LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PAGALBOS IŠKVIETIMO ELEKTRONINIŲ ĮRENGINIŲ IŠDAVIMO, PAĖMIMO IR SAUGOJIMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. gegužės 8 d. Nr. 5-V-427

Vilnius

 

 

Siekdamas užtikrinti pakartotinio smurto prieš smurtą artimoje aplinkoje patyrusį asmenį prevenciją ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos policijos įstatymo 19 straipsnio 1 dalimi:

1.         T v i r t i n u Pagalbos iškvietimo elektroninių įrenginių išdavimo, paėmimo ir saugojimo organizavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) Viešosios policijos valdybai, Veiklos analizės ir kontrolės valdybai, Pajėgų valdymo valdybai, Lietuvos kriminalinės policijos biurui ir apskričių vyriausiesiems policijos komisariatams pagal kompetenciją kontroliuoti įsakymo vykdymą.

3. Į p a r e i g o j u:

3.1. apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų vadovus iki 2017 m. gegužės 15 d. pateikti Policijos departamento Policijos informacijos valdybai pagalbos iškvietimo elektroninių įrenginių išdavimą organizuojančių pareigūnų sąrašus;

3.2. Policijos departamento Policijos informacijos valdybą iki 2017 m. gegužės 22 d. pagal apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų pateiktus sąrašus suteikti pagalbos iškvietimo elektroninių įrenginių išdavimą organizuojantiems pareigūnams teisę Policijos registruojamų įvykio registre tvarkyti smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens ir smurtautojo duomenis.

4. S k e l b i u įsakymą Policijos departamento interneto svetainėje.

 

 

 

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas,              

atliekantis policijos generalinio komisaro funkcijas                                               Rimantas Bobinas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2017 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 5-V-427

 

 

PAGALBOS IŠKVIETIMO ELEKTRONINIŲ ĮRENGINIŲ IŠDAVIMO, PAĖMIMO IR SAUGOJIMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pagalbos iškvietimo elektroninių įrenginių išdavimo, paėmimo ir saugojimo organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato pagalbos iškvietimo elektroninių įrenginių (toliau – Įrenginys) išdavimo smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui ir paėmimo iš jo organizavimo tvarką, Įrenginių paskirstymo ir saugojimo procedūras bei reikalavimus.

2. Įrenginių išdavimo tikslas – užtikrinti pakartotinio smurto prieš smurtą artimoje aplinkoje patyrusį asmenį prevenciją.

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Įrenginio išdavimą organizuojantis pareigūnas policijos įstaigos viršininko ar jo įgalioto asmens paskirtas pareigūnas (vyresnysis pareigūnas), kuriam pavesta organizuoti priskirtos teritorijos priežiūrą ir Įrenginio išdavimą.

3.2. Įrenginio išdavimą vykdantis pareigūnas policijos įstaigos padalinio, prižiūrinčio priskirtą teritoriją, pareigūnas, kuriam pavedama išduoti Įrenginį smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui.

4. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžiamos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse, Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme ir kituose įstatymuose.

 

II SKYRIUS

ĮRENGINIŲ IŠDAVIMO ORGANIZAVIMAS IR IŠDAVIMO PAGRINDAI

 

5. Pareigūnas, kuriam pavesta vykdyti Aprašo 6.1 ir 6.3 papunkčiuose nurodytų teismo sprendimų kontrolę, atlikti ikiteisminį tyrimą dėl smurto artimoje aplinkoje (6.2, 6.4 ir 6.5 papunkčiai bei 7 punktas), patikslinti duomenis dėl pranešimo apie smurtą artimoje aplinkoje, kai nepakanka duomenų nedelsiant pradėti ikiteisminį tyrimą, atlikęs smurto artimoje aplinkoje rizikos veiksnių vertinimą (6.4 ir 6.5 papunkčiai bei 7 punktas), sprendžia klausimą dėl Įrenginio išdavimo smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui tikslingumo.

6. Privaloma pasiūlyti išduoti Įrenginį smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui, kai:

6.1. smurtautojui skiriama baudžiamojo poveikio priemonė – įpareigojimas gyventi skyrium nuo nukentėjusio asmens ir (ar) nesiartinti prie nukentėjusio asmens arčiau nei nustatytu atstumu;

6.2. smurtautojui skiriama kardomoji priemonė – įpareigojamas gyventi skyrium nuo nukentėjusiojo ir (ar) nesiartinti prie nukentėjusiojo asmens arčiau nei nustatytu atstumu;

6.3. smurtautojui skiriamos Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje nustatytos priemonės:

6.3.1. įpareigojimas smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu;

6.3.2. įpareigojimas smurtautojui nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens, nebendrauti, neieškoti ryšių su juo;

6.4. smurtautojas buvo teistas ar atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už smurtą artimoje aplinkoje;

6.5. smurtautojas buvo teistas ar atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už tyčines nusikalstamas veikas žmogaus gyvybei, sveikatai, pavojingas žmogaus sveikatai ir gyvybei, žmogaus laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai ar dorovei.

