Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 25 D. NUTARIMO NR. 86 „DĖL LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. birželio 12 d. Nr. 482

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1Pakeisti Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“:

1.1.   Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Maksimalus dienos kompensuojamasis uždarbis ligos, profesinės reabilitacijos, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokoms, taip pat pagal Įstatymo 16 straipsnio 41 dalį skiriamoms motinystės išmokoms apskaičiuojamas šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki laikinojo nedarbingumo atsiradimo mėnesio, profesinės reabilitacijos programos pradžios mėnesio, teisės gauti tėvystės, Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytą motinystės ar vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos, 2 dydžių sumą dalijant iš teisės į atitinkamą išmoką atsiradimo metų vidutinio mėnesio darbo dienų skaičiaus (taikoma 5 darbo dienų savaitė).“

1.2.   Pakeisti 17.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

17.3. iki pirmosios tėvystės atostogų dienos už juos buvo sumokėtos motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 6 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius (Įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punktas);“.

1.3.   Papildyti 17.4 papunkčiu:

17.4. iki pirmosios atostogų vaikui prižiūrėti (toliau – vaiko priežiūros atostogos) dienos už juos buvo sumokėtos motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 12 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius (Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3 punktas).“

1.4.   Papildyti 17.5 papunkčiu:

17.5. iki pirmosios laikotarpio, kuriuo Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytoms įmotėms, neturinčioms darbo ar tarnybos santykių, mokama motinystės išmoka (toliau – laikotarpis motinystės išmokai gauti), dienos už Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytas įmotes buvo sumokėtos motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 6 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius (Įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punktas).“

1.5.   Pakeisti 18.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

18.3. iki pirmosios tėvystės atostogų dienos už juos buvo priskaičiuotos motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 6 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius (Įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punktas);“.

1.6.   Papildyti 18.4 papunkčiu:

18.4. iki pirmosios vaiko priežiūros atostogų dienos už juos buvo priskaičiuotos motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 12 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius (Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3 punktas).“

1.7.   Papildyti 18.5 papunkčiu:

18.5. iki pirmosios laikotarpio motinystės išmokai gauti dienos už Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytas įmotes buvo priskaičiuotos motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 6 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius (Įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punktas).“

1.8.   Papildyti VI skyrių 481–488 punktais:

481. Motinystės išmoka Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytoms įmotėms, turinčioms teisę į motinystės išmoką, už įvaikintą vaiką (-us), nepriklausomai nuo vienu kartu įvaikintų vaikų skaičiaus, skiriama ir mokama už ne ilgesnį kaip 30 kalendorinių dienų laikotarpį, kuris gali būti skaidomas į ne daugiau kaip dvi dalis per vienus metus nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo (skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios) dienos. Jei, pasinaudojus atostogų, suteiktų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, dalimi ar laikotarpio motinystės išmokai gauti dalimi, šios atostogos ar šis laikotarpis be pertraukos pratęsiami ir kartu su pratęsimu sudaro ne daugiau kaip 29 kalendorines dienas, laikoma, kad Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodyta įmotė pasinaudojo viena atostogų, suteiktų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, ar laikotarpio motinystės išmokai gauti dalimi.

482. Motinystės išmoka Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytoms įmotėms už antrą atostogų, suteiktų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, dalį ar pasirenkamą antrą laikotarpio motinystės išmokai gauti dalį mokama tik tuo atveju, jeigu pirma atostogų dalis ar pasirenkama pirma laikotarpio motinystės išmokai gauti dalis prasidėjo ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo (skubaus vykdymo atveju – per vieną mėnesį nuo sprendimo vykdymo pradžios) dienos.

483. Jei Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodyta įmotė už tą patį įvaikintą vaiką pasirinko atostogas, suteiktas pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, ar laikotarpį motinystės išmokai gauti skaidyti į dvi dalis su pertrauka, teisė į antrą motinystės išmokos dalį nustatoma ir asmens vidutinis dienos kompensuojamasis uždarbis, apribotas maksimaliu dienos kompensuojamojo uždarbio dydžiu, bei minimali dienos motinystės išmoka apskaičiuojami iš naujo.

484. Jeigu Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodyta įmotė per pirmuosius vaiko įvaikinimo metus pasinaudoja ne visomis atostogomis, suteiktomis pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, ar ne visu laikotarpiu motinystės išmokai gauti, o tik dalimi, motinystės išmoka mokama už šią atostogų ar laikotarpio dalį.

