AUDITO IR APSKAITOS TARNYBOS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL AUDITO IR APSKAITOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2012 M. GRUODŽIO 21 D. ĮSAKYMO NR. VAS-24 „DĖL 6-OJO VERSLO APSKAITOS STANDARTO „AIŠKINAMASIS RAŠTAS“ TVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2015 m. gegužės 28 d. Nr. VAS-19
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo 3 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 12 d. nutarimo Nr. 348 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymą ir Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės įstatymą“ 1.1.1 punktu, įgyvendindamas 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2013/34/ES dėl tam tikrų rūšių įmonių metinių finansinių ataskaitų, konsoliduotųjų finansinių ataskaitų ir susijusių pranešimų, kuria iš dalies keičiama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/43/EB ir panaikinamos Tarybos direktyvos 78/660/EEB ir 83/349/EEB, ir atsižvelgdamas į Apskaitos standartų komiteto 2015 m. balandžio 7 d. nutarimą Nr. 24-3-4.7.2 ir 2015 m. gegužės 22 d. nutarimą Nr. 24-5-1.6.3:
1. Pakeičiu Audito ir apskaitos tarnybos direktoriaus 2012 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. VAS-24 „Dėl 6-ojo verslo apskaitos standarto „Aiškinamasis raštas“ tvirtinimo“ patvirtintą 6-ąjį verslo apskaitos standartą „Aiškinamasis raštas“ ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Audito ir apskaitos tarnybos
direktoriaus 2012 m. gruodžio 21 d.
įsakymu Nr. VAS-24
(Audito ir apskaitos tarnybos
direktoriaus 2015 m. gegužės 28 d.
įsakymo Nr. VAS-19 redakcija)
6-ASIS VERSLO APSKAITOS STANDARTAS „AIŠKINAMASIS RAŠTAS“
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šio standarto tikslas – nustatyti informaciją, kuri turi būti pateikiama įmonės metinių finansinių ataskaitų aiškinamajame rašte (toliau – aiškinamasis raštas), kad būtų geriau paaiškinti kitose finansinėse ataskaitose pateikti duomenys ir atskleidžiama papildoma jose nepateikta reikšminga informacija.
2. Šis standartas neatsiejamas nuo visų kitų verslo apskaitos standartų, kuriuose nustatyti ūkinių operacijų ir įvykių pripažinimo, vertinimo, registravimo apskaitoje ir pateikimo finansinėse ataskaitose reikalavimai.
3. Standartas nustato bendrus mažų, vidutinių ir didelių įmonių aiškinamojo rašto turinio ir pastabų reikalavimus, išskyrus tuos atvejus, kai kiti verslo apskaitos standartai reikalauja ar leidžia aiškinamojo rašto informaciją pateikti kitaip. Viešojo intereso įmonių, kurios finansines ataskaitas rengia vadovaudamosi verslo apskaitos standartais, aiškinamojo rašto turinio reikalavimai yra tokie pat, kaip ir didelių įmonių.
4. Standartas netaikomas labai mažoms įmonėms, rengiančioms 1-ojo verslo apskaitos standarto „Finansinė atskaitomybė“ 8 punkte nustatytą finansinių ataskaitų rinkinį. Labai mažos įmonės, nepasirinkusios rengti 8 punkte nurodyto finansinių ataskaitų rinkinio, taiko tokius pačius informacijos pateikimo aiškinamajame rašte reikalavimus, kaip ir mažos įmonės.
5. Tarpinių finansinių ataskaitų aiškinamasis raštas sudaromas pagal 29-ojo verslo apskaitos standarto „Tarpinė finansinė atskaitomybė“ reikalavimus arba, siekiant atskleisti daugiau informacijos, pagal šio standarto nuostatas.
6. Įmonių grupės konsoliduotųjų finansinių ataskaitų aiškinamasis raštas rengiamas kaip vienos akcinės bendrovės, uždarosios akcinės bendrovės, tikrosios ūkinės bendrijos ar komanditinės ūkinės bendrijos, kurios visi tikrieji nariai yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, teikiančios finansines ataskaitas, aiškinamasis raštas pagal šio ir 16-ojo verslo apskaitos standarto „Konsoliduotosios finansinės ataskaitos ir investicijos į patronuojamąsias įmones“ reikalavimus.
7. Neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys ir mažosios bendrijos taiko šį standartą, kai teisės aktų nustatyta tvarka finansines ataskaitas sudaro ne pagal 38-ąjį verslo apskaitos standartą „Neribotos civilinės atsakomybės juridinių asmenų ir mažųjų bendrijų buhalterinė apskaita ir finansinės ataskaitos“, o pagal visus kitus verslo apskaitos standartus.
8. Kolektyvinio investavimo subjektų ir pensijų fondų aiškinamasis raštas rengiamas vadovaujantis 39-ojo verslo apskaitos standarto „Kolektyvinio investavimo subjektų ir pensijų fondų apskaita, finansinės ataskaitos“ ir šio standarto nuostatomis, jeigu jos neprieštarauja 39-ajam verslo apskaitos standartui.
9. Kredito unijos vadovaujasi 43-iojo verslo apskaitos standarto „Kredito unijų apskaita ir finansinės ataskaitos“ ir šio standarto nuostatomis, jeigu jos neprieštarauja 43-iajam verslo apskaitos standartui.
