VILNIAUS APYGARDOS ADMINISTRACINIO TEISMO
PIRMININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL SUSIPAŽINIMO SU REGIONŲ ADMINISTRACINIAME TEISME ESANČIŲ BYLŲ MEDŽIAGA IR JOS KOPIJŲ DARYMO BEI IŠDAVIMO
TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. gruodžio 19 d. Nr. T-125
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 103 straipsnio 1 dalimi, Susipažinimo su administraciniuose teismuose išnagrinėtų bylų medžiaga taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 1R-301/V-154, ir 2022 m. lapkričio 24 d. Lietuvos Respublikos administracinių teismų reorganizavimo įstatymu Nr. XIV-1574:
1. T v i r t i n u Susipažinimo su Regionų administraciniame teisme esančių bylų medžiaga ir jos kopijų darymo bei išdavimo tvarkos aprašą (toliau – Aprašas) (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininko 2019 m. sausio 23 d. įsakymą Nr. TE-1 „Dėl Susipažinimo su Vilniaus apygardos administraciniame teisme esančių bylų medžiaga ir jos kopijų darymo bei išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
3. P a v e d u:
3.1. teismo pirmininko patarėjai Kristinai Andrejevai įregistruoti Aprašą Teisės aktų registre (TAR);
3.2. teismo administracijos sekretorei Irenai Mialdunienei su šiuo įsakymu ir juo patvirtintu Aprašu per DVS supažindinti teismo darbuotojus;
PATVIRTINTA
Vilniaus apygardos administracinio teismo
pirmininko 2023 m. gruodžio 19 d.
įsakymu Nr. T-125
SUSIPAŽINIMO SU REGIONŲ ADMINISTRACINIAME TEISME
ESANČIŲ BYLŲ MEDŽIAGA IR JOS KOPIJŲ DARYMO BEI IŠDAVIMO
TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Susipažinimo su Regionų administraciniame teisme esančių bylų medžiaga ir jos kopijų darymo bei išdavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja susipažinimo su Regionų administraciniame teisme (toliau – teismas) nagrinėjamų bei išnagrinėtų administracinių bylų (toliau – byla) medžiaga, bylų dokumentų kopijų darymo, išdavimo ir apmokėjimo už jas tvarką.
2. Šis Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – Įstatymas) nuostatomis ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 1R-301/V-154 patvirtintomis susipažinimo su administraciniuose teismuose išnagrinėtų bylų medžiaga taisyklėmis.
II SKYRIUS
PROCESO DALYVIŲ IR BYLOJE NEDALYVAVUSIŲ ASMENŲ SUSIPAŽINIMAS SU BYLŲ MEDŽIAGA
3. Proceso dalyviai su bylos medžiaga, įskaitant teismo posėdžio garso įrašą, turi teisę susipažinti Įstatymo nustatyta tvarka be atskiro leidimo.
4. Proceso dalyviai, prisijungę prie Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalo (toliau – EPP), su byla ir joje vykstančiais procesais gali susipažinti naudodamiesi Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO (toliau – LITEKO sistema) Viešųjų elektroninių paslaugų posistemiu (toliau – EPP).
5. Išnagrinėtos bylos medžiaga, išskyrus medžiagą tų bylų, kurios buvo išnagrinėtos uždarame teismo posėdyje arba dėl kurių yra priimta teismo nutartis pripažinti bylos medžiagą nevieša, yra vieša ir susipažinti su ja gali ir byloje nedalyvavę asmenys. Tokią teisę šie asmenys įgyja, kai procesinis sprendimas byloje įsiteisėja. Nedalyvavę byloje asmenys susipažinti su byla gali Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro patvirtintų susipažinimo su administraciniuose teismuose išnagrinėtų bylų medžiaga taisyklių nustatyta tvarka.
6. Susipažinti su neišnagrinėtos bylos medžiaga turi teisę Įstatyme nurodyti Lietuvos Respublikos pareigūnai, kai tai reikalinga vykdant jų pareigas. Nurodyti asmenys susipažinti su neišnagrinėtos bylos medžiaga ar jos dalimi gali tik pateikę prašymą ir gavę bylą nagrinėjančio teisėjo, o jo nesant teismo pirmininko ar jo pavaduotojo leidimą, kuris užrašomas ant prašymo.
7. Susipažinimą su bylų medžiaga iki jos perdavimo į teismo archyvą organizuoja su bylą nagrinėjančiu (išnagrinėjusiu) teisėju dirbantis teismo posėdžių sekretorius, jei byla perduota į teismo archyvą – teismo archyvarai. Susipažinimą su bylų medžiaga organizuojantys teismo darbuotojai atsakingi už tinkamą bylos medžiagos paruošimą susipažinti.
