TEISėjŲ TARYBA

 

NUTARIMAS

DĖL TEISMO MEDIATORIAUS STATUSO SUTEIKIMO ir jo PANAIKINIMO ASMENIMS TVARKOS APRAŠO patvirtinimo

 

2014 m. rugsėjo 26 d. Nr. 13P-124-(7.1.2)

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 120 straipsnio 27 punktu, Lietuvos Respublikos civilinių ginčų taikinamojo tarpininkavimo įstatymo 10 straipsnio 1 dalimi, Teisėjų taryba  n u t a r i a:

1. Patvirtinti Teismo mediatoriaus statuso suteikimo ir jo panaikinimo asmenims tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Teisėjų tarybos 2011 m. sausio 28 d. nutarimą Nr. 13P-10-(7.1.2) „Dėl Asmenų įrašymo į teismo mediatoriaus sąrašą tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Asmenys, įrašyti į Teismo mediatorių sąrašą iki šio Teisėjų tarybos nutarimo įsigaliojimo,  įrašomi į Teismo mediatorių sąrašą be papildomo Teisminės mediacijos komisijos sprendimo.

4. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

 

 

 

Pirmininkas                                                                                                     Gintaras Kryževičius

 

 

 

Sekretorė                                                                                                         Laima Garnelienė

 

 

 

PATVIRTINTA

Teisėjų tarybos 2014 m. rugsėjo 26 d.

nutarimu Nr. 13P-124-(7.1.2)

 

 

 

TEISMO MEDIATORIaus statuso suteikimo IR jo PANAIKINIMO asmenims TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Teismo mediatoriaus statuso suteikimo ir jo panaikinimo asmenims tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato teismo mediatoriaus statuso suteikimo asmenims, pageidaujantiems vykdyti teisminę mediaciją bendrosios kompetencijos teismuose civilinėse bylose, jų įrašymo į Teismo mediatorių sąrašą (toliau – Sąrašas), teismo mediatoriaus statuso panaikinimo tvarką, informacijos apie duomenų pasikeitimą teikimą ir Sąrašo tvarkymą.

 

II. TEISMO MEDIATORIAUS STATUSO SUTEIKIMAS

 

2. Asmeniui, atitinkančiam teismo mediatoriui keliamus reikalavimus ir pageidaujančiam vykdyti teismo mediatoriaus veiklą, teismo mediatoriaus statusą suteikia Teisėjų tarybos sudaryta Teisminės mediacijos komisija (toliau – Komisija).

3. Asmenys, pageidaujantys vykdyti teismo mediatoriaus veiklą, Komisijai pateikia prašymą, kuriame turi būti nurodyta informacija: besikreipiančio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, adresas korespondencijai, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, kvalifikacija ir numatoma (-os) pagrindinė (-ės) veiklos teritorija (-os), patvirtinimas, jog asmuo atitinka šio Aprašo 6 punkte nustatytus reikalavimus. Kartu su prašymu pateikiami šie dokumentai:

3.1. gyvenimo aprašymas (Europass CV) su nuotrauka;

3.2. motyvacinis raštas;

3.3. asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija;

3.4. turimą kvalifikaciją liudijančių dokumentų kopijos;

3.5. pažymėjimo, patvirtinančio, kad išklausyti mediacijos kursai, kopija.

4. Šio Aprašo 3 punkte nurodyti dokumentai teikiami Komisijai per Nacionalinę teismų administraciją (toliau – Administracija). Asmuo juos gali pateikti asmeniškai arba siųsti registruotu laišku. Jeigu asmenys, siekiantys tapti teismo mediatoriais, pateikia dokumentus asmeniškai, šio Aprašo 3.3–3.5 papunkčiuose nurodyti dokumentų originalai, padarius jų kopijas arba sutikrinus su pateiktomis kopijomis bei patvirtinus kopijų tikrumą, grąžinami asmeniui dokumentų priėmimo metu. Jeigu dokumentai siunčiami registruotu laišku, asmuo turi pateikti šių dokumentų originalus atvykęs į posėdį, kuriame svarstomas teismo mediatoriaus statuso suteikimo klausimas.

5. Asmens prašymas suteikti teismo mediatoriaus statusą Komisijos turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per šešiasdešimt darbo dienų nuo visų šio Aprašo 3 punkte nurodytų dokumentų gavimo Administracijoje dienos.

6. Teismo mediatorius turi atitikti šiuos reikalavimus:

6.1. būti nepriekaištingos reputacijos;

6.2. turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą;

6.3. būti išklausęs ne trumpesnius kaip 32 akademinių valandų mokymus mediacijos tema;

6.4. turėti mediatoriui reikiamų asmeninių ir dalykinių savybių.