10. Didelės, viešojo intereso ir kitos įmonės, kurios savo nuožiūra nusprendžia arba teisės aktų nustatyta tvarka privalo finansinėse ataskaitose pateikti informaciją apie segmentus, vadovaujasi šio ir 34-ojo verslo apskaitos standarto „Segmentų atskleidimas finansinėse ataskaitose“ nuostatomis. Viešojo intereso įmonė suprantama kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos audito įstatyme.
11. Likviduojamos įmonės aiškinamąjį raštą rengia pagal 28-ojo verslo apskaitos standarto „Įmonių likvidavimas“ reikalavimus.
12. Šiame standarte vartojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę, kaip kituose verslo apskaitos standartuose, Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos, Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės ir Lietuvos Respublikos įmonių grupių konsoliduotosios finansinės atskaitomybės įstatymuose.
13. Kai šio standarto nuostatos taikomos visiems pelno siekiantiems juridiniams asmenims neatsižvelgiant į teisinę formą, toliau standarte juridiniai asmenys vadinami įmone. Kai šio standarto nuostatos taikomos individualioms įmonėms, tikrosioms ūkinėms bendrijoms ir komanditinėms ūkinėms bendrijoms, toliau standarte jos vadinamos neribotos civilinės atsakomybės juridiniais asmenimis. Kitais atvejais nurodoma konkreti juridinio asmens teisinė forma.
II. AIŠKINAMOJO RAŠTO TURINYS
14. Aiškinamąjį raštą sudaro šios dalys:
15. Aiškinamajame rašte pateikiama šio standarto reikalaujama su įmonės veikla susijusi informacija, paaiškinamos reikšmingos finansinių ataskaitų sumos ir jų pasikeitimo priežastys. Vidutinės, didelės ir viešojo intereso įmonės turi pateikti ne tik šio standarto reikalaujamą, bet ir kitą reikšmingą su įmonės veikla susijusią informaciją. Informacija yra reikšminga, jei jos nepateikimas ar neteisingas pateikimas gali iškreipti finansinių ataskaitų duomenis ir turėti įtakos finansinių ataskaitų informacijos vartotojų priimamiems sprendimams.
16. Aiškinamajame rašte pateikiama informacija apie kitose finansinėse ataskaitose neparodytus įmonės sandorius ir įvykius (neapibrėžtuosius įsipareigojimus, neapibrėžtąjį turtą, poataskaitinius įvykius), pretenzijas įmonei ir įmonės teisių apribojimus, jei tokių yra. Neturėtų būti aiškinami su ataskaitinio laikotarpio finansinėmis ataskaitomis nesusiję būsimi įvykiai ar planuojami sandoriai, nebent yra žinoma, kad kitą ataskaitinį laikotarpį jie reikšmingai pakeis finansinių ataskaitų duomenis.
17. Aiškinamajame rašte informacija turi būti pateikiama tokiu būdu, kad nereikšminga informacija neužgožtų svarbios.
18. Šio standarto reikalaujama informacija aiškinamajame rašte gali būti nepateikiama, jei ji yra nereikšminga ir jos nepateikimas neiškreipia finansinių ataskaitų duomenų ir neturi įtakos finansinių ataskaitų informacijos vartotojų priimamiems sprendimams.
19. Aiškinamojo rašto apskaitos politikos dalyje pateikiama informacija apie įmonės taikytą apskaitos politiką, kuri turėjo įtakos finansinių ataskaitų duomenims ir gali paveikti finansinių ataskaitų informacijos vartotojų priimamus sprendimus.
20. Pastabose turi būti pateikiama šio standarto V skyriuje reikalaujama informacija, kuri atskleidžia įmonės veiklos pobūdį, finansinę būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus, jei įmonė sudaro pinigų srautų ataskaitą, tačiau nebuvo pateikta kitose finansinėse ataskaitose.
21. Vidutinių, didelių ir viešojo intereso įmonių aiškinamojo rašto pastabose turi būti pateikiama šio standarto VI ir VII skyriuose reikalaujama papildoma ir kita informacija, kuri atskleidžia įmonės finansinę būklę, veiklos pobūdį ir veiklos rezultatus, tačiau nebuvo pateikta kitose finansinėse ataskaitose.
22. Pastabose pateikiama ataskaitinių finansinių metų ir mažiausiai vienų praėjusių finansinių metų informacija. Ji pateikiama tokia pat tvarka, kokia pateikti finansinių ataskaitų straipsniai. Pastabos numeruojamos iš eilės. Pastabos numeris nurodomas prie finansinės ataskaitos straipsnio, kurį ji paaiškina.
III. BENDROJI AIŠKINAMOJO RAŠTO DALIS
24. Aiškinamojo rašto bendrojoje dalyje pateikiami duomenys apie įmonę, jos veiklą ir kiti bendrieji duomenys:
24.1. Teisinė forma, pavadinimas, kodas, buveinė (adresas), registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys, ir teisinis statusas, jei įmonė likviduojama, reorganizuojama ar yra bankrutavusi.
24.2. Patronuojančiosios įmonės, sudarančios mažiausios įmonių grupės, kuriai įmonė priklauso kaip patronuojamoji, konsoliduotąsias finansines ataskaitas, teisinė forma, pavadinimas, kodas ir buveinė (adresas).
25. Jei įmonės finansiniai metai yra trumpesni arba ilgesni kaip 12 mėnesių, aiškinamojo rašto bendrojoje dalyje turi būti nurodomos to priežastys ir informacija, kad pelno (nuostolių), nuosavo kapitalo pokyčių ir pinigų srautų ataskaitų duomenys negali būti lyginami su praėjusio ataskaitinio laikotarpio finansinių ataskaitų duomenimis.
