KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL PATAISOS PAREIGŪNŲ, KITŲ VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ
IR DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS,
ETIKOS KODEKSO PATVIRTINIMO
2019 m. birželio 10 d. Nr. V-228
Vilnius
1. T v i r t i n u Pataisos pareigūnų, kitų valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, etikos kodeksą (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2004 m. kovo 29 d. įsakymą Nr. 4/07-79 „Dėl Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ir jam pavaldžių įstaigų pareigūnų etikos taisyklių patvirtinimo“.
3. P a v e d u Veiklos organizavimo skyriui šį įsakymą paskelbti Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos interneto svetainėje ir Teisės aktų registre.
PATVIRTINTA
Kalėjimų departamento prie Lietuvos
Respublikos teisingumo ministerijos
direktoriaus 2019 m. birželio 10 d.
įsakymu Nr. V-228
PATAISOS PAREIGŪNŲ, KITŲ VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ IR DARBUOTOJŲ,
DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS,
ETIKOS KODEKSAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pataisos pareigūnų, kitų valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, etikos kodeksas (toliau – Etikos kodeksas) apibrėžia bausmių vykdymo sistemos pataisos pareigūnų, kitų valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, (toliau – darbuotojai) veiklos ir elgesio principus, pamatines nuostatas, kurių turi laikytis kiekvienas darbuotojas, atlikdamas jam priskirtas tarnybines (darbo) funkcijas ir vykdydamas tarnybines (darbo) pareigas, taip pat įgyvendindamas teises ir laikydamasis privataus gyvenimo nuostatų.
2. Etikos kodekso tikslai – ugdyti ir stiprinti darbuotojų atsakomybę už savo veiksmus ir elgesį, formuoti darbuotojams pagrindines vertybines nuostatas ir skatinti prisidėti prie dorovinių santykių kūrimo, įtvirtinimo ir puoselėjimo bausmių vykdymo sistemoje, visuomenėje, stiprinant pozityvų bausmių vykdymo sistemos įvaizdį ir keliant visuomenės pasitikėjimą bausmių vykdymo sistemos įstaigomis bei darbuotojų autoritetą.
3. Etikos kodeksas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statutu, Lietuvos Respublikos pataisos pareigūnų veiklos įstatymu, Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymu, Lietuvos Respublikos darbo kodeksu.
4. Etikos kodekse vartojamos sąvokos:
4.1. Bausmių vykdymo sistema – Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, jam pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonė „Mūsų amatai“.
II SKYRIUS
ETIKOS PRINCIPAI IR REIKALAVIMAI
6. Veikla bausmių vykdymo sistemoje grindžiama Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statute nustatytais pagrindiniais vidaus tarnybos principais (įstatymų viršenybės, lygiateisiškumo, politinio neutralumo, skaidrumo, karjeros, vidaus tarnybos ypatumų kompensavimo, teisėtų lūkesčių ir pagarbos įgytoms teisėms, bendrųjų pareigūno pareigų nuolatinio vykdymo, tarnybinio pavaldumo), Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme nustatytais pagrindiniais valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principais (atsakomybės, atvirumo, efektyvumo, kūrybingumo, lankstumo, lojalumo valstybei, nesavanaudiškumo, sąžiningumo ir nešališkumo, padorumo, pagarbos žmogui ir valstybei, politinio neutralumo, profesionalumo, teisingumo, viešumo ir skaidrumo) bei šiais toliau pateikiamais darbuotojui keliamais papildomais reikalavimais:
6.2. neatlikti veiksmų, kurie tarptautinėje teisėje suprantami kaip kankinimas ir kitoks žiaurus, nežmoniškas ar žeminantis elgesys ar baudimas, neskatinti ir netoleruoti tokių veiksmų;
6.3. nesinaudoti tarnyba, einamomis pareigomis bei suteiktais įgaliojimais ir nereikalauti to iš kitų, siekiant naudos sau, savo šeimai, artimiesiems ir draugams (pažįstamiems);
6.5. būti nepaperkamu, nepriimti tiesiogiai ar per tarpininkus dovanų, pinigų ar neatlygintinų paslaugų, įvairių lengvatų ar nuolaidų, kurios būtų susijusios su tarnyba (darbu). Išimties atveju, pagal tarptautinį protokolą ar tradicijas, kurios įprastai yra susijusios su einamomis pareigomis, gautos vardinės ir kitos dovanos priimamos, deklaruojamos, įvertinamos ir saugomos teisės aktų nustatyta tvarka;
