Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS AZARTINIŲ LOŠIMŲ ĮSTATYMO NR. IX-325 10, 18 IR 20 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-1199(2)

 

2018 m. sausio 24 d. Nr. 72

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2017 m. lapkričio 15 d. sprendimo Nr. SV-S-471 „Dėl teisės aktų projektų išvadų“ 1.7 papunktį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 10, 18 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-1199(2) (toliau – Projektas) nuostatoms, kurių tikslas – užkirsti kelią nepilnamečių asmenų patekimui į lošimų organizavimo vietas – atitinka Septynioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr. XIII-82 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos“, 51.1 papunktyje nustatytas specifines azartinių lošimų kontrolės priemones dėl buvimo lošimų organizavimo vietose ribojimų, ir teikti šias pastabas ir pasiūlymus dėl teisinio reguliavimo tobulinimo:

1.1. Projekto aiškinamajame rašte nurodyta, kad kartu su Projektu teikiamame Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo Nr. VIII-275 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projekte numatoma prievolė visiems lošimų organizatoriams patikrinti į visas lošimų organizavimo vietas įeinančių asmenų tapatybę ir juos registruoti, argumentuojant, kad taip bus užtikrintas Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymo 10 straipsnio 21 dalyje nustatyto draudimo – neįleisti į lošimų organizavimo vietas asmenų, parašiusių prašymą neleisti jiems lošti – laikymasis. Atkreiptinas dėmesys, kad 2017 m. lapkričio 21 d. Seimas priėmė Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 2, 10, 15, 16, 29 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 151, 161 straipsniais įstatymą (toliau – Įstatymas Nr. XIII-771), kuriame numatyta prievolė nuo 2019 m. lapkričio 1 d. visose lošimų organizavimo vietose įrengti skaitmeninio vaizdo įrašymo sistemą, nepertraukiamai filmuojančią įėjimą į lošimų organizavimo vietas ir kasą (vietą), kur įmokami (išmokami) pinigai. Nustačius šią prievolę iš esmės pasikeistų lošimų organizatorių turimos informacijos apie į lošimo organizavimo vietą įėjusius asmenis aprėptis ir sumažėtų atvejų, kai dėl įrodymų nepakankamumo tiek lošimų organizatoriai už prašymą neleisti lošti parašiusio asmens įleidimą į lošimo organizavimo vietą, tiek savo noru apriboję savo galimybę lošti lošėjai už piktnaudžiavimo atvejus nėra traukiami administracinėn atsakomybėn. Minėta priemonė padės operatyviau nagrinėti nuolat gaunamus apribojusių savo galimybę lošti asmenų skundus dėl lošimų organizatorių veiksmų ir taip užtikrinti prašymus neleisti lošti parašiusių asmenų teisių apsaugą. Taigi, siekiant teisinio reguliavimo nuoseklumo ir aiškumo, siūlytina:

1.1.1. atsisakyti Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo Nr. VIII-275 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-1200(2), kadangi Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo tikslai kiti, negu Projekto tikslai;

1.1.2. draudimą įleisti į lošimų organizavimo vietas asmenis, nepateikusius asmens tapatybės patvirtinimo dokumento, analogiškai kaip ir draudimą įleisti jaunesnius kaip 18 metų asmenis į lošimo automatų ar bingo salonus, lažybų ar totalizatoriaus punktus, nustatyti Azartinių lošimų įstatymo 10 straipsnio 10 dalyje;

1.1.3. neatsisakyti Azartinių lošimų įstatymo 10 straipsnio 10 dalyje nustatyto draudimo lošti jaunesniems kaip 18 metų asmenims, tačiau atsisakyti kaip perteklinio draudimo „leisti jiems dalyvauti nuotoliniuose lošimuose“;

1.1.4. atsižvelgiant į tai, kad Įstatymo Nr. XIII-771 nuostatos dėl prievolės visose lošimų organizavimo vietose įrengti skaitmeninio vaizdo įrašymo sistemą, nepertraukiamai filmuojančią įėjimą į lošimų organizavimo vietas ir kasą (vietą), kur įmokami (išmokami) pinigai, įsigalios 2019 m. lapkričio 1 d., siekiant užtikrinti tinkamą prašymus neleisti lošti parašiusių asmenų ir jų interesų apsaugą, nustatyti ankstesnę Įstatymo Nr. XIII-771 nuostatų, susijusių su privalomu visų lošimo vietų filmavimu, įsigaliojimo datą – 2019 m. sausio 1 d. 

1.2. Siūlytina, prieš priimant Projektą, jį notifikuoti Europos Komisijai pagal 2015 m. rugsėjo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2015/1535, kuria nustatoma informacijos apie techninius reglamentus ir informacinės visuomenės paslaugų taisykles teikimo tvarka (OL 2015, L 241, p. 1).

1.3. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 20 straipsnio 4 dalimi, siūlytina nustatyti Projekto įsigaliojimo datą – 2018 m. lapkričio 1 d.

2. Nepritarti Projekto nuostatoms dėl reklamos ribojimo priemonių (Projekto 1 straipsnio 1, 2, 3, 4 dalims), atsižvelgiant į tai, kad Projekte nenumatyti sporto ir kitose srityse veikiančių asmenų pajamų netekimo iš azartinių lošimų reklamos kompensavimo mechanizmai.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Finansų ministras                                                                            Vilius Šapoka