485. Jei, suteikus dalį atostogų, numatytų Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalyje, ar pasirinkus dalį laikotarpio motinystės išmokai gauti, jų metu įvaikintas vaikas miršta, motinystės išmoka Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytai įmotei skiriama ir mokama iki minėtų atostogų ar laikotarpio motinystės išmokai gauti pabaigos ir tais atvejais, kai prasidėjusios atostogos ar laikotarpis motinystės išmokai gauti pratęsiami likusiam nepanaudotam iki 30 kalendorinių dienų laikotarpiui.

486. Jei kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas vadovaujantis Įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi, Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytai įmotei pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį suteiktų atostogų atveju taikomos tos pačios nuostatos, kurios taikomos suteikiant tėvystės atostogas.

487. Motinystės išmoka Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytai įmotei mokama neatsižvelgiant į tai, kad tuo pačiu laikotarpiu už tą patį įvaikintą vaiką (-us) įtėviui mokama tėvystės išmoka.

488. Per atostogas, suteiktas pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, ar per laikotarpį motinystės išmokai gauti Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytai įmotei, gaunančiai motinystės išmoką, vaiko priežiūros išmoka nemokama.“

1.9.   Pakeisti 491 punktą ir jį išdėstyti taip:

491. Tėvystės išmoka asmenims, turintiems teisę į tėvystės išmoką, už gimusį ar įvaikintą vaiką (-us), nepriklausomai nuo vienu kartu gimusių ar įvaikintų vaikų skaičiaus, skiriama ir mokama už ne ilgesnį kaip 30 kalendorinių dienų laikotarpį, kuris gali būti skaidomas į ne daugiau kaip dvi dalis. Įvaikinus vaiką (-us), 30 kalendorinių dienų laikotarpis gali būti skaidomas į ne daugiau kaip dvi dalis per vienus metus nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo (skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios) dienos. Jei, pasinaudojus tėvystės atostogų ar tėvystės laikotarpio dalimi, šios atostogos ar šis laikotarpis be pertraukos pratęsiami ir kartu su pratęsimu sudaro ne daugiau kaip 29 kalendorines dienas, laikoma, kad asmuo pasinaudojo viena tėvystės atostogų ar tėvystės laikotarpio dalimi.“

1.10. Pakeisti 492 punktą ir jį išdėstyti taip:

492. Tėvystės išmoka už gimusį vaiką (-us) skiriama ir mokama už ne ilgesnį kaip 30 kalendorinių dienų tėvystės atostogų ar tėvystės laikotarpį nuo vaiko (-ų) gimimo, iki vaikui (-ams) sukanka vieni metai.“

1.11. Pakeisti 69.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

69.1. ligos išmokai – prašymas ir darbdavio pranešimas išmokai skirti (forma NP‑SD2); darbdavio patvirtinimas Įstatymo 111 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais – užpildyta Darbdavio patvirtinimo, ar darbuotojas tapo laikinai nedarbingas dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino metu vykdytos profesinės veiklos, forma, patvirtinta Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus (toliau – Patvirtinimo forma); asmenys, nurodyti Įstatymo 8 straipsnio 3 dalyje, turi pateikti ir bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimą ir atitinkamo išsilavinimo ar kvalifikacijos įgijimą patvirtinantį dokumentą (pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą, brandos atestatą, profesinio mokymo diplomą, kvalifikacijos pažymėjimą, profesinio bakalauro diplomą, bakalauro diplomą, magistro diplomą ar studijų pažymėjimą arba lygiavertį išsilavinimą ar kvalifikaciją, įgytą pagal užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų švietimo programas, patvirtinančius dokumentus ir jų priedus (jei tokie yra)) ar jo kopiją, jei duomenų apie bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimą ir atitinkamo išsilavinimo ar kvalifikacijos įgijimą patvirtinančio dokumento išdavimą nėra registrų, valstybės ir vidaus administravimo informacinėse sistemose arba šie duomenys negaunami elektroniniu būdu pagal asmens duomenų teikimo sutartį;“.

1.12. Pakeisti 69.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

69.3. motinystės išmokai – prašymas ir darbdavio pranešimas išmokai skirti (forma NP‑SD2) arba įsakymo (potvarkio) dėl 14 dienų atostogų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 1 dalį suteikimo kopija, nuorašas ar išrašas (jeigu nepateiktas pranešimas apie apdraustajam asmeniui suteiktas (atšauktas) tėvystės atostogas arba atostogas vaikui prižiūrėti (forma 9-SD));“.