8. Proceso dalyvis, norėdamas susipažinti su bylos medžiaga, turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį ar kitą dokumentą (įgaliojimą, atstovavimo sutartį ir pan.), įrodantį jo teisę susipažinti su byla.
9. Byloje nedalyvavęs asmuo, norintis susipažinti su išnagrinėtos bylos medžiaga, turi pateikti užpildytą Aprašo 2 priede nustatytos formos byloje nedalyvavusių asmenų prašymą leisti susipažinti su išnagrinėtos bylos medžiaga. Prašyme asmuo taip pat gali nurodyti pageidaujamą susipažinimo su byla datą ir laiką.
10. Jei užpildytas nedalyvavusio byloje asmens prašymas gaunamas per EPP, jis registruojamas LITEKO sistemoje bylos kortelėje procesinių dokumentų registravimo bylose tvarka. Jei užpildytas asmens prašymas pateikiamas kitomis priemonėmis (popierinis, el. paštu ar kt.) byloje, jį gavęs teismo darbuotojas užregistruoja LITEKO sistemoje bylos kortelėje. Teismo posėdžių sekretorius gautą prašymą kartu su byla perduoda bylą išnagrinėjusiam teisėjui, jei bylą išnagrinėjęs teisėjas teisme nebedirba ar jo nėra darbe ilgą laiką dėl svarbių priežasčių – teismo pirmininkui ar teismo pirmininko pavaduotojui dėl leidimo susipažinti su išnagrinėtos bylos medžiaga išdavimo. Jei užpildytas asmens prašymas gautas byloje, kuri perduota į teismo archyvą, susipažinimą su byla organizuoja teismo archyvarai, remdamiesi teisėjo rezoliuciją.
11. Teisėjas, o jo nesant teismo pirmininkas ar teismo pirmininko pavaduotojas sprendimą dėl leidimo išdavimo priima ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo prašymo gavimo teisme dienos ir užrašo ant asmens prašymo rezoliuciją. Jei atsisakoma leisti susipažinti su išnagrinėtos bylos medžiaga, tai pažymima rezoliucijoje ant asmens prašymo. Susipažinimą su bylomis organizuojantis Aprašo 7 punkte nurodytas teismo darbuotojas ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo prašymo išnagrinėjimo dienos raštu apie teisėjo rezoliuciją informuoja prašymą pateikusį asmenį.
12. Teismo posėdžių sekretorius ar teismo archyvaras ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo leidimo išdavimo dienos paruošia bylą susipažinti ir informuoja asmenį apie susipažinimo laiką. Asmeniui atvykus į teismą susipažinti su byla, patikrina asmens dokumentus ir įsitikinęs, jog asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, palydi jį į Lankytojų priimamąjį ar kitą tam tikslui skirtą patalpą teisme. Byloje nedalyvavusį asmenį supažindina su Aprašo reikalavimais ir duoda pasirašyti ant pateikto prašymo leisti susipažinti su bylos medžiaga.
13. Išduodamas bylą susipažinti susipažinimą su byla organizuojantis teismo darbuotojas perspėja asmenį, kad jam draudžiama:
14. Teismo komendantas arba bylą susipažinti išdavęs teismo darbuotojas stebi, kad su byla susipažįstantis asmuo laikytųsi nustatytos tvarkos. Pastebėjęs ar gavęs informacijos iš teismo komendanto, kad su byla susipažįstantis asmuo elgiasi netinkamai (plėšo bylą, be leidimo kopijuoja bylos medžiagą ar pan.), bylą susipažinti išdavęs darbuotojas surašo Aprašo 3 priede nustatytos formos aktą, kurį pasirašo ir susipažįstantis su bylos medžiaga asmuo. Jeigu asmuo atsisako pasirašyti, tai nurodo akte, apie pažeidimą informuoja Teismo raštinės skyriaus vedėją ar Teismo raštinės skyriaus biuro vedėją.
15. Proceso dalyvio dokumento kopiją, įrodančio teisę susipažinti su bylos medžiaga (įgaliojimą ar kt.), jei anksčiau šis dokumentas byloje nebuvo registruotas, susipažinimą su byla organizuojantis teismo darbuotojas užregistruoja ir įriša į bylą, o elektroninėje byloje – suskaitmenina ir prideda LITEKO sistemoje prie bylos kortelės bei patvirtina kopijos tikrumą elektroniniu parašu.
16. Jei asmuo pageidauja susipažinti su teismo posėdžio garso įrašu, susipažinimą su byla organizuojantis darbuotojas jį iš LITEKO sistemos įrašo į kompiuterinę laikmeną, paruošia teismo kompiuterį, skirtą perklausyti (susipažinti) su garso įrašais bei bylos medžiaga ir duoda jam perklausyti garso įrašą.
17. Jei asmuo pageidauja susipažinti su elektronine byla, susipažinimą su byla organizuojantis teismo darbuotojas suformuoja elektroninės bylos apyrašą, t. y. atsiunčia visus bylos dokumentus ir juos perkelia į kompiuterinę laikmeną bei įrašo į teismo kompiuterį, skirtą perklausyti (susipažinti) su garso įrašais bei bylos medžiaga.
18. Jei dėl objektyvių aplinkybių (su byla susipažįsta kitas asmuo, su byla dirba teisėjas, byla išsiųsta iš teismo ir kt.) byla negali būti pateikta susipažinti, susipažinimą su byla organizuojantis teismo darbuotojas apie tai informuoja asmenį ir nurodo, kada bus galima susipažinti su byla. Byla gali būti neteikiama susipažinti teismo posėdžio dieną ar atidėjus sprendimo priėmimą ir paskelbimą.
19. Su bylos medžiagos dalimi, kuri teismo nutartimi pripažinta nevieša, proceso dalyviams leidžiama susipažinti Įstatymo ir neviešų dokumentų tvarkymo teisme nustatyta tvarka.
20. Bylos susipažinti pateikiamos surištos, bylos lapai sunumeruoti, byloje turi būti padarytas bylos dokumentų apyrašas. Elektroninės teismo proceso bylos medžiaga paruošiama susipažinti naudojant LITEKO sistemos funkcionalumą „Bylos apyrašas“. Jei elektroninėje byloje yra originalių popierinių dokumentų, jie pateikiami susipažinti kartu su elektroniniais dokumentais.
III SKYRIUS
BYLOS MEDŽIAGOS KOPIJŲ DARYMO IR IŠDAVIMO TVARKA
22. Bylos medžiagos kopijas, įskaitant ir teismo posėdžio garso įrašo kopiją, turi teisę gauti tik proceso dalyviai ir dalyvaujantys byloje asmenys Įstatymo nustatyta tvarka.
23. Proceso dalyvis, susipažįstantis su byla pagal Apraše nustatytą tvarką ir pageidaujantis gauti bylos medžiagos kopijas, tai nurodo Aprašo 1 priede nustatytos formos prašyme leisti pasidaryti bylos medžiagos kopijas (toliau šiame skyriuje – Prašymas). Prašymą proceso dalyvis gali pateikti paštu, per EPP ar kitomis elektroninio ryšio priemonėmis. Popierinį Prašymą gavęs ir kopijų išdavimą organizuojantis teismo darbuotojas jį užregistruoja, įriša į bylą, elektroninėje byloje suskaitmenina ir įkelia į LITEKO sistemos bylos kortelę bei patvirtina kopijos tikrumą.
24. Bylos medžiagos kopijos daromos tik gavus teisėjo, o jo nesant teismo pirmininko ar teismo pirmininko pavaduotojo leidimą. Sprendimą dėl leidimo kopijuoti bylos medžiagą priima bylą nagrinėjantis ar ją išnagrinėjęs teisėjas. Jei bylą išnagrinėjęs teisėjas teisme nebedirba ar dėl objektyvių priežasčių (atostogos, nedarbingumas ir kt.) jo ilgą laiką nėra darbe – kolegijos narys, teismo pirmininkas ar teismo pirmininko pavaduotojas.
25. Gavęs leidimą daryti bylos medžiagos kopijas, jas daro susipažinimą su byla organizuojantis teismo darbuotojas. Atsižvelgdamas į prašomų bylos medžiagos kopijų skaičių, informuoja prašymą pateikusį asmenį, kada bylos medžiagos kopijos bus padarytos, ir nurodo asmeniui, kokį mokestį jis privalo sumokėti už suteiktas paslaugas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
26. Gavę leidimą daryti bylos medžiagos kopijas Aprašo 22–24 punktuose nustatyta tvarka, proceso dalyviai turi teisę bylos medžiagos kopijas pasidaryti sava įranga (kopijuoti, fotografuoti ir kt.) nemokamai.
27. Jei asmuo pageidauja gauti teismo posėdžio garso įrašo kopiją, ji asmeniui išduodama Aprašo 22–24 punktuose nustatyta tvarka.
28. Teismo posėdžių garso įrašų kopijos daromos tik į teismo įgytą vienkartinio įrašymo laikmeną – vienkartinio įrašymo kompaktinį diską.
29. Prašymą pateikusiam asmeniui bylos medžiagos ar teismo posėdžio garso įrašo kopijos turi būti padarytos ne vėliau kaip per tris darbo dienas.
30. Bylos medžiagos kopijos paprastai netvirtinamos, tik asmeniui pageidaujant tvirtinamos Dokumentų rengimo taisyklių ir teismo pirmininko įsakymu nustatyta procesinių dokumentų tvirtinimo tvarka.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
33. Asmenims, pažeidusiems Aprašo reikalavimus, taikoma Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta atsakomybė.