IV. APSKAITOS POLITIKA
26. Aiškinamojo rašto apskaitos politikos dalyje turi būti nurodoma, kad finansinės ataskaitos yra parengtos vadovaujantis verslo apskaitos standartais. Taip pat nurodomi ir kiti teisės aktai, kuriais buvo vadovautasi tvarkant apskaitą ir sudarant finansines ataskaitas.
27. Apskaitos politikos dalyje išvardijami apskaitos principai ir trumpai aprašomi apskaitos metodai ir taisyklės, kuriais tvarkydama apskaitą ir sudarydama finansines ataskaitas vadovaujasi įmonė. Jei taikomas verslo apskaitos standartuose nustatytas metodas, jo aprašyti nereikia, tik nurodoma, kad jis yra taikomas.
28. Apskaitos politikos dalyje atskleidžiama įmonės pasirinkti:
28.4. Atsargų pasigaminimo savikainos nustatymo būdas ir į atsargų pasigaminimo savikainą įtraukiamos išlaidų grupės.
28.5. Įvertinimo būdai, kuriuos įmonė taiko vertindama žemės ūkio produkciją pirminio pripažinimo metu ir biologinį turtą.
V. VISŲ ĮMONIŲ AIŠKINAMOJO RAŠTO PASTABOS
29. Jei kitose finansinėse ataskaitose nepateikta visa arba dalis lyginamosios informacijos, turi būti atskleidžiamos priežastys.
30. Apie esminių klaidų taisymą turi būti atskleidžiama:
31. Jei per ataskaitinius finansinius metus buvo atlikta reikšmingų apskaitos politikos pakeitimų, turi būti atskleidžiama:
31.4. Sumos, kuriomis koreguojami kiekvieno finansinėse ataskaitose pateikiamo laikotarpio duomenys, ir nurodytų laikotarpių duomenys iki ir po koregavimo.
31.5. Priežastys, dėl kurių pakeista apskaitos politika buvo taikoma perspektyviniu būdu, jei tokių atvejų buvo.
32. Kai praėjusių finansinių metų duomenys pergrupuojami, atskleidžiamas kiekvieno straipsnio arba straipsnių grupės duomenų grupavimo pakeitimo pobūdis, priežastys ir sumos. Jei praėjusių finansinių metų duomenų pergrupuoti neįmanoma, turi būti nurodoma priežastis, dėl kurios duomenys nebuvo pergrupuoti, ir dėl to neatliktų koregavimų pobūdis.
33. Apie nematerialųjį, ilgalaikį materialųjį ir ilgalaikį finansinį turtą nurodoma:
33.1. Kiekvienos nematerialiojo turto grupės:
33.1.4. turto nuvertėjimo sąnaudų suma, parodyta pelno (nuostolių) ataskaitoje, jei turtas nuvertėjo;
33.1.5. turto nuvertėjimo sumažinimo suma, jei pasikeitus aplinkybėms, ankstesniais ataskaitiniais laikotarpiais pripažintas turto nuvertėjimas buvo sumažintas;
33.2. Kiekvienos ilgalaikio materialiojo turto, finansinėse ataskaitose parodomo įsigijimo savikaina ar perkainota verte, ir investicinio turto, finansinėse ataskaitose parodomo įsigijimo savikaina, grupės lentelėje pateikiama:
33.2.1. įsigijimo (pasigaminimo) savikaina ar perkainota vertė ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje;
33.3. Kiekvienos investicinio turto, finansinėse ataskaitose parodomo tikrąja verte, grupės:
33.3.6. pelno (nuostolių) ataskaitoje pripažintas pelnas ar nuostoliai dėl investicinio turto tikrosios vertės pokyčio;
34. Apie prestižą papildomai atskleidžiama:
35. Jei sudarytame pelno (nuostolių) paskirstymo projekte plėtros darbų vertė, pripažinta nematerialiuoju turtu, paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną nėra visiškai amortizuota, aiškinamajame rašte turi būti pateikiama:
35.2. Informacija, kad likutinė plėtros darbų vertė neviršija paskirstyti skirtų rezervų ir nepaskirstytojo pelno sumos.
36. Apie finansinį turtą ir finansinius įsipareigojimus atskleidžiama:
36.1. Apie parduoti laikomą finansinį turtą ir su rinkos kainomis susijusius finansinius įsipareigojimus, įvertintus tikrąja verte, nurodoma:
36.1.1. Tikrosios vertės nustatymo metodas ir reikšmingos prielaidos, jei tikroji vertė nustatoma ne pagal aktyviojoje vertybinių popierių rinkoje skelbiamą kainą.
36.2. Finansinio turto nuvertėjimo sąnaudų suma pelno (nuostolių) ataskaitoje, jei turtas nuvertėjo.
37. Apie išvestines finansines priemones nurodoma:
37.2. Išvestinių finansinių priemonių grupės tikroji vertė paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną ir pokyčiai per ataskaitinį laikotarpį, jei pelno (nuostolių) ar nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitose jie neparodyti atskiroje eilutėje.
37.3. Svarbios sąlygos, kurios gali paveikti būsimųjų ataskaitinių laikotarpių grynų pinigų srautų dydį, periodiškumą ir stabilumą.
