LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL FINANSŲ MINISTRO 2018 M. LAPKRIČIO 12 D. ĮSAKYMO NR. 1K-389 „DĖL 2014–2021 M. EUROPOS EKONOMINĖS ERDVĖS IR NORVEGIJOS FINANSINIŲ MECHANIZMŲ ĮGYVENDINIMO LIETUVOJE“ PAKEITIMO

 

2024 m. gegužės 24 d. Nr. 1K-177

Vilnius

 

Pakeičiu 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų administravimo ir finansavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2018 m. lapkričio 12 d. įsakymu Nr. 1K-389 „Dėl 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų įgyvendinimo Lietuvoje“:

1. Pakeičiu 289 punktą ir jį išdėstau taip:

289. Projekto vykdytojas teikia mokėjimo prašymus programos operatoriui tokiomis sąlygomis:

289.1. Pirmąjį tarpinį mokėjimo prašymą projekto vykdytojas privalo pateikti per 15 darbo dienų nuo projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo dienos, nepriklausomai, ar projekto vykdytojas patyrė išlaidų, ar ne.

289.2. Avanso mokėjimo prašymus, jeigu avanso išmokėjimas numatytas projekto įgyvendinimo sutartyje, projekto vykdytojas gali teikti programos operatoriui patvirtinus pirmąjį tarpinį mokėjimo prašymą. Kartu su avanso mokėjimo prašymu projektų vykdytojai – privatūs juridiniai asmenys, privačių juridinių asmenų filialai ir atstovybės, fiziniai asmenys turi pateikti avanso draudimo dokumentą: finansų įstaigos ar draudimo įmonės garantiją ar laidavimo raštą arba laidavimo draudimo raštą dėl visos avanso sumos, viešieji juridiniai asmenys – avanso draudimo dokumentą dėl avanso sumos, kai ji didesnė kaip 50 000 eurų. Reikalavimas pateikti avanso draudimo dokumentą netaikomas biudžetinėms įstaigoms, taip pat viešosioms įstaigoms, kurių savininkė arba viena iš dalininkų yra valstybė, valstybės įmonėms, labdaros ir paramos fondams, kurių vienintelė dalininkė yra valstybės valdoma bendrovė. Avanso draudimo dokumente nurodytas naudos gavėjas turi būti programos partneris, kai projektams mokėtinos lėšos yra planuojamos programos partnerio valstybės biudžeto lėšų sąmatose, arba programos operatorius, kai projektams mokėtinos lėšos yra planuojamos programos operatoriaus valstybės biudžeto lėšų sąmatose. Avanso draudimo dokumente turi būti nurodyta avanso draudimo suma ir galiojimo terminas, kuris negali būti trumpesnis nei 30 darbo dienų po projekto įgyvendinimo sutartyje numatytos galutinio mokėjimo prašymo pateikimo datos.

289.3. Tarpinius mokėjimo prašymus projekto vykdytojas privalo teikti ne rečiau kaip kas 3 mėnesius nuo ankstesnio tarpinio mokėjimo prašymo pateikimo dienos, jei programos operatorius, atsižvelgdamas į projekto specifiką ir projekto vykdytojo pinigų srautų poreikį, projekto įgyvendinimo sutartyje arba mokėjimo prašymų teikimo grafike nenustato kitaip. Jei mokėjimo prašymas teikiamas dažniau nei vieną kartą per 3 mėnesius, jame deklaruojamų išlaidų suma negali būti mažesnė nei 3 000 eurų. Taisyklių 268 punkte nurodytu atveju projekto vykdytojas tarpinį mokėjimo prašymą, kuriame nurodomos patirtos išlaidos, turi pateikti Taisyklių 289.4.1 arba 289.4.2 papunktyje, atsižvelgiant į taikytiną išlaidų apmokėjimo būdą, nustatytais terminais, o vėlesniuose tarpiniuose mokėjimų prašymuose tik atsiskaitoma už projekto veiklas ir (arba) pasiektus projekto rezultatus.

289.4. Galutinį mokėjimo prašymą projekto vykdytojas turi pateikti programos operatoriui ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo projekto veiklų įgyvendinimo pabaigos termino, jei projekto įgyvendinimo sutartyje nenustatyta kitaip, bet ne vėliau kaip:

289.4.1. iki 2024 m. gegužės 10 d., jeigu išlaidas prašoma apmokėti sąskaitų apmokėjimo būdu;

289.4.2. iki 2024 m. gegužės 31 d., jeigu išlaidas prašoma apmokėti išlaidų kompensavimo būdu;

289.4.3. iki 2025 m. sausio 10 d., jeigu neprašoma apmokėti išlaidų, o tik atsiskaitoma už projekto veiklas ir (arba) pasiektus projekto rezultatus Taisyklių 268 punkte nurodytu atveju, taip pat kai projekto veiklos nebaigiamos vykdyti ir (arba) projekto rezultatai nepasiekiami iki 2024 m. balandžio 30 d., bet projekto vykdytojas projekto įgyvendinimo sutartyje įsipareigojo projekto veiklas baigti vykdyti ir (arba) projekto rezultatus pasiekti savo lėšomis po 2024 m. balandžio 30 d.

289.5. Kai, vadovaujantis Taisyklių 429 punktu, programos operatoriaus ar pažeidimų kontrolės institucijos sprendimai ar veiksmai (neveikimas) apskundžiami ir Lietuvos administracinių ginčų komisija arba teismas pripažįsta neteisėtais programos operatoriaus ar pažeidimų kontrolės institucijos sprendimus ar veiksmus (neveikimą) ir dėl to išlaidos ar jų dalis tampa tinkamos finansuoti, projekto vykdytojas turi teisę pateikti mokėjimo prašymą ir į jį įtraukti minėtas išlaidas, jeigu išlaidas prašoma apmokėti išlaidų kompensavimo būdu, ir po 2024 m. gegužės 31 d., bet ne vėliau kaip per 30 dienų nuo Lietuvos administracinių ginčų komisijos sprendimo įsigaliojimo arba teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos. Kai programos operatorius ar pažeidimų kontrolės institucija, vadovaudamiesi Taisyklių 377 arba 378 punktu, pakeičia savo sprendimą dėl pažeidimo ir dėl to išlaidos ar jų dalis tampa tinkamos finansuoti, dėl šių išlaidų apmokėjimo išlaidų kompensavimo būdu projekto vykdytojas gali pateikti mokėjimo prašymą ir po 2024 m. gegužės 31 d., bet ne vėliau kaip per 30 dienų nuo programos operatoriaus ar pažeidimų kontrolės institucijos sprendimo dėl pažeidimo pakeitimo priėmimo dienos.“

2. Pakeičiu 429 punktą ir jį išdėstau taip:

429. Pareiškėjai ir projektų vykdytojai programos operatorių sprendimus ar veiksmus (neveikimą) turi teisę skųsti Lietuvos administracinių ginčų komisijai ar Regionų administraciniam teismui. Programos operatoriai ir programos partneriai sprendimą dėl nustatyto pažeidimo turi teisę skųsti Lietuvos administracinių ginčų komisijai ar Regionų administraciniam teismui.“

 

 

 

Finansų ministrė                                                                                                          Gintarė Skaistė