LIETUVOS RESPUBLIKOS Ekonomikos ir inovacijų MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL informacijos apie pažeidimus lietuvos respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijoje teikimo tvarkos APRAŠo patvirtinimo

 

2020 m. sausio 28 d. Nr. 4-49

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo 16 straipsnio 1 ir 3 dalimi bei atsižvelgdamas į Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“, nuostatas:

1T v i r t i n u  Informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijoje teikimo tvarkos aprašą (pridedama).

2.  P a v e d u Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Teisės departamentui užtikrinti šio aprašo nuostatų įgyvendinimą.

 

 

 

Energetikos ministras, laikinai einantis

ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas                                                          Žygimantas Vaičiūnas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

ekonomikos ir inovacijų ministro

2020 m. sausio 28 d.

įsakymu Nr. 4-49

 

informacijos apie pažeidimus lietuvos respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijoje teikimo tvarkoS aprašas

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijoje teikimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) tikslas – reglamentuoti informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijoje (toliau – ministerija) teikimo ir sprendimų priėmimo tvarką, siekiant užtikrinti Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo ir kitų pranešėjų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų laikymąsi ir įgyvendinimą.

2.  Ministerijoje gauti pranešimai priimami, registruojami, nagrinėjami, pranešėjų apsaugos priemonės užtikrinamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymu, Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas), kitais teisės aktais ir šiuo Aprašu.

3Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Kompetentingas subjektas – ministerijos valstybės tarnautojai, pagal pareigybės aprašymus atliekantys Tvarkos apraše nurodytas kompetentingo subjekto funkcijas.

3.2. Pažeidimas – ministerijoje galbūt rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis nusižengimas, tarnybinis nusižengimas ar darbo pareigų pažeidimas, taip pat šiurkštus privalomų profesinės etikos normų pažeidimas ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantis arba jį pažeidžiantis teisės pažeidimas, apie kuriuos pranešėjas sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo santykių arba sutartinių santykių su ministerija.

3.3. Vidinis informacijos apie pažeidimus teikimo kanalas – ministerijoje šiame Apraše nustatyta tvarka sukurta ir taikoma informacijos apie pažeidimus ministerijoje teikimo, tyrimo ir asmens informavimo procedūra.

3.4. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme ir kituose pranešėjų apsaugą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS TEIKIMAS

 

4. Apie pažeidimą pranešti vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu gali bet kuris asmuo, kurį su ministerija sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.).

5. Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, pranešimą kompetentingam subjektui pateikia elektroninio pašto adresu praneseju.apsauga@eimin.lt.

6. Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, turi užpildyti Pranešimo apie pažeidimą formą (Aprašo priedas), kuri skelbiama ministerijos interneto svetainėje http://eimin.lrv.lt. Jeigu asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, nesilaiko pranešimo formos reikalavimo ir apie pažeidimą praneša laisvos formos pranešimu, pranešime būtina nurodyti, kad jis teikiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymu. Pranešime asmuo turi nurodyti, kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą padarė, daro ar rengiasi padaryti ir pan., sužinojimo apie pažeidimą datą ir aplinkybes, savo vardą, pavardę, asmens kodą, darbovietę, kitus kontaktinius duomenis ir, jei įmanoma, pateikti bet kokius turimus dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius.

 

III SKYRIUS

PRANEŠIME PATEIKTOS INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMĄ VERTINIMAS, NAGRINĖJIMAS, SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

 

7. Vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu pateiktą pranešimą kompetentingas subjektas tą pačią darbo dieną užregistruoja ministerijos dokumentų valdymo sistemoje atskirame registre. Jei pranešimas pateikiamas ne darbo valandomis, šiame Aprašo punkte nurodytus veiksmus kompetentingas subjektas atlieka kitą darbo dieną.

8. Kompetentingas subjektas, gavęs pranešimą, kuris atitinka šio Aprašo 6 punkte nustatytus reikalavimus, nuo pranešimo gavimo momento užtikrina jį pateikusio asmens konfidencialumą ir nedelsdamas imasi vertinti gautą informaciją apie pažeidimą.