7. Pareigūnas gali siūlyti išduoti Įrenginį smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui, esant kitoms aplinkybėms, nenumatytoms Aprašo 6 punkte, jeigu atlikęs smurto artimoje aplinkoje rizikos veiksnių vertinimą, įžvelgia pakartotinio smurto artimoje aplinkoje riziką.

8. Pareigūnas, esant pagrindams, numatytiems šio Aprašo 6 ir 7 punktuose, rašo tarnybinį pranešimą dėl Įrenginio išdavimo (1 priedas), kurį adresuoja padalinio, prižiūrinčio priskirtą teritoriją, kurioje gyvena smurtą patyręs asmuo, viršininkui ar jo įgaliotam pareigūnui.

9. Padalinio, prižiūrinčio priskirtą teritoriją, viršininkas ar jo įgaliotas pareigūnas, remdamasis pareigūno tarnybiniu pranešimu, paveda Įrenginio išdavimą organizuojančiam pareigūnui pagal teritoriją, kurioje gyvena smurtą patyręs asmuo, organizuoti Įrenginio išdavimą nukentėjusiam nuo smurto artimoje aplinkoje asmeniui, užrašydamas ant tarnybinio pranešimo rezoliuciją.

 

III SKYRIUS

ĮRENGINIO IŠDAVIMAS IR INFORMACIJOS ĮVEDIMAS Į INFORMACINĘ SISTEMĄ

 

10. Įrenginio išdavimą organizuojantis pareigūnas, gavęs pavedimą organizuoti Įrenginio išdavimą, Policijos registruojamų įvykio registro (toliau – PRĮR) meniu juostoje pasirenka „Smurto aukų administravimas“, ir paieškos lange įveda smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens pavardę arba asmens kodą, atlieka paiešką, siekdamas nustatyti, ar jam nėra išduotas Įrenginys.

11. Nustatęs, kad smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui nėra išduotas  Įrenginys ar anksčiau išduotų Įrenginių būsena yra „Neaktyvi“, paveda pavaldžiam Įrenginio išdavimą vykdančiam pareigūnui nuvykti į smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens gyvenamąją vietą ir pasiūlyti nukentėjusiam asmeniui išduoti Įrenginį.

12. Smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui sutikus paimti Įrenginį, išdavimą vykdantis pareigūnas telefonu susisiekia su Įrenginio išdavimą organizavusiu pareigūnu ir jam pateikia visus duomenis, kurie reikalingi įvesti į informacinę sistemą.

13. Įrenginio išdavimą organizuojantis pareigūnas PRĮR meniu juostoje pasirenka „Smurto aukų administravimas“, suveda smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens asmens kodą ir atlieka pakartotinę paiešką, aktyvavus funkciją „Pridėti“, pasirenka šią funkciją ir suveda smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens ir smurtautojo privalomus bei kitus reikalingus duomenis, taip pat:

13.1. patikslina smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens gyvenamosios vietos adresą, įveda telefono numerį (-ius) (turi būti įvestas tikslus smurto aukos gyvenamosios vietos adresas ir turimas telefono numeris (-ai));

13.2. įveda smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens darbovietės adresą bei telefono numerį, laukelyje „pastabos“ trumpai aprašo patirto smurto žinomas detales, kitas aplinkybes, kurios gali būti svarbios į įvykį reaguojančioms policijos pajėgoms;

13.3. laukelyje „atsakingas pareigūnas“ nurodo savo duomenis;

13.4. laukelyje „Įrenginio IMEI“ įveda Įrenginio identifikacinį penkiolikos ženklų numerį.

14. Įvedus visus reikiamus duomenis, aktyvuoja įrenginį ir duoda pavedimą Įrenginio išdavimą vykdančiam pareigūnui, esančiam smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens gyvenamojoje vietoje, paspausti SOS pagalbos mygtuką.

15. Užregistruojamas testinis įvykis PRĮR, kurio patikrinimo rezultatą įveda atitinkamo apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – aps. VPK) Operatyvaus valdymo skyriaus pareigūnas.

16. Smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens registravimo lange gavus informaciją apie sėkmingą testinio įvykio užregistravimą ir patikrinimą, Įrenginio išdavimą organizuojantis pareigūnas pasirenka funkciją „Aktyvuoti“ ir aktyvuoja Įrenginį.

17. Įrenginį išduodantis pareigūnas supažindina asmenį, kuriam išduodamas Įrenginys, su jo naudojimosi instrukcija (toliau – Instrukcija) (2 priedas). Apie tai, kad asmuo susipažino su Instrukcija, jis patvirtina parašu. Susipažinimo su Instrukcija forma pildoma dviem egzemplioriais:  viena lieka asmeniui, kita – Įrenginio išdavimą vykdančiam pareigūnui.