7. Asmuo nelaikomas esąs nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis:

7.1. yra teistas už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, nesvarbu, ar teistumas išnykęs, ar ne, taip pat teistas už kitą nusikalstamą veiką, kol teistumas neišnykęs;

7.2. yra atleistas iš teisėjo, prokuroro, advokato, advokato padėjėjo, notaro, kandidato į notarus (asesoriaus), notaro atstovo, teismo antstolio, antstolio, antstolio atstovo, antstolio padėjėjo pareigų už profesinės ar tarnybinės veiklos pažeidimus arba atleistas iš valstybės tarnautojo pareigų pritaikius tarnybinę nuobaudą ar iš darbo už šiurkštų darbo pareigų pažeidimą ir nuo atleidimo nėra praėję treji metai;

7.3. piktnaudžiauja psichotropinėmis, narkotinėmis, toksinėmis medžiagomis ar alkoholiu.

8. Šio Aprašo 6.3 papunktyje nustatytas reikalavimas dėl mokymų mediacijos tema netaikomas teisėjams, kurie yra išklausę mokymus mediacijos tema pagal teisėjų kvalifikacijos kėlimo programą, bei asmenims, kurie turi ne mažesnį kaip 3 metų teisinio pedagoginio darbo stažą, kaip jis suprantamas pagal Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 69 straipsnį, mediacijos srityje.

9. Komisijos sekretorius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas informuoja Komisijos pirmininką apie gautus pretendentų į teismo mediatorius dokumentus. Komisijos posėdis organizuojamas Komisijos nuostatų nustatyta tvarka.

10. Į Komisijos posėdį, kuriame nagrinėjamas asmens prašymas suteikti teismo mediatoriaus statusą, kviečiamas ir šį prašymą pateikęs asmuo.

11. Klausimas dėl teismo mediatoriaus statuso suteikimo svarstomas asmeniui dalyvaujant.

12. Komisijos sprendimas įforminamas Komisijos nutarimu. Komisijos nutarimo kopija ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos elektroniniu paštu išsiunčiama prašymą pateikusiam asmeniui prašyme nurodytu el. paštu.

 

III. TEISMO MEDIATORIAUS STATUSO PANAIKINIMAS

 

13. Komisijos sprendimu teismo mediatoriaus statusas asmeniui panaikinamas šiais atvejais:

13.1. kai gautas teismo mediatoriaus prašymas panaikinti teismo mediatoriaus statusą;

13.2. kai asmuo savo poelgiu pažemina teismo mediatoriaus vardą;

13.3. kai įsiteisėja jį apkaltinęs teismo nuosprendis ar paaiškėja kitos šio Aprašo 7 punkte nurodytos aplinkybės; apie nurodytas aplinkybes asmuo privalo informuoti Komisiją nedelsdamas;

13.4. kai per 2 mėnesius nuo Komisijos pareikalavimo teismo mediatorius neinformuoja apie pasikeitusius duomenis, nurodytus Sąraše;

13.5 kai paaiškėja, kad kreipdamasis dėl mediatoriaus statuso suteikimo asmuo nuslėpė informaciją, galėjusią daryti įtaką Komisijos sprendimui;

13.6. kai įvertinus teismo mediatoriaus veiklą konstatuojama, kad jis neatitinka šio Aprašo 6.4 papunktyje nustatytų reikalavimų.

14. Apie Komisijos posėdį, kuriame nagrinėjamas teismo mediatoriaus statuso panaikinimo asmeniui klausimas, el. paštu, nurodytu Sąraše, informuojamas ir pats asmuo, tačiau jo neatvykimas netrukdo priimti sprendimą.

15. Komisijos sprendimas įforminamas Komisijos nutarimu. Komisijos nutarimo kopija ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo Komisijos sprendimo priėmimo dienos el. paštu, nurodytu Sąraše, išsiunčiamas asmeniui.

 

IV. SĄRAŠO TVARKYMAS

 

16. Duomenys apie asmenis, kuriems suteiktas teismo mediatoriaus statusas, skelbiami Sąraše.

17. Sąrašas skelbiamas www.teismai.lt interneto svetainėje bei teismų intranete. Duomenis Sąraše tvarko Administracija. Duomenys Sąraše atnaujinami per 3 darbo dienas nuo Komisijos posėdyje priimto sprendimo dėl teismo mediatoriaus statuso suteikimo ar jo panaikinimo bei teismo mediatoriui pateikus informaciją apie pasikeitusius duomenis.

18. Sąraše nurodomi šie duomenys apie teismo mediatorių: vardas, pavardė, teismo mediatoriaus statuso suteikimo data, esama darbovietė, pareigos, kvalifikacija, kontaktiniai duomenys (telefono numeris, el. pašto adresas), pagrindinė veiklos teritorija (-os), gyvenimo aprašymas.

19. Pasikeitus Sąraše nurodytiems duomenims, teismo mediatorius privalo nedelsdamas, tačiau ne vėliau kaip per penkias darbo dienas, raštu ar el. paštu pranešti Komisijos sekretoriui apie duomenų pasikeitimą. Komisijos sekretorius, gavęs tokią informaciją, atnaujina teismo mediatoriaus duomenis Sąraše. 

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Komisijos nutarimai dėl teismo mediatoriaus statuso suteikimo ar panaikinimo asmenims gali būti skundžiami per 10 dienų nuo jų gavimo Teisėjų tarybai, taryba juos nagrinėja mutatis mutandis Teisėjų tarybos reglamento X skyriuje nustatyta tvarka.

 

______________