38. Apie apsidraudimo priemones aiškinamajame rašte pateikiama:
38.1. Trumpas kiekvieno reikšmingo apdrausto objekto finansinės rizikos valdymo tikslų ir politikos aprašymas.
38.5. Apsidraudimo priemonių, naudojamų planuojamiems sandoriams apdrausti:
38.6. Apsidraudimo priemonių, naudojamų apsidrausti nuo pinigų srautų ir grynosios investicijos į užsienio įmonę valiutos kurso pokyčio:
39. Įmonės, kurių apskaitos politikoje numatyta biologinį turtą vertinti tikrąja verte atėmus pardavimo išlaidas, aiškinamajame rašte atskleidžia:
39.1. Dėl biologinio turto tikrosios vertės, atėmus pardavimo išlaidas, pokyčio pelno (nuostolių) ataskaitoje pripažintą pelną ir nuostolius.
39.2. Informaciją apie biologinio turto grupių tikrosios vertės pokyčius per ataskaitinį laikotarpį:
40. Įmonės, kurių apskaitos politikoje numatyta biologinį turtą vertinti įsigijimo (pasigaminimo) savikaina, aiškinamajame rašte atskleidžia informaciją apie biologinio turto grupių įsigijimo (pasigaminimo) savikainos pokyčius per ataskaitinį laikotarpį:
41. Apie mokėtinas sumas ir įsipareigojimus atskirai nurodoma:
42. Apie finansinėse ataskaitose neparodytus finansinius pasižadėjimus, neapibrėžtuosius įsipareigojimus, neapibrėžtąjį turtą, suteiktą garantiją ar laidavimą už kito asmens įsipareigojimus atskleidžiama:
42.2. Visi su įmonių grupės, asocijuotosiomis ar pagal jungtinės veiklos sutartį kontroliuojamomis bendrosiomis įmonėmis susiję pasižadėjimai.
43. Atskleidžiamos ir apibūdinamos sumos, kurios įtrauktos į pajamų ir sąnaudų straipsnius ir išsiskiria savo dydžiu ar pobūdžiu.
44. Apie pasižadėjimus, susijusius su ilgalaikio atlygio, mokamo darbuotojams išėjus į pensiją, planais, atskleidžiama:
45. Apie pagrindinius vadovaujančiuosius darbuotojus, kaip apibrėžta tarptautiniuose apskaitos standartuose, priimtuose 2002 m. liepos 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1606/2002 dėl tarptautinių apskaitos standartų taikymo, suskirstytus į administracijos darbuotojų, valdybos ir stebėtojų tarybos narių grupes, atskleidžiami tokie duomenys:
45.1. Per ataskaitinį ir praėjusį ataskaitinį laikotarpius bendra ir kiekvienai grupei išmokėtų avansų ir suteiktų paskolų sumos, palūkanų normos, pagrindinės paskolų sąlygos ir sugrąžintos, įmonės nurašytos arba atsisakytos sumos.
46. Atskleidžiamos su įmonių grupės įmonėmis susijusios:
47. Jei taikomų verslo apskaitos standartų reikalavimų nepakanka, kad būtų atskleidžiama tikra ir teisinga informacija apie įmonės turtą, nuosavą kapitalą, įsipareigojimus, pajamas, sąnaudas ir pinigų srautus, jei įmonė sudaro pinigų srautų ataskaitą, pastabose apie tai pateikiama papildoma informacija.
48. Turi būti paaiškinama verslo apskaitos standartų reikalavimų netaikymo priežastis ir poveikis finansinėse ataskaitose pateiktos įmonės finansinės būklės duomenims ir veiklos rezultatams, jeigu siekiant atskleisti tikrą ir teisingą informaciją apie įmonės turtą, nuosavą kapitalą, įsipareigojimus, pajamas ir sąnaudas, pinigų srautus, jei įmonė sudaro pinigų srautų ataskaitą, jų nesilaikoma.
49. Mažų įmonių, nerengiančių metinio pranešimo, aiškinamajame rašte apie savas akcijas atskleidžiama:
49.1. Visų įmonės įsigytų ir turimų savų akcijų skaičius, jų nominalioji vertė ir įstatinio kapitalo dalis, kurią tos akcijos sudaro.
49.2. Per ataskaitinį laikotarpį įsigytų ir perleistų savų akcijų skaičius, jų nominalioji vertė ir įstatinio kapitalo dalis, kurią tos akcijos sudaro.
50. Valstybės ar savivaldybės įmonių aiškinamajame rašte atskleidžiama:
50.1. Turto, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, ir (ar) turto, kuris yra naudojamas valstybės institucijų ir įstaigų funkcijoms atlikti ir perduotas įmonei valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise (toliau – centralizuotai valdomas valstybės turtas) pobūdis ir balansinė vertė.
50.3. Valstybės ar savivaldybės įmonės savininko kapitalo ir (ar) turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkančio kapitalo ir (ar) centralizuotai valdomą valstybės turtą atitinkančio kapitalo pokyčiai, jei tokių buvo per ataskaitinį laikotarpį, ir šių pokyčių priežastys.
VI. PAPILDOMA INFORMACIJA, KURIĄ TURI ATSKLEISTI VIDUTINĖS, DIDELĖS IR VIEŠOJO INTERESO ĮMONĖS
51. Aiškinamojo rašto bendrojoje dalyje papildomai pateikiama informacija apie įmonę:
51.2. Jei įmonė priklauso įmonių grupei:
51.2.1. patronuojančiosios įmonės, sudarančios didžiausios įmonių grupės, kuriai įmonė priklauso kaip patronuojamoji, konsoliduotąsias finansines ataskaitas, teisinė forma, pavadinimas, kodas ir buveinė (adresas);
51.3. Jei įmonė yra neribotos civilinės atsakomybės juridinio asmens dalyvė, to juridinio asmens teisinė forma, pavadinimas, kodas ir buveinė (adresas).