1.13. Pakeisti 69.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

69.3. motinystės išmokai – prašymas ir darbdavio pranešimas išmokai skirti (forma NP‑SD2) arba įsakymo (potvarkio) dėl 14 dienų atostogų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 1 dalį suteikimo kopija, nuorašas ar išrašas (jeigu nepateiktas pranešimas apie apdraustajam asmeniui suteiktas (atšauktas) tėvystės atostogas arba atostogas vaikui prižiūrėti (forma 9-SD)), o Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytai įmotei įvaikinus vaiką (-us) – prašymas, įsakymo (potvarkio) dėl atostogų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį suteikimo kopija, nuorašas ar išrašas (jeigu nepateiktas pranešimas apie apdraustajam asmeniui suteiktas (atšauktas) tėvystės atostogas arba atostogas vaikui prižiūrėti (forma 9-SD)) ir vaiko (-ų) įvaikinimo faktą patvirtinantys dokumentai;“.

1.14. Pakeisti 69.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

69.4. tėvystės išmokai – prašymas, įsakymo (potvarkio) dėl tėvystės atostogų suteikimo kopija, nuorašas ar išrašas (jeigu nepateiktas pranešimas apie apdraustajam asmeniui suteiktas (atšauktas) tėvystės atostogas arba atostogas vaikui prižiūrėti (forma 9-SD)), vaiko (-ų) gimimo faktą patvirtinantys dokumentai, o jei juose pateiktų duomenų neužtenka tėvystės išmokai skirti, – vaiko (-ų) gimimo įregistravimą patvirtinantys dokumentai, tėvystės ar vaiko (-ų) įvaikinimo faktą patvirtinantys dokumentai;“.

1.15. Pakeisti 69.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

69.5. vaiko priežiūros išmokai – prašymas, vaiko (-ų) gimimo faktą patvirtinantys dokumentai, o jei juose pateiktų duomenų neužtenka vaiko priežiūros išmokai skirti, – vaiko (-ų) gimimo įregistravimą patvirtinantys dokumentai, vaiko (-ų) įvaikinimo ar globos faktą patvirtinantys dokumentai ir įsakymo (potvarkio) dėl vaiko (-ų) priežiūros atostogų suteikimo kopija (-os), nuorašas (-ai) ar išrašas (-ai) (jeigu nepateiktas pranešimas (-ai) apie apdraustajam asmeniui suteiktas (atšauktas) tėvystės atostogas arba atostogas vaikui prižiūrėti (forma 9-SD)); asmenys, nurodyti Įstatymo 22 straipsnio 4 dalyje, turi pateikti ir Įstatymo 22 straipsnio 5 dalyje nurodytų aplinkybių buvimą patvirtinančių dokumentų kopijas ar išrašus, jeigu minėtų duomenų nėra registrų, valstybės ir vidaus administravimo informacinėse sistemose arba šie duomenys negaunami elektroniniu būdu pagal asmens duomenų teikimo sutartį.“

1.16. Pakeisti 70.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

70.1. ligos išmokai – prašymą; asmenys, nurodyti Įstatymo 8 straipsnio 3 dalyje, turi pateikti ir bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimą ir atitinkamo išsilavinimo ar kvalifikacijos įgijimą patvirtinantį dokumentą (pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą, brandos atestatą, profesinio mokymo diplomą, kvalifikacijos pažymėjimą, profesinio bakalauro diplomą, bakalauro diplomą, magistro diplomą ar studijų pažymėjimą arba lygiavertį išsilavinimą ar kvalifikaciją, įgytą pagal užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų švietimo programas, patvirtinančius dokumentus ir jų priedus (jei tokie yra)) ar jo kopiją, jei duomenų apie bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimą ir atitinkamo išsilavinimo ar kvalifikacijos įgijimą patvirtinančio dokumento išdavimą nėra registrų, valstybės ir vidaus administravimo informacinėse sistemose arba šie duomenys negaunami elektroniniu būdu pagal asmens duomenų teikimo sutartį;“.

1.17. Pakeisti 70.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

70.3. motinystės išmokai – prašymą, o Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytai įmotei įvaikinus vaiką (-us) – prašymą su pranešimu (-ais) apie pasirinktą laikotarpį motinystės išmokai gauti ir vaiko (-ų) įvaikinimo faktą patvirtinančius dokumentus;“.

