktu:

783. Saugos gerinimo programoje turi būti nurodyta:

783.1. saugos gerinimo priemonės;

783.2. saugos gerinimo priemonių tikslai;

783.3. planuojami pasiekti rezultatai;

783.4. saugos gerinimo priemonių įgyvendinimo terminai;

783.5. atsakingi už saugos gerinimo priemonių įgyvendinimą asmenys arba padaliniai;

783.6. kita saugos gerinimo planavimui, vykdymui ir atsekamumui reikalinga informacija, jei tokios yra.“

1.4. Papildau 784 punktu:

784. Saugos gerinimo programa kartą per metus turi būti peržiūrima ir keičiama, pašalinant įgyvendintas saugos priemones ir papildant naujomis saugos gerinimo priemonėmis, jei tokios yra reikalingos, atsižvelgiant į 781 punkto nuostatas.“

1.5. Papildau 785 punktu:

785. Licencijos turėtojas privalo pateikti saugos gerinimo programą ir jos pakeitimus VATESI suderinti.“

1.6. Papildau 786 punktu:

786. VATESI suderina saugos gerinimo programą ir jos pakeitimus tik įsitikinusi, kad saugos gerinimo programoje ar jos pakeitimuose numatytos saugos gerinimo priemonės neprieštarauja branduolinę, radiacinę ir fizinę saugą ir avarinę parengtį reglamentuojančių teisės aktų ir branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų reikalavimams. VATESI priima sprendimą dėl saugos gerinimo programos ar jos pakeitimų suderinimo ir apie jį raštu informuoja licencijos turėtoją ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo dokumentų (programos ar jos pakeitimo projekto) gavimo dienos.“

1.7. Pakeičiu 175 punktą ir jį išdėstau taip:

175.      Licencijos turėtojas, vadovaudamasis šių Reikalavimų 3.7 papunktyje nurodytu teisės aktu, turi atlikti periodinę saugos analizę ir pagrindimą, parengti periodinio saugos vertinimo ataskaitą ir ją pateikti VATESI suderinti.“

1.8. Pripažįstu netekusiais galios 176 ir 177 punktus.

1.9. Pakeičiu 178 punktą ir jį išdėstau taip:

178. Periodinio saugos vertinimo ataskaita turi būti parengta pagal turinį, nurodytą Reikalavimų 5 priede.

1.10. Papildau 189.10 papunkčiu:

189.10. saugos gerinimo programos vykdymą per praėjusius kalendorinius metus, nurodant:

189.10.1. užbaigtas vykdyti saugos gerinimo programos saugos gerinimo priemones ir jų įvykdymą pagrindžiančius dokumentus;

189.10.2. pasiektus tikslus;

189.10.3. pasiektus rezultatus;

189.10.4. vykdytų, bet nebaigtų įgyvendinti, saugos gerinimo priemonių pasiektus tarpinius rezultatus;

189.10.5. nevykdytas saugos gerinimo priemones ir jų nevykdymo priežastis;

189.10.6. kitą saugos gerinimo planavimui, vykdymui ir atsekamumui reikalingą informaciją, jei tokios yra.“

1.11. Pakeičiu 5 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2018 m. lapkričio 1 dieną.

 

 

 

Viršininkas                                                                                                                  Michail Demčenko

 

Branduolinės saugos reikalavimų

BSR-3.1.2-2017 „Radioaktyviųjų atliekų

tvarkymo branduolinės energetikos objektuose

iki jų dėjimo į radioaktyviųjų atliekų atliekyną

reikalavimai“

5 priedas

 

TIPINIS PERIODINIO SAUGOS VERTINIMO ATASKAITOS TURINYS

 

1.    Įvadas.

2.    Bendras radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginio aprašymas.

3.    Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginio konstrukcijų, sistemų ir komponentų trumpas aprašymas.

4.    Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginio atitiktis jo projektui, teisės aktų, reglamentuojančių radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginio branduolinę, radiacinę ir fizinę saugą bei avarinę parengtį, ir branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų reikalavimams įvertinimas:

4.1. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginio aikštelės ir (arba) jos aplinkos savybių pakitimai ir kompensuojančių priemonių, susijusių su jais, aprašymas ir įvertinimas.

4.2. Pavojų ir neįprastųjų įvykių, turinčių įtakos saugai, įvertinimas.

4.3. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginio eksploatavimo metu atliktų modifikacijų aprašymas ir įvertinimas.

4.4. Atitikties radioaktyviųjų atliekų priėmimo į radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginį kriterijams laikymosi aprašymas ir įvertinimas.

4.5. Atitikties radioaktyviųjų atliekų vežimo už aikštelės ribų reikalavimams (jei toks vežimas numatomas) aprašymas ir įvertinimas.

4.6. Pasikeitimų tarpusavio ryšiuose tarp radioaktyviųjų atliekų tvarkymo etapų įvertinimas.

4.7. Saugai svarbių konstrukcijų, sistemų ir komponentų senėjimo poveikio radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginiui įvertinimas.

4.8. Kitų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginio atitikties projektui ir teisės aktų reglamentuojančių saugyklos branduolinę, radiacinę ir fizinę saugą bei avarinę parengtį, ir branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų reikalavimams įvertinimas.

5.      Naujausių mokslinių tyrimų rezultatų, tarptautinių branduolinės saugos standartų pokyčių, pažangios tarptautinės praktikos (Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupės, Vakarų Europos šalių branduolinės saugos reguliavimo institucijų asociacijos paskelbti leidiniai ir Tarptautinės atominės energijos agentūros nustatyti saugos reikalavimai), savo ir kitų asmenų, veikiančių branduolinės energetikos sektoriuje, patirties analizės rezultatai, saugos gerinimo priemonės ir jų įgyvendinimo terminai. 

6.    Radiologinio poveikio aplinkai aprašymas ir į aplinką išmetamų radionuklidų, jų aktyvumų, išmetimo kelių, būdų ir taškų atitiktis nustatytiesiems radionuklidų išmetimo į aplinką plane.

7.    Būtinos koreguojamosios priemonės, užtikrinančios saugyklos atitiktį jo projektui, teisės aktų, reglamentuojančių branduolinę, radiacinę ir fizinę saugą bei avarinę parengtį, ir branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų reikalavimams (jeigu periodinės saugos analizės metu nustatyta esamų ar iki kitos periodinės saugos analizės ataskaitos pateikimo galinčių atsirasti neatitikčių šiems dokumentams), ir jų įgyvendinimo terminai. 

8.    Terminas, iki kurio turi būti atlikta kita periodinė saugos analizė ir pagrindimas.

 

_________________