51.4. Įmonės filialų ir atstovybių skaičius, patronuojamųjų, asocijuotųjų ir pagal jungtinės veiklos sutartį kontroliuojamų bendrųjų įmonių teisinė forma, pavadinimai, kodai ir buveinės (adresai).
52. Jei rengdami finansines ataskaitas įmonės pagrindiniai vadovaujantieji darbuotojai žino faktų, kurie gali kelti abejonių dėl įmonės gebėjimo tęsti veiklą, tai turi būti atskleidžiama aiškinamojo rašto bendrojoje dalyje.
53. Patronuojančiosios įmonės, kurios teisės aktų nustatytais išimtiniais atvejais nesudaro konsoliduotųjų finansinių ataskaitų, informaciją apie tai pateikia aiškinamajame rašte.
54. Apie reikšmingus apskaitinių įvertinimų keitimus pateikiama:
55. Apie nematerialųjį turtą papildomai atskleidžiama:
55.1. Kiekvienos nematerialiojo turto grupės amortizacijos skaičiavimo metodai ir naudingo tarnavimo laikas.
55.2. Turto, kuris yra visiškai amortizuotas, tačiau naudojamas, įsigijimo arba pasigaminimo (sukūrimo) savikaina.
56. Apie ilgalaikį materialųjį turtą papildomai atskleidžiama:
56.1. Kiekvienos ilgalaikio materialiojo turto, finansinėse ataskaitose parodomo įsigijimo savikaina ar perkainota verte, ir investicinio turto, finansinėse ataskaitose parodomo įsigijimo savikaina, grupės nusidėvėjimo skaičiavimo metodai ir naudingo tarnavimo laikas.
56.2. Priežastys, dėl kurių buvo perkainotas turtas, parodomas finansinėse ataskaitose perkainota verte, perkainojimo periodiškumas ir perkainojimo rezultatas.
57. Apie kiekvienos nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo turto grupės nuvertėjimą papildomai atskleidžiama:
57.1. Aplinkybės, dėl kurių per ataskaitinį laikotarpį pripažinti ar panaikinti nuostoliai dėl vertės sumažėjimo.
57.3. Nuostolių dėl vertės sumažėjimo ir panaikintų nuostolių dėl vertės sumažėjimo sumos, užregistruotos per ataskaitinį laikotarpį nuosavo kapitalo sąskaitose.
57.4. Nematerialiojo ir materialiojo ilgalaikio turto atsiperkamosios vertės nustatymo pagrindas – tikroji vertė, atėmus pardavimo išlaidas, ar naudojimo vertė. Jei atsiperkamoji turto vertė buvo nustatyta remiantis tikrąja verte, atėmus pardavimo išlaidas, tikrosios vertės, atėmus pardavimo išlaidas, nustatymo būdas (pardavimo kaina buvo nustatyta remiantis pardavimo sutartimi, aktyviąja rinka ar kuriuo kitu būdu). Jei atsiperkamoji turto vertė buvo nustatyta remiantis jo naudojimo verte, nurodomos diskonto normos, taikytos apskaičiuojant dabartinę ir ankstesnę (jei ji buvo skaičiuojama) naudojimo vertę.
58. Apie kiekvieną pagal lizingo (finansinės nuomos) sutartį gauto veikloje naudojamo turto grupę gavėjas nurodo tos grupės turto likutinę vertę paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną. Jei sudaromos subnuomos sutartys, nurodoma ateityje gautinų minimalių įmokų suma.
59. Apie turto lizingo (finansinės nuomos) ir atgalinio lizingo sandorius:
59.1. Lizingo davėjas atskleidžia:
59.1.1. bendrą investicijų į finansinę nuomą sumą ir per šiuos laikotarpius gautinas palūkanas:
59.2. Lizingo gavėjas atskleidžia:
59.2.1. Pagal sutartis mokėtinų minimalių įmokų sumas per kiekvieną iš šių laikotarpių:
60. Apie turto nuomos ir atgalinės nuomos sandorius:
60.1. Turto nuomotojas atskleidžia:
61. Apie turto panaudos sandorius atskleidžiama panaudos laikotarpis, pagal panaudos sutartį perduoto ar gauto turto pobūdis ir vertė, galimybė pratęsti sutartį, kita reikšminga informacija.
62. Apie kiekvieną patronuojamąją ir (ar) asocijuotąją įmonę, jei informacijos apie jas nėra atskleista patronuojančiosios ar didžiausios įmonių grupės, kuriai įmonė priklauso kaip patronuojamoji, konsoliduotosiose finansinėse ataskaitose, patronuojančioji įmonė aiškinamajame rašte atskleidžia:
62.1. Valdomą patronuojamosios ir (ar) asocijuotosios įmonių kapitalo dalį procentais ir balsų, kuriuos suteikia turimos akcijos, dalį procentais, jei turimų akcijų skaičius skiriasi nuo jų suteikiamų balsų skaičiaus.
62.3. Patronuojamosios ir (ar) asocijuotosios įmonių ataskaitinio laikotarpio veiklos rezultatus, t. y. grynąjį pelną ar nuostolius.
62.4. Nuosavybės metodu apskaičiuotų investicijų į patronuojamąsias ir (ar) asocijuotąsias įmones vertę, prestižą, jo amortizaciją, patikslintą prestižo amortizacijos sumą, jei tokių įmonių finansinių ataskaitų duomenys reikšmingi.