6.7. nesinaudoti kitų asmenų klaidomis ir nežinojimu, pripažinti savo klaidas ir jas taisyti arba siūlyti taisyti;
7. Darbuotojas, vadovaudamasis Etikos kodekse nurodytais etikos principais ir reikalavimais, taip pat privalo laikytis šių nuostatų:
7.1. reikšdamas asmenines politines pažiūras ir įsitikinimus, neskatinti bausmių vykdymo sistemos įstaigų bendruomenės, kitų socialinių grupių ir visuomenės supriešinimo, nesantaikos kurstymo;
7.2. nepiktnaudžiauti bausmių vykdymo sistemos darbuotojo statusu, nenaudoti jo asmeniniams interesams, tarnybinį ar darbo pažymėjimą naudoti tik vykdant tarnybines (darbo) pareigas teisės aktų nustatyta tvarka;
7.3. netoleruoti kolegų daromų teisės pažeidimų ir elgesio, nesuderinamo su šio Etikos kodekso ar kitų teisės aktų reikalavimais, apie sprendimus, kurie prieštarauja teisės aktams, pranešti tiesioginiam vadovui arba kitiems kompetentingiems subjektams;
8. Darbuotojas, laikydamasis Etikos kodekso nuostatų, taip pat nuostatų, kurios nėra įvardytos, tačiau konkrečioje situacijoje pagal visuotinai priimtinas elgesio normas turėtų būti pasirenkamos kaip teisingo ir etiško elgesio modelis, turi vadovautis šiomis moralinėmis nuostatomis:
8.1. saugoti profesinę garbę ir elgtis taip, kad savo elgesiu ar veiksmais nežemintų ir nediskredituotų darbuotojo vardo, bausmių vykdymo sistemos darbuotojo statuso ir bausmių vykdymo sistemos įstaigos (-ų) autoriteto;
III SKYRIUS
KONFLIKTŲ SPRENDIMAS IR DARDUOTOJŲ TARPUSAVIO SANTYKIAI
9. Darbuotojų tarpusavio santykiai ir tarnyba (darbas) grindžiami pagarba, pasitikėjimu, sąžiningumu, taktiškumu, bendradarbiavimu ir abipuse parama bei laikantis subordinacijos.
10. Darbuotojas, viešai reikšdamas savo nuomonę apie vadovus, pavaldinius, kolegas, visuomenės veikėjus ir kitus asmenis, visada turi išlikti objektyvus ir nešališkas, laikytis visuotinai pripažintų moralės normų bei etiketo reikalavimų.
11. Darbuotojas visais atvejais privalo išlikti mandagus ir tolerantiškas, laikytis kiekvienai situacijai deramo etiketo bei siekti, kad konfliktinės situacijos būtų išspręstos taikiai, objektyviai ir konstruktyviai.
IV SKYRIUS
DARBUOTOJO ELGESYS VIEŠUMOJE
13. Darbuotojas, viešai reikšdamas savo nuomonę apie valstybės valdžios ar valdymo institucijų vykdomą politiką, turi atsižvelgti į tai, kad jo nuomonė šiais klausimais gali būti priimama (suprantama) kaip oficiali.
14. Darbuotojas, teikdamas oficialius ir (ar) viešus komentarus bausmių vykdymo sistemos įstaigos (-ų) vardu, negali reikšti asmeninės nuomonės, jeigu ji yra nesuderinama su bausmių vykdymo sistemos įstaigos (-ų) tikslais, pozicija ar interesais.
15. Darbuotojas privalo saugoti nepriekaištingą bausmių vykdymo sistemos darbuotojo reputaciją ir susilaikyti nuo elgesio, diskredituojančio bausmių vykdymo sistemą.
16. Darbuotojas ne tarnybos (ne darbo) metu viešumoje turi laikytis visuotinai pripažintų moralės normų, etiketo reikalavimų ir vengti elgesio, kuris gali būti suprantamas kaip kenkiantis valstybės ar bausmių vykdymo sistemos reputacijai ir mažinantis visuomenės pagarbą bei pasitikėjimą tiek valstybės institucijomis, tiek pačiu darbuotoju.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
18. Etikos kodekso nuostatų laikymąsi pagal kompetenciją prižiūri ir jų pažeidimus nagrinėja:
18.1. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos darbuotojų etikos komisija, priimdama protokolinius sprendimus dėl Kalėjimų departamento darbuotojų (išskyrus Kalėjimų departamento direktorių ir jo pavaduotojus), pavaldžių įstaigų vadovų, jų pavaduotojų ir struktūrinių padalinių vadovų;
19. Etikos kodekso nuostatų pažeidimai nagrinėjami Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto, Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo, taip pat kitų susijusių teisės aktų nustatyta tvarka, o atsakomybės klausimas sprendžiamas vadovaujantis etikos komisijos nuostatais.
20. Etikos kodekso pažeidimo konstatavimas savaime nesudaro pagrindo konstatuoti tarnybinio nusižengimo ar darbo pareigų pažeidimo.