LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
dėl žemės ūkio ministro 2023 m. BALANDŽIo 4 d. įsakymo nr. 3d-210
„DĖL LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO IR KAIMO PLĖTROS 2023–2027 METŲ STRATEGINIO PLANO INTERVENCINĖS PRIEMONĖS „JAUNŲJŲ ŪKININKŲ ĮSIKŪRIMAS“ ĮGYVENDINIMO taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo
2024 m. balandžio 16 d. Nr. 3D-299
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ įgyvendinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. balandžio 4 d. įsakymu Nr. 3D-210 „Dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“:
1. Papildau 1.13 papunkčiu:
2. Pakeičiu 4.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„4.6. Verslo plano kontrolės laikotarpis – laikotarpis nuo verslo plano įgyvendinimo laikotarpio pabaigos iki galutinio paramos išmokėjimo dienos ir trejų metų laikotarpis (arba penkerių metų laikotarpis, Agentūrai nustačius projekto rizikingumą, kaip nurodyta Administravimo taisyklėse) nuo paskutinio paramos išmokėjimo dienos (jei gaunama lengvatinė paskola ir paskolos grąžinimo laikotarpis ilgesnis nei treji metai – laikotarpis iki paskolos grąžinimo (arba penkerių metų laikotarpis, Agentūrai nustačius projekto rizikingumą, kaip nurodyta Administravimo taisyklėse), per kurį tikrinama, kaip paramos gavėjas laikosi paramos paraiškoje ir verslo plane numatytų įsipareigojimų.“
3. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:
„10. Pagal intervencinę priemonę remiamos veiklos:
10.1. žemės ūkio produktų pirminė gamyba (išskyrus veiklą, kurios tikslas – gauti ar parduoti kailius);
4. Pakeičiu 16.3 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„16.3. parama teikiama pareiškėjui, kurio VED paraiškos teikimo metu yra ne didesnis kaip 70 000 Eur bei VED potencialas (paraiškoje ir verslo plane nuo verslo plano įgyvendinimo pabaigos planuojamas žemės ūkio valdos ekonominis dydis) paraiškos pateikimo metu ne mažesnis kaip 12 000 Eur ir ne didesnis kaip 70 000 Eur. VED skaičiuojamas pagal Produkcijos standartine verte išreikšto žemės ūkio valdos ekonominio dydžio apskaičiavimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2014 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. 3D-382 „Dėl Produkcijos standartine verte išreikšto žemės ūkio valdos ekonominio dydžio apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Žemės ūkio valdos ekonominio dydžio apskaičiavimo tvarkos aprašas). VED pagal paramos paraiškos teikimo momentą nustatomas:“.
5. Pakeičiu 16.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„16.5. parama teikiama Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedo produktų (išskyrus žuvininkystės ir akvakultūros produktus) pirminei gamybai ir valdoje pagamintiems ir (arba) užaugintiems produktams perdirbti, įskaitant pirminį perdirbimą. Perdirbimo proceso metu gautas galutinis produktas turi būti Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedo produktas. Detalusis produktų sąrašas pateikiamas 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo su visais pakeitimais I priede;“.
6. Pakeičiu 16.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„16.6. su paraiška pateiktas verslo planas, parengtas pagal Agentūros patvirtintą formą (skelbiama Agentūros interneto svetainėje). Verslo plano įgyvendinimo pabaiga turi sutapti su finansinių metų pabaiga. Pareiškėjas verslo plane numato, per kiek metų planuoja jį įgyvendinti. Verslo plane nurodoma:
16.6.3. planuojamos įgyvendinti veiklos, įskaitant veiklas, susijusias su aplinkosauginiu tvarumu ir išteklių naudojimo efektyvumu (jei jos aktualios verslo plano įgyvendinimui), ir jų detalizavimas (investicijos ir kt.);
7. Pakeičiu 18.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„18.6. iki verslo plano įgyvendinimo pabaigos sukurti ir iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos išlaikyti numatytas naujas darbo vietas (ne mažiau kaip vieną), kaip nurodyta Projektų, įgyvendinamų pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencines priemones, rodiklio „Naujos darbo vietos sukūrimas ir išlaikymas“ pasiekimo vertinimo metodikoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. sausio 26 d įsakymu Nr. 3D-38 „Dėl Projektų, įgyvendinamų pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencines priemones, rodiklio „Naujos darbo vietos sukūrimas ir išlaikymas“ pasiekimo vertinimo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Naujos darbo vietos sukūrimo ir išlaikymo vertinimo metodika);“.