62.5. Nebalansinėse sąskaitose užregistruotą įmonei tenkančią patronuojamosios ir (ar) asocijuotosios įmonės nuostolių dalį, jeigu ji yra didesnė už investicijos balansinę vertę.
63. Informacijos apie patronuojamosios ir (ar) asocijuotosios įmonių kapitalą, rezervus ir grynąjį pelną ar nuostolius galima neatskleisti, jeigu atitinkama patronuojamoji ir (ar) asocijuotoji įmonė neskelbia savo finansinių ataskaitų ir jeigu įmonė jos nekontroliuoja.
64. Apie verslo įsigijimą atskleidžiama:
64.2. Jei nuo paskutinės ataskaitinio laikotarpio dienos iki ataskaitinių finansinių metų finansinių ataskaitų sudarymo datos buvo įsigytas verslas, jo pobūdis, įsigijimo savikaina.
64.3. Informacija, leidžianti finansinių ataskaitų informacijos vartotojams įvertinti per ataskaitinius arba ankstesnius finansinius metus įsigyto verslo vertės koregavimo, padaryto per ataskaitinius metus, poveikį įmonės finansinei būklei ir veiklos rezultatams.
65. Apie finansinį turtą ir finansinius įsipareigojimus papildomai atskleidžiama:
65.1. Parduoti laikomo finansinio turto ir su rinkos kainomis susijusių finansinių įsipareigojimų:
65.1.1. priežastys, dėl kurių konkretaus finansinio turto ir finansinių įsipareigojimų tikroji vertė nebuvo nustatyta;
65.2. Iki išpirkimo termino laikomo finansinio turto ir kitų finansinių įsipareigojimų, išskyrus su rinkos kainomis susijusius finansinius įsipareigojimus:
65.2.1. kiekvienos grupės sudėtis pagal išpirkimo terminus, nurodant amortizuotos savikainos vertę ir jos pokytį per ataskaitinį laikotarpį;
65.3. Suteiktų paskolų ir gautinų sumų:
65.3.1. sudėtis pagal grąžinimo laikotarpį, nurodant amortizuotos savikainos vertę, jos pokytį per ataskaitinį laikotarpį ir abejotinas skolas;
65.4. Jeigu finansinio turto, finansinėse ataskaitose parodomo įsigijimo savikaina atėmus nuvertėjimą, balansinė vertė viršija jo tikrąją vertę:
66. Apie išvestines finansines priemones, finansinėse ataskaitose parodomas įsigijimo savikaina atėmus nuvertėjimą, atskleidžiama:
67. Atskleidžiama informacija apie turimas konvertuojamąsias obligacijas, pasirinkimo sandorius ir panašius vertybinius popierius arba teises, nurodomas jų skaičius ir įgytos konkrečios teisės.
68. Apie atsargas atskleidžiama:
68.3. Bet kurio nukainojimo sumažinimo suma, aplinkybės ar įvykiai, dėl kurių buvo sumažintas atsargų nukainojimas.
69. Apie biologinį turtą papildomai atskleidžiama:
69.1. Įmonės biologinio turto grupės, sudarytos atsižvelgiant į šio turto paskirtį ir numatomą naudojimo trukmę.
70. Apie įmonės kapitalą atskleidžiama:
70.1. Apie įstatinį akcinių bendrovių ar uždarųjų akcinių bendrovių kapitalą šie duomenys:
70.1.1. Įstatinio kapitalo sudėtis, visos akcijų klasės ir kiekvienos klasės:
70.1.1.3. jeigu ataskaitiniais metais buvo išleista nauja akcijų emisija, išleistų naujų akcijų nominali vertė, emisijos kaina, išlaidų, kurios tiesiogiai priskirtos naujai akcijų emisijai, suma ir pobūdis;
70.1.2. Pagal privilegijuotąsias akcijas su kaupiamuoju dividendu apskaičiuoti dividendai, kuriems išmokėti nepakanka dividendams skirtos pelno dalies.
70.2. Apie pagrindinį žemės ūkio ar kooperatinės bendrovės kapitalą pateikiama grąžintinų pajinių įnašų vertė paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną.
70.3. Apie tikrosios ūkinės bendrijos ar komanditinės ūkinės bendrijos, kurių visi tikrieji nariai yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, savininkų įnašus pateikiama bendrijos veiklos sutartyje nurodyta bendra dalyvių įnašų vertė, gautinų ir (ar) grąžintinų įnašų vertė paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną.
71. Papildomai aiškinamajame rašte turi būti atskleidžiama kiekvieno rezervo sudarymo tikslas, pobūdis ir naudojimo apribojimai.
73. Apie dotacijas ir subsidijas (toliau – dotacijos) atskleidžiama:
73.3. Apibūdinami neapibrėžtumai ir įsipareigojimai, susiję su dotacijomis, ir galimas poveikis įmonės finansinei būklei.
74. Apie pajamas ir sąnaudas atskleidžiama:
75. Apie statybos ir kitas ilgalaikes sutartis atskleidžiama:
75.2. Iki paskutinės ataskaitinio laikotarpio dienos sukaupta nebaigtų vykdyti sutarčių išlaidų ir pelno (nuostolių) suma.