9. Kompetentingas subjektas, vykdydamas jam priskirtas funkcijas, turi teisę:

9.1. gauti reikalingą informaciją ir duomenis iš jam nepavaldžių ministerijos darbuotojų, padalinių:

9.2. tirdamas vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu gautą informaciją apie pažeidimą, priimti su tyrimo atlikimu susijusius sprendimus, kurie yra privalomi visiems ministerijos darbuotojams ir padaliniams.

10. Kompetentingas subjektas, gavęs informaciją apie pažeidimą, privalo:

10.1. užtikrinti, kad gauta informacija apie pažeidimą ir su tuo susiję duomenys būtų laikomi saugiai ir su jais galėtų susipažinti tik tokią teisę turintys ir informaciją apie pažeidimą nagrinėjantys asmenys;

10.2. informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui pageidaujant nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos, raštu jį informuoti apie tokios informacijos gavimo faktą;

10.3. patikrinęs pateiktą informaciją apie pažeidimą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos raštu pranešti asmeniui apie jo pateiktos informacijos nagrinėjimo eigą arba atsisakymą šią informaciją nagrinėti;

10.4. išnagrinėjęs asmens pateiktą informaciją, nedelsdamas raštu pranešti asmeniui apie priimtą sprendimą, nagrinėjimo rezultatus ir veiksmus, kurių buvo imtasi arba planuojama imtis, nurodyti priimto sprendimo apskundimo tvarką. Nustačius pažeidimo padarymo faktą, kompetentingas subjektas informuoja informaciją apie pažeidimą pateikusį asmenį apie pažeidimą padariusiems asmenims pritaikytą ar taikytiną atsakomybę. Ši informacija teikiama tik tokia apimtimi, kiek tai neprieštarauja kitiems teisės aktams, reglamentuojantiems duomenų ir informacijos apsaugą.

10.5. konsultuoti asmenį, pateikusį informaciją apie pažeidimą, dėl jam galimo ar daromo neigiamo poveikio, susijusio su informacijos apie pažeidimą pateikimo faktu, dėl jo teisių gynimo būdų ar priemonių, jei asmuo to prašo.

11. Kompetentingas subjektas, atlikęs informacijos apie pažeidimą vertinimą ir nustatęs, kad:

11.1. pranešime pateikta informacija priskirtina nagrinėti išimtinei Lietuvos Respublikos prokuratūros kompetencijai, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos, persiunčia jį Lietuvos Respublikos prokuratūrai ir apie tai praneša pranešimą pateikusiam asmeniui;

11.2. iš pranešime nurodytos informacijos yra pagrindas manyti, kad galbūt buvo padarytas kitas, išimtinei Lietuvos Respublikos prokuratūros kompetencijai nepriskirtas nagrinėti, teisės aktų pažeidimas, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos, persiunčia jį institucijai, įgaliotai tirti tokius pažeidimus, ir apie tai praneša pranešimą pateikusiam asmeniui.

12. Kompetentingas subjektas nenagrinėja pranešimų ir apie tai praneša informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui, jeigu:

12.1. pateikta informacija apie pažeidimą neatitinka Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatų;

12.2. pranešimas grindžiamas akivaizdžiai tikrovės neatitinkančia informacija;

12.3. asmuo į kompetentingą subjektą kreipiasi pakartotinai dėl tų pačių aplinkybių, kai prieš tai pateikta informacija apie pažeidimą Apraše nustatyta tvarka buvo išnagrinėta ir dėl jos priimtas sprendimas.

13. Kompetentingas subjektas, atlikęs informacijos apie pažeidimą vertinimą, priima vieną iš šių sprendimų:

13.1. persiųsti pranešimą pagal kompetenciją kitai institucijai nustačius šio Aprašo 11.1–11.2 papunkčiuose nurodytas aplinkybes;

13.2. kreiptis į ekonomikos ir inovacijų ministrą dėl galimai padaryto tarnybinio nusižengimo tyrimo;

13.3. atsisakyti nagrinėti pranešimą, jei yra bent vienas iš šio Aprašo 12 punkte nurodytų pagrindų.

 

IV SKYRIUS

KONFIDENCIALUMO UŽTIKRINIMAS

 

14. Siekiant užtikrinti asmens pateikusio pranešimą konfidencialumą, su pranešimą pateikusio asmens duomenimis bei kita jį tiesiogiai ar netiesiogiai identifikuoti leidžiančia informacija turi teisę susipažinti tik kompetentingas subjektas, išskyrus įstatymuose nustatytus atvejus.

15. Konfidencialumo užtikrinti nebūtina, kai to raštu prašo asmuo pateikęs pranešimą arba jo pateikta informacija yra žinomai melaginga.

16. Asmens, pateikusio pranešimą, duomenų ir kitos informacijos pateikimas ikiteisminio tyrimo ar kitoms pažeidimus tiriančioms kompetentingoms institucijoms, neatskleidžiant šių duomenų ministerijos viduje, nelaikomas konfidencialumo pažeidimu.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17. Aprašas ir informacija apie ministerijoje veikiantį vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą skelbiami ministerijos interneto svetainėje.

18. Dokumentai, susiję su šio Aprašo nuostatų įgyvendinimu, saugomi vadovaujantis ministerijos dokumentacijos planu.

 

______________________

 

Informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos

ekonomikos ir inovacijų ministerijoje teikimo tvarkos

aprašo

priedas

 

(Pranešimo apie pažeidimą forma)

 

PRANEŠIMAS APIE PAŽEIDIMĄ

 

20 ___ m. ______________ ___ d.

 

____________________________

(vieta)

 

Asmens, pranešančio apie pažeidimą, duomenys

Vardas, pavardė

 

Asmens kodas

 

Darbovietė (su įstaiga siejantys ar sieję tarnybos, darbo ar sutartiniai santykiai)

 

Pareigos

 

Telefono Nr. (pastabos dėl susisiekimo)

 

Asmeninis el. paštas arba gyvenamosios vietos adresas

 

Informacija apie pažeidimą

1. Apie kokį pažeidimą pranešate? Kokio pobūdžio tai pažeidimas?

 

 

1. Kas padarė šį pažeidimą? Kokie galėjo būti asmens motyvai darant pažeidimą?

 

 

2. Pažeidimo padarymo vieta, laikas.

 

 

Duomenys apie pažeidimą padariusį asmenį ar asmenis

Vardas, pavardė

 

Darbovietė

 

Pareigos

 

3. Ar yra kitų asmenų, kurie dalyvavo ar galėjo dalyvauti darant pažeidimą? Jei taip, nurodykite, kas jie.

 

 

4. Ar yra kitų pažeidimo liudininkų? Jei taip, pateikite jų kontaktinius duomenis.

 

 

Duomenys apie pažeidimo liudininką ar liudininkus

Vardas, pavardė

 

Pareigos

 

Darbovietė

 

Telefono Nr.

 

El. paštas

 

5.  Kada pažeidimas buvo padarytas ir kada apie jį sužinojote arba jį pastebėjote?

 

 

 

6.  Kokius pažeidimą pagrindžiančius duomenis, galinčius padėti atlikti pažeidimo tyrimą, galėtumėte pateikti? Nurodykite pridedamus rašytinius ar kitus duomenis apie pažeidimą.

 

 

7.  Ar apie šį pažeidimą jau esate kam nors pranešęs? Jei pranešėte, kam buvo pranešta ir ar gavote atsakymą? Jei gavote atsakymą, nurodykite jo esmę.

 

 

8.  Papildomos pastabos ir komentarai.

 

 

Patvirtinu, kad esu susipažinęs su teisinėmis pasekmėmis už melagingos informacijos teikimą, o mano teikiama informacija yra teisinga.

 

 

Data

Parašas

 

 

 

____________________________