LIETUVOS BANKO VALDYBA
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2015 M. GRUODŽIO 22 D. NUTARIMO
NR. 03-204 „DĖL LIETUVOS BANKO MOKĖJIMO SISTEMOS CENTROlink ADRESUOJAMOJO BIC TURĖTOJO SUTARTIES SUDARYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2020 m. sausio 30 d. Nr. 03-14
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos banko mokėjimo sistemos CENTROlink adresuojamojo BIC turėtojo sutarties sudarymo taisykles, patvirtintas Lietuvos banko valdybos 2015 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 03-204 „Dėl Lietuvos banko mokėjimo sistemos CENTROlink adresuojamojo BIC turėtojo sutarties sudarymo taisyklių patvirtinimo“:
1.1. pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:
„1. Lietuvos banko mokėjimo sistemos CENTROlink adresuojamojo BIC turėtojo sutarties sudarymo taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatyti reikalavimai mokėjimo paslaugų teikėjams, kurie pageidauja su Lietuvos banku sudaryti sutartį dėl naudojimosi Lietuvos banko mokėjimo sistemos CENTROlink (toliau – Sistema) paslaugomis kaip adresuojamojo BIC turėtojai, t. y. per Lietuvos banką, kaip tiesioginį sistemos dalyvį (toliau – Adresuojamojo BIC turėtojo sutartis). Taisyklėse taip pat nustatyta prašymo ir su juo susijusių dokumentų pateikimo Lietuvos bankui, jų nagrinėjimo ir Adresuojamojo BIC turėtojo sutarties sudarymo tvarka.“;
1.2. pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:
„2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 4 punkto nuostatomis, siekiant suteikti galimybę Sistemoje dalyvauti Taisyklėse nustatytus reikalavimus atitinkantiems mokėjimo paslaugų teikėjams ir taip skatinti mokėjimo paslaugų teikėjus gerinti mokėjimo paslaugų kokybę, trumpinti mokėjimų įvykdymo trukmę. Mokėjimo paslaugų teikėjams, turintiems teisę su Lietuvos banku sudaryti Adresuojamojo BIC turėtojo sutartį, Taisyklėse nustatyti reikalavimai siekiant skatinti patvarų ir veiksmingą mokėjimo sistemų veikimą ir taip stiprinti finansų sistemos stabilumą, taip pat siekiant užtikrinti Sistemos saugumą, jos veikimo stabilumą ir maksimaliai valdyti Lietuvos bankui galinčias kilti rizikas dėl Adresuojamojo BIC turėtojo sutarčių sudarymo.“;
1.3. pakeisti II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.4. papildyti 7 punktą 7.9 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
1.5. pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:
„14. Lietuvos bankas turi teisę prašyti mokėjimo paslaugų teikėjo veiklą prižiūrinčios kompetentingos institucijos arba atitinkamo kompetentingos institucijos padalinio pateikti išvadą, ar mokėjimo paslaugų teikėjas, pageidaujantis registruotis Sistemoje kaip adresuojamojo BIC turėtojas, yra įgyvendinęs tinkamas priemones, užtikrinančias, kad atitinkamas mokėjimo paslaugų teikėjas atitinka Taisyklių 7 punkte nustatytas sąlygas, arba paprašyti, kad paslaugų teikėjas pateiktų nepriklausomų auditorių išvadas, ar mokėjimo paslaugų teikėjas atitinka Taisyklių 7.5 papunktyje nustatytas sąlygas.“;
1.6. pakeisti 17.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.7. papildyti nauju V skyriumi ir jį išdėstyti taip:
„V SKYRIUS
ADRESUOJAMOJO BIC TURĖTOJŲ PRIJUNGIMAS PRIE
TARGET2-LIETUVOS BANKAS
22. Adresuojamojo BIC turėtojo statusą Sistemoje turintys mokėjimo paslaugų teikėjai gali gauti prieigą prie sistemos TARGET2-LIETUVOS BANKAS, jeigu jie:
23. Lietuvos bankas, gavęs prašymą dėl prieigos prie sistemos TARGET2-LIETUVOS BANKAS ir įvertinęs atitiktį reikalavimams, registruoja Sistemos adresuojamojo BIC turėtoją sistemoje TARGET2-LIETUVOS BANKAS kaip sistemos TARGET2 adresuojamojo BIC turėtoją.
24. TARGET2 adresuojamojo BIC turėtojo statusą įgiję mokėjimo paslaugų teikėjai turi teisę teikti į sistemą TARGET2 ir gauti iš jos SWIFT MT103, MT103+, MT202 mokėjimo nurodymus, atitinkančius Lietuvos banko techninėje dokumentacijoje aprašytus TCREADV ir TCREDIT pranešimus.
25. Lietuvos bankas:
25.1. apdoroja gautus sistemos TARGET2 adresuojamojo BIC turėtojo siunčiamus TCREDIT pranešimus, debetuodamas adresuojamojo BIC turėtojo FU sąskaitą, mokėjimo nurodymus konvertuoja į SWIFT formatus ir pateikia į sistemą TARGET2;
26. TARGET2 adresuojamojo BIC turėtojas mokėjimo nurodymus į sistemą TARGET2 gali pateikti ir gauti iš jos tomis dienomis, kai veikia sistema TARGET2.
27. TARGET2 adresuojamojo BIC turėtojas išregistruojamas iš sistemos TARGET2, jeigu jis nebeatitinka 22 punkte nurodytų sąlygų.
1.10. pakeisti 1 priedą:
1.10.1. papildyti 22.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„22.1. griežtai laikytis jo veiklai taikytinų teisės aktų nuostatų, įskaitant, bet tuo neapsiribojant, reikalavimus dėl pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją užtikrinančių priemonių ir reikalavimus dėl mokėjimo paslaugų vartotojų lėšų apsaugos. Lietuvos banko prašymu Šalių suderintais terminais pateikti nepriklausomų auditorių išvadas dėl šiame papunktyje nurodytų įsipareigojimų vykdymo;“
1.10.2. papildyti 23 punktą ir jį išdėstyti taip:
„23. ABIC turėtojas neturi teisės iš Sutarties kylančių teisių ir (arba) įsipareigojimų perleisti kitiems asmenims. Adresuojamojo BIC turėtojas, siekdamas efektyvaus bendradarbiavimo su Lietuvos banku ir sklandaus techninės integracijos su CENTROlink sistema proceso, gali pasitelkti techninės integracijos, konsultavimo ir teisinių paslaugų išorės teikėjus, kuriems įsipareigoja taikyti nemažesnius konfidencialios informacijos apsaugos reikalavimus, negu nustatyti adresuojamojo BIC turėtojui atitinkamose sutartyse su Lietuvos banku. Atsakomybė už paslaugų teikėjų netinkamą konfidencialios informacijos tvarkymą tenka adresuojamojo BIC turėtojui.“;
1.11. pakeisti 34.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.12. pakeisti 4 priedą ir jį išdėstyti taip:
„SISTEMOS PASLAUGŲ ĮKAINIAI ADRESUOJAMOJO BIC TURĖTOJAMS IR ATSISKAITYMO UŽ SUTEIKTAS PASLAUGAS TVARKOS APRAŠAS
1. Sistemoje taikomi šie paslaugų įkainiai:
1.1. SCT ir SCT Inst mokėjimo nurodymams:
1.1.1. už kiekvieną iki pirmojo milijono į Sistemą pateiktą ir įvykdytą SCT arba SCT Inst mokėjimo nurodymą – 0,03 Eur;
1.1.2. už kiekvieną po pirmojo milijono į Sistemą pateiktą ir įvykdytą SCT arba SCT Inst mokėjimo nurodymą – 0,01 Eur;
1.2. SDD mokėjimo nurodymams:
1.2.1. už kiekvieną iki pirmojo milijono į Sistemą pateiktą ir įvykdytą SDD mokėjimo nurodymą – 0,05 Eur;
1.2.2. už kiekvieną po pirmojo milijono į Sistemą pateiktą ir įvykdytą SDD mokėjimo nurodymą – 0,03 Eur;
2. Nustatant įkainį mokėjimo nurodymai pradedami skaičiuoti nuo vieneto kiekvienų kalendorinių metų pradžioje. Mokėjimo nurodymai skaičiuojami kiekvienam ABIC turėtojui už visas jo sąskaitas kartu. SCT ir SCT Inst mokėjimo nurodymai skaičiuojami kartu, bet atskirai nuo SDD mokėjimų.
3. Minimalus užmokestis už ABIC turėtojo į Sistemą pateiktus ir iš Sistemos gautus įvykdytus mokėjimo nurodymus yra 100 Eur per mėnesį.
4. Sistemos TARGET2 adresuojamojo BIC turėtojams taikomi šie paslaugų įkainiai:
5. Lietuvos bankas, gavęs užklausą dėl mokėjimo nurodymų, atlieka tyrimą, pateikia užklausą SWIFT kanalu. ABIC turėtojo prašymu gali būti atliekamas mokėjimo pervedimo tikslinimas, tyrimas ir užklausimas SWIFT kanalais. Pirmosios 5 užklausos per mėnesį dėl kiekvieno ABIC turėtojo mokėjimų įvykdomos nemokamai, paslaugos įkainis už kiekvieną kitą įvykdytą užklausą – 20 Eur.
6. Iki kiekvieno mėnesio devintos darbo dienos Lietuvos bankas ABIC turėtojui elektroniniu paštu išsiunčia pranešimą apie ABIC turėtojo praėjusio mėnesio pateiktų įvykdytų mokėjimo nurodymų skaičių, mokėtiną sumą ir nurašymo datą, taip pat informaciją apie mokėtiną atlyginimą už lėšų laikymą FU ir (arba) FU Inst sąskaitose, mokėjimo pervedimo tyrimus.
7. ABIC turėtojas sutinka, kad Lietuvos bankas kiekvieną mėnesį debeto nurodymais iš Sistemos dalyvio TARGET2-LIETUVOS BANKAS MM sąskaitos nurašytų Lietuvos bankui mokėtinas sumas: užmokestį už Sistemoje ir už Lietuvos banko suteiktas paslaugas, palūkanas, baudas už ECB arba Lietuvos banko teisės aktuose nustatytų reikalavimų pažeidimus ir kitas Lietuvos banko teisės aktų nustatyta tvarka mokėtinas sumas. Jeigu ABIC turėtojas nėra TARGET2-LIETUVOS BANKAS tiesioginis dalyvis, Lietuvos bankui mokėtinos sumos nurašomos iš jo FU sąskaitoje esančio užstato.
8. ABIC turėtojas privalo padengti visas papildomas Lietuvos banko išlaidas, susijusias su ABIC turėtojo dalyvavimu Sistemoje, įskaitant, bet tuo neapsiribojant, jo registravimą STEP2 sistemoje ar kitose SEPA reikalavimus atitinkančiose tarpuskaitos sistemose ir Sistemos dalyvio prisijungimą prie mokėjimų schemų.
9. Jeigu ABIC turėtojas nesutinka su apskaičiuotu užmokesčiu, Lietuvos bankas gautą ABIC turėtojo pretenziją išnagrinėja iki kitos darbo dienos pabaigos ir informuoja ABIC turėtoją apie priimtą sprendimą. Jeigu užmokestis buvo apskaičiuotas klaidingai, Lietuvos bankas atitinkamai koreguoja kito mėnesio mokėtiną sumą arba tą patį mėnesį inicijuoja papildomą mokėjimą (lėšų nurašymą) pagal šalių susitarimą.