76. Apie pelno mokestį atskleidžiama:
76.1. Reikšmingi pelno mokesčio sąnaudų ar pajamų komponentai:
76.1.2. visi praėjusių ataskaitinių laikotarpių pelno mokesčio taisymai, apskaitoje parodyti einamąjį ataskaitinį laikotarpį;
76.1.3. atidėtojo mokesčio likutis ataskaitinio laikotarpio pabaigoje ir jo pokytis per ataskaitinį laikotarpį;
76.1.4. atidėtojo mokesčio sąnaudų ar pajamų suma, susijusi su laikinųjų skirtumų atsiradimu ir išnykimu, ir paaiškinamos reikšmingos sumos;
76.1.5. atidėtojo mokesčio sąnaudų ar pajamų suma, susijusi su pelno mokesčio tarifų ar Pelno mokesčio įstatymo pakeitimais, ir nurodomos reikšmingos sumos;
76.1.6. nauda, atsirandanti dėl anksčiau nepripažintų praėjusio ataskaitinio laikotarpio mokestinių nuostolių ar laikinųjų skirtumų, kuriais mažinamos ataskaitinio laikotarpio pelno mokesčio sąnaudos;
76.1.7. atidėtojo mokesčio sąnaudos ar pajamos, atsirandančios dėl atidėtojo mokesčio turto vertės koregavimo;
76.2. Ataskaitinio laikotarpio pelno mokesčio ir atidėtojo mokesčio suma, susijusi su operacijomis, kurios registruojamos nuosavo kapitalo sąskaitose.
76.3. Įskaitomųjų laikinųjų skirtumų ir nepanaudotų mokestinių nuostolių, kurių atidėtojo mokesčio turtas nebuvo apskaičiuotas, suma ir termino pabaiga.
77. Apie atidėjinius, neapibrėžtuosius įsipareigojimus ir turtą pateikiama:
77.1. Kiekvieno reikšmingo atidėjinio:
77.1.1. balansinė vertė finansinių metų pradžioje, per metus sudarytų atidėjinių ir dėl kitokių priežasčių padidėjusios, per metus panaudotos ar kitaip nurašytos sumos;
77.2. Trumpas kiekvieno reikšmingo neapibrėžtojo įsipareigojimo apibūdinimas ir galimas poveikis įmonės finansinei būklei.
78. Trumpai apibūdinami poataskaitiniai įvykiai, kurių neatskleidimas gali turėti reikšmingos įtakos įmonės finansinių ataskaitų informacijos vartotojų galimybei priimti teisingus sprendimus.
79. Apie jungtinę veiklą partnerio aiškinamajame rašte atskleidžiama:
79.2. Kiekvienos pagal jungtinės veiklos sutartį kontroliuojamos bendrosios įmonės valdoma dalis, ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas (nuostoliai), kapitalo ir rezervų dydis.
79.3. Su bendrąja ekonomine veikla pagal jungtinės veiklos sutartį susijusio ilgalaikio ir trumpalaikio turto, po vienų metų mokėtinų sumų ir ilgalaikių įsipareigojimų, per vienus metus mokėtinų sumų ir trumpalaikių įsipareigojimų, pajamų ir sąnaudų dalys.
79.4. Su bendrąja įmone, kontroliuojama pagal jungtinės veiklos sutartį, susiję nuostoliai, jei jie yra užregistruoti nebalansinėse sąskaitose.
79.5. Neapibrėžtųjų įsipareigojimų, susijusių su investicijomis į jungtinės veiklos sutarties objektus, sumos ir pobūdis.
80. Informacijos apie bendrosios įmonės, kontroliuojamos pagal jungtinės veiklos sutartį, kapitalą, rezervus ir grynąjį pelną ar nuostolius galima neatskleisti, jeigu atitinkama pagal jungtinės veiklos sutartį kontroliuojama bendroji įmonė neskelbia savo finansinių ataskaitų ir jeigu aiškinamąjį raštą rengianti įmonė jos nekontroliuoja.
81. Apie partnerystės sutartis atskleidžiama:
81.1. Apie kiekvieną partnerystės sutartį ar apie partnerystės ar panašaus pobūdžio sutarčių grupę:
81.1.2. svarbios sutarčių sąlygos, nuo kurių gali priklausyti būsimųjų pinigų srautų dydis, jų gavimo laikas ir tikimybė;
81.1.4. įsipareigojimai teikti paslaugas ar teisė naudotis tokiomis paslaugomis, nurodomos paslaugų teikimo ar naudojimosi jomis laikotarpis;
81.1.5. įsipareigojimai įsigyti ar statyti nekilnojamąjį turtą, įrangą ir įrenginius, nurodoma įsipareigojimų vertė, jų vykdymo laikotarpis ir atidėjiniai, jeigu jų yra sudaryta;
81.1.6. įsipareigojimai sutarties galiojimo pabaigoje perduoti ar priimti nurodytą turtą, nurodoma tokio turto vertė;
82. Taip pat paaiškinamos įmonės balanso, pelno (nuostolių), nuosavo kapitalo pokyčių ir pinigų srautų ataskaitų kitos sumos, kurios gali turėti įtakos finansinių ataskaitų informacijos vartotojų priimamiems sprendimams:
83. Apie susijusias šalis, kaip apibrėžta tarptautiniuose apskaitos standartuose, priimtuose 2002 m. liepos 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1606/2002 dėl tarptautinių apskaitos standartų taikymo, atskleidžiama tokia informacija, kuri nebuvo atskleista kitose aiškinamojo rašto pastabose. Jeigu informacija jau buvo atskleista, pateikiama tik nuoroda į tos pastabos numerį. Apie susijusias šalis aiškinamojo rašto pastabose turi būti atskleidžiama tokia informacija:
83.1. Kiekvienos patronuojamosios ir asocijuotosios įmonės pavadinimas, veiklos pobūdis, valdoma dalis, ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas (nuostoliai), kapitalo ir rezervų dydis.