8. Papildau 18.10 papunkčiu:
„18.10. užtikrinti, kad pajamos iš žemės ūkio veiklos ir žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimo, įskaitant pirminį perdirbimą, nuo verslo plano įgyvendinimo pabaigos iki verslo plano kontrolės laikotarpio pabaigos per metus bus ne mažesnės negu 12 (dvylika) paraiškos pateikimo metais galiojusių minimalių mėnesinių algų, nustatytų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. birželio 21 d. nutarime Nr. 496 „Dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso įgyvendinimo“ (toliau – MMA) (taikoma, kai pareiškėjas yra fizinis asmuo). Tikrinama pagal pažymą, parengtą vadovaujantis Žemės ūkio veiklos pajamų įvertinimo metodika.“
9. Papildau 23.5–23.7 papunkčiais:
„23.5. pasiektos metinės pajamos iš žemės ūkio veiklos ir žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimo, įskaitant pirminį perdirbimą, ne mažesnės kaip 50 proc. VED reikšmės;
23.6. sukurta ne mažiau kaip viena nauja darbo vieta, kaip nurodyta Naujos darbo vietos sukūrimo ir išlaikymo vertinimo metodikoje (taikoma juridiniams asmenims);
10. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
„25. Parama (dotacija) skiriama ir išmoka mokama, jeigu verslo plane nurodytos išlaidos (investicijos) yra realiai suplanuotos, pagrįstos, būtinos ir naudojamos verslo planui įgyvendinti ir tik numatytai veiklai vykdyti, tiesiogiai susijusios su remiama veikla, atitinkančios planuojamas veiklos apimtis, įsigytos ne iš susijusių asmenų, nurodytų paramos paraiškoje, nepatenka į Administravimo taisyklių 130.10 papunktyje nurodytas netinkamas finansuoti investicijas ir išlaidų kategorijas, ir yra ne mažesnės negu prašoma paramos suma.“
11. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:
„27. Paramos paraiška pateikiama pagal Agentūros patvirtintą formą, į kurią be kitos informacijos privalomai turi būti įtraukti Taisyklių 8 punkte nurodyti rezultato rodikliai ir Taisyklių 18.4, 18.9, 18.10 papunkčiuose nurodyti priežiūros rodikliai. Kvietimo teikti paraiškas metu pareiškėjas gali pateikti tik vieną paramos paraišką.“
12. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:
„29. Paramos paraiškos pildomos, registruojamos ir vertinamos Administravimo taisyklėse nustatyta tvarka. Jeigu paramos paraiška pateikta pagal šių Taisyklių 9.3 papunktį, paramos paraiškos vertinimas negali trukti ilgiau kaip 1 mėnesį nuo paramos paraiškų priėmimo laikotarpio pabaigos, kai taikomas ribotos trukmės kvietimas teikti paramos paraiškas, arba nuo paraiškos užregistravimo Agentūroje dienos, kai taikomas tęstinis kvietimas teikti paramos paraiškas. Į šį terminą įskaičiuojamas paklausimų siuntimo, patikrų vietoje atlikimo, prašymo dėl papildomos informacijos kitoms institucijoms pateikimo ir atsakymo gavimo bei ekspertizės atlikimo terminas. Jei pasibaigus ribotos trukmės kvietimui teikti paraiškas nustatoma, kad žemės ūkio ministro įsakymu skirtos sumos neužtenka finansuoti visoms lengvatinėms paskoloms, paraiškų paskoloms pirmumo eilė sudaroma pagal paraiškos pateikimo datą ir laiką (tokiu atveju paraiškų eiliškumas sudaromas pagal paraiškų registravimo Agentūroje numerį). Kai paramos paraiškos teikiamos lengvatinei paskolai gauti taikant tęstinį kvietimą teiki paraiškas, pasiekus paramos paraiškų priėmimo etapui skirtą lėšų sumą, Agentūra sustabdo paramos paraiškų priėmimą, apie šį faktą paskelbia Agentūros interneto svetainėje ir informuoja Ministeriją. Informaciniame pranešime apie paraiškų priėmimo sustabdymą turi būti nurodytas paraiškų priėmimo sustabdymo momentas (data, laikas sekundžių tikslumu). Paramos paraiškos, pateiktos po informaciniame pranešime nurodyto paraiškų priėmimo sustabdymo momento, nepriimamos ir nevertinamos. Paramos paraiškoms, pateiktoms iki paraiškų priėmimo sustabdymo momento, atliekamas tinkamumo skirti paramą vertinimas Administravimo taisyklėse nustatyta tvarka.“
13. Pakeičiu 31.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„31.2. kai projekte numatyta vykdyti gamybą pagal nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės sistemos (NKP) reikalavimus, suteikiama 5 balai. Tikrinama įgyvendinus verslo planą ir verslo plano kontrolės laikotarpiu pagal pateiktą patvirtinimo dokumentą. NKP produktas turi būti susijęs su verslo plane numatytų žemės ūkio produktų gamyba ar perdirbimu;“.
14. Pakeičiu 31.3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„31.3.2. pareiškėjas verslo plane investuoja į įrangą, energiją gaminančią iš atsinaujinančių šaltinių (balai suteikiami ir tuo atveju, kai investicijos atliktos (pateikiama šios įrangos pirkimo-pardavimo sutartis ir apmokėjimą įrodantis dokumentas) arba numatomos atlikti naudojant ir kitų fondų ar nuosavas lėšas (pateikiamas patvirtinimo dokumentas). Balai suteikiami tik už šias investicijas: saulės baterijos, saulės kolektoriai, saulės moduliai, geoterminio šildymo, oras-oras, oras-vanduo šildymo sistemos, kai nurodytos investicijos susijusios su valdos gamybiniais poreikiais (pardavimui skirta energija neremiama). Už kitas investicijas (kai įranga, energiją gaminanti iš atsinaujinančių šaltinių, yra tik priedas prie kitų investicijų) balai nesuteikiami. Investicijos turi būti atliktos iki verslo plano įgyvendinimo pabaigos;“.
15. Pakeičiu 31.3.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„31.3.3. pareiškėjas verslo plane investuoja į gamybinių procesų skaitmeninimo inovacijas. Balai suteikiami, investuojant į skaitmenines technologijas, nurodytas Projektų inovatyvumo vertinimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. kovo 24 d. įsakymu Nr. 3D-181 „Dėl projektų inovatyvumo vertinimo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Inovatyvumo metodika), 1 priedo kriterijuje „Skaitmeninimas“. Investicijos turi būti atliktos iki verslo plano įgyvendinimo pabaigos paramos lėšomis;“.
16. Pakeičiu 31.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„31.4. kai projekte numatytas savo ūkyje pagamintos ir (arba) užaugintos žemės ūkio produkcijos perdirbimas, įskaitant pirminį perdirbimą, suteikiama 20 balų. Balai suteikiami, jei pajamos iš savo ūkyje pagamintos ir (arba) užaugintos žemės ūkio produkcijos perdirbimo, įskaitant pirminį perdirbimą, sudaro ne mažiau kaip 50 proc. visų subjekto veiklos pajamų. Balai suteikiami, jei perdirbimas vykdomas savo ūkyje (balai nesuteikiami, jei perkamos perdirbimo paslaugos, darbai). Tikrinama įgyvendinus verslo planą ir verslo plano kontrolės laikotarpiu pagal pažymą, parengtą vadovaujantis Žemės ūkio veiklos pajamų įvertinimo metodika;“.
17. Pakeičiu 31.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„31.6. kai kuriamas gyvulininkystės ūkis vietovėse, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių, suteikiama 10 balų. Ūkis laikomas esančiu vietovėse, kuriose esama gamtinių ar kitokių specifinių kliūčių, jei šiose vietovėse yra ne mažiau kaip 50 proc. jo ŽŪN ploto (vietovės, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių, yra nurodytos Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Vietovės su gamtinėmis ar kitomis specifinėmis kliūtimis“ įgyvendinimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2024 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 3D-165 „Dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Vietovės su gamtinėmis ar kitomis specifinėmis kliūtimis“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“). Gyvulininkystės ūkiu laikomas ūkis, kurio pajamos iš gyvulininkystės įgyvendinus verslo planą sudaro daugiau kaip 50 proc. visų ūkio veiklos pajamų. Gyvulininkystės pajamos nustatomos pagal pažymą, parengtą vadovaujantis Žemės ūkio veiklos pajamų įvertinimo metodika. Tikrinama įgyvendinus verslo planą ir verslo plano kontrolės laikotarpiu pagal konkrečiais metais deklaruotą ŽŪN plotą;“.
