LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS –
VALSTYBĖS LYGIO EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS VALSTYBĖS OPERACIJŲ VADOVAS
SPRENDIMAS
DĖL PASLAUGŲ TEIKIMO, PREKYBOS VIEŠOSE PREKYBOS VIETOSE BEI VEIKLOS LAISVALAIKIO IR PRAMOGŲ VIETOSE VYKDYMO BŪTINŲ SĄLYGŲ
2020 m. gegužės 29 d. Nr. V-1317
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 1 ir 4 punktais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“, 2020 m. kovo 14 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ 4.2.1 papunkčiu, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko 2020 m. vasario 27 d. potvarkiu Nr. 43 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo paskyrimo“ ir atsižvelgdamas į Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, n u s p r e n d ž i u:
1. Įpareigoti paslaugų, prekybos viešose prekybos vietose, laisvalaikio ir pramogų paslaugas (toliau – paslauga) teikiančius asmenis (toliau – paslaugų teikėjai), paslaugų teikimo vietų administracijas ar kitus jų veiklą organizuojančius subjektus:
1.1. Riboti lankytojų, pirkėjų, paslaugų gavėjų, vartotojų (toliau – vartotojai) srautus:
1.1.1. užtikrinti, kad vartotojai eilėse laikytųsi saugaus ne mažesnio kaip 1 metro atstumo vienas nuo kito;
1.2. Į paslaugų teikimo vietas neįleisti vartotojų, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas).
1.3. Užtikrinti, kad į uždaroje erdvėje esančią paslaugos teikimo vietą būtų įleidžiami tik nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) dėvintys vartotojai ir užtikrinti, kad jas dėvėtų visos paslaugos teikimo metu. Vartotojas nosį ir burną dengiančios apsaugos priemonės (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) uždaroje erdvėje esančioje paslaugų teikimo vietoje gali nedėvėti, kai sportuoja, lankosi baseine ar pirtyje, kai dėl paslaugos ar procedūros pobūdžio negali dėvėti nosį ir burną dengiančios apsaugos priemonės, yra jaunesnis nei 6 metų.
1.4. Užtikrinti, kad turgavietėje, viešoje prekybos vietoje, ekskursijų metu vartotojai, vyresni nei 6 metų, dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).
1.5. Prie įėjimo į paslaugų teikimo vietą pateikti informaciją apie vartotojų asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higiena, kosėjimo, čiaudėjimo etiketas ir kt.) arba periodiškai skelbti tokią informaciją per garsiakalbius.
1.6. Sudaryti galimybę tinkamai vartotojų rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai – prie įėjimo į paslaugų teikimo patalpą ir sanitarinį mazgą gerai matomoje vietoje pakabinti vartotojų rankų dezinfekcijai skirtą priemonę. Esant galimybei prie įėjimo į sanitarinį mazgą padėti vienkartinių pirštinių.
1.8. Užtikrinti pardavėjų darbą kas antroje kasoje, jei tarp jų neišlaikomas mažiausiai 2 m atstumas. Jei tarp kasų įrengiamos ne žemesnės nei 140 cm aukščio pertvaros, atskiriančios tiek darbuotojus, tiek eilėje laukiančius vartotojus, atstumas tarp jų gali būti mažesnis nei 2 m.
1.9. Nuolat stebėti savo ir kitų darbuotojų sveikatą. Kasdien prieš patenkant į paslaugų teikimo vietą įvertinti darbuotojų sveikatą, matuoti darbuotojų kūno temperatūrą, jei dirbama uždarose patalpose.
1.10. Paslaugų teikimo vietoje darbuotojams pasireiškus viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kt. susirgimų požymiams (karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas ir pan.), konsultuotis Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju konsultacijai nuotoliniu būdu.
1.11. Pačiam paslaugų teikėjui sužinojus apie jam nustatytą COVID-19 ligą (koronoviruso infekciją) arba paslaugų teikimo vietos administracijai ar kitam jų veiklą organizuojančiam subjektui iš paties paslaugų teikėjo (darbuotojo) gavus informaciją apie jam nustatytą COVID-19 ligą (koronoviruso infekciją), apie tai informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC), bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją.
1.12. Nedirbti ir drausti paslaugų teikimo vietoje dirbti darbuotojams, paslaugų teikėjams, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu.
1.13. Laikytis ir užtikrinti, kad darbuotojai laikytųsi griežtos rankų higienos: plauti rankas skystu muilu ir šiltu tekančiu vandeniu, dezinfekuoti jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis, vengti liesti rankomis veidą, akis, nosį, burną ir kt., laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.
1.14. Pagal galimybes darbą organizuoti taip, kad kuo daugiau darbuotojų, paslaugų teikėjų laikytųsi saugaus atstumo vienas nuo kito ir (ar) paslaugų vartotojo ir (ar) kito lankytojo (daugiau nei 2 metrų atstumu, trumpiau nei 15 min.) ar nekontaktuotų. Jeigu dirbama pamainomis, pagal galimybes organizuoti darbuotojų, paslaugų teikėjų pamainų pasikeitimą išlaikant saugų atstumą ar be kontakto.
1.15. Teikiant paslaugas uždaroje erdvėje dėvėti ir užtikrinti, kad darbuotojai dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), išskyrus atvejus, kai teikiamos sporto, baseino ar pirties paslaugos.
1.16. Dažnai liečiamus paviršius (durų rankenos, laiptinės turėklai, elektros jungikliai, kėdžių atramos ir kt.) valyti ne rečiau kaip 2 kartus per dieną.
1.17. Sudaryti galimybę naudojamą įranga, inventorių priskirti konkrečiam paslaugų teikėjui (darbuotojui). Kitam paslaugų teikėjui (darbuotojui) įranga gali būti perduota tik ją išvalius ir dezinfekavus.
1.18. Paviršius, prie kurių tiesiogiai liečiasi paslaugų vartotojas (įrenginiai, įranga, inventorius, kėdės, atramos galvai, individualios apsaugos priemonės ir kt.), ir paviršius paslaugų teikėjo darbo vietoje, ant kurių dedami instrumentai ir (ar) kitos darbo priemonės, dezinfekuoti po kiekvieno vartotojo.
1.19. Prekybos vietose valyti ir dezinfekuoti apsipirkimui naudojamus vežimėlius ir krepšelius po kiekvieno jų panaudojimo. Jei vežimėlių ir krepšelių saugai užtikrinti papildomai naudojamos kitos priemonės, vežimėlių ir krepšelių valymas ir dezinfekavimas gali būti atliekamas ne rečiau kaip du kartus per dieną.
1.20. Paslaugų teikimo patalpas vėdinti ne rečiau nei 1 kartą per valandą, jeigu yra tokia galimybė.
1.21. Kitą aplinkos valymą ir dezinfekciją atlikti vadovaujantis Rekomendacijomis dezinfekcijai sveikatos priežiūros įstaigose ir ne sveikatos priežiūros patalpose (ne sveikatos priežiūros sektorius, įtarus ar patvirtinus COVID-19 atvejį) (https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/REKOMENDACIJOS%20dezinfekcijai%2020200327%20(1).pdf).