18. Jei asmuo atsisako paimti Įrenginį, apie tai pažymima Instrukcijoje ir patvirtinama atsisakiusio asmens parašu. Instrukcija pridedama prie tyrimo medžiagos.

 

IV SKYRIUS

IŠDUOTO ĮRENGINIO VEIKIMO KONTROLĖ IR PAĖMIMAS

 

19. Už Įrenginio veikimo kontrolės ir paėmimo iš asmens, kuriam jis yra išduotas, organizavimą yra atsakingas Įrenginio išdavimą organizavęs pareigūnas. Jis privalo:

19.1. ne rečiau kaip kartą per 2 savaites asmens nurodytais kontaktais susisiekti su asmeniu, kuriam išduotas Įrenginys, siekiant įsitikinti, ar Įrenginys tinkamai veikia, taip pat nustatyti, ar tebėra būtinumas asmeniui turėti šį Įrenginį;

19.2. vieną kartą per mėnesį organizuoti Aprašo 19.1 papunktyje nurodytų aplinkybių patikrinimą, nuvykstant į asmens gyvenamąją vietą;

19.3. keletą kartų nepavykus susisiekti su asmeniu, kuriam išduotas Įrenginys, nedelsiant imtis priemonių, nuvykti į asmens gyvendinamąją vietą, siekiant nustatyti, ar asmuo tebegyvena nurodytoje vietoje ir išsiaiškinti priežastis, dėl ko nepavyko su juo susisiekti.

20. Įrenginio paėmimo pagrindai:

20.1. smurtautojui skiriama kardomoji priemonė – suėmimas;

20.2. smurtautojas nuteisiamas laisvės atėmimo bausme ir netaikomas bausmės vykdymo atidėjimas;

20.3. smurtautojas išvyksta į užsienį ir neturi galimybės kelti pavojaus nukentėjusiam nuo smurto artimoje aplinkoje asmeniui;

20.4. smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo išvyksta į užsienį ilgesniam, negu 30 dienų laikotarpiui ir smurtautojas neturės galimybės kelti pavojaus nukentėjusiajam;

20.5. smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo atsisako toliau turėti išduotą Įrenginį;

20.6. esant kitoms aplinkybėms, nenumatytoms Aprašo 20.1–20.5 papunkčiuose, kai išnyksta pavojaus patirti smurtą grėsmė smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui arba smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo, nesant pagrindo, dažnai aktyvuoja įrenginį, kviesdamas pagalbą ir trukdo policijos veiklai.

21. Sprendimą dėl Įrenginio paėmimo priima jo išdavimą organizavęs pareigūnas. Priėmus sprendimą paimti Įrenginį:

21.1. Įrenginio išdavimą organizuojantis pareigūnas surašo tarnybinį pranešimą (3 priedas), kuriame nurodo Įrenginio paėmimo pagrindą. Kai Įrenginys paimamas Aprašo 20.6 papunktyje nurodytu pagrindu, tarnybiniame pranešime trumpai nurodomi argumentai dėl išnykusios grėsmės smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam asmeniui arba dėl policijos veiklos trukdymo. Paėmus įrenginį, tarnybiniame pranešime pasirašo Įrenginį paėmęs pareigūnas ir asmuo, iš kurio paimamas įrenginys;

21.2. Įrenginio išdavimą organizavęs pareigūnas smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens registravimo lange pasirenka funkciją „Deaktyvuoti“ ir išjungia funkcionalumą „Išsikviesti pagalbą su Įrenginiu“.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

 

22. Aps. VPK Įrenginius paskirsto struktūriniams padaliniams, prižiūrintiems priskirtą teritoriją, atsižvelgdamas į užregistruojamų pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje skaičių ir poreikius, ir paskiria atsakingus pareigūnus už Įrenginių saugojimą.

23. Nustačius, kad asmuo, kuriam išduotas Įrenginys, pakeitė gyvendinamąją vietą, Įrenginio išdavimą organizavęs pareigūnas nedelsiant apie tai raštu informuoja policijos įstaigą (struktūrinį padalinį), į kurios prižiūrimą teritoriją persikėlė gyventi asmuo. Policijos įstaiga (struktūrinis padalinys), gavusi tokią informaciją, privalo nedelsiant organizuoti duomenų pakeitimą PRĮR meniu juostoje „Smurto aukų administravimas“ šio Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka ir vykdyti išduoto Įrenginio veikimo kontrolę ir paėmimą šio Aprašo IV skyriuje nustatyta tvarka.

Įrenginio perdavimas kitos policijos įstaigos žinion vykdomas teisės aktų nustatyta tvarka.

24. Nustačius Įrenginio sugadinimo, praradimo faktą, teisės aktų nustatyta tvarka pradedamas tyrimas ir iš kaltininko išieškoma dėl Įrenginio sugadinimo ar praradimo padaryta žala.

 

 

_____________________