18. Pakeičiu 31.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„31.7. kai į pareiškėjo žemės ūkio valdą nėra įtrauktų sklypų, kurie 2 metų laikotarpyje iki paraiškos pateikimo buvo artimojo giminaičio ar susijusio asmens žemės ūkio valdoje, suteikiama 20 balų. Tikrinama pagal paraiškos pateikimo datos duomenis, ar sklypai, kurie įtraukti į pareiškėjo valdą, 2 metų laikotarpyje iki paraiškos pateikimo dienos nebuvo artimojo giminaičio (taikoma fiziniams asmenims) ar susijusio asmens (taikoma juridiniams asmenims) žemės ūkio valdoje). Fizinių asmenų artimaisiais giminaičiais laikomi asmenys, apibrėžti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.135 straipsnyje (artimaisiais giminaičiais pripažįstami tiesiosios linijos giminaičiai iki antrojo laipsnio imtinai (tėvai ir vaikai, seneliai ir vaikaičiai) ir šoninės linijos antrojo laipsnio giminaičiai (broliai ir seserys). Juridinių asmenų susijusiais asmenimis laikomi įmonės akcininkai, pajininkai, dalininkai, kurie turi daugiau kaip 50 procentų įmonės akcijų, pajų ar kitokių dalyvavimą įmonės kapitale žyminčių kapitalo dalių. Informacija tikrinama registruose. Atitiktis kriterijui turi būti išlaikyta verslo plano įgyvendinimo ir kontrolės laikotarpiu.“
19. Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:
20. Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:
„35. Jeigu pateikus paraišką pagal Taisyklių 9.2 papunktį ir įvertinus paramos paraiškų atitiktį atrankos kriterijams nustatoma, kad paramos paraiškai gauti dotaciją (vienkartinę išmoką) neužtenka žemės ūkio ministro įsakymu skirtos paramos sumos arba paraiška po atrankos kriterijų vertinimo nesurinko privalomojo mažiausio balų skaičiaus, pareiškėjas per 1 mėnesį nuo paraiškų pirmumo eilės paskelbimo gali atsisakyti dotacijos (vienkartinės išmokos) ir gauti tik lengvatinę paskolą, jei lėšų užtenka finansuoti lengvatinę paskolą. Kai paramos paraiškai gauti dotaciją (vienkartinę išmoką) neužtenka žemės ūkio ministro įsakymu skirtos paramos sumos, prašoma lengvatinės paskolos suma gali būti didinama iki 100 000 Eur.“
21. Pakeičiu 37 punktą ir jį išdėstau taip:
„37. Agentūra, įvertinusi paramos paraiškas, pateiktas pagal Taisyklių 9.1–9.2 papunkčius, kurioms skiriama dotacija (vienkartinė išmoka), teikia jas svarstyti Agentūros sudarytam Projektų atrankos komitetui. Sprendimą dėl paramos skyrimo ar neskyrimo priima Agentūros direktoriaus įgaliotas asmuo, vadovaudamasis projektų vertinimo rezultatais. Sprendimas dėl paramos skyrimo arba neskyrimo įforminamas ir apie jį pareiškėjai informuojami Administravimo taisyklėse nustatyta tvarka. Agentūrai priėmus sprendimą skirti paramą, pareiškėjas tampa paramos gavėju. Paramos sutartis nesudaroma.“
22. Pakeičiu 38 punktą ir jį išdėstau taip:
„38. Paramos paraiškoms, pateiktoms pagal Taisyklių 9.2–9.3 papunkčius dėl lengvatinių paskolų suteikimo, Agentūra per 5 darbo dienas nuo tinkamumo gauti paskolą vertinimo pabaigos parengia ir pagal Taisyklių 1 priede pateiktą formą pareiškėjui išduoda tinkamumo gauti lengvatinę paskolą pažymą (galioja 6 mėnesius nuo jos išdavimo datos), su kuria jis kreipiasi į finansų tarpininką dėl paskolos suteikimo, pristatydamas ir kitus finansų tarpininko pareikalautus dokumentus.“
23. Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:
„43. Priėmus sprendimą skirti paramą, paramos gavėjui be mokėjimo prašymo išmokama 80 proc. paramos sumos. Jei paraiška pateikta pagal 9.2 papunktį, dotacijos avansas išmokamas nelaukiant informacijos dėl paskolos gavimo. Tačiau, jei lengvatinė paskola nebus gauta, investicijoms, kurias planuojama finansuoti ir iš dotacijos, ir iš lengvatinės paskolos lėšų, turi būti užtikrintas kitas finansavimo šaltinis.“
24. Pakeičiu 50.2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„50.2.3. paramos gavėjui pateikus mokėjimo prašymą, nustatoma, kad verslo planas įgyvendintas netinkamai, t. y. nevykdoma numatyta ūkinė veikla; neatliktos (neapmokėtos, nepristatytos į ūkį, neįregistruotos viešuosiuose registruose (jei registracija privaloma)), nenaudojamos tik verslo plane numatytai veiklai vykdyti visos verslo plane numatytos investicijos, išskyrus atvejus, kai investicijos buvo pakeistos suderinus su Agentūra; grynojo pelningumo ir skolos rodiklio reikšmė neatitinka Ekonominio gyvybingumo nustatymo taisyklėse nurodytos reikšmės; nepasiektas 12 000 Eur VED; nepasiektos metinės pajamos iš žemės ūkio veiklos ir žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimo, įskaitant pirminį perdirbimą, ne mažesnės kaip 50 proc. VED reikšmės; nesukurta bent viena nauja darbo vieta, kaip nurodyta Naujos darbo vietos sukūrimo ir išlaikymo vertinimo metodikoje (taikoma juridiniams asmenims); nepasiektos metinės pajamos iš žemės ūkio veiklos ir žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimo, įskaitant pirminį perdirbimą, ne mažesnės negu 12 (dvylika) paraiškos pateikimo metais galiojusių MMA (taikoma fiziniams asmenims);“.
„Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ įgyvendinimo taisyklių 1 priedas“. |