1.18. Pakeisti 70.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

70.4. tėvystės išmokai – prašymą su pranešimu (-ais) apie pasirinktą tėvystės laikotarpį, vaiko (-ų) gimimo faktą patvirtinančius dokumentus, o jei juose pateiktų duomenų neužtenka tėvystės išmokai skirti, – vaiko (-ų) gimimo įregistravimą patvirtinančius dokumentus, tėvystės ar vaiko (-ų) įvaikinimo faktą patvirtinančius dokumentus;“.

1.19. Pakeisti 70.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

70.5. vaiko priežiūros išmokai – prašymą su pranešimu (-ais) apie pasirinktą vaiko priežiūros laikotarpį, vaiko (-ų) gimimo faktą patvirtinančius dokumentus, o jei juose pateiktų duomenų neužtenka vaiko priežiūros išmokai skirti, – vaiko (-ų) gimimo įregistravimą patvirtinančius dokumentus, vaiko (-ų) įvaikinimo ar globos faktą patvirtinančius dokumentus; asmenys, nurodyti Įstatymo 22 straipsnio 4 dalyje, turi pateikti ir Įstatymo 22 straipsnio 5 dalyje nurodytų aplinkybių buvimą patvirtinančių dokumentų kopijas ar išrašus, jeigu minėtų duomenų nėra registrų, valstybės ir vidaus administravimo informacinėse sistemose arba šie duomenys negaunami elektroniniu būdu pagal asmens duomenų teikimo sutartį.“

1.20. Pakeisti 72 punktą ir jį išdėstyti taip:

72. Vaiko priežiūros, tėvystės atostogų ir 14 dienų atostogų, suteiktų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 1 dalį, laikotarpis vaiko priežiūros, tėvystės ir motinystės išmokai mokėti nustatomas pagal Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis arba apdraustojo asmens pateiktą įsakymo (potvarkio) dėl vaiko priežiūros ar tėvystės atostogų arba 14 dienų atostogų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 1 dalį suteikimo kopiją, nuorašą ar išrašą.“

1.21. Pakeisti 72 punktą ir jį išdėstyti taip:

72. Vaiko priežiūros, tėvystės atostogų, atostogų, suteiktų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, ir 14 dienų atostogų, suteiktų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 1 dalį, laikotarpis vaiko priežiūros, tėvystės ir motinystės išmokai mokėti nustatomas pagal Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis arba apdraustojo asmens pateiktą įsakymo (potvarkio) dėl vaiko priežiūros ar tėvystės atostogų arba atostogų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, arba 14 dienų atostogų pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 1 dalį suteikimo kopiją, nuorašą ar išrašą.“

1.22. Pakeisti 731 punktą ir jį išdėstyti taip:

731. Įstatymo 22 straipsnio 5 dalyje nurodytos aplinkybės nustatomos pagal registrų, valstybės ir vidaus administravimo informacinių sistemų duomenis arba apdraustojo asmens pateiktas Įstatymo 22 straipsnio 5 dalyje nurodytų aplinkybių buvimą pagrindžiančių dokumentų kopijas ar išrašus.“

1.23. Papildyti 932 punktu:

932. Motinystės išmoka Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytai įmotei išmokama pasibaigus atostogoms, suteiktoms pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, ar laikotarpiui motinystės išmokai gauti, jei suteikiamos nepertraukiamos atostogos ar pasirenkamas nepertraukiamas laikotarpis motinystės išmokai gauti, arba pasibaigus kiekvienai atostogų ar laikotarpio motinystės išmokai gauti daliai, jei atostogos ar laikotarpis motinystės išmokai gauti pasirenkami dalimis.“

1.24. Papildyti 941 punktu:

941. Jeigu sprendimas dėl motinystės išmokos skyrimo Įstatymo 16 straipsnio 41 dalyje nurodytai įmotei priimamas nepasibaigus atostogoms, suteiktoms pagal Darbo kodekso 132 straipsnio 2 dalį, ar pasirinktam laikotarpiui motinystės išmokai gauti, išmoka per 5 darbo dienas nuo šių atostogų arba pasirinkto laikotarpio motinystės išmokai gauti pabaigos pervedama į išmokos gavėjo nurodytą asmeninę sąskaitą kredito ar mokėjimo įstaigoje.“

2. Nustatyti, kad šis nutarimas, išskyrus šio nutarimo 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.9–1.12, 1.14–1.16, 1.18–1.20 ir 1.22 papunkčius, įsigalioja 2024 m. liepos 1 d.

 

 

 

Ministrą Pirmininką pavaduojanti finansų ministrė,

einanti socialinės apsaugos ir darbo ministro pareigas                                 Gintarė Skaistė