83.2. Kiekvienos pagal jungtinės veiklos sutartį kontroliuojamos bendrosios įmonės pavadinimas, veiklos pobūdis, valdoma dalis.
83.3. Patronuojančiosios įmonės ar įmonių, galinčių daryti įmonei reikšmingą poveikį, pavadinimai, veiklos pobūdis, valdoma dalis. Jeigu įmonei lemiamą ar reikšmingą poveikį daro vienas ar keli fiziniai asmenys, nurodomas šis faktas ir fizinių asmenų valdoma dalis.
83.4. Pagrindinių vadovaujančiųjų darbuotojų, suskirstytų į administracijos darbuotojų, valdybos ir stebėtojų tarybos narių grupes:
83.4.2. per ataskaitinį laikotarpį bendra ir kiekvienai grupei išmokėtos sumos, susijusios su darbo santykiais, kurias sudaro pagrindinis darbo užmokestis, išeitinės kompensacijos, premijos ir kitoks atlygis;
83.4.3. prisiimtų įsipareigojimų sumokėti atlygį pagal apibrėžtų išmokų planus suma atskirai nurodant ir kiekvienai grupei tenkančias sumas;
83.5. Duomenys apie sandorius su susijusiomis šalimis, pateikti pagal pagrindines susijusių šalių grupes:
84. Aiškinamojo rašto pastabose pateikiama kita reikšminga informacija, kuri atskleidžia įmonės veiklos pobūdį, finansinę būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus, tačiau nebuvo pateikta kitose finansinėse ataskaitose.
85. Didelių ir viešojo intereso įmonių aiškinamajame rašte papildomai atskleidžiama:
85.1. Informacija apie paslaugų ir prekių pardavimo pajamų sumas, sugrupuotas pagal veiklos rūšis ir geografines rinkas, jeigu tos veiklos rūšys ir geografinės rinkos labai skiriasi viena nuo kitos prekių pardavimo ir paslaugų teikimo organizavimo būdais.
VII. ĮMONĖS REORGANIZAVIMAS, ATSKYRIMAS IR PERTVARKYMAS
86. Kai įstatymų nustatyta tvarka įmonė reorganizuojama jungimo būdu, ataskaitinio laikotarpio finansinių ataskaitų aiškinamajame rašte turi būti atskleidžiama tokia informacija:
86.4. Informacija, leidžianti finansinių ataskaitų vartotojams įvertinti per ataskaitinius finansinius metus atlikto įmonių reorganizavimo pobūdį.
87. Įstatymų nustatyta tvarka įmonė gali būti reorganizuojama skaidymo būdu, kai pagal įmonės nustatytas reorganizavimo sąlygas išdalijama kitoms įmonėms ar padalijama į steigiamas naujas įmones. Įstatymų nustatyta tvarka gali būti atskiriama įmonės dalis ir šios dalies turto ir įsipareigojimų pagrindu įsteigiama viena ar kelios įmonės. Visais šiais atvejais įsteigtos naujos įmonės aiškinamajame rašte pirmais ir antrais finansiniais metais turi būti atskleidžiama:
87.1. Taikytas skaidymo būdas (išdalijimas, padalijimas, atskyrimas), suskaidytos įmonės pavadinimas ir jos veiklos sritis.
88. Po išdalijimo tęsiančios veiklą įmonės aiškinamajame rašte pirmais ir antrais finansiniais metais turi būti atskleidžiama:
89. Po įmonės dalies atskyrimo veiklą tęsiančios įmonės aiškinamajame rašte pirmais ir antrais finansiniais metais turi būti atskleidžiama:
90. Skaidomos įmonės, kai jos skaidymas finansinių metų pabaigoje dar nebaigtas, aiškinamajame rašte pateikiama tokia informacija:
90.5. Numatoma data, kada po skaidymo pasibaigiančios įmonės akcininkams, nariams, ar kitiems juridinio asmens dalyviams suteikiama teisė į įmonės, kuri veiks po skaidymo, pelną ir visos su šia teise susijusios sąlygos.
91. Kai įstatymų nustatyta tvarka įmonė pertvarkoma į kitos teisinės formos įmonę, sudarydama pirmąsias po pertvarkymo metines finansines ataskaitas, ji aiškinamojo rašto bendrojoje dalyje turi nurodyti sprendimo pertvarkyti įmonę priėmimo datą, aplinkybes ir naujos teisinės formos įmonės įstatų ar kitų steigimo dokumentų įregistravimo Juridinių asmenų registre datą.
92. Sudarant pirmąsias metines finansines ataskaitas, pateikiama detali informacija apie apskaitos politikos pakeitimą po įmonės pertvarkymo į kitos teisinės formos įmonę.
93. Sudarant pirmąsias po pertvarkymo metines finansines ataskaitas, pateikiama kita detali įmonės pertvarkymo informacija, pavyzdžiui:
93.1. turto vertinimo diena ir ataskaitos pateikimo data, vertinimo rezultatai ir turto vertės koregavimo įtaka finansinių atskaitų duomenims;
93.2. pertvarkymo balansas pagal turto vertinimo dienos duomenis ir laikotarpio nuo ataskaitinių finansinių metų pradžios iki turto vertinimo dienos pelno (nuostolių) ataskaita;
VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS